Jak rozmluvit dítko?

Anonymní
18.2.21 20:41

Jak rozmluvit dítko?

Ahoj maminky,

mám syna, za 3 měsíce má 3 roky. No a ohledně mluveni. Máme takové spíš základy. Papa dědo. Háji máma. Kde je Albi tužka? Když chce pustit v TV vláčky, řekne jen Huha Huha. (vláček ví že dělá huhu apod). Pejsek není pejsek, ale baf baf apod. Během dne si drmoli, tvoří jednoduché věty, kde je táta? Kde je pití? Není ham ham. Apod. Mluvíme, o pohádkách o čtení nechce moc slyšet, spíš si povídáme přímo o obrazkach. Jinak rozumi všemu…

Dekuji za radu/zkušenosti.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1312
18.2.21 20:45

V tomto případě bych navštívila logopeda, poradí různá cvičení, které budou řeč rozvíjet. Nečekala bych až do pěti let, to už je většinou pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1164
18.2.21 21:03

To začne ze dne na den. Jestli slyší písničky, říkanky, pohádky a tvou běžnou řeč, tak mu to naskočí. Nějaké děti kolem sebe nemá? Nějaký zájem, o kterém by mluvil rád a víc? Třeba ty vláčky, pokaždé přidávat - vláček má vagónek, mašinku, mašinka má komín, komín kouří, veze uhlí a co ještě? Jakou má barvu? A kdo pojede vláčkem? - Takhle rozvíjím, co mě napadne a dítě vlastně vedu celý den ke konverzaci. :nevim: A knížky teda jedou ve velkém, jednoduché říkanky a popisovat obrázky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9161
18.2.21 21:03

Určitě porada s logopedem, něco poradí, něco tě nasměruje. Můžeš kouknout třeba na web logopediesusmevem tečka cz. Mjí i st videí, třeba tam něco najdeš. Než s k logopece dostanete, tak zvýšit trénink hrubé motoriky, hodně dělat opičí dráhy, skládat kostky do zblbnutí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
18.2.21 21:08

Já bych to zatím nehrotila. Dcerka mi ve třech letech mluvila dost podobně. Teď, o půl roku později, pusu nezavře, mluví v souvětích a vykládá na potkání dětský vtipy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67890
18.2.21 21:22

@Janli moje taky zacala mluvit az pred tretim rokem, mluvila hur nez zakladatelcino dite (ale vyrusta dvojjazycne) a pak to slo raz naraz a ted pusu nezavre ani v jednom jazyce, mluvi nonstop furt. Dobre je cteni knih, moje ale vydrzela u knihy v klidu sedet az od 3,5 let

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2347
18.2.21 21:30

To mluvi jeste docela slusne. Rozvijela bych jemnou a hrubou motoriku. Rozhybat pusu: foukani bublifuku, krouzeni jazykem, kmitani ze strany na stranu, nahoru a dolu, delani certa, konika. Muzete zkusit knizku: Mluv se mnou (Slezakova). Je mozne, ze to bude jedno z tech deti, co se vic rozmluvi v kolektivu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19779
18.2.21 21:51

Dej mu čas, syn ve 2,5 letech nemluvil vůbec, ve 3 teprve začínal a ve 3,5 už nezavřel pusu a mluví dvěma jazyky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: on nasává, učí se a jednoho dne spustí ;) hlavně, že rozumí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16922
18.2.21 22:49

No začni tím, že mu budeš plnit jeho prosby a přání jen když to řekne. Ne když jen ukáže nebo něco zamumlá. Ať má motivaci mluvit a odměnu za to když něco řekne, což mu bude upevňovat onu motivaci.

Jinak protsě chceš počkat, je víceméně v normě, holt někdy nervové spoje mezi mluvidly a mozkem dozrávají pomaleji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2079
19.2.21 17:12

Taky bych mu dala čas a nijak na něj netlačila. Můj kluk ve 3 letech povídal stejně jako tvůj. Opravdu základy, kdy vrchol bylo spojení dvou slov. Ve 3,5 letech šel do školky, kdy mluvil pořád hodně špatně. Neuměl říct ani své jméno :lol: S dětskou jsme byli domluvené, že pokud nepomůže školka (a že nastupoval jen kvůli tomu mluvení, jinak bych si ho nechala doma déle :lol: ) budeme to nějak řešit, ale nebylo třeba, protože stačila chvilka a krásně se rozmluvil :palec: Na mladšího synka nebyl naopak absolutně žádný čas (mám kluky po roce) a mluvil od 2 let ve větách. Ve 2,5 letech už znal barvy a základní čísla a písmenka a to bez jakékoliv mé snahy a zásluhy. A to jsem se starším četla knížky, zpívala mu, tak moc se snažila a stejně to bylo k ničemu :mrgreen:. Takže na závěr, každé dítě dozraje v jiný čas a rozhodně se to nedá urychlit :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55
20.2.21 00:36

Jak rozmluvit dítko? Nijak. Akorát se budeš zbytečně stresovat. Žádné dítě, které je zdravé a doslýchavé nezůstane němé. Stejně jako se naučí chodit na záchod, jíst příborem apod. Jenom každé potřebuje jiný čas k tomu dospět. Neřeš a hlavně nesrovnávej. Povídání a čtení je skvělé i v případě, že dítě mluví, ale z jiných důvodů, tak v tom klidně pokračuj. A dej mu čas…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55
21.2.21 12:44

Jeste k tomu drmoleni pro sebe. Pediatricku vzdycky zajimalo, i kdyz maly nemluvil, jestli si povida pri hrani pro sebe prave tou svoji detskou hatmatilkou. Ze pokud ano, je vse v poradku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat