Holčička 2,5 roku - školka

94
10.9.20 20:21

Holcicka 2,5 roku školka

Máme holčičku přesně 2 roky a 7 měsíců a 9ti týdenní holčičku. Tu starší jsem chtela od září dávat do školky 2-3 týdně na dopoledne, po obědě domů. První den docela ok, ale další dny pokaždé pláče. Vždy byla odhodlána a začala plakat až při loučení a předávání paní učitelce. Dnes ale už doma se nechtěla ani oblékat, šly jsme do auta, začala mi utíkat na zahradu, nechtěla do auta, doběhla jsem ji, vzala do náručí, ptám se, proč utíká, ona začala plakat a říká "nechci, budu sama " ocicka plná slz :,( dala jsem ji do auta, připoutala, pořád plakala. Vyměkla jsem, otočila jsem auto a jely jsme domů. Ohlásila jsem ji i na zítra. Že to zkusíme zase v pondělí. Mam z toho blbě pocity. Je mi strašně líto tam dceru dávat, když mi říká, že tam jit nechce, navíc, když jsem stejně doma s miminkem. Myslela jsem si, že se ji tam bude libit, že bude mít program, deti, změnu. Takhle je pořád se mnou, pořád chodíme po venku s kočárkem, protože mala jinak nechce moc spinkat, doma kolikrát, když malá place, nemám prostor se starší až tak věnovat. Mysleja jsem si, že změnu v podobě školky 2-3× týdne uvítá. Hlídání u babičky zvládá úplně v pohodě, nikdy na mne nebyla nijak extra fixovana. Učitelky ve školce mi říkají, že jen co odejdu, je ok, ale co když ne…nevím, zda by mi rekly, že pláče nebo že je smutná… otázka zní, myslíte, že ještě třeba není připravena a od řekněme 3 narozenin to bude lepší anebo si tím musí projít bez ohledu na věk? Je mi jí líto, nechci jí zbytečně stresovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1210
10.9.20 20:26

Jestli brečí 10 minut a pak si 4 hodiny hraje a je spokojená, tak to za to stojí, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9125
10.9.20 20:26

Popravdě, myslím, že problém je za mě pravidelnost. Má v tom nepořádek, jednou jde, jednou je doma. Možná žárlí, ví, že zůstaneš se sourozencem doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
874
10.9.20 20:29

@KaterinaDo stres bude odloučení vždy. Známá mi říkala, že děti většinou pláčou 1. 14 dní, pak je to ok. Ale tohle mají děti, které chodí celý týden. A když je dítě takhle na pár hodin, tak se jim prý tohle období prodlouží třeba až na 3 měsíce. Pokud ji tam chceš opravdu dávat, tak nesmíš cuknout a vytrvat. Měli jste nějaký adaptační režim, třeba na 1-2 hoďky denně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1746
10.9.20 20:34

Dala bych tomu 14 dni. Dvojky ted tsky zacaly chodit do skolky a nechtely tam a bylo spousta slz. Ja jsem take doma s mladsim diterem a dokonce cekame ctvrte, ale nepolevila jsem.

Sama jsem byla svedkem, jak si dite vyplakalo, ze tam nechce a maminka povolila a ma s tim potize dodnes. A to uz ma byt skolak a nezvlada ani chodit do skolky. S lety se sceny zhorsovaly a mama pokazde vymekla..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
94
10.9.20 20:35
@roba18 píše:
@KaterinaDo stres bude odloučení vždy. Známá mi říkala, že děti většinou pláčou 1. 14 dní, pak je to ok. Ale tohle mají děti, které chodí celý týden. A když je dítě takhle na pár hodin, tak se jim prý tohle období prodlouží třeba až na 3 měsíce. Pokud ji tam chceš opravdu dávat, tak nesmíš cuknout a vytrvat. Měli jste nějaký adaptační režim, třeba na 1-2 hoďky denně?

Adaptaci režim 1-2h denně naše školka neumoznuje. Asi jak by to vysvětlili dětem, které tam musí být celý den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4323
10.9.20 20:36

Za prvé, je malá, deti ten kolektiv potřebují většinou až po třetím roce. Za druhé, má cerstvyho sourozence, to je jedna velká změna. A vy ji připravit hned druhou v podobě školky. Jenže toto obojí je u každého dítěte jinak. Nám se třetí dítě narodilo v půlce srpna, od září šly starší dvě děti do školky. Jedno druhý rok a druhej poprvé. Čekala jsem vlnu vzdoru, ale ani tuk. Oba nadšení, dopoledne miluji skolku, odpoledne miluji sestru… tvoje dcera to evidentně tak dobře nenese. Podle mě ale byla velká chyba ji brát domu, když brecela. Takhle ví, že zabreci a bude doma. Bude brečet o to víc a dýl. Chce to pravidelnost a nepodlehnout ranním scénám. Nicméně já bych takovýho prcka nechala doma, na skolku si v klidu může ten rok počkat, to.bude mít věk tak akorát a na sourozence bude dávno zvykla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
94
10.9.20 20:36
@kyticka86 píše:
Dala bych tomu 14 dni. Dvojky ted tsky zacaly chodit do skolky a nechtely tam a bylo spousta slz. Ja jsem take doma s mladsim diterem a dokonce cekame ctvrte, ale nepolevila jsem.Sama jsem byla svedkem, jak si dite vyplakalo, ze tam nechce a maminka povolila a ma s tim potize dodnes. A to uz ma byt skolak a nezvlada ani chodit do skolky. S lety se sceny zhorsovaly a mama pokazde vymekla..

Vim ze asi byla chyba si za tím nestat,… jenže v té chvíli mi to nedalo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.9.20 20:37

Zkus týden vydržet a nevyměknout, prostě nediskutovat. Pokud nejsou ty učitelky od pohledu nedůvěryhodné (to bych tam dceru necpala), tak by ti řekli nebo se zkus s nima vklidu pobavit jak se dcera chová (při vyzvedávání, ráno mívají plné ruce práce). A s tou adaptací 3 měsíce je to podle mně blbost. U nás v klubíku pro děti 2-3 let razí postup úplně bez adaptačního režimu, rodič max. 15 minut přítomný i první den a překvapivě jim to funguje. Po 14 dnech jim tam nebrečel nikdo, i když je pravda, že dvě maminky ten postup nevydýchaly a děti odhlášily, ale byla na to fronta, takže se hned našli noví zájemci. Syn chodil 2 dny týdně od 24 měsíců, dcera šla dneska poprvé 23 m a zírala jsem, že úplně bez pláče a při vyzvedávání fakt spokojenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
627
10.9.20 20:42

Neznám tvoje dítě, ale pokud učitelka říká, že je po chvilce ok, tak to tak asi bude. Proč by ti lhala? Ubrečené dítě celý den by tam mít nechtěla.
Jinak moje zkušenost - syn šel do miniškolky čtrnáct dnů po třetích narozeninách, taky na tři dny v týdnu. Byla jsem v té době doma s druhým ročním sourozencem.
První týden byl spokojený, ale od druhého týdne to bylo podobné jako u tebe - slzičky, visel mi na krku, když jsem odcházela… přitom taky mi pak říkala učitelka, že za pár minut je v pohodě, i on sám mi tvrdil, že se mu tam líbí. Nakonec jsme se dobrali toho, že problém je v tom samotném loučení. Tak jsem se domluvila s učitelkou a po zbytek toho prvního měsíce jsem jí ho odevzdávala mezi dveřmi v botách a bundě, rychle jsem se rozloučila a alou pryč, než stihl začít natahovat. A fungovalo to. Po tom měsíci cca se pak srovnal a pak už to bylo bez problému. Přechod do „velké“ (státní) školky o rok později pak už zvládl úplně v pohodě.
A co jsem to tak probírala s učitelkama v MŠ i jinde, tak všechny mi ze zkušenosti popisovaly, že tímhle si to dítě musí prostě projít. I čtyřleté děti, pokud do té doby byly doma, prostě ty první týdny jsou nesvé. Naopak někdy tu separaci snášejí o to hůř, že byly déle zvyklé být jenom s maminkou. Menší děti se často adaptují rychleji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.20 20:42

Dala jsem syna ve stejném věku do školky a dnes toho lituju. Nebyl zralý. První den v pohodě, druhý trošku slzičky, třetí děs…brečel už ráno, pak ze spaní, týdny a týdny, pak pořád marodil a byl víc doma než ve školce. Stáhla jsem ho, otěhotněla jsem a chodit vlastně už nemusel. Zpět nastoupil asi po půlroční pauze, už nevím přesně, asi ve třech letech a třičtvrtě. A paráda. Stejná školka, stejné učitelky, ale vyspěl. Zamiloval si to tam a doteď na školku vzpomíná, že je škoda, že musel do školy. Učitelky dodatečně přiznaly, že osobně by tříleťáky do školky nedávaly, že nejsou na to zralí, že když to jde, počkaly by do čtyř let. Ale tenkrát mě chlácholily, že to syn nějak dá, no kdybych musela chodit do práce, dal by to, ale za jakou cenu. Já osobně dodnes mám projevy separační úzkosti, způsobené traumatem, že mě naši dali ve dvou letech do jeslí. Zvážila bych to. Prosím zachovat anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
8015
10.9.20 20:43
@KaterinaDo píše:
Vim ze asi byla chyba si za tím nestat,… jenže v té chvíli mi to nedalo…

Já se ti nedivím. Je malá. Že tě při předávání nechce pustit, to je asi normální, ale že utíká už od auta? To bych ji nechala doma taky.
Nemáte tam místo klasika školky spíš nějaký hlídací klub na dvě tři hodinky? Nebo lesní/alternativní školku, kde je ten přístup přece jen jiný?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
874
10.9.20 20:45
@KaterinaDo píše:
Adaptaci režim 1-2h denně naše školka neumoznuje. Asi jak by to vysvětlili dětem, které tam musí být celý den.

U nás adaptaci mají všechny školky. S vysvětlováním l, zvlášť u tehle malých dětí, problém nemají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
10.9.20 20:48

Já mám čerstvě tříletou dceru a taky nastoupila od září, i když jsem doma na rodičovské. Ráno se těší, ale přijdeme ke školce a poplakává. Když ale slyším, co tam někdy dělají ostatní děti, tak bych taky brečela, je to nakažlivé, začne jeden brečet s ostatní se přidají :mrgreen: Ale zvyká si a dnes to bylo poprvé bez slziček. Minulý týden byla jen v úterý a ve středu, pak šla až v pondělí a bylo to nejhorší. Tento týden chodí každý den a ta pravidelnost je znát, každý den je lepší, učitelky ji chválí, že je šikovná, jen si občas posteskne, ale že je to na začátku normální. Chodí zatím na dvě hodiny, od pondělka zkusíme až do oběda. Pokud Ti brečí jen chvilku, tak bych vydržela. Zkusila bych jí dávat zatím pravidelně než si zvykne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
627
10.9.20 21:04
@roba18 píše:
U nás adaptaci mají všechny školky. S vysvětlováním l, zvlášť u tehle malých dětí, problém nemají.

Naše školka za normálních okolností adaptaci má, ale letos kvůli koronaviru nesmí rodič vůbec do třídy, takže adaptace prostě není. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama