Jak se smířit s tím, že můj syn je a bude jiný

Anonymní
26.10.18 13:12

Jak se smířit

Ahoj, potřebuju pomoc, radu… Jak se mám smířit s tím, že můj syn je a bude jiný.. Mám 5 letého syna s lehkou mentální retardací spojenou s hyperaktivitou.. Je skvělý, jasně zlobivý trošku jiný, ale sakra je to pořád můj syn. Hraje si jako ostatní děti, má rád výlety, písničky svoji rodinu, je moc hezký.. Tak proč sakra zrovna on, proč my? Včera jsme byli u novho psychiatra a řekl mi to čeho jsem se celou dobu bála - můj sn pravděpodobně nikdy nebude moct vést samostatný život. Jak se mám smířit s tím, že mi nikdy nepředstaví přítelkyni, že nebude chodit do práce, že nebude mít rodinu… Jak se smřit s šikanou, která ho pravděpodobně potká… Strašně mě to bolí, myšlenky na budoucnost mě zabíjej.. Nejhorší je, že vím, že nemůžu nic, jen se s tím naučit žít.. Je to strašná bezmoc :(

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5100
26.10.18 13:14

Ahoj,je mi to líto :hug: :hug: musíš ho milovat takového jaký je

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
26.10.18 13:17

@Marcam já ho miluju, strašně moc, proto mě to tak ubíjí

 • Citovat
 • Nahlásit
7629
26.10.18 13:18

Ani nevis jak te chapu. Mam syna s VD a tezkou poruchou reci,hypersensitivni,ADHA stridajici dobu utlumu a extremni unavy. Je narocny,ja jsem na dve deti téměř sama a uprimne nekdy mam chut to vzdat. Ale nemuzu :srdce: pokud chces posli SZ,muzem plakat a radovat se z malickosti spolu :kytka: Drzim ti pesti,pokroky budou, byt milimetrove,ale chvala Bohu za ne :hug: :hug:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
8842
26.10.18 13:23

Je mi to moc líto. Smířit se s tím asi bude nějakou dobu trvat, pokud to vůbec úplně jde. Je to noční můra každého rodiče. Nehledej za vším jen negativa. I lidé s mentální retardací mohou mít partnerský život, ve městě, kde jsem žila dokonce dostávali dvojice vlastní byty a pod kontrolou sociální pracovnice tam spolu žili. Jedním z nich byl příbuzný mého ex, kromě důchodu chodil pracovat jako pomocná síla v kuchyni, takže si vydělal i slušné peníze. Samozřejmě záleží, v jaké míře bude váš malý postižený, tihle lidé se sami pohybují po městě, musí hlásit návštěvy u rodiny v jiném městě, denně je kontroluje soc. pracovnice a dohlíží na to, aby si uvařili, mají rozpis jak a kdy uklízet. Navíc syn je ještě malý a nikdy nevíš, jak se může dál vyvýjet.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
271
26.10.18 13:28

Sice se nedokážu vžít do Tvé situace - to asi nikdo, koho něco podobného nepotkalo - ale zkusila bych se prostě na nějakou diagnózu vykašlat a udělat vše proto, aby jednou samostatný byl. Možná se to nepodaří, ale budeš vědět, že jsi pro to udělala všechno. A možná se to podaří. Je spoustu případů, kdy prognóza lékařů byla, že někdo něco (nebude nikdy chodit, do roka umře a bla bla bla) a realita pak byla jiná.
Držím ti palce a přeji mnoho psychických sil…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6866
26.10.18 13:29

Ahoj zakladatelko,
chápu, že je to těžký okamžik, ale věř mi, že syn má obrvské štěstí, že se narodil tobě, pro kterou je a bude milovaným člověkem.
Neumím ti vysvětlit, proč se některé věci v životě dějí, ale prostě se dějí. Jestli si je zaslužíe, nebo ne, zda jsou to zkoušky, na kterých máme dokázat, jací lidé jsme…
Podle mého ke smíření s tím pomůže čas. Uvidíš, že i přes svou odlišnost (ber to jako odlišnost, ne postižení) bude zažívat radosti. A to je, třeba v mém životě, vždy jedna z nejhezčích chvil - když viím, že někdo jiný má radost.
Bude to těžké, bude to boj, ale máš všechny předpoklady zvládnout to. Držím palce.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
26.10.18 13:35

Pokud má lehkou mentální retardaci, tak lze prožít plnohodnotný život. Zkuste vyhledat ranou péči, tam Vám poradí, jaké jsou možnosti. Třeba organizace EDA. Nevím, odkud jste, ale třeba v Praze je hodně služeb pro lidi s mentálním postižením od speciálních škol, denních stacionářů, dílen, podporované zaměstnávání, chráněné bydlení, podporované bydlení atd. Potřebovala byste vyhledat nějaké poradenské pracoviště a probrat Vaši situaci s psychologem. Nebo vyhledat Sdružení pro pomoc lidem s mentálním postižením. https://www.spmpcr.cz/…-postizenim/

 • Citovat
 • Nahlásit
5856
26.10.18 13:37

Posílám sílu. :srdce: A šikanován být nemusí, třeba bude mít štěstí na samé fajn lidi. A hlavně prognózy jsou jedna věc a skutečnost druhá. Možná zvládne žít kvalitní život někde v chráněném bydlení a bude spokojený a šťastný :srdce:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4631
26.10.18 13:45

Chápu, mám osmiletou dceru, která je taky jiná. ADHD plus logopedické a dys poruchy. Teď chodí do první třídy, logipedické. Zatím to jde, ale v normální třídě by asi musela mít asistenta. Mě pomohlo narození druhé dcery. Ta má teď dva roky. Holky se mají rády, hrají si spolu a pomáhají si. Oběma to svědčí. Navíc malá je zase dost napřed, v motorice, v mluvení, v samostatnosti. Takže se mi to vykompenzovalo. ;)

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3455
26.10.18 13:46

Rozhodně není pravda, že by tvůj syn v budoucnu nemohl žít samostatný život. Kdyby měl jiný nebo vážnější typ postižení, tak tě tímto planě utěšovat nebudu, ale s dětmi a lidmi s postižením jsem pracovala a věř, že i průměrný člověk s LMR dokáže mít rád, dokáže si sám uvařit a dokáže chodit do práce. Jasně, že pravděpodobně nevystuduje vysokou školu a nenajde si partnerku s průměrným intelektem, ale snížený intelekt sám o sobě není důvodem k tomu, aby syn nemohl vést šťastný, spokojený, plnohodnotný život. Jasně, že to bude těžší, bude nejspíš potřeba doprovázející organizace, asistenti ve škole, aspoň ze začátku podporované zaměstnání i bydlení, možná i navštívit poradce pro práci se sexualitou u lidí s postižením. Jasně, že kvůli tomu ještě budeš plakat, budeš muset řešit věci, co jiní rodiče se svými dětmi ne. Ale pamatuj na to, že lékař říká vždycky tu nejhorší možnou prognózu. Opravdu LMR není důvodem, proč by si syn nemohl třeba najít přítelkyni a představit vám ji. Určitě bude jiná, než jste si vysnilo před jeho narozením, ale to se přece dá zpracovat. Můžete syna co nejlépe připravit do života jako každé jiné dítě. Držím palce :srdce:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4049
26.10.18 13:49
@Anonymní píše:
Ahoj, potřebuju pomoc, radu… Jak se mám smířit s tím, že můj syn je a bude jiný.. Mám 5 letého syna s lehkou mentální retardací spojenou s hyperaktivitou.. Je skvělý, jasně zlobivý trošku jiný, ale sakra je to pořád můj syn. Hraje si jako ostatní děti, má rád výlety, písničky svoji rodinu, je moc hezký.. Tak proč sakra zrovna on, proč my? Včera jsme byli u novho psychiatra a řekl mi to čeho jsem se celou dobu bála - můj sn pravděpodobně nikdy nebude moct vést samostatný život. Jak se mám smířit s tím, že mi nikdy nepředstaví přítelkyni, že nebude chodit do práce, že nebude mít rodinu… Jak se smřit s šikanou, která ho pravděpodobně potká… Strašně mě to bolí, myšlenky na budoucnost mě zabíjej.. Nejhorší je, že vím, že nemůžu nic, jen se s tím naučit žít.. Je to strašná bezmoc :(
:hug: Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Netrap se dopředu něčím, co vůbec nemusí být tak, jak prorokuje psychiatr. Důležitá je tvá láska k synovi, tvá podpora, kterou potřebuje a vůbec pohoda, kterou může dítěti vytvořit rodina. Kašli na černé myšlenky, na hypotézy a představy. Teď jsi tady ty a tvůj chlapeček, který je možná v něčem jiný, ale tím i zároveň jedinečný. Máte jeden druhého a vše spolu dobře zvládnete.
 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
26.10.18 13:53

Teda tak tomu říkám dětský psychiatr, takhle vystresovat Mámu po jediné schůzce s dítětem. Já mám taky syna s lehkou mentální retardací a ADHD. Má 8 let a je to šikovný zdravý kluk. Ano je trochu jiný nez děti bez této diagnózy ale dokáže si najít kamarády, normálně si hrát, učení mu trvá déle,někdy dost zlobi a je drzý ale stejně je to miláček, miluje život, dokáže se tak upřímně smát, baví ho vše jako normální děti. Po doktorech lítáme od jeho 4let a Teda nikdy mi nikdo neřekl že nebude schopen žít samostatný život a ikdyby mi to někdo řekl tak bych mu nevěřila. Dělá strašně velké pokroky, snažím se mu věnovat co to jde a chovám se k němu úplně jako k normálnímu kluvi. Je hodně pohledný a nemám strach ze by si v budoucnu nenašel svoji spřízněnou duši :lol: vůbec se tím prosímte nestresuj, pořád se vyvíjí :hug: prostě ho miluj takový jako je, vubec ho nelituj, buď ráda že je fyzicky zdravý, užívejte si každý den, hodně se mu věnuj a uč ho věci ze života :hug: hlavně nesmutni :kytka:

 • Citovat
 • Nahlásit
4293
26.10.18 14:15

Mohu Ti napsat hlavně jedno. Jsi skvělá máma, už tím, že řešíš co se synem bude v budoucnu, že máš strach, aby jednou byl na tom lépe.
Věř, že s diagnozou LMR je možno vést jednou i celkem samostaný život - mentálně dokáží i tito človíčci dozrát do dospělého vnímání, i když budou potřebovat podporu blízkého okolí. Možná jdenou bude stačit, když najde správnou přítelkyni, která zvládne dohlídnout na věci, které nebudou běžné. Protože ty běžné je člověk s LMR schopen se naučit, nacvičit a zvládnout.
Tvůj klouček může zvládnout i běžnou základní školu s pomocí AP, i za cenu, že si některý těžší ročník rozdělí do dvou let. Nakonec může zcela v pohodě zvládnout učební obor a být vynikajícím kuchařem, cukrářem, či zahradníkem.

Velmi chápu jak se cítíš - viz můj podpis - i když jsi v malinko jiné situaci. Já třebas vím už dnes, že má 10 letá dcerka nebude schopna ani chráněného bydlení (je celodenně na plenách, sama nejí a nepije) a po skončení speciální základní školy pro ni bude možný maximálně stacionář, také řeším co bude jednou, až nebudeme s manželem moci se o ni postarat. proto chápu Tvé pocity.

Nezbude, než se s tím naučit žít. Hlavně se s tím nesmiřuj - pak bys neměla motor pro práci se synem (smířit se znamená nechat to být) a ten on potřebuje, protože Ty a jedině TY budeš pohon pro jeho vývoj. Bude to těžké, budou dny, kdy Ti bude hodně ouvej, ale podle Tvého psaní nějak cítím, že Ty to nevzdáš, protože jsi skvělá milující máma!

Moc držím palce, a pokud by Ti bylo hodně úzko a chtěla sis pokecat, či jenom se vypsat, klidně můžeš do SZ. Věř, že nás je hodně, a jsme silnější než se nám ve slabších chvilkách zdá. :hug: :kytka: :hug:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
51662
26.10.18 14:18
@Anonymní píše:
Ahoj, potřebuju pomoc, radu… Jak se mám smířit s tím, že můj syn je a bude jiný.. Mám 5 letého syna s lehkou mentální retardací spojenou s hyperaktivitou.. Je skvělý, jasně zlobivý trošku jiný, ale sakra je to pořád můj syn. Hraje si jako ostatní děti, má rád výlety, písničky svoji rodinu, je moc hezký.. Tak proč sakra zrovna on, proč my? Včera jsme byli u novho psychiatra a řekl mi to čeho jsem se celou dobu bála - můj sn pravděpodobně nikdy nebude moct vést samostatný život. Jak se mám smířit s tím, že mi nikdy nepředstaví přítelkyni, že nebude chodit do práce, že nebude mít rodinu… Jak se smřit s šikanou, která ho pravděpodobně potká… Strašně mě to bolí, myšlenky na budoucnost mě zabíjej.. Nejhorší je, že vím, že nemůžu nic, jen se s tím naučit žít.. Je to strašná bezmoc :(

je to těžké :? ,my naštěstí máme ještě další 2 děti jinak by jsme to nesli mnohem hůř a nejhorší je srovnávání :? Na budoucnost moc nemyslím, to se nedá :? přeji hodně sil :hug: na druhou stranu nikdy nevíš jak se malej posune. Já když srovnám jak se choval ve 3-4 letech a pak jak v 6 tak nesrovnatelné ;) Rok jsme ho nedostali z bytu ven , cesta tramvají nereálná a ted se v tramvaji spokojeně kouká z okna ;) ale srovnávat ho se sourozenci prostě nemůžu. Až pak když se narodila malá tak jsme viděl jak je to špatný a jak rychle ho vývojově dohnala a pak předehnala :? Psychiatrička řekla že nikdy nezvládne cestou mhd, nezvládne ani pobyt ve školce když měl nastupovat do speciálky. na příští kontrole jsme jí řekla že tramvají jezdí bez řevu a ve školce je i na spaní :lol: , prý to fakt nečekala ;) je prostě jinej a dcera vždy kouká co mu udělá velkou radost, manžel říká že je strašně nenáročný ;) Ale co bude třeba za 15 let to ted nemá cenu řešit :?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama