Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Maminky poraďte..dcerka má 6,5 a je strašný introvert. Je chytrá šikovná ale prostě neumí to mezi ostatními dětmi tak jak ony. Prostě mi připadá že se vyčleňuje neumí se zapojit sama od sebe pokud jí nevtáhnou, vždy raději z povzdálí atd. Někdy je mi to líto protože mám obavy co ve škole. Když je jen s někým v pohodě ale pokud je víc dětí je vždy taková „navíc“ Te´d už u babičky kde je i její o rok starší sestřenice…ta má kolem sebe bandu dětí, lítají atd. , moje s nimi vydrží chvíli a pak raději jde pryč na zahradu nebo za námi, malovat si, hrát si s pejskem atd. Už jsem i slyšela " ta je hrozná fakt ani s dětma nechce být" říkala babička a já nevím jestli už fakt mám mít strach že není normální úplně. A je mi to líto ale jak prostě změnit dítě které se neumí předvádět a (někdy umí více než ten předvádějící) ale nikdo to nevím. To samé s básničkama, čtením, psaním. Je šikula sama se to skoro naučila a baví jí to ale když to ostatní ukazují vypadá že neumí nic..prostě odmítne. Přitom jak jsme sami je to v pohodě. A pak si ostatní myslí …no jo nemluví, nehraje si, je divná
Ahoj taky se bojím,že moje dcera bude taková.Teď je v pohodě,ale nedovedu si představit jak se bude chovat,když bude sama ve školce,nebo škole.Já bývala také taková zamlklá mezi vícema dětma a bylo to někdy dost těžké.Snad si zvykne a trochu se rozkouká jina s tím nic neuděláš.
Nech ji, bud ráda že je šikovná. Každý není na to aby mu vyhovolala velká skupina lidí, vystupování na veřejnosti. Dcera si ve školce hraje většinou sama nebo jen s někým. Pokud má tuto povahu, nechala bych ji, jen bych ji zkusila občas vtáhnout mezi děti. Třeba tam být s ní. A na babičky a okolí nedej, prostě kdo nejde s většinou je „divnej“. ![]()
Já byla taky taková navíc všude, dodnes nemám ráda větší kolektiv, z kroužků kam chodím s dětmi mi vyhovuje nejvíc Montessori, kde je každé dítě na svém koberečku a není tam celkové tolik děti s maminkami. Třeba by to bavilo k tvou dceru.
No, asi bude introvertni. Jemozne, ze ma nadprumerne iq, o vecech premysli trochu jinak, nechce byt cviceny kasparek, delat veci jako vsichni ostatni…
OK, ja jsem ta divna, ale v dospelem vydani. Kdyz si ostatni hrali, ja si cetla biblicke pribehy nekdy v 6 letech. Nikdy jsem nezapadla do toho uvresteneho klubka holcicek.
Ted jsem vdana, mam dite a nebyt syna a dlasich planovanych deti, tak bych se asi odstehovala nekam na samotu, lidi moc nemusim.
Byt tebou, tak ji najdu nejakeho konicka, pres ktery se ji bude snaz komunikovat s ostatnimi, bude mit spojovaci prvek s ostatne „postizenymi. At by to byl prirodovedny krouzek, pocitacovy, malovani, co ja vim. Bude tam mit "svoje“ lidi. Ja jsem toto mela az mnohem pozdeji, nemela jsem zadne zaliby, kde bych se druzila.
Chodila do školky? Jak se třeba na konci školního roku projevovala tam?
taky bych v tom neviděla něco nenormálního. Jako dítě jsem se taky špatně seznamovala, moc kamarádek jsem neměla a zůstalo mi to doteď - mám pár kamarádek za to dobrých, nepotřebuji mít partu 20 lidí na které se nemůžu spolehnout
![]()
Pokud v tom citíš problém zkusila bych dětského psychologa. Třeba až přijde mezi kolektiv dětí najde stejně zaměřené dítko. Někdo prostě tu spřízněnou duši hledá pomaleji a hůř, ale většinou najde. ![]()
Do školky chodila stále..tam se skamarádila ale opět nikdy nebyla „středem pozornosti“ nebo jak to napsat. Nejvíce se bavila s jednou holčičkou nebo si hrála sama. Chodila do mažoretek.baví jí to ale také když jsem se zeptala jestli tam má kamarádku řekla že moc ne.A přitom doma řádí v pohodě. Mám z té školy strach trošku…i u zápisu jak jsme byli věděla vše..ihned ji vzali ale museli se zeptat konkrétně jí třeba když děti měly něco počítat nikdy nebyla ta kdo by vykřikl to správné..říkala si to pro sebe nebo se dívala po ostatních ( přitom to věděla, doma počítá i čt super na to že jde do školy) ale nikdo to neví..protože je prostě taková neprůbojná. Teď když je u babičky s neteří 7 letou je to děs..ta je extrovert, plno kamarádů, kolo atd. a tím pádem si babička myslí že moje musí taky..a tím pádem je divná že je doma.
Ahojky Lajlo! ![]()
Viki je taky taková povaha,jako Tvoje dcerka-ale nedivím se ,my oba s manželem jsme takoví v dětství byli,takže už to moc neřeším,ale taky jsme měla velký strach,jak to zvládne ve školce,škole… Školku máme dávno za sebou,našla si tam kamarádky,byla vždy hodná,tichá,nepatří mezi ty hrrrr děti,což jsme ráda..taky má sestřenku extroverta,takvou divokou,naštěstí babi se nediví-má takového syna(mého muže)
Je fakt,že mě někdy štve,že sedí furt doma,hraje si se setrou,místo aby s holkama jezdila na kole třeba,radši je s námi(mívám z toho až ponorku:-))
Ve škole vše zvládá na jedničku,našla si kamarádky,opravdu se otrkala,jsem pořád sledovala v šatně,zda se s ní děcka baví,ale jo,zdravily se,povídaly,tak jsem se už zklidnila,navíc víš co je výhoda?
neprudí ostatní,učitelka si na ní nikdy nestěžovala,umí se zabavit sama četbou a netahá mi domů houfy kamarádek
a pěkně si hraje se setrou,vydrží u jedné činnosti dost dlouho. ![]()
Zkus ji ve škole přihlásit do kroužku-Viki chodí do keramiky a sboru,tam je spokojená.
Prostě se snažím přijmout jí takovou jaká je,držím pěsti,bo vím,že to někdy je na nervy s těmi introvertíky,ale fakt lepší,než zlobivec,nervák ne? ![]()
Lajlo, podle mě se zbytečně trápíš, tvojí dceři to takhle evidentně vyhovuje a spíš by jí mohlo uškodit, kdybys ji chtěla předělat. Nakonec je na tom něco špatného být introvert? My jsme s manželem oba introverti a taky žijem a myslím, že dost spokojeně ![]()
Já jsem právě taky introvert
a to dost a čím starší tím horší
jen prostě když vidím ty děti, které dokáži strhnout pozornost, bavít se užívat si a automaticky se začít bavit je mi to někdy líto. Možná bych o tak neprožívala kdyby to ted moc neviděla u té babičky a nebyla ve styku se svou extrovertní sestřenicí..moje jako by tam nebyla. Tak mi je to někdy líto a poslouchám skoro pořád od babičky i sestry proč je ta moje taková divná. A máte pravdu vykašlu se na to..jen asi proběhne debata aby to stále neříkali před ní a nenutili ji k něčemu co nechce a hlavně nezdůrazňovali že " proč nejsi s dětma, proč se s nima nebavíš atd. atd." Asi ji to taky musí pěkně štvát ![]()
to je pravda,s babi si promluv,by mi moc vadilo,kdyby o Viki říkala,že je divná,protože divná není a ani tvoje dcerka ne!
At si radši řekne-ona je taková klidná a hodná,zabaví se sama,ukaž jí spíše ty pozitiva téhle povahy ![]()
Naší dceři je tedy teprve 3,5roku,ale od mala na ní pozoruju,že bude po mě-introvert a stydlivá.Zatím to řeším tak ,že ji povzbuzuju a chválím.Snažím se jí všemožně zvýšit sebevědomí.Vím,jak mě to tenkrát ve školních letech chybělo,aby mě někdo povzbuzoval a chválil.
No já jsem taky takový typ ![]()
Myslím že se dá těžko předělat, aby z toho nebyla pak nešt´astná.
Myslím, že to může být povahou, ale i věkem, časem se to může zlepšit, rozhodně bych to nelámala přes koleno.
Mám sestřenku, která na 2. stupni základní školy odmítala mluvit před tabulí (při zkoušení). Teta ji s kantory domluvila, že ji budou zkoušet písemně, protože uměla, jen to odmítala „předvádět“.
Je z ní normální ženská s manželem a dítětem, spíše klidnější a uzavřenější, ale mluví s námi. ![]()
Chápu, že tě to mrzí či trápí (tetu to taky dlouho trápilo), ale nijak zvlášť bych to nedramatizovala. Může se to změnit. A třeba také ne, bude pořád naložená v knížkách a u zkumavek a vymyslí lék na rakovinu…
Holt každej jsme nějakej.
Naše starší (11let) navázala ucházející sociální svazky až kolem 9 let.. Byla stydlivá, nerada se bavila s cizími dětmi, nemá ráda moc velké kolektivy, nepředvádí se, nikdy není kápo..
Až ted ( s nastupující pubertou
) se trochu rozjela.
Vůbec mi nevadí, že je introvertní a moc mi vyhovuje , že se liší..Kamarádky se baví o líbání, mp3, mobilech atd a ona si čte nebo vymýšlí sama komiksy atd..
Určitě být tebou tak jí hájím před zobecnujícími výroky starší generace..Bud hrdá na to jaká je a stůj si za tím, že je to její povaha a nikdo jí nepředělá.