Reklama

Úpravy na pozemku - je to možné?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

GabinkaCh
Ukecaná baba ;) 2295 příspěvků 02.01.18 14:57
Je to možné?pozemek

Přistěhovala jsem se zpět do svého rodného domu. Doted byla majitelkou mamka( vrchní patro) a spodek má její sestra. Majitelkou zahrady je mamka.Jeji sestra ji požádala, ze by si v určitém místě chtěla udělat nový východ na naší zahradu. Mamka jí to podepsala. Není to dlouho. Nyní jsem majitelka té zahrady já a teta mi dělá trochu naschvály. Je možné, abych jako nová majitelka té zahrady kde ona chce udělat svůj východ, byla proti a nesouhlasila s tím? i když už bohužel má podpis z doby kdy majitelka onoho místa byla moje mamka???děkuji za rady

Reklama

Reakce:

Bábrdl
Generální žvanilka 21182 příspěvků 02.01.18 15:05
@GabinkaCh píše:
Přistěhovala jsem se zpět do svého rodného domu. Doted byla majitelkou mamka( vrchní patro) a spodek má její sestra. Majitelkou zahrady je mamka.Jeji sestra ji požádala, ze by si v určitém místě chtěla udělat nový východ na naší zahradu. Mamka jí to podepsala. Není to dlouho. Nyní jsem majitelka té zahrady já a teta mi dělá trochu naschvály. Je možné, abych jako nová majitelka té zahrady kde ona chce udělat svůj východ, byla proti a nesouhlasila s tím? i když už bohužel má podpis z doby kdy majitelka onoho místa byla moje mamka???děkuji za rady

Když pominu, že je strašná hloupost zahajovat válku se sousedem (strašná!), tak záleží na přesných termínech. Vy máte katastrálně rozdělený dům na dva byty? Pozemek okolo vlastní jen tvá máma? Co to je „dovolila“? Zřídilo se věcné břemeno?

adresa
Ukecaná baba ;) 2002 příspěvků 02.01.18 15:16

Pokud je část domu tety a bývalá majitelka (tvoje máma) dala souhlas k vybudování dalšího vchodu na svou zahradu z tetiny části domu, platil ten souhlas po dobu, kdy byla majitelkou zahrady tvoje máma. Pokud teta vchod neudelala dokud byla tvoje máma majitelkou zahrady a není ten planovany vchod na zahradu zapsaný na katastru jako vecne břemeno na zahradě (a samozřejmě teta má jiný vchod domů, který může používat), pak ten souhlas po změně poměrů, kdy ses majitelkou částí domu a zahrady stala ty, už neplati.
Doplňuji pro názornost- současný majitel nemůže dávat souhlas k něčemu do budoucna, kdy bude majitelem někdo jiný - pokud to nezanese do příslušných dokladů tak, aby nový majitel věděl do čeho jde. Bylo by to jako prodat někomu auto a za novým majitelem by pak přišel bratr původního majitele s tim, že měl souhlas vzít si z auta gumy a rádio..
Od toho jsou katastry a věcná břemena, aby bylo ve věcech jasno

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16375 příspěvků 02.01.18 17:18
@adresa píše:
Pokud je část domu tety a bývalá majitelka (tvoje máma) dala souhlas k vybudování dalšího vchodu na svou zahradu z tetiny části domu, platil ten souhlas po dobu, kdy byla majitelkou zahrady tvoje máma. Pokud teta vchod neudelala dokud byla tvoje máma majitelkou zahrady a není ten planovany vchod na zahradu zapsaný na katastru jako vecne břemeno na zahradě (a samozřejmě teta má jiný vchod domů, který může používat), pak ten souhlas po změně poměrů, kdy ses majitelkou částí domu a zahrady stala ty, už neplati.
Doplňuji pro názornost- současný majitel nemůže dávat souhlas k něčemu do budoucna, kdy bude majitelem někdo jiný - pokud to nezanese do příslušných dokladů tak, aby nový majitel věděl do čeho jde. Bylo by to jako prodat někomu auto a za novým majitelem by pak přišel bratr původního majitele s tim, že měl souhlas vzít si z auta gumy a rádio..
Od toho jsou katastry a věcná břemena, aby bylo ve věcech jasno

Do toho bych se vtírnul, pokud máš zkušenost z praxe - mám pozemek, pod kterým vede elektrický kabel souseda, který není nikde zapsaný. Soused tvrdil, že to bylo se souhlasem původního majitele, se kterým se „finančně vyrovnal“. Nikde to papírově není (věcné břemeno, nic), ale skutečný stav je takový, že kabel tam reálně je určitě 10let. Mě to osobně nevadí, nemám s tím kabelem jako takovým problém.
ALE. Soused je v nejlepším případě vocas. Já tedy zachovávám poměrně klid, ale už se blíží okamžik, kdy ho vyzvu, aby si kabel vzal a odvedl kam chce, ale nesmí mi při tom lézt na pozemek, v případě amoku vemu sekeru a od funkčního kabelu mu pomohu.
Nezkoumal sem ještě soudní rozhodní v podobných věcech, tak pokud v tomhle máš praxi, byl bych vděčen. Děkuji :kytka:

GabinkaCh
Ukecaná baba ;) 2295 příspěvků 02.01.18 18:00
@adresa píše:
Od toho jsou katastry a věcná břemena, aby bylo ve věcech jasno

Aha :think:

adresa
Ukecaná baba ;) 2002 příspěvků 06.01.18 11:12
@Chauvinist píše:
Do toho bych se vtírnul, pokud máš zkušenost z praxe - mám pozemek, pod kterým vede elektrický kabel souseda, který není nikde zapsaný. Soused tvrdil, že to bylo se souhlasem původního majitele, se kterým se „finančně vyrovnal“. Nikde to papírově není (věcné břemeno, nic), ale skutečný stav je takový, že kabel tam reálně je určitě 10let. Mě to osobně nevadí, nemám s tím kabelem jako takovým problém.
ALE. Soused je v nejlepším případě vocas. Já tedy zachovávám poměrně klid, ale už se blíží okamžik, kdy ho vyzvu, aby si kabel vzal a odvedl kam chce, ale nesmí mi při tom lézt na pozemek, v případě amoku vemu sekeru a od funkčního kabelu mu pomohu.
Nezkoumal sem ještě soudní rozhodní v podobných věcech, tak pokud v tomhle máš praxi, byl bych vděčen. Děkuji :kytka:

S tímhle opatrně. I když jeho kabel vede přes tvůj pozemek, nemáš právo ho poškodit a vzniklá škoda jde za tebou. A to i kdyby tam kabel měl deset dnů. Zákon pro tyhle metody obrany vůči nevhodnému chování souseda nemá pochopeni. Jestli kabel má deset let, jak píšeš, už je tam věcne břemeno. I když není nikde zapsané, vzniklo vydržením. U movitých věcí stačí 3 roky, u nemovitostí deset let.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Asia Argento zakouší vlastní hořkou medicínu: Vraťte mi moji práci! škemrá

Herečka Asia Argento (42) přišla o post porotkyně v italském X Factoru, neboť... číst dále >

Podvedená Bohdalová v thrilleru o důvěřivosti seniorů: Z toho jde Strach!

Klobouk dolů! Jiřina Bohdalová (87) je profík každým coulem. S Jiřím Strachem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >