Jak naučit dítě čísla?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Veruš1
Extra třída :D 13101 příspěvků 04.04.11 18:49
Jak naučit dítě čísla?

Prosím o radu, je to rada pro kamarádku.

Má syna, kterému je 5,5 roku, umí počítat do deseti (možná i víc :nevim: ), ale čísla nepozná. Mají je i nakreslené a vystřižené, správné nepodá, jen hádá. Když mu ukáže na ruce počet prstů, hádá. Při otázce, kolik mu je let, tak si to nejdřív spočítá na prstech, pak když mu těch 5 ukáže, tak neví, kolik tam je prstů a musí zase dopočítávat, s tím problém nemá, ale jen tak to neřekne. Na otázku, kolik je mamince, že neví, plácne číslo, řekne mu, že 32, pokýve a za minutu na stejnou otázku neví a plácne třeba 6. Možná jsou to i třeba naschvály, těžko říct. :nevim: Prosím o radu, jak na něj, jak ho ty čísla naučit? Děkuji

Reakce:
Barca12345
Echt Kelišová 9649 příspěvků 04.04.11 18:55

Myslim, ze neni jina pomucka nez opakovani :-( formou hry, rikanek, obrazku… kazde ditko to ma jinak!!! Ale mozna p. ucitelky z materinek a podobnych zarizeni budou vedet vice :-)

tezi
Hvězda diskuse 50638 příspěvků 1 inzerát 04.04.11 18:58

Mě osobně to přijde brzo a zbytečné učit takhle dítě počítat. Vždyť se to bude učit ve škole :nevim:
Podobně se chovala dcera, když jsme ji učili základní barvy (v té době měla kolem 26 měsíců). Po takovémhle bojkotu ze strany dítěte jsem to nechala a občas při hraní s kostkama jsem jenom řekla barvu dané kostky, ale to bylo všechno, žádné opakování, učení. Za nějakou dobu (2-3 měsíce) mi začala barvy věcí říkat sama a uměla je. Prostě potřebovala čas vstřebat do sebe nové informace a začít je používat.
Moje rada je, prostě v tuto chvíli ho nechat a nechtít to po něm. Buď se chytne za nějakou dobu sám a nebo budou muset počkat na školu

Příspěvek upraven 04.04.11 v 18:58

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 04.04.11 18:58

Ahoj. Anežka je čísly naopak posedlá, naučila se je z pěnových puzzle společně s písmenky. Ale bylo to tak, že se ptala, co to je, my jí to řekli a ona si to rychle zapamatovala.

Pokud k tomu netíhne, asi bych to nehrotila, od toho je snad škola, ne? :wink: Stačí, že umí do těch deseti. Chodí do školky? Tam se to „neučí“? U Anežky ve školce mají jedno oddělení předškoláků, a tam se připravují do školy. Anežka tam zatím nechodí, ale moc se tam těší, páč už tam párkrát byla a byla z toho nadšená.

Jana206
Nadpozemská drbna 26555 příspěvků 04.04.11 18:59

Ahoj,
každé dítě je jiné, v tomto věku je potřeba už rozvíjet zájem, jinak nejsem zastáncem učení.
Syn má skoro 5 let, čísla první desítky pozná bezpečně, ví, jak jdou za sebou, snaží se pochopit sčítání i odčítání. Ale on zájem má, baví ho to, myslet logicky je jeho silná stránka - narozdíl od výtvarné a tvůrčí duševní činnosti, divadla, to ho nebaví a neoplývá moc fantazií.
V tomto věku jsou mezi dětmi dost rozdíly i co se týče vloh.

Existují tzv. knihy a pracovní sešity pro předškoláky, kde si dítě otestuju a zjistím úroveň jeho rozvoje, znalostí. Je ale potřeba vybírat. Rozhodně bych nevybírala jednoduché testy v „levných knihách“,to zvládne každé dítě, ale Ty, které mají propracovanější metodiku..např. nakladatelství Svojtka, je to přímo sestaveno pedagogy a psychology - Hádanky pro předškoláky, nebo např. Než půjdu do školy od nakl. LIBREX. Potom je spousta pevných knih, které jsou dnes už k dispozici matkám, nejen učitelkám v MŠ a jsou tam přesně rady, jak na to, co rozvíjet.
Právě na těchto kvalitních testech jde zjistit, která stránka bude u dítěte ta silná.

