Hojení po seříznutí mandlí

Anonymní
13.12.19 21:54

Hojení po seříznutí mandlí

Zdravim všechny, prosím o radu ty, kteří s dítkem podstoupili seříznutí krčních mandlí. Jak dlouho probíhalo hojení? Nám v nemocnici řekli, že to trvá zhruba 2 týdny, ale že do školky může už po 5 dnech. Což by bylo v pondělí. Znamená to tedy, že pak už nehrozí žádné pooperační krvácení? Operace proběhla v úterý. A jakou jste dávali stravu? Nám řekli, že se nesmí jen horké, jinak že můžu dávat co dcera zvládne. Ono jí to vůbec nebolí, takže by jedla cokoliv, ale mám strach, aby si ty mandle nepoškrábala. Díky za sdílení zkušeností.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5293
13.12.19 22:32

To vás jako už pustili domů? 8o Většinou bývá hospitalizace tak týden, riziko závažného krvácení je i v pozdějších pooperačních dnech. Hojení skutečně probíhá (nejméně) 2 týdny. Dítě musí být po celou dobu pod neustálým dohledem, a to i v noci (tedy spát v posteli rodičů). Ve školce by dítě muselo být neustále s učitelkou, při krvácení ihned volat 155. Mnohdy to začne krvácet takový „krásný“ 7. či 8. den, kdy se odloučí fibrinový povlak a začne peklo.

Dělali vám (hrůznou) konvenční tonsilotomii? Nabídli vám vůbec RFITT metodu?

Strava měkká, vlažná, kašovitá. Přesnídávky, bramborová kaše, různá pyré atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 23:20

@Doctus pustili nás domu hned druhý den po operaci. Já čekala taky, že tam budeme dýl. Dnes jsme tam byli na kontrole. Máme jít zase příští týden. Spí se mnou v posteli. Já jsem do konce roku doma, takže do školky nepůjde. Já právě co jsem si dneska hledala info na internetu tak jsem se taky dočetla, že to krvácení může být až později. Jen jsem nevěděla jestli to není jinak, když šlo jen o seříznutí. Propouštěl nás přímo primáš ORL :nevim:. Tak to je pěkný teda, teď budu 14 dní doma ve stresu :cert:

• Citovat
  • Nahlásit
5293
13.12.19 23:43

Druhý den se pouští po odstranění nosních mandlí (adenotomii) nebo po RFITT tonsilotomii (seříznutí mandlí; v tomto případě žádné masivní a život ohrožující krvácení nehrozí). Pustit dítě 2. den po klasické tonsilotomii je hnus fialový, promiňte, že to tak říkám. Řekli vám vůbec, co dělat, kdyby začalo dítě krvácet? Poučili vás o riziku „odloženého“ krvácení (třeba zmiňovaný 7. den?). Když se ještě klasická tonsilotomie dělala častěji (místo RFITT Celonem), tak bylo zvykem, že dítě pobývalo prvních pár dnů na JIPce, aby bylo pod neustálým dohledem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.12.19 23:58

@Doctus nevím co je RFITT. V propouštěcí zprávě máme nazonfaryngoskopie, endoskopická adentonie a oboustranná tonzilotomie. Dělali nosní, seříznutí krčních a odsátí tekutiny z uší. Řekli kdyby byly horečky a krvácení tak hned přijet. Ale myslela jsem, že to platí max. ten druhý den. A ne že se to může stát i po 14 dnech. Jinak ke stravě v nemocnici. K obědu dostala dcera nějaký vývar, k večeři normálně rohlík a sýr a druhý den na snídani koblihu a kakao 8o. Já jsem tedy taková opatrná takže jsem jí rohlík ani koblihu nedala. Doma dělám různé kaše, přesnídávky a jogurty.

• Citovat
  • Nahlásit
17324
14.12.19 00:00
@Doctus píše:
To vás jako už pustili domů? 8o Většinou bývá hospitalizace tak týden, riziko závažného krvácení je i v pozdějších pooperačních dnech. Hojení skutečně probíhá (nejméně) 2 týdny. Dítě musí být po celou dobu pod neustálým dohledem, a to i v noci (tedy spát v posteli rodičů). Ve školce by dítě muselo být neustále s učitelkou, při krvácení ihned volat 155. Mnohdy to začne krvácet takový „krásný“ 7. či 8. den, kdy se odloučí fibrinový povlak a začne peklo.

Dělali vám (hrůznou) konvenční tonsilotomii? Nabídli vám vůbec RFITT metodu?

Strava měkká, vlažná, kašovitá. Přesnídávky, bramborová kaše, různá pyré atd.

koukam, ze veci se hodne zlepsily k lepsimu. Ja byla na vytrzeni mandli na 4-5 letech, jako prvni jidlo jsem dostala volske oko s bramborem. Ja jinak teda vajicka moc rada, ale predstava, jak mi drape osmazene vajicko krk nebyla nijak lakava. Jidla jsem se ani nedotkla. Nikdo nekontroloval, zda neco jim. Vedle postele stal hrnecek s nechutnym cajem, ktery jsem taky nevypila. Cili ne hned, ale protoze se taky nikdo nestaral o to nam dat neco k piti, tak po 2 dnech nuloveho prijmu tekutin jsem vypila teda i ten caj. Ja bych si byvala i rekla o neco k piti, ale nejak mi ten zakrok poskodil hlasivky a asi 4 dny jsem nedokazala nic rict a paty den jenom nesrozumitelne chrceni. Pak tedy pro mne prisli rodice a byla jsem propustena. Posledni den mi uz z nedostatku tekutin a nuloveho kalorickeho prijmu bylo tak zle, ze se mnou plaval cely svet. Vzpominam si, jak jsem bloumala po koridoru a cely svet plaval v takove rozmazane smouze a me to prislo hrozne funky… a taky mi to bylo vsechno taaaak jedno. :mrgreen:

Stare dorbre komunisticke casy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5293
14.12.19 00:10
@Anonymní píše:
@Doctus nevím co je RFITT. V propouštěcí zprávě máme nazonfaryngoskopie, endoskopická adentonie a oboustranná tonzilotomie. Dělali nosní, seříznutí krčních a odsátí tekutiny z uší. Řekli kdyby byly horečky a krvácení tak hned přijet. Ale myslela jsem, že to platí max. ten druhý den. A ne že se to může stát i po 14 dnech. Jinak ke stravě v nemocnici. K obědu dostala dcera nějaký vývar, k večeři normálně rohlík a sýr a druhý den na snídani koblihu a kakao 8o. Já jsem tedy taková opatrná takže jsem jí rohlík ani koblihu nedala. Doma dělám různé kaše, přesnídávky a jogurty.

RFITT, tedy RadioFrekvenčně Indukovaná TermoTerapie je miniinvazivní elektrochirurgická technika, která slouží k redukci tkáně. Využívá se ve více indikacích, ORL pak ve smyslu tonsilotomie („seříznutí“ patrových mandlí) a zmenšení hypertrofických nosních skořep / lastur.

Dle propouštěcí zprávy u vás prováděli kombinovaný výkon, ventilační trubičky zaváděli? Je hrubou chybou a neskonalou nezodpovědností neinformovat rodiče o relativně vysokém riziku krvácení v pozdní pooperační době.

S tou stravou jste mě ale dostala. Bych jim to hodil na hlavu. Rohlík dítěti po klasické tonsilotomii? Jedině tak rozmočený v nějakém mléce. Když už vám řekli, že při teplotách nebo krvácení přijet, tak snad je v dané nemocnici nepřetržitý ORL provoz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.19 00:17

@Doctus trubičky nezaváděli. O RFITT nikdo nemluvil takže netuším jaká metada byla použita. ORL má sice nepřetržitý provoz, ale máme to hodinu cesty. Což tam věděli, že nejsme místní. Jeli jsme schválně tam, protože si to všichni vychvalovali a pracoviště je považováno za nejlepší v kraji. Já si to tedy už rozhodně nemyslim.

• Citovat
  • Nahlásit
5293
14.12.19 00:26

Na RFITT byste museli zakoupit sondu za několik tisíc korun a tu by vám i vydali při propuštění, takže tato metoda určitě použita nebyla.

Hodinu cesty? 8o 8o 8o Nikde jinde bližší ORL pracoviště s nepřetržitým provozem není? Kdyby cokoliv, volejte 155, ti vás zavezou do nejbližší nemocnice, kde krvácení dokáží zastavit.

Podle popisu je to pracoviště na zavření, nebo minimálně výměnu vedení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.19 00:42

@Doctus máme blíž tady nemocnici, ale nevim jak tam funguje ORL. Snad by tam při nejhoršim taky pomohli. Doufám tedy, že nás nic hrozného nepotká. Teď jsem se ještě informovala od pár maminek co tam byli taky s dětma na seříznutí krčních mandlí a také je pouštěli druhý den domu, asi mají takový běžný postup :nevim:. Snad to tedy zvládneme bez komplikací. A děkuji za upřesnění informací.

• Citovat
  • Nahlásit
5293
14.12.19 00:49
@Anonymní píše:
@Doctus máme blíž tady nemocnici, ale nevim jak tam funguje ORL. Snad by tam při nejhoršim taky pomohli. Doufám tedy, že nás nic hrozného nepotká. Teď jsem se ještě informovala od pár maminek co tam byli taky s dětma na seříznutí krčních mandlí a také je pouštěli druhý den domu, asi mají takový běžný postup :nevim:. Snad to tedy zvládneme bez komplikací. A děkuji za upřesnění informací.

Kdyby cokoliv, volejte 155. Určitě nikam sama nejezděte.
Postupy mají teda tak na kopanec do zadku. :pocitac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.20 07:53

Byli jsme na nosní mandli i krčních. Ne najednou. Po nosni nás pustili večer. Po krčních další den. Dostali jsme čaj, piškoty (rozmocit v čaji), přesnídávku, termix. Rohlík si opravdu nedovedu představit, jak by dítě jedlo. Jít pátý den do školky mi přijde teda opravdu hodně brzo. Doktorka mi říkala, že po nosní mandli může po týdnu. Podle mě je to strašně brzo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.5.20 07:57

@Doctus V nemocnici jsme byli 6 dní po operaci uši. Po nosní mandli pouští ten den a po krčních další den (i když jak nad tím tak přemýšlím, tak možná to bylo třetí den). Pouceni bylo volat 155.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat