Hmotna odpovědnost čoi

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 20.01.17 17:13
hmotna odpovědnost čoi

Ahojik mam dotaz…pracuji v potravinách jako prodavačka, mam smlouvu s hmotnou odpovědností + mame nějakou kolektivni smlouvu. Takže veškere zboží co rozbiji platí, velke kradeže, inventury co chybi také platíme…prozatím se ještě nestalo protože se vejdeme vždy do nějakeho limitu.

ale ted nam poslalo vedeni, že mame podepsat papír…že veškere pokuty od vnějších kontrol budeme v plné výši platit MY, každa prodavačka za svůj usek.

zastupkyně tam volala, že vnější konroly jsou ČOI, HYGIENA, VETERINA ATD. protože v jinych městech platili hodně pokut a už je nechcou platit.tak to mame platit my. Vždy dostaneme echo že dostali třeba 200 000,–pokuty za…blbosti.

ja to prozatím nepodepsala…vyznate se v tom, přece nemužu platit od 500kc nebo se muže stat i 500 000,–delam jen na zkraceny uvazek v mistě bydliště kvůli malym detem. a muzou mne vyhodit když to nepodepisi, mam smlouvu na určito do konce února.

prosim poradte…duležite

Reakce:
 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 20.01.17 17:16

Anebo když tak se budem dělit…což se začnem hadat…neboť nikdo nebude chtit davat tolik penez

 
Halamka
Závislačka 3650 příspěvků 1 inzerát 20.01.17 19:09

Podle selského rozumu hádám, že na toto nemají právo. Za pořádek, co se týká ČOI, hygieny apod., plně zodpovídá majitel a rozhodně ho nemůže přenášet na své zaměstnance.
Samozřejmě vaší povinností je kontrolovat záruční dobu, neprodávat očividně zkažené potraviny apod. Ale rozhodně neodpovídáte za hygienické podmínky ani jiné, které jsou na majiteli.
A kromě jiného-pokud se to nezměnilo /jsem mimo obchod již delší dobu/, tak i při podepsání hmotky můžete doplatit maximální částku do výše tří měsíčních platů. Takže 200 ani 500 tisíc po vás opravdu vymáhat nemůže…
Jestli to není problém, jedná se o známý řetězec nebo o menšího soukromníka?

 
jakanas
Kelišová 6286 příspěvků 20.01.17 19:14

Pokud máte kolektivní smlouvu tak máte jistě i odbory. Řešil bych to s nima.

 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 20.01.17 20:07

Velký řetězec to není jako tes. O,atd. Ale jsme v každé vesnici i městě. jen člověk nezná svá práva. je nás celkem 7 lidí. lide nám berou cenovky, jako všude zboží strčí jinde a to kontroly nezajímá. minule jsem při frmolu lidí. U pultu z masem zapomněla oddělovat ceny prodaného masa. nebot lítám maso a pult salámy,uzeniny.coz znamená dávat bacha na rukavice, mýt ruce. utirat atd, atd. fronta tam 10 lidí a tam 10. A najednou do toho kontrola…Prodala jsem všechny vepř. nozky ale cedulka tam zůstala.pruser.je to hned klamání zákazníka. atd

 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 20.01.17 20:15

Nikdy nemáme nic zkažené. To se vše vrací. ale někdy se nestíhá. Doplňovat zboží + zákazníci. Děti shodí plno cenovém atd.ale O to teď nejde, zajímá mne to zda to musím podepsat. Anebo zda mne můžou vyhodit, když mám na neurčito do unora

 
sagina
Echt Kelišová 7601 příspěvků 20.01.17 21:01

Jak je to s podpisem odpovědnosti nevím, nicméně na druhou stranu, zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou způsobil zaviněným porušením povinností při práci. mám pocit, že v tomhle případě za škodu odpovídá v plné výši (pokud tam není spoluodpovědnost zaměstnavatele), omezení na 4,5 násobek předchozího příjmu je jenom u škod z nedbalosti. takže podle mého názoru pokuty od ČOIky či hygieny klidně mohou spadat pod škodu způsobenou zaměstnancem, který si neplnil svoje pracovní povinnosti tak, jak měl :nevim: samozřejmě, to neznamená, že automaticky každá pokuta je vinou zaměstnance, že za každou nese odpovědnost. to by bylo na individuálním posouzení. takže teď mě tak napadá, co je psáno v těch dokumentech, co chce zaměstnavatel podepsat. jestli je to nějaký všeobecný závazek, že zaměstnanec automaticky zaplatí pokutu (to by určitě nebylo v souladu s právem), nebo jestli se jedná spíš o písemné upozornění na povinnost plnit si řádně pracovní povinnosti, protože při jejich neplnění může dojít k vymáhání škody, která tím zaměstnavateli bude způsobená (a tohle by pak při podepsání mělo být obecně vzato v pořádku, je to spíš doklad pro zaměstnavatele, kdyby někdy došlo ke sporu zaměstnanec X zaměstnavatel, že zaměstnavatel své zaměstnance řádně seznámil s jejich povinnostmi i s důsledky, které z nedbalé práce vyplývají, což by ostatně měla být povinnost zaměstnavatele).

ale tedy nejsem právník, je to jenom taková moje obecná úvaha, možná ten by na to měl jiný náhled.

 
Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2327 příspěvků 21.01.17 16:37
@mamina100 píše:
Nikdy nemáme nic zkažené. To se vše vrací. ale někdy se nestíhá. Doplňovat zboží + zákazníci. Děti shodí plno cenovém atd.ale O to teď nejde, zajímá mne to zda to musím podepsat. Anebo zda mne můžou vyhodit, když mám na neurčito do unora

Na neurčito nebo do února?

 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 21.01.17 17:27

Na určitou do unora, píší z tabletu a tak se omlouvám za chyby.

 
mamina100
Kecalka 112 příspěvků 21.01.17 17:30

Sabina…Asi to bude přesně jak píšeš…Neboť tam bylo ručně psané že pokuty z vnějších kontrol budeme platit v plné výši.

 
eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 21.01.17 21:42
@mamina100 píše:
Nikdy nemáme nic zkažené. To se vše vrací. ale někdy se nestíhá. Doplňovat zboží + zákazníci. Děti shodí plno cenovém atd.ale O to teď nejde, zajímá mne to zda to musím podepsat. Anebo zda mne můžou vyhodit, když mám na neurčito do unora

Pokud by měli zákonný důvod (jako třeba hrubé porušení kázně nebo zákonů souvisejících s prací), tak můžou okamžitě zrušit pracovní poměr, ale dost pochybuju, že jim to bude stát za to. To by tě museli chytit v práci při krádeži nebo opilou.

Jinak - pokud se tě budou chtít zbavit, tak prostě počkají do konce té doby určité a nebudou ti prodlužovat smlouvu.

 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Babiš ml. a jeho schizofrenie: 6 lidí, kterým tato porucha ničí nebo ničila život

Zjistěte si, co je to schizofrenie, kterou má můj syn, řekl ve středu před... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >

Úsporná variace na svatomartinské menu. Hustá polévka i kuře jako husa

Svatý Martin se k nám sice chystá spíš na bílém bicyklu než na koni, ale... číst dále >