Jinak máme hodiny, které mají vyndávací čísla, domino, které má obrázky i čísla, dřevěné puzzle kočky, obraz se sestavuje tak, že dítě skládá čísla, když se obraz obrátí, skládá abecedu..Těchto hraček a pomůcek je spousta. My je používáme v rámci každodenní hry a zároveň se snažím u syna rozvíjet to, co nejde.

lucie.t
Závislačka 4990 příspěvků 04.04.11 19:08

ja bych se tim netrapila, vse se nauci ve skole, kdyz to bude umet, pravdepodobne ho to pak nebude ve skole bavit :nevim:

AngelinaBalerina
Echt Kelišová 7935 příspěvků 04.04.11 19:12

ahoj, pokud se než půjde do školy naučí první desátku, tak bych ti nehrotila, musí mít taky sám zájem, pak to ty děti nebaví a spíš se tím odradí..

můj syn miluje auta snad od roka a půl a začly ho zajímat značky, tím se naučil první desítku a pak to šlo samo ale měl zájem a velký, to stejné s písmenkama, vše uměl kolem tří let ale ve škole se ty děti stejně srovnají, prostě když chce proč ne a když nechce tak bych nenutila

miroslav david
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.13 13:31

Ale gdys nechodi do skoly tak jak se deti nauci to fak nevim a ve skolce si jen hrajou a ty ucitelky nenauci nic :roll: :?

IvanaOl
Závislačka 3191 příspěvků 18.09.16 23:32

Myslím, že v tomto věku je ještě zcela v normě, že dítě počítá i do desítky na prstech a pokaždé znovu si odpočítává kolik to je. Samozřejmě jsou děti, které čísla a počítání baví a prstíky nepotřebujou. Ale není to nutné. Taky není nutné aby si pamatoval věk matky. Myslím, že pro takto malé dítě je věk 32 prostě nepředstavitelný - množstevně nemá s čím srovnat. Jinak svoje děti učím poznávat základní číslice tak do 10. Myslím, že s jistotou ovládají do 6. Máme třeba puzzle, kde spojují číslo s počtem teček, pak počtem motýlků a pak prsty na ruce. Holčičce to jde rozhodně s větší jistotou, než klukovi. A pak třeba řeknu ve výtahu, kdo zmáčkne trojku - se můžou přetrhnout, aby ji našli :) Takže takhle v klidu a hravě. Žádný stres, do školy jde přece až za rok :)

Ou
Kelišová 5420 příspěvků 19.09.16 04:03

Nechte jeho mozek dozrát, netrénujte ho na nějakou svoji představu. To že se s matematikou začíná v 6 či 7 má své fyziologické důvody. Pro rozvoj matematicko-logického myšlení není potřeba číslic. Ostatně je na tom postavena Hajného metoda, že.

Takže přirozeně zkuste spojovat počítání s jednotlivými kusy věcí (tři bonbony a dva bonbony je pět bonbonů a nebo sadu obrázků s různými počty předmětů/zvířátek, aby hledali které jsou stejné), ale není potřeba to nijak drilovat, natož aby si musel pamatovat řadu slov jedna, dva, tři… deset. To jaksi rozvoji logického myšlení nijak nepomůže. Počítání na prstech fakt nemá být básnička.

Pokud vyloženě máte nutkání, že syn musí něco rozvíjet a nemáte pocit, že stačí to co dělá ve školce, tak pořiďte nějaké sešity k předškolní přípravě a dělejte to s ním.

Ale snahou nadrilovat dítě něco, co zatím nemusí a nechce dělat nebývá cestou k tomu, aby bylo geniálním žákem či studentem v budoucnosti.

@Jirka_Tatka - váš přístup je zcela logický a organizovaný, jen­že…

Nepočítá s vývojovou neurofyziologií a plasticitou vývoje u různých dětí. A se zbytečností vázat v ranných fázích vývoje matematicko-logického myšlení počítání na číslice. A to že váš potomek má vaše geny, zatímco jiné děti nikoliv. Podívejte se jak funguje na metoda prof. Hajného.

tasa
Echt Kelišová 9066 příspěvků 19.09.16 07:32

Neurotila bych to

PetrVesely
Závislačka 3474 příspěvků 19.09.16 18:17

Malej od 3 let počítal do 10 jak česky tak anglicky, císla i poznal a četl.
Celou abecedu písmen, spolehlivě pozná a jednotlivě čte ale jen anglicky.
Nikdo ho k tomu nenutil, neučil ho to. Jeho to baví a učí se to z aplikací a krátkých písniček a říkanek které si pouští na tabletu. Teď v létě

Ale mluví zase méně. Takže ono každé má něco.
Teď v 3,5 letech to už ale začíná s tím mluvením být lepší. Teď v létě byla oblíbená činnost čtení metru. Už se snazil do 40 :D ale to už je jen pro zasvěcené :)

Je to prostě jak píše IvanaOl, jedno dítě baví jedno, a druhé zase něco jiného.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Tři hollywoodská zmrtvýchvstání: Ben Affleck, Demi Lovato a Tori Spelling

Ještě nedávno to s nimi vůbec nevypadalo dobře, někteří byli rádi, že z toho... číst dále >

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >