Insolvence - jsem poškozená

Anonymní
4.11.19 21:16

Insolvence - jsem poškozená

Dobrý večer, dnes jsem se dozvěděla, že povolili oddlužení jednomu „kamarádovi“, který nám zpronevěřil 70.000 kč. Bylo na něj podáno trestní oznámení, soud ho uznal viným s tím že nám má peníze splácet a udělil mu veřejně prospěšné práce. Splatil nám 2 splátky a od té doby nic (asi rok a půl). Telefon nezvedal, neodpovídal…až jednou přišel s tím že si podává insolvenci a potom nám dá vědět (asi před rokem). Samozřejmě vědět nedal a já se to dozvěděla až dnes kdy jsem se sama podívala na insolvenční rejstřík. Zbývají 2 dny k podání přihlášky. JENŽE on nás jako dlužníky neuvedl a jeho insolvenční správce tak o tom nejspíš neví. Další věc je že má čistý trestní rejstřík což nechápu když mu byla přiznána vina za zpronevěru. V rozhodnutí soudu je uvedeno že v případě neplacení se máme obrátit zpět na soud.

Teď je otázka…zbývají 2 dny takže přihlásit pohledávku? Zavolat jeho insolvenčnímu správci? Psát na insolvenční soud nebo soud který vydal rozsudek?

Z insolvenčního rejstříku jsem se dozvěděli že má kolem 25 exekucí takže je možné že by se na nás ani nedostalo, ale i tak mu to chci znepříjemnit jelikož nechtěl komunikovat a nebyl ani s to nás uvést do pohledávek.

Dále mi je divné že by někdo kdo byl obviněn a uznám viným v takovém závažném trestním činu dostal takto lehko insolvenci.

Je mezi vámi někdo kdo by mi poradil? Klidně i soukromě ozvu se do zpráv. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10111
4.11.19 21:40

Tak on ji nedostal, zažádal o ní. Samotné řízení proběhne, až se přihlásí všichni věřitelé. Podle toho soud rozhodne o insolvenci nebo konkursu. Pokud si trest,, odpykal", může po nějaké době zažádat o vymazání z trestního rejstříku. Podat žádost o oddlužení může každý, to ale neznamená, že mu to projde. Hlásit vás povinnost nemá, dle zákona si to věřitelé musejí kontrolovat sami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14536
4.11.19 21:43

Určitě se jako věřitelé přihlašte. A jinak proč jste se neobrátili na soud v okamžiku, kdy nepřišla třetí splátka? Zbytečně jste to nechali vyhnít a teď možná o peníze přijdete…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6850
4.11.19 21:44

Určitě zavolejte správci a přihlaste pohledávku. A pak sledujte to řízení, ale jelikož se to pak rozděluje poměrově, tak dostanete zpět aspoň něco, ale při 25 exekucích je to víceméně beznaděj. Museli byste být mezi prvními exekucemi při dalším běhu bez insolvence. Kžadopádně mu to pak můžete znepříjemnit, když máte přístup k nějakým informacím o něm a v průběhu těch 5ti let mu házet klacky pod nohy a ideálně dosáhnout zrušení insolvence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1584
4.11.19 21:48

Normálně si přihlašte pohledávku, přihláška se posílá přímo insolvenčnímu soudu. Trestný čin sám o sobě není důvodem pro nepovolení oddlužení, je na věřiteli, aby namítal nepoctivost dlužníka. Pro vás je ale oddlužení možná i výhodné, protože pohledávky přiznané v trestním řízení se ani po skončení oddlužení nepromíjí, takže vám bude takhle aspoň něco pravidelně splácet a pak po skončení můžete normálně vymáhat zbytek. A ostatní pohledávky se mu pak prominou, takže odpadnou exekuce a možná pak spíš něco dostanete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.11.19 23:27
@Cenarius píše:
Určitě zavolejte správci a přihlaste pohledávku. A pak sledujte to řízení, ale jelikož se to pak rozděluje poměrově, tak dostanete zpět aspoň něco, ale při 25 exekucích je to víceméně beznaděj. Museli byste být mezi prvními exekucemi při dalším běhu bez insolvence. Kžadopádně mu to pak můžete znepříjemnit, když máte přístup k nějakým informacím o něm a v průběhu těch 5ti let mu házet klacky pod nohy a ideálně dosáhnout zrušení insolvence.

ins. spravce je placeny dluznikem. nema zadnou motivaci jit proti nemu. zruseni insolvence, to je mozne jen v teorii. neni to v nicim zajmu a nikdo si se zlodejem nebude pridavat praci :(

• Citovat
  • Nahlásit
1491
5.11.19 13:45

Ihned vyplňte formulář přihlášky pohledávky a osobně odneste na soud!!!
To je jediné účinné, co můžete udělat. Ostatní je jen teoretické povídání o naději. Je sice možné poslat pak soudu dokumentaci o trestném činu, účinek to však nebude mít žádný. Zájem soudu je oddlužení povolit, zájem insolvenčního správce je získat odměnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1908
6.11.19 10:10

… on ale ještě insolvenci „nemá“ - pouze o ni zažádal… až uplyne lhůta pro přihlášení věřitelů (za dva dny), soud přezkoumá, zda žadatel splnil všechny podmínky pro schválení insolvence a teprve poté ji pravomocně povolí… vy se každopádně přihlaste se svou pohledávkou (písemně, přímo na IS), jako věřitelé si máte sami hlídat, jestli váš dlužník nepožádal o insolvenci a zda vás do ní uvedl… jo, jednou z podmínek pro udělení insolvence je, že žadatel nesmí mít alespoň po dobu pěti let záznam o majetkové trestné činnosti, tak teď záleží, kdy přesně došlo ve vašem případě k soudu a ze kdy konkrétně máte rozsudek… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1908
6.11.19 10:15

… hlavně ale svou pohledávku musíte přihlásit řádně a v termínu - když to nestihnete, zpětně se už přihlásit nemůžete - z pohledu zákona to potom bude tak, jakoby vám nikdy nic nedlužil, ztratíte právní titul po něm cokoliv vymáhat… insolvence funguje tak, že po jejím dokončení člověk začíná s „čistým štítem“ - všechny dluhy před datem zahájení/ukončení insolvence se promíjí, mažou a jsou nevymahatelné…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat