Jaký byt koupit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  16.04.18 09:08
Jaký byt koupit?

Zdravím všechny,

uvažujeme o koupi bytu a protože jsme ještě mladí a nemáme moc zkušeností, ráda bych se dočetla i nějaké nestranné názory. Bydlíme ve větším - krajském městě, momentálně ve velmi levném nájmu (startovací bydlení), které máme ještě na rok. Čekáme však přírůstek do rodiny a tedy uvažujeme o koupi bytu, ještě předtím, než budeme tři. Byt bychom museli financovat hypotékou a vzhledem k naší finanční situaci jsme si vytyčili jasný finanční strop. Momentálně se rozhodujeme mezi třemi možnostmi:

1. Velký byt ne úplně v centru města, ale do centra kousek, cihlová budova s několika bytovými jednotkami, budova celkově po rekonstrukci vč. plastových oken atd. fasáda se bude dělat nová v létě. Velmi dobrá dostupnost. Byt má 100 m2 a jde o 3+1 s opravdu velkými pokoji. Součástí smlouvy o koupi nemovitosti je i kousek pozemku - každý byt má malou zahrádku, tento dokonce i dřevěný altánek s grilem. Celý areál bytovky plus dvou dalších vedle je oplocený, takže člověk má i relativně soukromí (dovnitř se vjíždí bránou která je otevřená stále). Ale byt je bohužel v přízemní a to tak, že Vám opravdu kdokoliv může zaťukat na okno a kouknout do obýváku. Samozřejmě je také studenější, je zde riziko vzniku plísně a byt je také tmavší. V bytě je také pouze elektřina. Vzhledem k tomu, že jde o větší město, asi to ani není úplně bezpečné. Byt je nutný rekonstruovat a do našeho cenového stropu bychom se vešli tak tak (možná by bylo nutné jednu místnost nechat na později).

2. Byt 4+1 74m2 v panelovém domě na úplném okraji města (dříve vesnice, která je nyní připojena k městu), ale dobrá dostupnost autem a jednou někdy i dvakrát za hodinu sem jede MHD. V okolí bytu obchod, školka, pošta, doktor, les, rybník. Hezká lokalita, ale vzdálenější od centra. 1. patro z celkových 4. Byt po celkové rekonstrukci, takže rovnou k nastěhování bez jakýkoliv úprav.

3. Počkat zatím a zkusit šetřit, jestli se neobjeví ještě něco jiného - popř. pozemek a domeček časem (ale tato varianta se mi moc nezamlouvá, přeci jen zase tolik peněz na splátky nemáme ale zase je samozřejmě varianta jít dál od města, kde se za tuto cenu už dá pořídit pozemek i s malou novostavbou).

Děkuji za názor. :) :)

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Sany80s
Kelišová 6027 příspěvků 16.04.18 09:12

Já bych asi vybrala ten druhý, ale je to o mně. Mám ráda soukromí a přírodu. Domek může být i časem, byt se dá vždy prodat podle toho, jak se vám budou zvyšovat platy atd.

sunshine125
Kecalka 364 příspěvků 16.04.18 09:17

Šla bych do 2., bydlení v paneláku je pro mladé rodiny asi nejméně fin. náročné, pokud oba řídíte a navíc je vše dostupné v okolí (doktor atd) a je tamm práce, popř. máte své zaměstnání blízko, aby se nenacpala spousta peněz do dojíždění, tak za mě není o čem. My to máme podobně, k bytu jsme si nedávno přikoupili ještě zahrádku v zahr. kolonii cca 2minuty autem a jsme spokojení :palec:

radkka
Generální žvanilka 20234 příspěvků 16.04.18 09:17

Já osobně bych počkala, nešla bych do přízemí ani do paneláku a už vůbec ne někam, kam jezdí autobus jednou za hodinu :kytka: Ale to je prostě o prioritách každého. Víc by mě lákal ten první byt, jestli je vlhký by se dalo zjistit, popřípadě se můžete optat lidí, kteří tam bydlí v jiném bytě také v přízemí. Zase píšeš, že je to celkem uzavřený areál, to je jiné, než když jsi v přízemí někde v centru, kde je hned vedle oken chodník, kde pořád někdo courá.

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 1937 příspěvků 16.04.18 09:19

Já bych z těchto dvou brala spíš tu stometrovou 3+1. 4+1 o výměře 74 m2 - to asi budou docela krcálky ty pokoje ne? To nemám ráda, člověk si pak do obýváku nemůže dát ani běžnou sedačku, aby to nevypadalo hned totál přecpaně. Plus ta zahrádka, to je pro mě ideál - máš kam vypustit děti nebo psa a nesedřeš se na tom jako já kolem baráku :D Určitě se v dnešní době dá nějak elegantně vyřešit i zabezpečení bytu a oken.

Laddmie
Závislačka 3340 příspěvků 14 inzerátů 16.04.18 09:20

Šla bych do druhého - panelák. Dítě nepotřebuje být v centru města, ba naopak. Byt je po rekonstrukci :palec: Nemusíte nic řešit, žádné shánění řemeslníků, kterých není nikdy dost, nervy s nimi, nedodržování termínů a stěhování by se pořád odkládalo. My teď stavíme, tak vím, o čem mluvím…Nervy na pochodu, hádky… Domeček můžete mít časem. V cihlovém studeném bytě bydlíme teď a není to opravdu nic příjemného. Návštěva nám často říká, že tu máme chladno a to pořád topíme. Pro mimčo taky nic moc.

Neeky
Kecalka 297 příspěvků 16.04.18 09:20

Zdravím, z Vámi předloženého bych šla do varianty č.2. Na základě mých vlastních zkušeností vysvětlím proč :)
1. Vyzkoušela jsem si bydlení v cihlovém domě, nyní bydlíme v paneláku. A ačkoliv jsem žila celý život v přesvědčení, že v paneláku je vše slyšet, není tomu tak. V cihlovém domě se hlasy nesly šíleně a věděli jsme, o čem si sousedky v přízemí na chodbě podívají, i když jsme byli o 4patra výše :lol: V paneláku nevím o nikom ze sousedů.
2. Vzhledem k tomu, že očekáváte přírustek, já bych třeba ocenila spíše klidnější lokalitu, kde je možnost vyrazit do přírody, což taky nahrává variantě č.2. My naopak žijeme v centru města, což bylo fajn, dokud jsme žili jako mladí nočním životem, ale ted bych nějakou tu klidnější a dobře dostupnou vísku uvítala :*
3. Velikost by pro mě nehrála roli. Máme 3+1 (69m) a jsem spokojená, že máme k sobě tak nějak blíž než když jsem bydlela v obrovském dvougeneračním domě, kde jsme se věčně naháněli :lol: Stejně trávíme většinu dne spolu v jedné místnosti. Sice si každý dělá svoje, ale jsme spolu a můžeme na sebe kdykoliv promluvit :srdce:
4. Pokud má dům 4patra, je pravděpodobné, že se sousedy budete znát, zdravit se, což je fajn. Ve městě je to zpravidla hodně anonymní :jazyk:

Ijen
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 16.04.18 09:33

Ja bych pockala a hledala dal. Nesla bych do prizemi, jinak me popis 1.varianty nedesi, ale musela bych tu lokalitu videt nazivo. Druhy byt je hrozne maly a spojeni 2× za hodinu take nic moc, a hlavne, ale to uz je muj problem, ja nemam rada panelaky.

EmmaAnna
Závislačka 3393 příspěvků 16.04.18 09:34

Asi bych počkala. Taky jsme už už při kupování bytu vzali byt, který měl nějaká ale, a za chvíli přišel ten ideální. Ale tam je otázka, jak dlouho můžete čekat. Měli byste si ujasnit, jaké nevýhody jste u bytu schopní akceptovat. Logicky s omezenými financemi to na 100 % ideál nebude nikdy.

Z těch dvou variant bych brala tu první. Prostor se vždycky hodí, úložných prostor není nikdy dost. Byt 74m2 mi připadá dost malý. Navíc ses o něm víc rozepsala, vypadá to, že se ti líbí ta zahrádka, altánek, kousek do centra. Přízemí jsme nikdy nechtěli, ale po několika zkušenostech už bych se mu nebránila. Záleží, jaké přízemí :nevim: Je tam hodně vidět do obýváku třeba i z ulice? Vadilo by ti dát tam prostě hustější záclony a závěsy? Do ostatních místností je taky vidět?

jkra
Generální žvanilka 23671 příspěvků 16.04.18 09:34

Prvni byt. na okna das folie, nikdo TI tam nevleze.

Jj.Mm
Kecalka 321 příspěvků 16.04.18 09:35

Záleží jake mate možnosti kolik byty stoji, na jak dlouho bude hypotéka. Kolik plánuješ děti. Kolik mate nasetreno. To je hrozně těžké. My jsme taky mlady par koupili jsme byt v bytovce 3,1 v malem městě. Ceny u na jsou okolo 1. 800 tis za byt 3,1 nic moc. Za domy ani nemluvím. Meli jsme nakonec stesti a koupili levně, jsme spokojeni ale je to malicke a do budoucna nevím. Hypotéku mame na 30 let :(

lucenka
Vesmírná mluvilka 30688 příspěvků 16.04.18 09:35

S dítětem bych určitě nešla do varianty 1. Nedokážu si moc představit bydlet s dítětem v centru města.
varianta 2. je lepší, ale výměra mi na byt 4+1 přijde malá, to je tak na 3+1. Takže tam budou strašně malinkaté pokojíky.
Takže osobně bych asi počkala na něco lepšího.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 540 příspěvků 16.04.18 09:48

Záleží, po čem toužíte. Taky je třeba vzít v potaz dobu dojíždění do práce (+ náklady s tím spojené) a to, zda v okolí je vše, co budete v budoucnu potřebovat (MŠ, ZŠ, SŠ, obchody, lékař…), abyste prostě za vším nedojížděli (s tím pak stoupnou měsíční náklady a čas strávený na cestách). Osobně bych volila č. 3 a počkala. Určitě se v budoucnu objeví něco, co se vám bude 100% zamlouvat, nebo se nakonec rozhodnete pro ten domeček. Akorát otázkou je, zda se do stávajícího bytu vejdete, případně jestli by nebylo lepší najít si větší pronájem. My jsme do 3 let věku dítěte žili v malém bytě a úplně v pohodě, malé dítě nic moc nepotřebuje, ale když mu byli 3, zjistili jsme, že víc nafukovací byt už nebude :-), a že není kam mu dát psací stoleček, hračky atd., takže jsme se stěhovali do většího, když malému byly 3 roky. Varianta č. 2 (panelák) je taky ok, ale mně osobně se panelákové bydlení moc nezamlouvá, kvůli anonymitě a velkému počtu bytů, často se nájemníci střídají a nikdo neví, jestli ten, s kým jede výtahem, je zloděj nebo soused. Proto já bych volila tu variantu č. 3. Varianta č. 1 je dobrá z hlediska umístění a zahrádky, ale přízemí/plíseň/ri­ziko vloupání by u mě převážilo v rozhodování, že to nechci.

radkka
Generální žvanilka 20234 příspěvků 16.04.18 09:49
@lucenka píše:
S dítětem bych určitě nešla do varianty 1. Nedokážu si moc představit bydlet s dítětem v centru města.
varianta 2. je lepší, ale výměra mi na byt 4+1 přijde malá, to je tak na 3+1. Takže tam budou strašně malinkaté pokojíky.
Takže osobně bych asi počkala na něco lepšího.

Já si teda s dítětem dovedu spíš představit, že budeme mít vlastní oplocenou zahrádku, než že budeme v paneláku a chodit po parcích…Ale to je prostě individuální, ono záleží i na charakteru města, my jsme úplně v centru, přesto tu je klid, koukám z terasy na klidnou přírodu, mám to 5 minut k rybníku, na louku, k řece, do sadů. Mnohem lepší, než v tomhle konkrétním městě na okraji na sídlišti.

levandule23
Kecalka 462 příspěvků 16.04.18 09:49

Mně se víc líbí první byt, hlavně kvůli zahrádce a prostoru.
Proč se říká, že přízemí je špatné, méně bezpečné? Jasně, zloděj to má jednodušší než u vyšších pater, ale zase je to jako v baráku, ne? Kdo má dům, taky tam má přízemní místnosti, nevidím v tom rozdíl oproti bytu.
Mně by se naopak libilo, že nemusím do schodů - s dětmi, při nějakém zranění nohy nebo ve vyšším věku.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Spolek Šalamoun: Slámová lhala! Je to lidský odpad adorující vraha, otáčí právnička

Spolek Šalamoun se už delší dobu snaží obnovit proces Petra Kramného, který... číst dále >

VÍME PRVNÍ: David Švehlík se stal trojnásobným otcem. Je to kluk, nebo holka?

David Švehlík se stal trojnásobným otcem. Jeho manželka Vendula mu v úterý... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čtyři snadné změny, které vám pomohou přestat s neustálým mlsáním

Chutě, stres, nuda, ale hlavně špatně sestavený jídelníček. To jsou... číst dále >

Zůstali v Plzni. Je tam všechno lidštější, tvrdí moderátorský pár

Ačkoli Zorka a Míra Hejdovi pracují hlavně v Praze, bydlí v rodné Plzni.... číst dále >

Reklama