Hezké gesto od dětí

Anonymní
15.4.21 13:16

Hezké gesto od dětí

Ahoj, zajímalo by mě, kdy vaše děti na vás začaly víc myslet. Mám jedno dítě věk 10 let dostává kapesné a mrzí mě, že když si jde koupit za své kapesné něco drobného, tak na mě si ani nevzpomene. Nechci z ní vychovat sobce, aby myslela jen na sebe. Nemáme se špatně, tudíž ji dost dopřáváme a taky ji učím, že peníze nerostou na stromě. Nevim jak ji naučit, že může udělat radost i někomu jinému a přímo si o to nechci říkat právě. Dám příklad ten, že už nevěří na Ježíška a řekla jsem ji, že chceme udělat radost druhým a proto si dáme pod stromek nějakou drobnost i mezi dospělými, že koupíme ne co prostě. Na Vánoce mi dala dcerka obrázek. Penízky z kapesného si šetří a nechce utrácet za nikoho jiného než za sebe. Bojím se, že z ní bude skrblík :( Když někam jedu sama, tak automaticky očekává, co jí přivezu a doslova se na to těší. Když je dcerka nekde beze mě, tak koupí něco jen sobě.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
365
15.4.21 13:20

Mě by zajímalo, kolik dostává kapesné, že tě tak trápí, že ti nic nekoupí?
Nemá kapesné právě fungovat tak, že si z něj koupí, co chce ona?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1342
15.4.21 13:23

Já teda našim na Vánoce dávala cca od těch 12 let. Dříve jsem jim dárky kupovala akorát vždycky na školním výletě. To jsem třeba nějakou maličkost dovezla. Ale já nikdy neutrácela moc ani za sebe a vše šetřila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28522
15.4.21 13:27

Co si predstavujes, ze ti koupi? Staci prece, kdyz něco koupi na svatek, narozeniny, Vánoce (kdyz už nevěří naJeziska). Jinako holky vozily z vyletu. Ale aby dostaly kapesne a ja ocekavala vlastně desatek, to fakt ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12726
15.4.21 13:28

Podle me podle tohoto nemuzes rici, ze z ni bude sobec nebo skrblik. Starsi dcera skoro 9r z vyletu vozila vetsinou sladkost sourozencum, z tabora dovezla neco i nam (chlapovi tusim tatranku :mrgreen: ), ale ted treba kamaradce chtela kreslit obrazek, pro ni to je na stejne urovni jako neco koupit. Mne treba dite obrazkem udela radost vetsi nez necim koupenym. Jinak za kapesne beru, ze si deti kupuji, co chteji. Starsi holka si setri a nekoupi ani nic moc pro sebe, kluk je porad bez penez. Ted teda ne, uz rok se nedostal do obchodu. Vim, ze na darky k vanocum nam v detsvi treba nasi davali specialne nejakou castku. Kapesne bylo pro nas.

edit. Jo, a na vylety dostavaji ode me taky extra penize, neberou si z kapesneho nebo si z kapesneho jen doplni, pokud chteji vice, vetsinou jsem jim davala 100. Ale dcera dovezla sama od sebe. Syn teda vyletu moc neuzil, ted je prvnak… loni na primestaku koupili nejmladsi segre plysaka myslim.

Příspěvek upraven 15.04.21 v 13:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
773
15.4.21 13:29

Já tohle učím děti v práci. Máte peníze? Vzpomeňte si i na rodiče. Těch 30kč za čokoládu jednou ročně je fakt nezabije. Ono samotné to ty děti ani netrkne. Berou rodiče jako samozřejmost. Když to těm dětem v práci řeknu, tak na mě valí oči jakože co by měli rodičům kupovat. Vysvětlím, že se o nás rodiče starají atd. a pak mi dají za pravdu a těm rodičům fakt nějakou drobnost nebo sladkost koupí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
464
15.4.21 13:30

Možná ji k tomu vést příkladem a pak to začne dělat sama - když uvidí, že to tomu dotyčnému udělalo radost? Příklad, někam pojedete a ty řekneš, tady ti přidám 50,– a vyber z výletu i něco kamarádce - ona pak doma vidí, jakou má kamarádka radost. Příště jí zase bude chtít něco koupit - dát jí třeba 20,– - - - potřetí, nebo počtvrté, nebo možná podesáté, nebo pak bez vás už se bude těšit na to, udělat někomu radost a udělá to automaticky i bez vás a jen za svoje peníze.
Mě takhle děti (3,5 let) něco z výletu kdyz jsou s tátou vždy něco přivezou. A kolikrát za svoje penízky (třeba si nekoupí zmrzlinu a že chtějí něco koupit mamince - kapesné nemají). Ale je to tím, že to tak děláme vždycky a mají radost z toho, že udělají radost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
773
15.4.21 13:31

Já osobně v dětství kapesné ani příspěvky na dárky nikdy nedostávala. Vždy jsem měla ale na to dát rodičům k vánocům, narozeninám a v průběhu roku nějakou drobnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4741
15.4.21 13:33

Myslím, že čekáš na něco, co se nestane… proč by ti z kapesného měla něco kupovat? Než jsem si to tady přečetla, vůbec mi nenapadlo, že bych to mohla očekávat…

Mám děti 17 let a mladší, ale jen tak z kapesného mi nikdy nic nekoupili. Vánoce - to ano, občas mi něco donesli z výletu - ale to jsem spíš byla rozpačitá, jako ano, měla jsem ohromnou radost, ale zároveň mi to bylo líto, nedostávaly nijak hodně, a přišlo mi škoda to minout na mě… :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31316
15.4.21 13:37
@Anonymní píše:
Ahoj, zajímalo by mě, kdy vaše děti na vás začaly víc myslet. Mám jedno dítě věk 10 let dostává kapesné a mrzí mě, že když si jde koupit za své kapesné něco drobného, tak na mě si ani nevzpomene. Nechci z ní vychovat sobce, aby myslela jen na sebe. Nemáme se špatně, tudíž ji dost dopřáváme a taky ji učím, že peníze nerostou na stromě. Nevim jak ji naučit, že může udělat radost i někomu jinému a přímo si o to nechci říkat právě. Dám příklad ten, že už nevěří na Ježíška a řekla jsem ji, že chceme udělat radost druhým a proto si dáme pod stromek nějakou drobnost i mezi dospělými, že koupíme ne co prostě. Na Vánoce mi dala dcerka obrázek. Penízky z kapesného si šetří a nechce utrácet za nikoho jiného než za sebe. Bojím se, že z ní bude skrblík :( Když někam jedu sama, tak automaticky očekává, co jí přivezu a doslova se na to těší. Když je dcerka nekde beze mě, tak koupí něco jen sobě.

To je zajímavá otázka. :think:

Myslím, že moje dcera tak nějak cítí, že obrázek (pokud si s ním dá práci) je pro mne hodnotnější než něco, co by byla schopná koupit za své kapesné.

Já jsem zatím zaznamenala, že má k penězům takový ležérní vztah (jednou přijelo ppl a měli rozbitý terminál, já domě neměla hotovost, tak jsem sebrala dítěti z kasičky a ona to ani nechtěla zpět). Zřejmě proto, že ví, že když něco chce, tak jít to koupíme. Navíc v posledním roce neměla ona moc za co utrácet.

Ale nemyslím si, že může poměřovat tvoje a její „dary“ z výletu. Protože její příjem je násobně menší. Zvláště pokud máte třeba trochu nouzia ona to cítí, tak prostě spoří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.21 13:37

@Lianys dostává 200 Kč měsíčně a když jede někam na výlet nebo má tábor, tak ji dám peníze ještě navíc..

• Citovat
  • Nahlásit
31316
15.4.21 13:38
@meduzka23 píše:
Já tohle učím děti v práci. Máte peníze? Vzpomeňte si i na rodiče. Těch 30kč za čokoládu jednou ročně je fakt nezabije. Ono samotné to ty děti ani netrkne. Berou rodiče jako samozřejmost. Když to těm dětem v práci řeknu, tak na mě valí oči jakože co by měli rodičům kupovat. Vysvětlím, že se o nás rodiče starají atd. a pak mi dají za pravdu a těm rodičům fakt nějakou drobnost nebo sladkost koupí.

To je hezký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31316
15.4.21 13:39
@Anonymní píše:
@Lianys dostává 200 Kč měsíčně a když jede někam na výlet nebo má tábor, tak ji dám peníze ještě navíc..

A co si za to kupuje? Nebo za to, co naspoří?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014

Já jsem našim něco koupila poprvé tak v 18, do té doby to byly rukodělné dárky. Kapesné jsem chtěla pro sebe :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1914

Myslím, že spoustu dětí to nenapadne. Ty (a táta?) v jejích očích máš všechny rodinné peníze, tak když od tebe dostane pár kaček, proč by ti je zas měla dávat zpátky? Nebo jinak - vy jste ti, co jí dávají, ona je ta, co bere. Je to pro ni samozřejmost.

Je jí deset, v tomhle věku si myslím, že to je ještě přijatelné. Časem by samozřejmě bylo fajn, kdyby se naučila, že i děti kupují (edit: nebo vyrábějí!) drobné dárky rodičům a sourozencům. No a jak jí to říct - máš pravdu, že je blbé, aby sis o to sama přímo říkala. Možná by mohl naznačit taťka, že k narozeninám apod. je hezké svým blízkým koupit dárek - nebo ji na to můžeš navést ty, když bude mít narozky někdo jiný.

Neočekáváš od ní ale, že ti koupí nějakou drobnost pokaždé, když si něco kupuje, že ne?

Příspěvek upraven 15.04.21 v 14:40

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat