Hypotéka a finanční krize

Anonymní
12.3.20 12:52

Hypotéka a finanční krize

Zdravím všechny, v létě si plánuji vzít poměrně vysokou hypotéku na stavbu domu. V souvislosti s momentální celosvětovou zdravotní situací a se situací na trhu s ropou se mluví o další světové finanční krizi. Orientuje se někdo v otázce finančnictví? Co je možné při finanční krizi v otázce hypoték očekávat? Budou banky dávat hypotéky nebo nebudou? Zvýší úroky? Zpřísní podmínky? Budou chtít vyšší příjmy než třeba teď? Vzít x nevzít hypotéku? Díky za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5257
12.3.20 13:05

Myslím, že v bankách teď jedou naplno nějaké krizové „štáby“ a že oni sami neví, kam se to vyvine.
Ale určitě ti nikdo nedá radu typu „bude hrozná krize“, protože co si banky nepřejí je to, že všichni lidi se začnou chovat určitým způsobem.
Já osobně bych si teď nebrala nic. I když je teda možné, že se dluhy mohou „vyplatit“, ale to prostě nevíš. Je to závislé i na intervencích států apod. a to je jak věštit z koule.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1478
12.3.20 13:06

Hodne zalezi, v jakem sektroru pracujes. Jestli ti hrozi nezamestnanost. Vem si financni(ho) poradce. My mame hypoteku s poradcem a zkouseli jsme zadat i bez poradce, ale on dokazal najit vyhodnejsi nabidky. Pak nam jeste pri refixaci pomohl srazit urok o 0,15 pct (dostaneme ted 2,08% ), takze fakt super - on samozrejem ma penize z toho, kdyz zustaneme u te jeho dojednane smlouvy, takze se snazil pomoct, abychom si neco lepsiho nenasli jinde sami, ale fakt jsme sami lepsi nabidku nedostali.
Ale neni poradce jako poradce, urcite bych brala nekoho, kdo ma VS ekonomku. Napriklad AXA mi pridelala jejich vlastni poradce (dva) a oboji to byly vymastene v hlavy po nejakem kurzu. Mame poradce ze zname poradenske firmy (nechci delat reklamu).
Edit: a pokud bude krize, zlevni se pravdepodobne stavebnictvi, takze stavet neni uplne spatny napad. Fak ale zalezi, jakou mas praci. Ja se treba o praci nebojim, tak bych si vzala hypo i ted - ostatne uz ji davno

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.3.20 13:13

@Petra Star Doufám, že ztráta zaměstnání nehrozí, pracuji ve státním sektoru. Ano s poradkyní jsem předdomluvená. @Lucie_Sx říkala jsem si, jestli si třeba někdo nepamatuje, jak to bylo za krize v 2009, jak se k tomu banky postavily. Je to podobná situace…

• Nahlásit
  • Citovat
12.3.20 13:29

Pokud by přišla nějaká krize jako že částečně určitě přijde, všechny trhy se zpomalí včetně trhu s nemovitostmi obecně, tzn bude se obtížněji prodávat nemovitost a ten kdo bude chtít prodat, bude muset s cenou dolů, minimálně se růst cen nemovitostí zastaví v závislosti na inflaci. Ideální by bylo rok až dva roky počkat s koupí nemovitostí. Pokud již máte pozemek, není co řešit. Hodláte li stavět, cena stavebních prací obecně vždy zlevní, jelikož stavebnictví a auto průmysl jsou vždy první odvětví, které krize zasáhne. Takže bych se toho úplně nebál

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2240
12.3.20 13:52

O vlivu hospodářské krize na reakci bankovního systému najdeš dost na netu, stačí jen googlit
dobře je to popsáno třeba zde :
https://www.historie.cnb.cz/…arske_krize/
https://cs.wikipedia.org/…C3%A1_recese
https://www.lynxbroker.cz/…ancni-krize/
https://ekumakad.cz/…eseti-letech

Nikde ale není napsáno, že takováhle krize bude, zatím to dle prognoz Raifky (dají se dohledat aktuální ekonomické komentáře) vypadá JEN na zpomalení růstu ekonomiky a HDP, ale na krizi zatím ne..
Nikdo nyní neví, jak bude situace vypadat za pár týdnů či měsíců, dost se to odvíjí od nového léku…
opatrnost s hypo.je samozřejmě na místě, některá odvětví budou dost postižena (typicky cestovní ruch) a kdo pracuje v ohrožených odvětvích (dokonce stagnuje i prodej automobilů apod. lidi se prostě v této situaci chovají nákupně jinak než v situaci běžné) tak se může dostat do potíží se splátkami..
pokud pracuješ ve státní sféře, tam se krize většinou projeví jen stagnací platů..
pouze jedinkrát to vláda řešila snížením platů (Kalousek 2010) a to byl masakr pro státní zaměstnace, kteří byli zadluženi nad míru únosnosti..
nebrala bych si zbytečně vysokou hypotéku, ale klidně bych ji nyní vyřizovala, měla bych obavu, že banky mohou zvýšit úrokové sazby… (roste inflace), vysvětleno třeba zde (to si přečti, píše dost o hypoškách a předpokládá návrat až k 5% ) :
https://www.idnes.cz/…odnikani_sov

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.20 13:58

Ahoj zakladatelko,
ekonomiku určitě ránu uštědří, jak se to projeví u hypoték je otázka. Záleží i na případném zásahu centrální banky a vládní politiky směrem ke stabilizaci situace.
Pokud mám vyloženě tipovat, a to i na základě čerstvé zkušenosti s úvěrováním veliké stavby - banky byly již před virusem opatrnější ve financování nemovitostí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1523
12.3.20 14:09

Pokud to bude hypoteka nadoraz, tak tu bych si fakt nebrala, ale brat si spatne nastavenou hypotéku je spatne vzdycky. Ekonomicke cykly se stale opakuji a to ze se ted mame dobre neznamena, ze to tak bude neustale. Proto je dulezity si dukladne promyslet z ceho budu splacet az nastane nejaky problem a byt na tyto situace připravený. V dobe krize urcite zlevni stavebni prace, takze stavet v takove dobe, pokud na to clovek ma, se rozhodne vyplati. Na druhou stranu ale pak rostou uroky hypotek, takze bud vychytat spravnou dobu a nebo aspon nefixovat na moc dlouho. Nezname tvoji financni situaci, ale pokud je ta hypoteka fakt vysoka a tve prijmy tomu neodpovidaji, tak bych si to hodne rozmyslela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.3.20 14:40

@Lucy75 Hypotéka bude vysoká, nicméně jsem sama s malou dcerou a nemám možnosti, jak třeba rozestavěný dům dokončovat svépomocí. Musím si proto vzít takový objem peněz, abych dům postavila nahotovo. Mám byt, který raději pronajímám, než bych ho prodala. Nebo ho raději prodat a vzít si třeba jen 1mil hypo, což by bylo bezproblémové? Propočítávala jsem a po zaplacení hypotéky a běžných výdajů bych mohla odložit měsíčně cca 8000,–Kč… Pročítala jsem články. Ten poslední o možném zvýšení úroků na 5,5% je z roku 2018 a píší v něm, že by to mělo proběhnout do 2 let, tak uvidíme, jaká bude nejbližší budoucnost. Asi počkám do toho léta a pokud by úroky nějak raketově narostly, stavbu odložím.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.3.20 14:48
@Anonymní píše:
Zdravím všechny, v létě si plánuji vzít poměrně vysokou hypotéku na stavbu domu. V souvislosti s momentální celosvětovou zdravotní situací a se situací na trhu s ropou se mluví o další světové finanční krizi. Orientuje se někdo v otázce finančnictví? Co je možné při finanční krizi v otázce hypoték očekávat? Budou banky dávat hypotéky nebo nebudou? Zvýší úroky? Zpřísní podmínky? Budou chtít vyšší příjmy než třeba teď? Vzít x nevzít hypotéku? Díky za odpovědi.

Zakladatelko, řešíme podobnou situaci s tím, že jsme těsně před podpisem hypotečního úvěru na investiční byt (+ bydlení pro dceru v horizontu 10 let). Protože jsme ho sehnali za dobrou cenu (1,5 mil) + dobrou úrokovou sazbu. A není to zase taková darda. + máme rezervy na to, abychom byt táhli bez nájemníka cca rok určitě + jeden je na obzoru. A další + je, že když na to přijde, tak jsme schopní minimálně třetinu zaplatit ze svých zdrojů. S čímž se počítá, že tak dopadne za 5 let až skončí fixace. A oba máme zaměstnání, která fakt propouštět nebudou a drží tabulkové platy.

Ale upřímně, pořád váhám. Půjdou nemovitosti o tolik dolů, aby se vyplatilo to teď zrušit a čekat na levnější?? Sežneme nějaké nájemníky v téhle době?? Nestane se to, že budou volné byty ještě levnější protože nedejbože prořídnou i řady seniorů tady u nás ve městě, kde jsou v bytech převážně ještě staří lidé??
Na druhou stranu lidi se oklepou a ekonomika se zase roztočí, otázka je kdy.

• Nahlásit
  • Citovat
2240

Jsi sama s dcerou a chceš jít do stavby domu za vysokou hypo. jako samoživitelka?
nechci ti brát iluze, ale v životě jsem na podobný optimismus hodně doplatila, dům se nakonec musel prodat a pár let jsme žili v městském bytě, než jsme se (právě kvůli krizi a Kalouskovi ve spojení se zrušením manželovy pracovní pozice a ve stejném měsíci adopce dvojčat místo plánovaného 1 dítěte) z toho dostali..
Nikdy nevíš, co se v životě může stát.. od té doby jsem velmi, ale velmi opatrná na zadlužení, spočítej si, jakou budeš mít třeba na tři mega splátku a kolik přeplatíš!! je opravdu rozumnější a výhodnější byt prodat, použít tyto peníze jako akontaci hypotéky, menší část si nachat „pro jistotu“ na spořícím (lépe i netermínovaném) účtu a postavit radši menší domek ( nejlépe „rostoucí“.. ve kterém by šel časem dozadu/boku dostavit jeden pokoj… pro tebe ideální řešení).. věř mi, nedej bože se ti stane nějaký vážný úraz, pár měsíců výpadek příjmů (pořádně se pojisti) a nějaký pronajímaný byt tě v takové situaci opravdu nezachrání…
nad tím rostoucím domem vážně přemýšlej ;) s malým dítkem ti nyní stačí bohatě bungalov 3KK :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní

@Ernais Nejlepší by asi bylo vychytat chvíli, kdy úroky nebudou vysoké, zafixovat na 7 let, do té doby se finanční trh zvetí… A stavět za pro mě lepších podmínek, protože ceny prací i materálu půjdou dolů. Pojistit se, kdyby se mi něco stalo a v případě vážných problémů mi zbývá ten byt, který můžu prodat.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.3.20 14:54

@Lucy75 podmínky pozemku neumožňují přistavovat… Nevím s tím bytem, je po rekonstrukci, nepředpokládám žádné velké výdaje… Za 20 let hypotéky zaplatím na úrocích 1,4mil, za stejnou dobu mám výnos z bytu, i když bych do něj každý rok na drobné opravy nasypala 10000,–, 2,2mil. Přijde mi jako hloupost ten byt prodávat…

• Nahlásit
  • Citovat
2240
12.3.20 15:00
@Anonymní píše:
@Lucy75 podmínky pozemku neumožňují přistavovat… Nevím s tím bytem, je po rekonstrukci, nepředpokládám žádné velké výdaje… Za 20 let hypotéky zaplatím na úrocích 1,4mil, za stejnou dobu mám výnos z bytu, i když bych do něj každý rok na drobné opravy nasypala 10000,–, 2,2mil. Přijde mi jako hloupost ten byt prodávat…

pokud máš z pronájmu takový výnos, pak není prodej na místě..
u nás je čistý nájem měsíčně ve městě kolem 5tisíc, tam by to výhodné nebylo…
Rostoucí dům znamená, že to prostě jen zatím nepostavíš celé.. (i tak to vypadá dobře)
https://www.ekonomicke-stavby.cz/…rostouci-dum
https://www.gservis.cz/…domu/as.html
ve tvé situaci bych si tedy zatím byt nechala a vzala si menší hypo (ten jeden pokoj mínus ti udělá klidně 500-800tisíc na stavbě).. časem až budeš mít partnera a třeba další dítě, tak se situace změní a už snadno dořeší… (dva příjmy apod.)
na změny na trhu bych aktuálně nečekala, vše je velmi nejisté a není jasná prognoza, jak se budou úroky a chování bank vyvíjet..
izraelci už mají skoro hotovou vakcínu, takže pár měsíců na testování a bude to zas OK
ekonomické cykly se stejně střídají i bez koronaviru ;)
hodně štěstí :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.3.20 15:04

@Lucy75 samozřejmě výši splátky i kolik přeplatím mám již asi 50× přepočítáno… Možná jsem naivní, když si myslím, že když měsíčně uložím 8000,–, tak to na vybudování rezervy stačí

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama