Jak na vztek u 9m mimina

6
13.5.21 18:03

Jak na vztek u 9m mimina

Ahojda, prosím o radu, pomoc..
Mám 9m dceru a už mám nervy v háji.
Bojkotuje obědy, ať jí dám do nové nebo i staré dřevěné židle kde nemusí být připoutaná, tak řev, mlatí mi rukama do lžičky a jídlo lítá vzduchem a nechce jíst. Tak dostane mlíko a to vypije.. (přikládám k zubům) Ale..
Cokoliv ví, že nemůže, stejně to zkouší a když jí to vezmu, tak se vzteká, má strašnej jedák a u toho mává rukama..
Kdykoliv jdem převlékat nebo přebalovat, opět hysterák, kope do mě, odstrkuje mě nohama.. Já už si s ní nevím rady, ať udělám cokoliv nepomáhá nic. Občas do mě i mlátí ručičkama a škrábe do obličeje. Když si jí chci vzít do náruče, tak se prohne jakoby ke mě jít nechtěla a já se uplně děsim toho, aby taková nezůstala, to s ní pak radši nikam chodit nebudu..😞 Zažila jste to některá? Jak jste na jejich vztek reagovali? A přešlo to? Je to jen vzdorovací období? 🤷‍♀️
Věnuju se jí co to jde, když ale vařím, máM jí u sebe v kuchyni, dám ji hrnce a hraje si u mě, nebo spí, chodíme ven, všechno. Mamka moje řikala, že jsem byla hodný miminko a po tátovi to asi taky nemá, tak kde je sakra chyba? Co dělám špatně? 😭 Dokáže být někdy ale i zlaťouš, směje se s námi, záchvaty smíchu, dělá blbiny, rozumí všemu, je moc šikovná a mazaná 😁 Děkuju 🙏 🙏 ❤️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
343
13.5.21 18:26

Dítě si už začíná prosazovat vůli, více si uvědomuje svět kolem sebe a svoje možnosti.
Některé dítě je vztekavější, jiné klidnější; pak ještě mají různá období, takže se to mění v čase.
Takovou univerzální radou, jak postupovat v případě vztekajícího se dítěte různého věkového období, je - zůstat klidná. Dítě je dítě, ještě nemá zvládnuté svoje emoce; maminka je dospělá, ona by tu situaci měla zvládnout a zůstat v klidu. Někdy je to dost těžké. A druhá rada - přiměřeně věku začít dítěti stanovovat nějaké hranice (tohle se dělat může a tohle ne). U malého miminka musí být to stanovování hranic citlivé. Když si prosazuje něco, co nechceš dovolit a u toho hysterák, tak se obrnit trpělivostí a v klidu si trvat na tom, že smůla, tohle ti prostě nedám / nedovolím dělat. U některých dětí je to hodně náročné, protože mají tendenci stavět se do opozice a stále si prosazovat svou vůli navzdory tomu, co dovolí / nedovolí rodič.
A myslím, že žádná jednoduchá rada / technika na tyhle situace prostě není. Možná u miminka by ještě mohlo fungovat zkusit odvést pozornost, ty větší děti už člověk tak snadno nepřečůrá.
Jó jsou to někdy s dětmi galeje :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9923
13.5.21 19:20

Já mám u krmení bednu s hrackama a vždycky dám nějakou do ruky co dítě zabavi a ono pak v pohodě jí. Fungovalo mi to u obou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
13.5.21 21:16

@Alča0
Tak malá si uvědomuje svět kolem sebe velice dobře a právě docela brzo zkouší, co může a co ne a jestli jí to projde, aspoň mi to tak připadá, je chytrá a ví která bije..
snažím se být v klidu, ale trvá to už delší dobu a když je to od rána do večera, tak už to je někdy fakt na mašli 😅
Děkuji moc, určitě jste mě trochu uklidnila, potřebovala jsem to vypustit ze sebe 🙈
Budu se snažit.. Člověk se snaží, aby měl doma hodný spokojený miminko a čím víc se snaží, tím je to snad horší 🤷‍♀️ 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
13.5.21 21:20

@JancaS84
To jsem zkoušela, ale strká si to okamžitě do pusy a bouchá s tím do stolu a hází to na zem.
Takže hračky od jídla ne e a když má ten svůj nerv asi kvůli zubům u jídla, tak asi nepomůže fakt nic.
Já jsem už i přemýšlela, jestli jí to teplý jídlo na ty bolavý dásně nevadí, že jí to tím teplem třeba víc bolí 🤔 Fakt nevim, ale mlíko vypije 🤷‍♀️
Děkuji ☺️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2561
13.5.21 21:48

Nenech se skrabat. Chytni rucicku a rekni ne. A zkousela jsi davat jidlo v celku do ruky? Treba by ji to vic bavilo. Nebo jeji lzicku do ruky. Mozna uz by mohla zkusit jist sama. Prebalovani×prevlekani udelej z toho rychlou akci. To dite ma par kilo, takze znehybnet a rychle prebalit. Fajn je pri prebalovani dat neco zajimaveho do ruky-kremy, hreben atd. Obdobi vzdoru teprve prijde :mrgreen:. Nehledej chybu v sobe. To dite proste takove je. Navic si to lidi casto casem idealizuji, takze nelze vsemu verit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9923
13.5.21 22:33
@Kejsina píše:
@JancaS84
To jsem zkoušela, ale strká si to okamžitě do pusy a bouchá s tím do stolu a hází to na zem.
Takže hračky od jídla ne e a když má ten svůj nerv asi kvůli zubům u jídla, tak asi nepomůže fakt nic.
Já jsem už i přemýšlela, jestli jí to teplý jídlo na ty bolavý dásně nevadí, že jí to tím teplem třeba víc bolí 🤔 Fakt nevim, ale mlíko vypije 🤷‍♀️
Děkuji ☺️

Tak to moje dělá přesně to stejný. Ale když se snaží dát hračku do pusy tak mu chytnu ruku a rychle mu tam strčím plnou lžičku. Jo všechno je jak od čuňat. Jak dojí tak to omyju vlhkým hadrem a je to. Včera jsem mu dala do malé misky jogurt, chtěl jist sám. Bylo to total všude i po zemi, ve vlasech, malej na prevleceni, ale byl spokojenej že ji sám. On je teda o něco starší. Ale to je prostě takový období. Nejdřív prevlikas miminko x krát denně protože se prokaka az na záda a pak začnou prikrmy, takže znovu několikrát za den. Ještě na sebe strašně rád lije čaj z lahvicky. Vždycky ji otočí vzhůru nohama a zmackne ať to všude stříká, taky super hra. Jo ještě u nás docela zabiraji reklamy v televizi. To začne čucet a cpu do něho jednu lžičku za druhou. A nebo ještě doporučuji jet k babičce a ať krmí ona a ty bez pryč. To naše děti vždycky jedli ukázkové a až byla malá větší tak doma sem do ní nemohla dostat skoro nic a u babičky jedla vsechno. Přitom vařím daleko líp jak tchýně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1956
13.5.21 22:49

Mám taky vzteklouna, je mu 10M. Krmím ho teď v náruči vsedě, mírně přidržuju ručičky, aby mi nevyrazil lžičku. Když se protáčí a nechce, tak končím s krmením. Nebo mu něco nakrájím na kousky do mističky (hlavně ovoce/zeleninu/ těstoviny…) a bere si to sám a sedí na zemi. Je z toho nepořádek, ale nevzteká se… Je to druhé dítě, první bylo taky vztekloun (pořád je), tak to beru tak jak to přichází, za pár měsíců už bude úplně jinej :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
168
14.5.21 09:47

@Kejsina Tak to prohybani se je vetsinou z unavy - ne, ze by nechtela do naruci. A i ty hysteraky z toho byvaji. Jak Vam dcerka spinka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
343
14.5.21 11:44
@Kejsina píše:
@Alča0
Tak malá si uvědomuje svět kolem sebe velice dobře a právě docela brzo zkouší, co může a co ne a jestli jí to projde, aspoň mi to tak připadá, je chytrá a ví která bije..
snažím se být v klidu, ale trvá to už delší dobu a když je to od rána do večera, tak už to je někdy fakt na mašli 😅
Děkuji moc, určitě jste mě trochu uklidnila, potřebovala jsem to vypustit ze sebe 🙈
Budu se snažit.. Člověk se snaží, aby měl doma hodný spokojený miminko a čím víc se snaží, tím je to snad horší 🤷‍♀️ 😂

Tak to je vlastně dobře, že si holčička svět kolem sebe uvědomuje a zkouší a zkouší, co jí projde. To je alespoň důkaz toho, že je bystrá a šikovná :D
A máte pravdu v tom, že čím více se člověk snaží mít doma to spokojené miminko a být tou dobrou mámou… tím to může být i horší. Já mám pocit, že to je právě problém u prvorodiček (také jsem to sama zažila), člověk to prostě hrotí a ještě nemá ty správné zkušenosti… U těch dalších dětí je maminka už taková „obouchaná“, přistupuje k tomu s větším klidem, trochu i rezignovaností :mrgreen: a najednou jde všechno lépe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
14.5.21 15:55

Vztek a podrážděnost může souviset s tím, že může být přetažená.
Jinak nejlepší je reagovat v klidu, nenechat se vytočit a samozřejmě zabránit tomu, aby ublížila sobě nebo někomu jinému. A nabízet alternativy k tomu, co jí nemůžu dovolit (nemůžu jí dovolit hrát si s nožem, ale můžu jí dát třeba dětský dřevěný). Jo a také přemýšlet o tom, jestli fakt jí něco nemůžu dovolit anebo jestli je to jenom moje pohodlnost a dovolit bych jí to mohla (např. opravdu nemůžu půjčit na chvíli mobil, ať si ho prohlédne a osahá?)
To chování, co popisuješ, mi přijde vcelku normální a jestli se začínáš ptát sama sebe, co děláš špatně a po kom to má… tak nevím, co budeš říkat, až se třeba ve 3 letech bude válet vzteky po zemi a u toho ječet :-) Je to normální, děti tohle dělají a je na tobě, jaký k tomu zaujmeš postoj - jestli ho potrestáš nebo se budeš snažit ho pochopit.
Moc doporučuji přečíst nějakou knížku o výchově, třeba Aha rodičovství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1997
14.5.21 16:00

@Kejsina Jo a k tomu přebalování - čím víc je dítě samo schopné pohybu, tím víc to přebalování nesnáší. Koho by bavilo ležet na zádech a čekat, když může lézt nebo chodit a zkoumat? :-) U nás třeba funguje, když u toho dělám legraci a třeba strčím malého plyšáka pod bodýčko. Nebo jí dám do ruky knížku, ať si chvíli prohlíží. A snažím se to udělat co nejrychleji. A taky na to předtím upozornit, že bude přebalování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
15.5.21 21:26

@Viki89
Dekuji za komentář.
Spinká dopo tak hoďku a odpo hoďku až hoďku a půl, ale v noci vstávám co hodinu někdy co dvě, ale jen dudáka, otočit a zase spinká..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
168
15.5.21 21:45

@Kejsina Tak to je dobre, ze spinka dlouhe spanky ve dne, a jak dlouho Vam vydrzi byt vzhuru? A kolik hodin priblizne Vam naspinka v noci? Je mozne, z tech castych probouzeni je dost nevyspala - kdyby se ta noc zlepsila, tak mozna by i naladicka byla pres den lepsi… Na to vecerni usinani potrebuje jenom dudaka nebo musite nejak pomahat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
432
15.5.21 21:56

@Kejsina My mame ke krmeni spesl hracky, co jsou omyvatelne a nevadi ze jsou od jidla, nebo jdou dat do mycky, pripadne dostane neco z nadobi, hrnecek, lzicku, metlicku… Je na to zvykly nekolik mesicu a ted uz to ani tolik nepotrebuje a ji krasne, je mu 11mesicu.
Taky zalezi, co ji, maly zacal jist paradne kdyz ted ji to stejne co my, jem bez soli. Je potreba to detem udelat zajimave, nechat patlat, jist rukama, zajimave jidlo, ne jen mixovana hmota masa a zeleniny :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat