Jak to ve školce chodí?

472
27.5.09 13:50

Jak to ve školce chodí?

Jelikož jsem v tomto tématu naprostý laik, prosím o radu zkušenějších maminek, které už do školky dětičky dávají.

Naši Nelinku do školky u nás ve městě nevzali, ale mám možnost ji dávat do školky ve vedlejší vesnici. Nelinka děti miluje a přijde mi, že se mi doma nudí, když se jí teď moc nevěnuji kvůli mimču a tak si myslím, že by se jí ve školce moc líbilo a chodila by tam ráda.

Proto by mě zajímalo, když by ji vzali:

• musí se např. umět sama utírat na WC, nebo třeba oblíkat se už samostatně, pokrájet si jídlo sama nebo s tímto pomáhají učitelky?
  • kolik cca školka stojí, když bych ji tam dávala na celých 8 hodin? Co ta cena zahrnuje?
  • jde ji dávat do školky jen třeba nějaké dny v týdnu? Jak je to pak popř. s placením?
  • v kolik se děti do školky vodí a v kolik se pro ně chodí odpoledne?
  • kdyby se jí ve školce nelíbilo (což nepředpokládám), jde ukončit chození do školky nebo je to už nějak vázané na celý rok?
  • když je dítě nemocné, vrací se nějak školkovné nebo to propadá?

Omlouvám se za asi hloupé dotazy, ale opravdu nemám vůbec žádné informace jak to chodí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5503
27.5.09 14:01

Ahoj, tak začnu od začátku

• s oblíkáním, WC, jídlem atd. pomáhají jak učitelky, tak školnice
  • školkovné je různé, záleží na zřizovateli školky, u nás činí měsíčně 240,–
    obsahuje všechno ať je tam dítko celý nebo jde domů po obědě, strava se platí zvlášť, většinou zpětně a přesně podle toho, co tam dítko opravdu „spotřebovalo“ (celý den 23,– u nás)
  • kdy bude dítě do školky chodit si určuješ ty a podle toho platíš stravné, školkovné je dané
  • školka začíná v 6,30 a končí v 16,00 hod u nás, jinde může být jinak
  • můžeš dítko odhlásit i v průběhu, zájem o školku je velký,neboj, že by tvé místo neob:,–(ili
  • školkovné se nevrací, jak už jsem psala výše, strava se platí jen projedená.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
27.5.09 14:01

Dost záleží na jednotlivých školkách, ale u nás je to takhle:

• musí se např. umět sama utírat na WC, nebo třeba oblíkat se už samostatně, pokrájet si jídlo sama nebo s tímto pomáhají učitelky? - sám se svlékne, většinu i oblékne, obuje se, jídlo zvládne sám, maso jim krájí na menší kousky učitelky
  • kolik cca školka stojí, když bych ji tam dávala na celých 8 hodin? Co ta cena zahrnuje? - platíme školkovné 50 Kč při pětidenní docházce, 100 Kč při denních 4 hodinách a 150 Kč při plné docházce + obědy a svačinky zvlášť (27 Kč za dvě svačiny a oběd)
  • jde ji dávat do školky jen třeba nějaké dny v týdnu? Jak je to pak popř. s placením? - školkovné platím vždy celé, bez ohledu na počet vybraných dnů. Nevím, jak by to bylo, kdybychom vynechali celý měsíc, to by asi bylo bez placení.
  • v kolik se děti do školky vodí a v kolik se pro ně chodí odpoledne? - ráno berou od 6:30 do 8:00 (klidně i později, ale pak s ním nepočítají na oběd) a vyzvedáváme při čtyřhodinové docházce po obědě tak po 12:00 a jinak nejpozději v 16:00
  • kdyby se jí ve školce nelíbilo (což nepředpokládám), jde ukončit chození do školky nebo je to už nějak vázané na celý rok? - podle mě se může skončit kdykoliv, ale pak by bylo asi horší se vracet.
  • když je dítě nemocné, vrací se nějak školkovné nebo to propadá? - při nemoci musíme odhlásit včas obědy (za první den si ho vyzvednu) a školkovné se platí za celý měsíc tak jako tak.

Snad ti to trochu osvětlí situaci, v jiných školkách to může chodit zase jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
27.5.09 14:05

Ahojky,

• zadeček po kakání někde utírají,jinde ne :o( …myslím,že záleží na ochotě učitelky a na dohodě s ní…moje 4,5 letá dcera ve školce zá:,–(ně nekaká..ale syn by měl nastupovat v čerstvých 3 letech a zatím většinou kaká dopoledne :o) takže to by vycházelo taky na školku…zkusím se tam domluvit,každopádně malá mi říkala,že se všichni utírají sami..no u našeho prcka si to fakt neumim představit-občas to sám zkouší,ale výsledky nic moc…
  • do školky musíme přijít do 7.30 nejpozději,ale myslím,že jsme velká výjimka,ve většině školek je to tak 8-9hod,jak kde…
  • „po o“ vyzvedávám ve 12hod … když tam je občas na celý den (zřídka),tak můžeme cca od 14.30 dál -to už jsou po svačince.Zavírá se u nás 16.30.
  • platíme 330,–Kč měsíčně , z doslechu vím,že to ve státních školkách bývá tak 300-800,–Kč /měs.,jak kde… plus jídlo asi kolem 30,–Kč na celý den
  • když dítě chybí,školkovné se nevrací ,pouze jídlo si odhlásíš ,takže to platíš jen když tam je
  • dávat můžeš v podstatě jak chceš,nic není povinné,takže jestli dáš malou 1 týdně nebo denně je na tobě… pro zvykání myslím,že je lepší,aby tam byla aspoň ze začátku každý den…Já plánuju dávat syna než si zvykne denně do oběda a pak se uvidí…:o)

papa Terez a děti (4,5 a 2,5)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6995
27.5.09 14:06

Ahoj,
tak u nás je to takhle:

• na WC jim zadek utírají učitelky, oblíkat se částečně musí, něco jim oblíkaj učitelky nebo starší děti (jsou spojené třídy)
  • u nás se platí 300 Kč měsíčně + 24 Kč denně za jídlo, vychází to kolem 600 Kč měsíčně (dopolední děti platí asi 150 Kč měsíčně za docházku)
  • ze školky ji můžeš kdykoliv odhlásit, když ji tam zrovna nechceš dávat, není to povinné jako škola. U nás musíš zavolat do 8 hod., omluvit dítě a oni ji vyškrtnou z jídla a ten den se neplatí. Jinak to školkovný se nekrátí, za ty dny co tam není, ale když třeba holka nebyla kvůli nemoci celý měsíc, tak jsem platila jenom 150 Kč za měsíc
  • u nás se voděj děti do 8 hod., odpoledne ji vyzvedávám kolem 15. hodiny, záleží na tobě a taky na tom, v kolik třeba děti vstávají po obědě a v kolik svačí
  • sousedky holce se loni ve školce taky nelíbilo, tak ji normálně odhlásila a letos ji zapsala znovu, ale do jiné třídy (s mojí holkou a kamarádky klukem, aby měla u sebe někoho známého)
  • o tý nemoci jsem už psala, když dítě omluvíš, neplatíš jídlo, školkovný se platí, ale při nemoci celý měsíc ti ho můžou nějak snížit
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
27.5.09 14:07
ještě teda oblíkání,jídlo apod…tak u nás paní učitelky pomáhají velmi ochotně…ale jak říkám,asi záleží na učitelce..
papa
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3813
27.5.09 14:15

ahojky ono to bude všude tak nějak podobné, lišit se budem asi hodně v ,u nás je to takhle:

• s oblíkáním, utíráním¨zadečku a krájením jídla pomáhají
  • za školku platíme 770 - celodenní stravu a 500 školkovné, pokud dítě chybí a je odhlášeno tak peníze 2× ročně vracejí za stravu, školkovné vracejí pouze v případě, že chybí celý měsíc a je to jen na požádání
  • do školky můžeš dítko dávat v podstatě jak chceš
  • my vodíme Terku na půl 9, ale omluvy příjímají do 8 hodin, pak můžem vyzvednout poo a to od 12:15 do 13:00 a pak lze až od 15:00 do 17:00 ale toto má každá školka individuální
  • chození do školky lze ukončit kdykoliv
  • u nás školkovné vracejí jen když chybí celý měsíc a je to na požádání
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13992
27.5.09 14:31

Na utírání dupky směřovala moje první otázka na Dni otevřených dveří, protože jsem na emiminu četla dost hrůzostrašné diskuse o učitelkách v MŠ, které dají najevo, že nejsou sanitární pracovnice, čímž to pro ně hasne, a dítě si pak užene psychickou zácpu.
Takže tam, kam jsem syna přihlásila, rozhodně utírají, protože vědí, že děti nejsou jen líné, ale prostě mají krátké ručičky, aby to zvládly. Co nám říkali, tak zkušenost je taková, že děti se mezi ostatními velmi rychle osamostatní, že by něco lámali přes koleno hned v září, to ne.
Někde se taky musí dojídat jídlo :evil: , tak u nás ne. Někde se děti mohou místo spánku dívat na DVD, tak to u nás taky ne, měly by aspoň půl hodinky tiše ležet (ještěže tak, naše dítě by nespalo, kdyby vidělo, že někdo jiný čučí na DVD).
Organizační věci už popsaly holky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.5.09 14:44

Ahoj, taky napíšu, jak to chodí u nás (Brno):
S utíráním na WC pomáhají(ale musí jim to dítě říct - můj syn se vykaká a nikomu nic neřekne…:-))), v ostatním je vedou k samostatnosti - tzn. novým dětem pomáhají s oblékáním, krájením jídla atd, ale současně je učí, jak si poradit sami. Taky se klade důraz na to, aby starší děti pomáhaly těm malým (máme věkově smíšené třídy).

Platíme 500,– Kč/m školkovné a 30,– Kč/den jídlo. Při nemoci se odhlašuje den předem, první den si můžeme pro (neodhlášené) jídlo přijít s kastrůlkem. Podle toho, kolik máme odhlášeno, o to méně platíme za jídlo následující měsíc. Pokud dítě z důvodu nemoci (nutno doložit) nepřijde celý měsíc do školky, je školkovné sníženo na polovinu.

Školka funguje od 6:30 do 17:00 a dítě by tam mělo být nejpozději v 9:00. Potom je možné ho tam dát ještě před vycházkou cca v 10:00 (ale ne mezi 9:00 a 10:00).
Vyzvedává se po obědě 12:00 - 12:30 a po spaní od 14:30.

Tak ať se vám ve té vaší školce líbí - my jsme spokojení!!

Zdraví

Gábina + Ríša (4,5r) + Vendulka (2,5r).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6914
27.5.09 14:48

Ahoj,

tak u nás podobné:

• s oblékáním, jídlem, utíráním zadečku pomáhají. Ten náš chlapík je ale hrdina a utírá si zadek sám, když ve školce kaká a pak ho má červenej, tak máme Bepanthen jako miminka:-)
  • 500 školkovné (při omluvení se nic nevrací), 620 strava (ta se jednou za čtvrt roku vyúčtuje a vrátí nám za omluvená jídla)
  • u nás lze, ale platí se celé školkovné a stravné (a zase se vyúčtuje dle omluvených jídel)
  • u nás bude od příštího září otevřeno 6,30-17,00. Dáváme do 8 a vyzvedávání je možné - 12 po obědě, 15 po spaní a pak kdykoliv do 16,30
  • dítko má 3 měsíční zkušební dobu, ale kdyby jsme se rozhodli ukončit, tak ukončíme, náhradníků je spoustu. myslím, že školkovné by se už neplatilo, poté co by platilo to druhé nastupující dítě
  • vrací se jen za odhlášená jídla, školkovné ne

Tak a teď máš informací:-) Tak ať se ve školce líbí!

P.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1652
27.5.09 14:56

Pett,

nejlepší bude, když zavoláš nebo půjdeš osobně s malou přímo do té školky..my tu nevíme jak to u vás chodí..jen obecně.

Víc samostatnosti neuškodí, ale se vším pomůžou učitelky. Neboj, i někteří předškoláci jsou nesamostatní a neumí třeba to co zase jiný tříleťák zvládne bravurně. Postupně se všechno naučí a pokud jsou učitelky a pomocné síly v pohodě, nebude v tomto nejmenší problém. U nás příbor dostávají až předškoláci takže krájení masa určitě obstarávají všichni kolem..ale zase co se naučí doma, ve školce bude mít lepší. Ale rozhodně čerstvý školkáček má nárok na to, aby něco neuměl.

u nás celodenní docházka stojí 500,– školné + asi 400 jídlo, v případě nemoci, omluvené absence (to zní divně ;-)) se vrací neprojezená částka - u nás je vyúčtování na konci roku - já ho věnuju školce jako dar ;-)

Pokud máš dítě přijaté na celodenní je vážně jedno kdy si dítě necháš doma, kdy si ho vyzvedneš..(pokud nejsi v práci, máš velkou výhodu) u nás se vyzvedává po 12.00 - po obědě a pak po spaní od 14.30 do zavíračky…když mám pocit, že jsme se dětmi málo užili odhlásím si je kdy chci - kdy se to hodí - mám volno - dovolenou (jen dávám pozor co je na programu ve školce, aby děti o něco nepřišly a plánuju)…takže máš perfektní, že na to překlenovací zvykací období jsi doma a nemusíš být v práci, protože si malou můžeš brát hned po obědě, kdyby to nezvládala - odhlásíš ji na den dva..prostě přizpůsobíš si to což je, kdyby byl problém opravdu výborné! ale neradím, ani u nás učitelky to při prvním, druhém, třetím problému vzdávat - děti si zvyknou jen některé potřebují delší čas…máš opravdu veliké štěstí v dnešní době, že ti někam malou vzali a ty nejsi v práci..u nás je tohle naprostá utopie ;-)

děti se vodí do školky od otevírací doby tak do 9.00 nebo když se musí k dr nebo k zubaři tak prostě později, u nás se tohle moc neřeší…

líbit se jí bude ;-)..a když toho na ni bude moc tak jí uděláš sem tam volno, prázdniny a bude zase dobře..

přeju ať školka proběhne v pohodě.

Zdenik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
27.5.09 16:35

Díky moc všem za vyčerpávající informace, už alespoň jsem v obraze, jak to v dnešní době chodí.

Zdeníku - právě u nás ve městě mi ji nevzali, ale 1,5 km od nás je dědina a tam prý berou všechny děti. Kdyby prý naplnily třídu, tak otevřou další a prý klidně i přiberou další učitelku. V dnešní době se tomu docela divím, že je to tam takto kapacitně neomezené. Tak si říkám, že se tam nějaký den stavím a zkusím se poptat. Nejprve jsem o školce ani neuvažovala (kvůli nemocem), ale jelikož teď s mimčem vidím, jak se malá nudí, tak si říkám, že jí ve školce bude líp. Nelča problém s komunikací rozhodně nemá :lol: , spíše naopak - je sláva, když tu pusu na chvilku zavře, takže si od ní i částečně odpočnu i já (to zní hrozně :D ). No a že je to 1,5 km, tak si říkám - pojízdní jsme, tak pokud bychom nestíhaly (záleží do kdy budou ráno brát), tak ji ráno hodím autem a opdoledne si uděláme 100% vycházku. Musím hubnout, tak mi rychlá procházka s kočárkem udělá jedině dobře. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.5.09 21:31

Ale pozor na to, ze bude permanentne nemocna a nemoci bude chytat i mimino…tot nase velmi spatna zkusenost se skolkou…ale treba budete vyjimka, preju vam to:-)

• Nahlásit
  • Citovat
18633
27.5.09 21:36
Pett1 píše:Zdeníku - právě u nás ve městě mi ji nevzali, ale 1,5 km od nás je dědina a tam prý berou všechny děti. Kdyby prý naplnily třídu, tak otevřou další a prý klidně i přiberou další učitelku. V dnešní době se tomu docela divím, že je to tam takto kapacitně neomezené. Tak si říkám, že se tam nějaký den stavím a zkusím se poptat. Nejprve jsem o školce ani neuvažovala (kvůli nemocem), ale jelikož teď s mimčem vidím, jak se malá nudí, tak si říkám, že jí ve školce bude líp. Nelča problém s komunikací rozhodně nemá :lol: , spíše naopak - je sláva, když tu pusu na chvilku zavře, takže si od ní i částečně odpočnu i já (to zní hrozně :D ). No a že je to 1,5 km, tak si říkám - pojízdní jsme, tak pokud bychom nestíhaly (záleží do kdy budou ráno brát), tak ji ráno hodím autem a opdoledne si uděláme 100% vycházku. Musím hubnout, tak mi rychlá procházka s kočárkem udělá jedině dobře. :wink:

K tvému původnímu dotazu už není co dodat… Je to fakt všude dost podobné, ale jen ti osvětlím situaci školek na dědinkách. V tišnově praskají školky ve švech a u nás (asi 10min. autem) máme školku skoro prázdnou!!! Zapsaných je 11 dětí, ale silná garda čítá 5 dětí denně. Zapisují se i děti dvouleté, jen proto aby školičku nezavřeli. Jistě že dvouleťáček nebude chodit do školky!!! Ale je zapsaný a tím je to daný… Obec dostává na zapsaný děti dotace a když je jich tuším těch 11 tak může obec Mš provozovat… Teď jsem začali vozit i dvě holčičky z Tišnova, protože maminky musí do práce a tam fakt není místo… Takže tak je to se školičkama na dědině…Holt sice nemáš školku za barákem, ale o dítě je postaráno…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3621
15.10.12 14:37

Zajímalo by mě, jak to chodí ve školce při jídle? Dohlíží učitelky na to, jestli dítě jí? pobízí ho k jídlu nebo je nechají ať jí jak chtějí nebo klidně vůbec?
Pak mě zajímá, jestli učitelky nějak připomínají dětem WC a nebo spolíhají na to, že si děti řeknou sami? Ptám se proto, že já musím malého před spaním nahnat na záchod, aby se při spaní nepočural, což se teď už nestává často, ale někdy se stane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama