Jak se učíte na státnice?

22.11.15 10:24

Jak se učíte na státnice

Letos dělám státnice a už začínám dost panikařit. Vůbec nemám představu, kdy se na závěřečky budu učit. Dělám je na začátku června. Jenže kdybysme v letňáku měli jen pár předmětů, ale my jich máme 13 (každej si samozřejmě myslí, že jeho předmět je nejdůležitější) a do toho samozřejmě učit se na zkoušky. Mám už svojí domácnost a dítě, takže je to o to složitější. Snažím se vymyslet nějaký systém, ale zatím všechny selhávají. Po večerech se mi učí velmi špatně, protože jsem spíše ranní tvor a večer mi trvá 10× tak dýl se něco naučit než ráno. Chtěla jsem se začít učit co nejdříve dopředu, ale zatím mi všechen čas bere připravit se jenom na zkouškové předměty v lednu a předtermíny před Vánoci a do toho ještě bak. práce. Navíc nejsem vůbec okecávací typ, takže učivo se musím prostě biflovat jak tydýt :zed:
Byl jste někdo v podobné situaci? Jaký systém se vám nejvíce osvědčil? Vím, že každý je jiný, ale budu ráda za inspirace. Vypracováváte si konkrétní otázky ze kterých se pak učíte, nebo prostě využíváte přednášky a z toho se učíte. Moc děkuji a omlouvám se za překlpy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26162
22.11.15 10:28

@kdyžnejdeoživot… neporadím ti - ale odpověď na otázku - NIJAK a začíná to být průšvih…takže si taky ráda nechám poradit :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
22.11.15 10:30

Učila jsem se ráno. Večer jsem to taky nezvládala. Vstala jsem třeba ve 4 a učila se. Klidně jsem si třeba napustila vanu a učila se. Těsně před státnicemi jsem na 5 dní odjela. Jeden den na každý předmět + jeden na opakování všeho. ŠKolní věci se snažte udělat co nejdřív. Mít napsané seminárky a splněno s náskokem, ať už na to potom nemusíte myslet.
Hodně štěstí. Ten pocit, kdy vyhodíte všechny papíry k učení a vezmete do ruky knížku, ke které jste se pět let nedostala je k nezaplacení.

• Citovat
  • Upravit
4252
22.11.15 10:36

@kdyžnejdeoživot…
Vynikající je mít svědomitého kámoše nebo kámošku a makat ve dvou. Třeba jednou týdně se sejít a navzájem prozkoušet. I samotná debata o tématu hodně pomůže. Státnice nejsou o biflování - mě se v biologi ptali ze všeho možného jen na jediné téma z toho, co jsem si chystala. Zato jsme si pokecali o tématech, která jsme probírali naposledy na gymplu. Biflování bylo k prdu :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26280
22.11.15 10:36

Učila jsem se večer a v noci. Ale já jsem to nijak extra neprožívala :oops: Navíc jsem už měla jen jeden předmět, taky jsme měli státnice ve 3 kolech, takže jsem se vždycky učila jeden týden na jeden předmět.
Jako fajn varianta je namluvit si otázky do mp3 formátu, dát do sluchátek a poslouchat při vaření, úklidu, procházkách s kočárem (se psem)… To se dá tím projet několikrát. Nebo si najít někoho na spolupráci. Mně se vždycky osvědčilo, když jsme si to procházeli ve 2, dávali jsme si doplňující otázky, navíc jsme měli oba trochu něco jiného, takže jsme se doplňovali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6036
22.11.15 10:56

Základ je mít vypracované komplet všechny otázky. Abys vzala do ruky papíry, co patří k ot. č. 1 a měla to vše pohromadě a tak dále. To si můžeš vypracovávat postupně, jakmile budeš znát znění otázek. Pak už to chce jen spoustu sebezapření a někoho na pomoc s hlídáním.

Já jsem dělala státnice před 3 lety v červnu, všechny otázky jsem si ručně vypsala, dělala jsem to po nocích mezi psaním bakalářky. Po odevzdání bakalářky jsem měla 10 dnů na naučení 99 otázek. Starší dceru (3 roky) jsem poslala k babičce, mladší (11m) jsem měla doma. A prostě jsem jela. Od rána do večera. Při vaření, při procházce, pořád.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
22.11.15 11:01

Jak píše Karleon - mít vypracované otázky a hlavně, aby tam bylo opravdu jen to nejnutnější a nejpřesnější.
Něco v hlavě z toho učení zůstane a něco tam je z těch předešlých roků studia. Já u toho chodila normálně do práce a zvládlo se to. Hlavně klid a dobrou náladu.

• Citovat
  • Upravit
19080
22.11.15 11:08

Tedy závidím všem, co měli na státnice nějaký seznam otázek :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.11.15 11:08

A myslíte, že je lepší ty otázky vypisovat ručně? Spoustu jich mám v elektronické podobě, ale často dost obsáhlé, musí se to zregulovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26162
22.11.15 11:10
@alenka84 píše:
Tedy závidím všem, co měli na státnice nějaký seznam otázek :mrgreen:

taky nemáme - jen názvy předmětů…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
147
22.11.15 11:16

Zrovna to řešim čekají mě státnice ted v lednu a mam doma 3 měsíční mimco ktere mě nenechá vydechnout do toho ještě na pul úvazku pracuji a už to trochu nedávám. Otázky mam vypracovane snažím se každý den jednu naučit když prcek spinká ale většinou zjistím ze si to čtu a vůbec nevím co čtu mam proste vypnutý mozek :-/ jsem fakt zvědava jak to zvladnu :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
341
22.11.15 12:32

Ja si je odložila o rok, učila jsem se pak s 5 misicnim miminkem. Jsem taky typ co se učí ráno, ale prostě byl čas jen po nocích. Takže diplomku na přelomu roku a učit na státnice (naštěstí jen 2 předměty ) vždycky od 20 hodin. Manžel si pustil film a já se sprtala tak do pulnoci. Víc jsem nedala. Začala jsem asi 6 tydnu předem a poslední víkend před statnicema mi po hlídala o víkendu kamarádka, takže jsem doháněla co se dalo. No neuměla jsem všechno dokonale, ale věděla jsem ze aspoň něco od všeho vim. A mela jsem nakonec štěstí na otazky. Jinak jsem mela otázky od kolegyň co statnicovaly přede mnou, kompletní vypracovane a já se jen barevným zvyraznovacem označila co je důležite a to se ucila. A jak už tu někdo psal, ten pocit POTOM je neprekonatelny :) hodně štěstí!
Málem bych zapomněla, o víkendu manžel chodil s malou na cele odpoledne na prochazky a to teda taky dost pomohlo :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4933
22.11.15 13:32

Máte otázky? Jestli jo, tak si je všechny připravit, tzn. vytisknout, přečíst, podtrhat a doplnit nejasnosti. Pak probírat jednu otázku po druhé, říct si alespoň osnovu nahlas. A pak opakovat, tzn. pročítat a tam, kde mě přepadne pocit, že jsem to nikdy neviděla, se zase otázce věnovat trochu podrobněji. Myslím, že jsem se nikdy nedostala za fázi dvě, někdy vlastně ani za fázi jedna :nevim:
Přepisovat ručně nemá podle mě smysl, navíc nevím, co by to bylo za obor, aby se to dalo stihnout.
A jestli nemáš otázky (já jsem státnicovala na jedné VŠ, kde otázky byly, a na jiné, kde otázky nebyly), tak jít po tématech a vypisovat si opravdu jen to nejdůležitější v heslech, ať pak máš z čeho opakovat.
Učila jsem se po večerech a po nocích, preference doby učení holt musely jít stranou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
554
22.11.15 13:35

.

Příspěvek upraven 01.03.16 v 15:29

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1332
22.11.15 13:50

U nás to blo tak, že jsme si se spolužákama vypracovali otázky a každý si jenpak dotvořil pode svého. Fungoval u mě plán, co se kdy musím naučit. Takže jsem třeba věděla, že v jeden den se musím naučit dvě otázky, druhy den tři, pak mam jen jednu, abych měla dost času, začala jsem dřív a poslední týden před statnicema jsem odjela s dcerou ke tchýní, ta malou zabavila a tam jsem do hlavy cpala, co jsem v ní ještě neměla. Jinak předměty ze semestru jsem se snažila mit hotové nejlépe v před termínu nebo co nejdrive. Učila jsem se průběžně během dne, kdy to šlo a po nocích jsem psala bakalářku. Byl to masakr, stres hroznej, ale mam to za sebou a začíná mi to zase chybět :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama