Je tu někdo OSVČ?

Attila8
21.3.16 08:23

Je tu někdo OSVČ?

Hezké ráno přeji, je tu někdo OSVČ? Mám možnost si měsíčně vydělat 15-18000, práci bych dělala doma, nejsem zdravotně postižená, nemám děti ani hypo, neměla bych ani služební auto, dejme tomu že bych dělala doma třeba masáže. Včera jsem si zadala kalkulačku na daně a vyšlo mi že když budu mít roční příjem 200 000 tak daně budou přes 40 000 plus zdrav a soc 40 000 to je 80-90 000 a měsíčně mi to pak ve finále nedá skoro 10 000 to je trochu zlodějina nebo to nechápu? Každý tvrdí že jako OSVČ budu platit menší daně ale jako nepřijde mi…

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

29386
21.3.16 08:33

@Attila8 15% daň není přes 40 tisíc a už vůbec ne po uplatnění slevy na poplatníka… ale zase jako OSVČ si můžeš uplatnit veškeré náklady s tím spojené na rozdíl od zaměstnance… každopádně jako OSVČ můžeš mít příjmy i větší, nejen 15 měsíčně… nebo tě někdo chce zaměstnat, ale ne jako zaměstnance, ale vyžaduje po tobě ŽL? Pak je to docela málo…
Ale když budeš OSVČ, tak to nemůžeš počítat přes mzdovou kalkulačku…
Jo a doporučuji pročíst si www.jakpodnikat.cz ;) než se do toho pustíš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
21.3.16 08:34

To je nesmysl, předně uplatníš paušál, takže pokud vyděláš 200.000, rovnou 60% uplatňuješ paušálem pryč.
Zůstává ti ke zdanění 80.000 z toho je daň 15%, což je 12.000 a tocelé pokryje sleva na poplatníka, takže daně neplatíš.

Pokud to máš na hlavní činnost, tak měsíčně jsou to cca 4000 celkem na sociální a zdravotní, takže za rok cca 50.000. Toť vše.

Pokud to máš jako přivýdělek, to znamená vedlejší činnost, tak z 200.000 příjmu za rok je to sociální zdravotní ještě jinak, níž. Ale to na vedlejšák.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48710
21.3.16 08:36

@terinka4444
:palec: tak.
Byla si rychlejší, psala jsem to samé, než to na mob.na datluju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
21.3.16 08:39
@Kelsey píše:
@terinka4444 :palec: tak.
Byla si rychlejší, psala jsem to samé, než to na mob.na datluju.

psát na mobilu, tak ho rozšlapu :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4471
21.3.16 09:10

http://www.penize.cz/…a-kalkulacka - když jsi zaměstnaná, zadáváš příjem do políčka Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů, když OSVČ, tak do Dílčí základy daně - z podnikání. Uvidíš tam přehledně to, co píše @terinka4444. Mám jako OSVČ víc, než píšeš, a ještě v životě jsem neplatila daň, vždy jen soc. + zdrav. cca 4000 měsíčně dohromady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Attila8
21.3.16 10:04

To pak budu muset doma v klidu pročíst na PC na mobilu je to na prd… Tak já nebudu dělat masáže, budu chovat zvířata a měsíčně mi to hodí cca 18000 a ráda bych zůstala doma, jaksi si nedokážu představit chodit ještě třeba na směny do práce jako teď a doma se starat o x zvířat. Víc si ale asi nevydělám, ale mě měsíčně stačí cca 15 000 čistého, víc nepotřebuji.

• Citovat
  • Upravit
29386
21.3.16 10:07

@Attila8 nechci být skeptik, ale z 18 tisíc obratu při chovu zvířat a nákladech na ten chov, veterinu, krmení a skoro 4 tisících za sociální a zdravotní pojištění 15 čistého mít nebudeš…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Attila8
21.3.16 11:41
@Regina Hero píše:
@Attila8 nechci být skeptik, ale z 18 tisíc obratu při chovu zvířat a nákladech na ten chov, veterinu, krmení a skoro 4 tisících za sociální a zdravotní pojištění 15 čistého mít nebudeš…

To vím, ale nejedná se o nákladný chov, chovám hlodavce ke krmným účelům, zatím pro svou potřebu ale naskytla se mi možnost rozjed to ve větším, tak proto se ptám… Nikdy jsem OSVČ nebyla takže netuším co a jak.

• Citovat
  • Upravit
69308
21.3.16 11:47

@Attila8 nějaké náklady, co tě to bude stát musíš vědět ty, ale co se OSVČ týče, díky paušálům je to super.
Jako na OSVČ není nic složitého, zvláště pokud nebudeš plátcem daně, u výdělku okolo 20.000 měsíčně jsou tvé náklady 4000 na sociální a zdravotní, víc nic, daně pokraje sleva na poplatníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Attila8
21.3.16 12:55
@terinka4444 píše:
@Attila8 nějaké náklady, co tě to bude stát musíš vědět ty, ale co se OSVČ týče, díky paušálům je to super.
Jako na OSVČ není nic složitého, zvláště pokud nebudeš plátcem daně, u výdělku okolo 20.000 měsíčně jsou tvé náklady 4000 na sociální a zdravotní, víc nic, daně pokraje sleva na poplatníka.

Aha oki, samozřejmě si vše nastuduji, prvotní náklady samozřejmě nějaké, budou, jako nákup dalších klecí atd… Ale pak už jen krmivo a jednou za měsíc mi přijede veterina, jen jestli nemám zvířata nějak nemocné nebo nežijí ve špatných podmínkách, toto dokonce nevím jestli je povinné, ale pro svůj klid a klid kupujícího to chci mít ošetřeno i veterinářem, i když se jedná jen o hlodavce. Veškeré odkazy co jste mi tu kdo poslali si pročtu, pokud by vás někoho ještě něco napadlo budu ráda. Jen se přiznám nechápu paušální daně 60% to jako z 18000 odvedu měsíčně 60% paušální daň?

• Citovat
  • Upravit
69308
21.3.16 14:16

Ne, jde o to jak se dostaneš k základu daně.

Takže jsou dvě možnosti, sbíráš všechny příjmy, to znamená ty faktury, za které to prodáš. Dejme tomu, že je máš za 20.000 měsíčně, takže to pak sečteš za 12měsíců ti to hodí 240.000. To jsou příjmy, pak máš nějaké výdaje ( latby sociálního a zdravotního se nepočítají) takže za krmivo a veterináře, dejme tomu 1000 a 1000, takže měsíční výdaje jsou 2000 za rok 24000.

Základ daně je tedy příjmy mínus výdaje 240.000 MINUS 24000 je 216000 základ daně, z toho se platí daň 15% takže 32400. Musíš vést účetnictví, takže platit účetní.

Pro lidi ale, co mají minimální výdaje se výdaje uplatňují paušální částkou, je to pro ně výhodnější. Nevím, jak se přesně bude jmenovat ta činnost, kterou budeš mít udanou jako živnost, ale použiju tedy nejběžnější paušál, kam spadají skoro všichni a to je 60%, to je dané zákonem. Takže schováváš jen ty příjmové faktury, výdajové doklady prostě neuchováváš, protože je nepoužiješ.

A jednoduš to spočítáš tak, že vezmeš těch 240.000 od toho odečteš paušální výdaje ve výší 60%, takže základ daně( to znamená jakoby příjmy mínus výdaje) to vyjde 96000 ke zdanění. Z této částky je daň 15% takže daň by vycházela 14400. Ovšem máme danou takovou základní slevu na poplatníka 24840 korun, takže v podstatě ta sleva ti pokryje celou tu částku té daně 14400, takže se dostáváš na nulu a daň neplatíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
21.3.16 14:19

Těch 60%není dň, ale výše výdajů, které si můžeš uplatnit paišálně, bez účtenek. Prostě příjem minus paušální výdaje, které tabulkově činí 60% ( nebo taky 80, to je podle toho, co za činnost budeš mít na živnosťáku), tím dostaneš čistý příjem ke zdanění.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Attila8
21.3.16 14:56
@terinka4444 píše:
Těch 60%není dň, ale výše výdajů, které si můžeš uplatnit paišálně, bez účtenek. Prostě příjem minus paušální výdaje, které tabulkově činí 60% ( nebo taky 80, to je podle toho, co za činnost budeš mít na živnosťáku), tím dostaneš čistý příjem ke zdanění.

Ahaaa už to chápu! Takže když se budu držet do 20 000 tak di zaplatím soc a zdrav, daně taky, ale prakticky se mi jakoby vrátí zpět… Jsem ale jal Alenka v říši divů :-D

• Citovat
  • Upravit
69308
21.3.16 15:04

Daně nezaplatíš, ono pak vyplníš daňové přiznání, tam ti vyjede daň, zároveň se odečte sleva na poplatníka a na konci vyjede k zaplacení nula. Takže je neplatíš a nic ti nevracejí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama