Jak napsat rešerši?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  22.03.18 10:32
Jak napsat rešerši

Ahoj holky,
máte někdo radu jak napsat rešerši? Případně kdybyste měly nějaké vzory už vypracovaných?
Máme si ve škole připravit 3 rešerše na téma týkající se půdy. V životě jsem nic takového nepsala, neviděla a mám pocit, že jsem to slovo ani neslyšela 8o Články na netu jak napsat, na co si dát pozor mám docela projeté, ale moudrá z toho nejsem :zed: :zed:
Jelikož klidně za vypracování nabízím finanční odměnu :D tak vkládám anonymně :nevim: :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Zdendula82
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 22.03.18 10:51

Je to průzkum toho, co bylo na dané téma napsáno v odborné literatuře. Pro mě nejtěžší část diplomky. Ale učitel by ti měl poradit. Od toho tam je. Prostě si s ním domluv konzultaci a na všechno se ho zeptej.

Anonymní  22.03.18 10:57

@Zdendula82 to právě asi nevyjde.. on je to úkol k získání zápočtu, sám nám (prý) všechno podstatné řekl na přednášce a domluvení konzultací je dle něj zbytečné :cert: :mrgreen:
Takže vlastními slovy přeříkám, o čem ten odborný text je? :think:

Swift
Závislačka 4082 příspěvků 22.03.18 11:02

Půda, to je tak obecné téma, na to nejde udělat kloudná rešerše.
Dotaz „půda“ v „Knihy v ČR“ nalezeno 8286 zázn.

Jukni na jib.cz nebo zajdi do větší, univerzitní nebo vědecké knihovny.
Jsou tu ještě odborné specializované katalogy vědeckých publikací…
Takže až budeš mít jasné téma, vybereš, ty nejvíce vhodné publikace a články, seřadíš dle důležitosti, nebo množství daného obsahu k tématu.
Rešerši můžeš taky udělat na internetu přes vyhledávač, tam doporučuji krajní opatrnost z důvodu kolísavé kvality jednotlivých zdrojů.
Co wikipedie? https://cs.wikipedia.org/…ie:Pedologie
a anglicky: tady máš základní světové zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Soil#…
https://en.wikipedia.org/wiki/Soil#…
Pak to zacituješ dle normy (citační norma ČSN ISO 690:2011 - Bibliografické citace)a máš rešerší k tématu.
Pokud by to bylo, že máš i zajistit kopie textu k danému tématu, tak to bude o trochu dost více práce.

Amys
Generální žvanilka 20649 příspěvků 22.03.18 11:03
@Anonymní píše:
@Zdendula82 to právě asi nevyjde.. on je to úkol k získání zápočtu, sám nám (prý) všechno podstatné řekl na přednášce a domluvení konzultací je dle něj zbytečné :cert: :mrgreen:
Takže vlastními slovy přeříkám, o čem ten odborný text je? :think:

Tak od toho jsi na vejšce (jestli to správně chápu), aby ses sama naučila vyhledávat a posuzovat různé články na různá témata a uměla tak odddělit zrno od plev. Žádný učený z nebe nespadl, ale rozhodně se to nenaučíš tím, že budeš na netu jen hledat, jak vypadá rešerže. Je to jako když si kupuješ nový mobil. Najdeš si spoustu článků (ne, nezadáš dotaz na emimino :mrgreen: ), projedeš je, vyřadíš to, co si myslíš, že je balast a z ostatního si uděláš takový výcuc podstatného a to je vpodstatě ta rešerže. Samozřejmě tam nesmíš zapomenout odkazy a autory toho, z čeho jsi čerpala. Jinak samozřejmě rešerže se dá udělat i z jednoho článku, jedné knihy apod. Takže spíš záleží na zadání vašeho vyučujícího.

Swift
Závislačka 4082 příspěvků 22.03.18 11:03

Sources

Donahue, Roy Luther; Miller, Raymond W.; Shickluna, John C. (1977). Soils: An Introduction to Soils and Plant Growth. Prentice-Hall. ISBN 0138219184.
„Arizona Master Gardener“. Cooperative Extension, College of Agriculture, University of Arizona. Retrieved 27 May 2013.
Stefferud, Alfred, ed. (1957). Soil: The Yearbook of Agriculture 1957. United States Department of Agriculture. OCLC 704186906.
Kellogg. „We Seek; We Learn“. In Stefferud (1957).
Simonson. „What Soils Are“. In Stefferud (1957).
Russell. „Physical Properties“. In Stefferud (1957).
Richards & Richards. „Soil Moisture“. In Stefferud (1957).
Wadleigh. „Growth of Plants“. In Stefferud (1957).
Allaway. „pH, Soil Acidity, and Plant Growth“. In Stefferud (1957).
Coleman & Mehlich. „The Chemistry of Soil pH“. In Stefferud (1957).
Dean. „Plant Nutrition and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Allison. „Nitrogen and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Olsen & Fried. „Soil Phosphorus and Fertility“. In Stefferud (1957).
Reitemeier. „Soil Potassium and Fertility“. In Stefferud (1957).
Jordan & Reisenauer. „Sulfur and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Holmes & Brown. „Iron and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Seatz & Jurinak. „Zinc and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Russel. „Boron and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Reuther. „Copper and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Sherman. „Manganese and Soil Fertility“. In Stefferud (1957).
Stout & Johnson. „Trace Elements“. In Stefferud (1957).
Broadbent. „Organic Matter“. In Stefferud (1957).
Clark. „Living Organisms in the Soil“. In Stefferud (1957).
Flemming. „Soil Management and Insect Control“. In Stefferud (1957).

Zdendula82
Ukecaná baba ;) 1079 příspěvků 22.03.18 11:03

To ne. Vyhledáš si, co kdy bylo na dané téma napsáno a pak z toho uděláš souvislý text, ve kterém budou uvedené citace včetně zdroje. Je mi divné, že by neposkytoval konzultace. A co nějaký doktorand? A nebo si zkuste pomoci se spolužáky. Určitě někdo má nějaké vzory. A nebo si v knihovně půjč něčí diplomku, ať máš představu.

Swift
Závislačka 4082 příspěvků 22.03.18 11:04

8o Proboha, jestli píšeš diplomku a teprve teď jsi zjistila, že existuje slovo rešerše :zed:

Amys
Generální žvanilka 20649 příspěvků 22.03.18 11:05
@Anonymní píše:
Takže vlastními slovy přeříkám, o čem ten odborný text je? :think:

Tak pokud chce rešerži z vlastních přednášek, tak tím líp, ne :D Prostě vytáhni to nejdůležitější. Něco jako by sis dělala výcuc k maturitě :nevim:

Amys
Generální žvanilka 20649 příspěvků 22.03.18 11:06
@Swift píše:
8o Proboha, jestli píšeš diplomku a teprve teď jsi zjistila, že existuje slovo rešerše :zed:

Podle mě je teprve v prváku a místo, aby se snažila něco naučit, hledá, jak to očůrat :mrgreen:

Anonymní  22.03.18 11:10

@Swift Má to být na téma, které se týká půdy, ne na půdu obecně :) vyberu si např. téma Degradace půdy a k tomu mám ze tří odborných zdrojů napsat rešerši. Nesmíme použit wiki - není to odborný zdroj :D
Z toho mám fakt hlavu v pejru :nevim:
@Amys „výcuc podstatného“ a přirovnání k mobilu mi i celkem pomohlo.. holt vysvětlení pro idioty, to je to co potřebuju :hug:

Anonymní  22.03.18 11:13

@Amys ano ano, prvák a snaha to očůrat.. přiznávám se..nejsem první kdo se o to snaží a určitě ani poslední.. možná na to přijdu časem, že se to na VŠ nedá očůrat tak jako na střední, ale zkusit to můžu :roll: :mrgreen:

Boeing737
Stálice 60 příspěvků 22.03.18 11:14

Je to přepisování něčeho, co už někdo napsal. Velmi zjednodušeně řečeno. Najdeš si odborný články, knihy, podle toho, co máte povoleno. Přečteš to, a sepíšeš svojí práci. Vždycky je potřeba uvést zdroj, od koho byla myšlenka/informace čerpána. Jmenuje se to citace. Celá ta práce je pak plná závorek se jménem a rokem. Vyučující vás chce nejspíš připravit na psaní závěrečné práce. Rešerše často tvoří celou bakalářku nebo část diplomky (u nás na škole).

Amys
Generální žvanilka 20649 příspěvků 22.03.18 11:15
@Anonymní píše:
@Swift Má to být na téma, které se týká půdy, ne na půdu obecně :) vyberu si např. téma Degradace půdy a k tomu mám ze tří odborných zdrojů napsat rešerši. Nesmíme použit wiki - není to odborný zdroj :D
Z toho mám fakt hlavu v pejru :nevim:
@Amys „výcuc podstatného“ a přirovnání k mobilu mi i celkem pomohlo.. holt vysvětlení pro idioty, to je to co potřebuju :hug:

Takže jsem pochopila správně, že jsi teď někde v prváku a vpodstatě se teprv zajíždíš, co :lol: Hele to se časem poddá. Než dostuduješ, tak budeš mít za sebou tolik rešerží, že už ti to ani nepřijde. Nevím, jakého předmětu se to týká, ale u nás se začínalo s rešeržemi v předmětu, kde jsme se zabývali databázema a vyhledáváním článků. Takže pokud máte ve škole knihovnu, ze které se dostaneš právě na nějaké databáze, vyhledala bych si pár článků tam. A zrovna o degradaci půdy by se mohlo psát docela dobře.

Amys
Generální žvanilka 20649 příspěvků 22.03.18 11:17
@Anonymní píše:
@Amys ano ano, prvák a snaha to očůrat.. přiznávám se..nejsem první kdo se o to snaží a určitě ani poslední.. možná na to přijdu časem, že se to na VŠ nedá očůrat tak jako na střední, ale zkusit to můžu :roll: :mrgreen:

Já ti to za zlé nemám :mrgreen: Problémy si tím člověk přivodí jen sám sobě. Ty rešerže jsou totiž docela důležité a provází tě pak až do úplnýho konce, takže je dobré se to naučit :D

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

Galerie plná vězňů: 12 slavných celebrit, které skončily za mřížemi

Ne všechny celebrity se chovají jako andílci. Některé hvězdy občas řádí tak... číst dále >

Jiří Mádl se rozešel s krásnou Zuzanou! Krach vztahu prý těžko nese

Jiřímu Mádlovi (31) se ve vztazích zatím nedaří a zdá se, že je znovu volný.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zuby moudrosti: trhat, nebo ne? Když nezlobí, mohou být i prospěšné

Každý o nich slyšel, ne každý je má a nikdo je nikomu nezávidí. Třetí... číst dále >

Velká fotosoutěž na téma Léto v plavkách

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama