IVF a vyšší riziko rakoviny

25.11.19 08:57

IVF a vyšší riziko rakoviny

Ahoj holky,

chtěla bych se zeptat na váš názor na několik IVF cyklů a s tím spojené vyšší riziko rakoviny prsu a vaječníků…
Je jasné, že IVF je na organismus obrovský nápor… Půjdu teď na druhé IVF a začínám mít strach, abych pak jednou neměla rakovinu.. Jasný, vím, že tohle můžu mít i bez IVF, ale je možné, že ta pravděpodobnost je vyšší?
Díky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

23581
25.11.19 09:00

Bohužel ano, díky tomu koktejlu hormonů, které k tomu patří a které dostáváš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11851
25.11.19 09:06

Dost jsem to řešila, i já jsem byla na IVF. Do dnešního dne nebylo prokázáno, že by IVF zvyšovalo riziko rakoviny. Jediné, co může být problém, je nádor, který už s v těle nachází a hormonální stimulace může urychlit jeho růst. Proto se aktuálně doporučuje, aby žena zašla na mamograf a nechala si zkontrolovat prsa. A pokud máte v rodině výskyt geneticky podmíněného karcinomu prsu a vaječníků, tak cílené vyšetření genomu. Jinak ti nehrozí žádné zvýšené riziko. Právě jsem na tohle téma četla článek v časopisu Téma, je na stáncích můžeš si ho koupit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 09:12

@Janli Super, díky moc za tip! určitě si to přečtu! V rodině máme jednu tetu, která měla rakovinu dělohy myslím… je to už hrozně dávno a teta už bohužel nežije…
Jedině co vím je, že jí bylo už téměř 70 let.
Ono je to těžké, člověk miminko chce, ale asi ne za každou cenu… Myslím, že teď půjdu na druhé IVF a pokud to neklapne, tak to tak asi má být…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23581
25.11.19 09:24

Též jsem četla nějaký rozhovor o nárůstu rakoviny prsu u mladych žen. Uvadeny jsou tři duvody. Hormonální antikoncepce, pozdní první těhotenstvi a hormonální stimulace při IVF. Tak nevím
Jednalo se o rozhovor s lékařem, který se timto zabývá již 50 let. Docela bych mu i věřila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
463
25.11.19 09:25

Známá pracuje v laboratoři, kde mimo jiné provádějí genetické testy na sklon ke karcinomu prsu a vaječníků a říkala mi, že pokud máš ten mutovaný gen plus podstoupíš IVF, riziko je celkem velké. Ona sama by prý do IVF nešla, i kdyby měla to vyšetření v pořádku, protože tam jsou prý poměrně časté i případy, že žena dostala některý z těchto Ca po IVF, i když ten konkrétní gen špatný neměla. (myslím, že se jmenuje BRCA)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23581
25.11.19 09:28

Jsou to mutace BRCA 1 a BRCA2. Tam je to riziko strašně vysoké samo o sobě. Nejak k 90 procentům u CA prsu a 50 u vaječníků bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
423
25.11.19 09:45

Bohužel je to tak, i lékaři z CAR to přiznávají, že rizika rakoviny jsou po absolvování IVF mnohem vyšší. Každý si musí zvážit svá pro a proti, ale pro mě je to důvod, že jsem v současné chvíli rozhodnutá, že IVF nepodstoupím, ale uvidíme, třeba časem názor změním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 09:58

@inkakřivák No tak v tom případě já mám všechny tři důvody - HA jsem brala 9 let, je mi 32 a jdu na IVF… :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 09:59

@Linduš91 @inkakřivák a kde mi to můžou vyšetřit? to BRCA 1 a BRCA2?
Já byla po prvním neúspěšném IVF na imunologii a genetice a tam nic takového neříkali myslím… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 10:00

@Xsvel a máš už nějaké děti? Můžu se zeptat kolik ti je let?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
423
25.11.19 10:14

@Margit. Tomanova nemám bohužel žádné živé děti. Je mi 31 a před 14 dny jsme musela podstoupit potrat v 19. tt kvůli VVV. Na toto těhotenství jsme čekali 3,5 roku, nakonec se mi podařilo otěhotnět spontánně, i když už jsem se smířila s tím, že děti mít nebudu. A ani tato traumatizující zkušenost mě zatím nepřesvědčila jít do IVF, i když bych si teď dítě neskutečně přála.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 10:23

@Xsvel To mě moc mrzí, čím sis musela projít :( Necháš to tedy na přírodě jestli se vám to povede znovu?
Mě už nic jiného než IVF nezbývá… zjistili mi protilátky proti partnerovo spermiím a i proti vlastním vajíčkům… :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11851
25.11.19 10:25
@Margit. Tomanova píše:
@inkakřivák No tak v tom případě já mám všechny tři důvody - HA jsem brala 9 let, je mi 32 a jdu na IVF… :?

Antikoncepce naopak razantně snižuje riziko rakoviny vaječníků.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 10:29

@Janli tak já nevím čemu člověk má v dnešní době věřit… Ale tak asi to stejně moc neovlivním… Buď to to přijde nebo ne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama