Jak poznat hyperaktivitu?

Anonymní
5.11.20 10:46

Jak poznat hyperaktivitu?

Zajímalo by mě, jak ti, co mají dítě s nějakou poruchou pozornosti nebo hyperaktivitou, tohle poznali? Já mám syna, necelé 3 roky, není vyloženě nezvladatelný, ale některé věci mě už trochu znervózňují - třeba to, že když na něj mluvím, on často vůbec nevnímá. Opakuju jednu věc třeba pětkrát a nic, postupně zvyšuju hlas a teprve když už fakt zakřičím, tak zareaguje - a to ještě většinou nějakou „agresí“, třeba v tu chvíli zakřičí taky nebo dokonce zkusí použít fyzickou sílu (bouchnout mě). Není zlý, sám od sebe jen tak nezačne, ale jak zvýším já hlas nebo je vypjatá situace, ty reakce mi často připadají nepřiměřené. Docela hodně vydává zvuky - různě hučí, „prdí“ pusou atd. Přitom už zvládá krásně i mluvit, ale někdy prostě chodí nebo si hraje a u toho hlučí. Několikrát za den má takové momenty, že najednou jen rozjíveně poskakuje, pobíhá atd., od jídla často vstává - teď jsem začala prostě ve chvíli, kdy vstane, dát talíř vždy pryč, že jídlo skončilo, a kolikrát se vrací a hledá ho, snad brzy pochopí. Nechci to přehánět, vím, že děti v tomhle věku se projevují různě, i doktorka mi říkala, že zatím by to neřešila, že se to projeví teprve třeba v kolektivu ve školce atd. On je jinak celkem šikovné dítě, dost se snaží o samostatnost (rád se sám oblíká/vyslíká, stará o hygienu, pomáhá chystat svačinu, všechno si chce sám otevřít apod.), pokud ho nějaká činnost baví, tak se na ni zvládá bez problémů soustředit a věnovat se jí dlouho, přesto mi to poslední dobou vrtá hlavou, jak sleduju některé projevy… Neposlouchání bych asi ještě v tomhle věku skousla. Hlavně ale ta „agrese“, ta mě trápí, ale neumím si s tím poradit, zkouším mu domlouvat, vysvětlovat, zlobit se, přesto máme každý den nějakou situaci, kdy se snaží do mě nebo táty bouchnout, v extrémních případech i kopnout, je to typická reakce na zvýšený hlas nebo jiný stres. Ale zas s ním přece nemůžu jednat pořád jen jak v bavlnce, když neposlouchá, nevnímá, dělá zakázané věci? To by úplně zvlčel… :roll: Je tu někdo, kdo třeba podobné potíže měl a bylo za tím nějaké lehčí ADHD? Nebo je tu naopak někdo, u koho to třeba bylo jen „období“ a samo to nějak s věkem přešlo nebo třeba něco pomohlo?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.11.20 10:51

Ještě jsem zapomněla dodat, že je na svůj věk extrémně upovídaný, povídá téměř pořád, hodně se vrtí u všeho možného a připadá mi někdy neunavitelný, denní spánek začal vypouštět už před 2. rokem, od té doby spí přes den jen výjimečně, přes noc dá tak 11 hodin, někdy i méně.

• Citovat
  • Nahlásit
14736
5.11.20 11:03

S hyperaktivitou zkušenosti nemám, ale můžu tě uklidnit, že i naprosto zdravé děti takhle občas nevnímají. Syn je taky krapet mimoň a často zareaguje až na zvýšení hlasu, pomáhá fyzický kontakt. Když vidíš, že tě nevnímá, jdi k němu, dotkni se ramena nebo ho chyť za ruku a až teprve když uvidíš, že na tebe reaguje, tak mluv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20116
5.11.20 11:19

A co dela, kdyz na nej mluvis? Syn je vlastne to same, vubec na me nereaguje, kdyz mu neco rikam, kdyz behem toho treba kouka na pohadku nebo je zabrany do hry, nebo slysi, ale dela ze neslysi, protože se mu nechce to co po nem chci :lol: s tim jidlem byl taky to same, kolikrat jedl za běhu, jinak bych do nej nic nedostala, to se zlepsilo az ve skolce, kde maji nastavena pravidla a vidi u ostatnich dětí, ze taky u jidla sedi v klidu. A to huceni, to dela porad, nemuze byt chvili ticho :roll: ale zadnou poruchu nema.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4527
5.11.20 11:51

Mám syna s ADHD a to, co ty popisuješ, se mi na to nezdá. Přijde mi jako klasické tříleté dítě, ty prostě běžně neposlouchají, nevnímají, zkouší hranice… Ale samozřejmě kluka neznám a nejsem odborník. Jen bych si dovolila jedno doporuceni. Když tě nevnímá, přijd k němu, sahni na rameno, pohlad ho atp. Teprve až se na tebe dívá a vnímá te, něco mu říkej. U nás to zabírá velmi dobře. Kleknu si na jeho uroven, chytnu za ruku a mluvim. On vnima a pokyn splni. Většinou tedy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.20 11:57

@unuděná @Kriss Tina Díky za odpovědi, no mě právě neznervózňuje samo o sobě to, že mě hned nezačne vnímat, to je mi jasné, že tak má spousta dětí. Zvláště když je zabraný do nějaké hry nebo na něco kouká, tak se mu vždy snažím dát prostor na reakci, třeba mu i říct, ať si něco dokončí (třeba dostavěj si to) a pak ať za mnou přijde/jde si vyčistit zuby nebo co zrovna po něm chci. Spíš mám zlý pocit z toho, že když už tedy zvýším hlas, tak ty jeho reakce… je fakt schopný se ke mně rozběhnout a bouchnout, narazit do mě silou… Připadá mi, že tak reaguje na stres, a že ho zvýšený hlas hned vystresuje. A to vůbec nemluvím o tom, když už občas křičím (snažím se taky hned nekřičet kvůli prkotinám, ale je to rozjívený tříletý kluk no, občas fakt vymýšlí věci, že se neudržím.) Zkusím ten fyzický kontakt, to je fakt, že většinou nedělám. To hučení mě teda spíš vytáčí :lol: Ale vím, že to samo o sobě nic neznamená, jen si teď tak víc těch projevů všímám.

• Citovat
  • Nahlásit
233
5.11.20 12:05

Mám syna s ADHD, a už odmala měl v sobě takový typický vnitřní neklid. Něco jako neustále zapnutý motor.

To, co popisujete, je normální, zdravě vzteklé dítě. Typická první puberta. Zkouší, co si může dovolit. Děti kolem tří let, tedy kluci určitě, zkouší cíleně provokovat rodiče, a je to úplně běžná součást vývoje dítěte.

Na vašem místě bych neměl obavy. To neposlouchání s cílem nevnímat a vyprovokovat rodiče časem přejde. Dítě je prostě zaujaté hrou, proto nevnímá.
Ale velice dobře si všimne, že maminka/tatínek nezvládá sama sebe, a podle toho taky reaguje.
Na milou větu bude nejspíš reagovat stejně. A opačně. Na křik se zatvrdí.
Zkuste, co na něj zabere, a uvidíte, že výsledek se dostaví.
Chce to jen trochu trpělivosti, a nehledat hned nějakou poruchu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.20 13:14

Děkuji moc za uklidnění. Já bych se určitě nesnažila napasovat na své dítě diagnózu na základě toho, že neposlouchá - to by mi spíš přišlo divné, kdyby vždy v pohodě poslouchal. Obavy si dělám spíš kvůli té agresi, nemám s čím porovnat, nemám moc přátel s malými dětmi. Dohromady s tím, jak je ukecaný, neustále se vrtí (někdy až „nekontrolovatelně“ - třeba si najednou lehne a na místě válí sudy atd.), s tím, že málo spí, pořád se zvukově projevuje atd. mě prostě napadlo, zda to přeci jen není třeba první známka něčeho. Ale asi ne, tak jsem trochu klidnější. A určitě zkusím získat si jeho pozornost tím dotykem, nevím, proč mě to doteď nenapadlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.20 15:11

Synovi jsou 4 roky. Když se vztekne, hází po nás věci, bohužel i po malé sestřičce :-( Jinak agresivní není. Nevím, co s tím. Aktivní je hodně taky, ale asi bych za tím nehledala nějakou diagnózu. Taky provokuje, záměrně neposlouchá, i když mu něco opakujeme třeba 5×, že něco nemá dělat… nevím, no.

• Citovat
  • Nahlásit
675
5.11.20 17:17
@Anonymní píše:
Synovi jsou 4 roky. Když se vztekne, hází po nás věci, bohužel i po malé sestřičce :-( Jinak agresivní není. Nevím, co s tím. Aktivní je hodně taky, ale asi bych za tím nehledala nějakou diagnózu. Taky provokuje, záměrně neposlouchá, i když mu něco opakujeme třeba 5×, že něco nemá dělat… nevím, no.

Mám dítě s ADHD a za nekakyj hazeni věci by dostalo pěkně na p*del kór po sestticce..to že má dítě ADHD neznamena ho omlouvat :roll: sice neumí krotit ty emoce ale může si je vybít jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14473
5.11.20 17:28
@nestarejtese píše:
Mám dítě s ADHD a za nekakyj hazeni věci by dostalo pěkně na p*del kór po sestticce..to že má dítě ADHD neznamena ho omlouvat :roll: sice neumí krotit ty emoce ale může si je vybít jinak.

Na moje adhade má teda výprask opačný účinek, než že by se uklidnilo. Naopak přejde taky okamžitě do útoku.. Naposledy jsem to odnesla narazenym zapestim po pěkně silném kopanci v afektu..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14736
5.11.20 17:48
@nestarejtese píše:
Mám dítě s ADHD a za nekakyj hazeni věci by dostalo pěkně na p*del kór po sestticce..to že má dítě ADHD neznamena ho omlouvat :roll: sice neumí krotit ty emoce ale může si je vybít jinak.

Jojo, a urcite mu pomuze, kdyz ho zmydlis :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
5.11.20 18:04
@unuděná píše:
Jojo, a urcite mu pomuze, kdyz ho zmydlis :roll:

Takové maminky bych vraždila. Nevyrovnaná, pravděpodobně labilní, a bije vlastní dítě. To je na sociálku. A ještě se tady chlubí. Fuj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
233
5.11.20 18:08
@nestarejtese píše:

Prober se. Je to dítě. Nemůže se bránit. Tady se nadává na agresivní chlapy, ale ženská bijící svoje dítě, tu bych teda hnal. Co je to za matku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.20 20:22
@nestarejtese píše:

Aha, a já myslela, že právě s dětmi, které mají ADHD, je potřeba zacházet jinak a určitě ne je bít. Každopádně u nás by dát na zadek určitě nepomohlo, naopak to vyvolá větší agresi. Ale co s tím nevím :-( Probereme pak, že to nemůže dělat, že může ublížit, že to bolí, a jak příště by to šlo udělat jinak, že může bouchat tím a tím, pokud potřebuje s něčím bouchnout atd. - ale nepomáhá to.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat