Jak získat odstupné?

10410
10.6.11 14:04

Jak získat odstupné?

Ahoj, potřebuji poradit :-D

V prosinci mi končí tříletý rodičák a můj zaměstnavatel pro mě nemá místo, tudíž dostanu výpověď pro nadbytečnost :roll: Jak mám v tom případě postupovat?
Poběží mi 2měsíční výpovědní lhůta a pak dostanu 3měsíční odstupné? Budu chodit ty 2 měsíce do práce? Nebo dostanu nějakou náhradu platu a budu doma, když není místo? V jakém případě je nárok na 5měsíční odstupné? Pokud bych rozvázala pracovní poměr dohodou ihned? Umožňuje to vůbec zákoník práce? :think:

Díky za info :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3802
10.6.11 14:08

Tak v tomhle moc neorientuju, ale rozhodne nic sama neukoncuj dohodou. To pak podle meho neni narok na nic.
Pokud te zamestnavatel propusti z duvodu nadbytecnosti, urcite by ti odstupne mel dat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50403
10.6.11 14:12

Pokud tě propustí z důvodu nadbytečnosti, určitě máš nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a tříměsíční odstupné. Pokud pro tebe na ty dva měsíce nebude mít žádnou práci a ty nepřistoupíš na jinou dohodu, nechá tě ty dva měsíce doma a bude tě platit a odvádět z toho zdravotní a sociální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
691
10.6.11 14:13
Anette píše:

V prosinci mi končí tříletý rodičák a můj zaměstnavatel pro mě nemá místo, tudíž dostanu výpověď pro nadbytečnost :roll: Jak mám v tom případě postupovat?
Poběží mi 2měsíční výpovědní lhůta a pak dostanu 3měsíční odstupné? Budu chodit ty 2 měsíce do práce? Nebo dostanu nějakou náhradu platu a budu doma, když není místo? V jakém případě je nárok na 5měsíční odstupné? Pokud bych rozvázala pracovní poměr dohodou ihned? Umožňuje to vůbec zákoník práce? :think:

Je to na zaměstnavateli, buď tam pro tebe na ty dva měsíce bude mít práci, pak musíš dva měsíce chodit a po nich budeš dostávat 3 měsíce ještě plat, nebo nemá práci a nechá tě rovnou na těch 5 měsíců. to by ti ale asi měli dát vědět. každopádně žádnou dohodu nepodepisuj, to nedostaneš nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
10.6.11 14:21
ugluk píše:
Pokud tě propustí z důvodu nadbytečnosti, určitě máš nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a tříměsíční odstupné. Pokud pro tebe na ty dva měsíce nebude mít žádnou práci a ty nepřistoupíš na jinou dohodu, nechá tě ty dva měsíce doma a bude tě platit a odvádět z toho zdravotní a sociální.

Díky, tak jsem si myslela, že to asi bude :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
10.6.11 14:24
anetteh píše:
Anette píše:

Je to na zaměstnavateli, buď tam pro tebe na ty dva měsíce bude mít práci, pak musíš dva měsíce chodit a po nich budeš dostávat 3 měsíce ještě plat, nebo nemá práci a nechá tě rovnou na těch 5 měsíců. to by ti ale asi měli dát vědět. každopádně žádnou dohodu nepodepisuj, to nedostaneš nic.

Měla jsem na mysli rozvázání pracovního poměru ihned, ale dohodou s tím, že by to odstupné za 5 měsíců bylo ve výpovědi písemně zanesené.
Nebo jak se to pak dělá? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11299
10.6.11 14:43
Anette píše:
anetteh píše:
Anette píše:
Ahoj, potřebuji poradit  :-D

Je to na zaměstnavateli, buď tam pro tebe na ty dva měsíce bude mít práci, pak musíš dva měsíce chodit a po nich budeš dostávat 3 měsíce ještě plat, nebo nemá práci a nechá tě rovnou na těch 5 měsíců. to by ti ale asi měli dát vědět. každopádně žádnou dohodu nepodepisuj, to nedostaneš nic.
Měla jsem na mysli rozvázání pracovního poměru ihned, ale dohodou s tím, že by to odstupné za 5 měsíců bylo ve výpovědi písemně zanesené.
Nebo jak se to pak dělá? :think:

Ano, když se v dohodě dohodnete , je to odstupné vymahatelné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
10.6.11 14:45

děkuju :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
10.6.11 15:15

Já bych trval na názvu dokumentu formulovaném jako „Výpověď pro nadbytečnost“ s uvedením příslušného paragrafu Záloníku práce. Jak v názvu figuruje slovo „dohoda“, tak to zavání chytračením a právnickýma kličkama.
To, že se v závěrečných odstavcích bude psát, jak to ve skutečnosti proběhne, je už věc jiná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50403
10.6.11 15:20

Hlavně žádnou dohodou (pokud ti těch odstupných nenabídnou třeba šest a víc :-) )nic nezískáš, v zákoně je to nastavené, aby tě to ochránilo maximálně. Já když dostala výpověď pro nadbytečnost, držela jsem se zuby nehty, že je mi jedno, že pro mě nemají práci, že je to jejich problém, tak jsem byla doma, v klidu si mohla hledat nové zaměstnání a nemusela hned řešit pracák, placení pojistného apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71975
10.6.11 15:40

Pokud nabídnou 5 platů, tak bych dohodu klidně podepsala, jen si pohlídej aby tam bylo uvedeno, že je to pro nadbytečnost a že je tam uvedeno těch 5 platů.
Jinak ti spousta zaměstnavatelů raději nějakou práci vymyslí, než aby tě nechávali doma 2 měsíce s plným platem… a vykáží to třeba jako náhradu za něčí dovolenou či nemoc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
10.6.11 19:50

Všem děkuju za rady, každopádně to bude boj :-D už teď je mi z toho šoufl :poblion: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
389
12.2.15 15:00

Chci se zeptat, jsem na tom asi stejně jako zakladatelka. V květnu tohoto roku mi končí rodičovská dovolená, pracovala jsem jako vedoucí jednoho obchodu. Lonský rok ale zaměstnavatel obchod v našem městě uzavřel, takže se nemám kam vrátit. Na co mám ze zákona nárok? Je zaměstnavatel povinen mě kontaktovat? Mám vyčkat, anebo se sama nahlásit, jak bude?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9697
12.2.15 15:06

Ty musíš nastoupit přesně po dni, kdy ti končí rodičovská. Zavolala bych pár týdnů dopředu a zeptala se, jak to s tebou chtějí řešit. Pokud máš ve smlouvě místo výkonu práce obec, kde už zaměstnavatel nemá pobočku, určitě nepodepisuj žádné dodatky ke smlouvě, ani senenech dotlačit k dohodě bez odměny. Máš nárok na výpovědní dobu (vekteré ti nemohou přidělit práci v místě bydliště, takže bys byla doma na překážkách za plnou mzdu) a na odstupné.
Pokud by se chtěli dohodnout, požaduj odměnu ve výši součtu mezd za výpovědní dobu a odstupné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10589
12.2.15 15:09

@Rebecca Tea Zavolej na HR nebo tam někam, ať Ti řeknou. Pokud nebudou komunikovat, napiš jim, že hodláš nastoupit k tomu a tomu datu; pokud je to ale větší firma, obvykle to mají ošéfovaný - budou mít nachystanou smlouvu. Za sebe radím, nepodepisovat dohodu: má to i následky v oblasti dávek, teď jsem slyšela něco o zdravotním a sociálním z odstupného nad rámec zákona (pokud Ti dají 5 platů míst tří) atd. Jestliže pro Tebe nemají práci, měli by Tě nechat ty dva měsíce doma na překážkách (plný plat).

Něco k tomu jsem si načetla tady http://www.rozhlas.cz/…dit--1414566.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama