Jak se dítě odnaušilo dudlat paleček?

6429
22.5.05 08:13

Jak se dítě odnaušilo dudlat paleček?

Ahojky,

dokdy si u vás dítě dudlalo paleček?
Dokázalo s tím přestat samo či jste ho to odnaučovaly?
V kolika měsících to bylo a co zafungovalo?

Díky za Vaše zkušenosti,

Eva a 10m cumlající Eliška (dudlík nemáme pár měsíců, palečky zůstaly..) :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

RA
73
22.5.05 08:26

Ahojky,

vlastní zkušenost s odnaučováním nemáme - zatím si Matýsek s prstíky vytrvale hraje - ale chci se řídit radou kamarádky, které to fungovalo u tří dětí.

Nechala děti dudlat dokud se neobjevily zoubky. Po té zkusila sůl, když nezabralo tak pepř a když taky nezabralo, tak „boxerky“. Zabalili ručky do plínky tak, aby nevznikl žádný rožek k dudlání. Pak nastalo sice rozčilování mrňouska, ale zabralo to. U jednoho myslím stačil ten pepř, u dvou dělala boxerky - jednomu stačily 2 dny, tomu nejmladšímu 4 dny.

:-)

Janka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
374
22.5.05 09:22

Ahojky ,já mám s dumlánim palečku bohužel nedobrou zkušenost naše malá vyměnila dudliček za paleček v 6 měsících a nepřestala doted a je ji6 let:-( .Pokud vám do toho můžu mluvit zkuste cokoli,mastičky laky co nejdříve dokud si mimčo ten prstík nemužou sami umýt jinak je to fakt na dlouho je to takovej milej společník a hlavně věrnej a stále po ruce :-(.Tak hodně zdaru při odnaučování,já už můžu akorát tak malou okřiknout :-(.S pozdravem majdalenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.5.05 19:50

U maličkého dítěte je to trochu problém, pepř bych ale svému dítěti nedala nikdy. Moje dcera, když demonstrativně vyhodila dudlík asi ve dvou letech (na spaní :-)), začala si dudat palec. Pomáhalo jí to usnout, byl to její rituál, dumlala paleček a druhou rukou si hladila bříško. Vymyslela jsem pohádku o palečku, jak se z něj stala placička a pejsek si ho spletl s palačinkou a ukousl ho, ale nepomohlo to. Vědomě to nedělala, až v takovém tom transu před usnutím. Kolikrát jsem ji našla pod stolem, jak tajně dudá a polospí. Trvalo to asi do 4 let. Měla jsem samozřejmě strach o vývoj zubů, ale ruce jsem jí kvůli tomu nesvázala, myslím, že trauma by bylo horší :-)). Každopádně jsem zvědavá, zda má někdo na tenhle zlozvyk recept.
Pajdule

• Nahlásit
  • Citovat
6429
22.5.05 20:20

Malá dumlá přesně tehdy, kdy je přetažená a chce usnout - v průběhu dne tak dá i najevo, že je již moc unavená. V noci, když se vzbudí, tak se tím zase uspí. Četla jsem o „papírových rourkách či kornoutcích“ na noc, ale nevím, kdy to komu vyšlo.. Malá mi v 10m připadá malá na to, abych ji takto traumatizovala.. Má to jako pomoc k usnutí a najednou by si akorát o obličej klepala ručkou v tvrdé rouře.. to se mi fakt nyní ještě nechce..

Tak čekám, komu se podařilo, kdy a jak odstranit paleček - uspávač.

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12468
23.5.05 10:10

Ahoj holky, ja bych taky radeji nechat cucat palecek nez pouzivat tyhle drasticky metody. Ja mam jeden odstrasujici priklad z rodiny -sestra si cucala palec jeste ve druhe tride a to presto, ze cele detstvi na ni rodice uplatnovali vsechny tyhle metody pepre a soli a papirovych rourek a zasitych rukavu apod. Nic nezabralo az kdyz zacala v te zhruba 2.tride chapat, ze to je „spolecensky“ nevhodne tak prestala. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
94
23.5.05 10:21

Ahojky, toto téma se hodí, protože malá si taky cumlá paleček, ale jak už holky psaly tak jen když je hodně unavená, sama se tím uspí. Řešila jsem dilema zda to odnaučit teď, když má 8 měsíců, nebo počkat, až to možná přejde samo. Zvolila jsem druhou variantu, protože ji nechci zbytečně před spaním stresovat a na druhou stranu teď se s palečkem jen uspí a v průběhu noci ho nepotřebuje vypadne ji prostě z pusy, přes den to je to samé. Cumlíky jen kouše jako chrastítka, takže čekám co se z toho vyvine.Zkoušeli jsme palečky zavázat, ale byl to hrozný řev, pak sice usla, ale za 30 minut byla vhůru a zase řev. Takže jsem zvolila její variantu,ale pokud někdo má nějakou radu tak sem s ní. Budeme rádi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1774
23.5.05 11:26

ano ano, známe :-)) Dcera si na palec přes den ani nevzpomene, ale jakmile jde spát, obejme polštářek (GAGU), šup palec do pusy a spí. Stejně jako když si na milého GAGU vzpomene přes den - podumlá palec, odloží GAGU a je klid. Dělá to tak od sedmi měsíců, kdy se přestala kojit. Odnaučit se to ani nesnažím. Kdykoli se totiž v noci pohne, změní polohu, nebo se jí něco zdá, tak okamžitě podvědomě hledá GAGU a strčí palec do pusy. Jakmile zaspí, už palec nepotřebuje. Předkus zatím nepozoruji, takže dumlání neřeším. Bez GAGU a palečku by se totiž celý barák nevyspal :-) Stačilo, když jsme milý polštářek zapomněli doma, když jsme jeli k babičce - celonoční cirkus nás neminul. Zavázat jí ještě palec-to by nás asi zakousla :-D

elda+lída (22 měsíců)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
685
23.5.05 12:19

Ahoj,
naše 10m si taky dudlá paleček, ale že bych jí na něj sypala pepř nebo něco podobného si neumím představit. Zavazování čehokoliv na ruku, aby paleček nestrkala do pusy vidím jako naprosto nereálné. Kromě toho, že ci cucá levý paleček si k tomu ještě tahá pravé ucho. To je největší slast. Dělá to, když je unavená a když usíná. Co by jiní dali za takový zlatý paleček, když se jim v noci dítě budí a nemůže usnout. Náš drobek usne v 19:30 a před 5 o ní nevíme. Až bude větší, pozná, že to ostatní nedělají a přestane. Neviděla bych to jako tragédii.

Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
23.5.05 12:23

Holky, já sice ještě s tímto zkušenost nemám, ale zajímá mě jestli fakt nepomůže cumel??? A dudlají si paleček i děti, které měli hodně brzo cumlík? Byla bych toho větším zastáncem něž palečku, přece jen cumel se dá pak vyhodit, paleček ne a četla jsem názory lékařů, že paleček je horší na růst zoubků…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
23.5.05 12:36

Ahoj, myslím, že cumel rozhodně nepomůže (alespoň u nás).Naše malá ho měla asi dva měsíce, pak už ho nechtěla a od té doby má paleček.Je jí už 17měsíců, předkus nemá. Jednou jsem zkusila ten pepř, ale olízla ho, zaškaredila se a dudá dál :lol: . Tak už jí netrápím a doufám, že to nějak odezní samo.
Ale koukám, že je to spíš problém holčiček než chlapečků…

• Nahlásit
  • Citovat
94
23.5.05 12:52

Souhlasím s Isobell, naše malá měla cumlík naposled ve 2 měs. Pak už ho vůbec nechtěla a teď když jí ho dám, tak ho kouše a hraje si sním. Opravdu jen spoléhám na to, že to samo odezní, takže cumlání palečků zdar :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1132
23.5.05 14:22

Ahoj,

hlasime se k paleckum :). U nas se teda nejedna o palecek - v 8mi mesicich vymenila palecek za ukazovacek a dudla dal. Taky je to vetsinou na uklidneni, ale ma dny, kdy ho z te pusy nevytahne snad vubec :(. Ve 20ti mesicich jsem se rozhodla koupit horky lak na nehty, tyden se zdalo, ze to fakt zabira - rikala jsem ji navic, ze to ten prstik boli, tak jsme ho foukaly a tak, nakonec si ho dumlala jen pred spanim, ale pak prisla nejaka krizovka a od te doby ho tam ma zas furt. Takze jsem to prestala resit. Porad ji teda rikame, at si ho vytahne, ze to neni pekne, ale jinak pro to nic nedelame. Tak snad to odezni samo…:).

Pavlina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
23.5.05 16:52

Kdokoliv vidí, že si cumlá, tak říká - jééé, to je horší než dudlík.. Jenže malá, když měla dudlík a v noci jej nenašla, tak se naučila na palec… tak jsme pak dudlík odložili (začínala mít tendence si ho vynucovat přes den kdykoliv se jí např. nelíbilo převlékání, ležení, tak uklidnit šla jen dudlíkem.. tak jsme se na něj vykašlali a časem se trochu zklidnila, ale vztaká se u neoblíbených činností dál, ale šidítem ji už neuklidňujem.
Jinak se právě bojím, že by se jí rozhodilo noční spaní, každý den děkuji Bohu, že malá spí celou noc a sama se ududlá, když se v noci probudí.. takže kašlu na upozorňování okolí a malou necháme, ať si dudlá, když jí to zabírá.. alespoň prozatím… :-)
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3417
23.5.05 21:56

S cucáním palce právě aktuálně bojuji. Naše holka (skoro 19 měsíců) si palec cucá také když je unavená. Teď nás ale čeká operace rozštěpu patra, takže ji to chci co nejdřív odnaučit (nechci aby po operaci byly kvůli tomu nějaké problémy). Takže jsem na to šla tak, že jsem jí na palec nalepila obyčejnou náplast. Ta na cucání moc příjemná není. Pokud byla holka bez náplasti a přistihla jsem ji, jak cucá, prostě jsem na ni křikla necucej a palec jí vytáhla z pusiny. V tomhle věku dítě už dobře rozumí a zároveň se mi zdá ještě dost tvárné. Děvče cucá čím dál míň, takže jsme doufám na dobré cestě.
Ještě jsem chtěla napsat, že původně jsem také chtěla čekat, až bude ve věku, kdy si to společensky uvědomí. Teď se mi ale zdá lepší to zkusit odnaučit v dřívějším věku. Né každé dítě na to asi zabere, ale za zkoušku to stojí. Já jsem si palec kdysi ´taky cucala a dost dlouho, nic na mě neplatilo. Předkus nemám, ale před pár dny jsme byly u zubařky, ta si všimla, že naše malá cucá a hned mě na to upozornila. Může se deformovat patro a to pak vede k tomu předkusu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama