Jedenáctileté dítě - vývoj

302
26.7.21 12:16

Jedenáctileté dítě

Dotaz na ty, co mají doma jedenáctileté děti. Co všechno dítě zvládá? Nechci porovnávat s dobou, kdy jsem byla já v tom věku. Vstává například samo na budík? Umí se vypravit do školy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16709
26.7.21 12:22
@pinklady píše:
Dotaz na ty, co mají doma jedenáctileté děti. Co všechno dítě zvládá? Nechci porovnávat s dobou, kdy jsem byla já v tom věku. Vstává například samo na budík? Umí se vypravit do školy?

Na budík nevstává, protože nemusí - není ráno doma sám.

Do školy se ale sám vypravuje bez problémů (to už minimálně dva roky).

Co „všechno zvládá“… na to nějak neumím odpovědět, není to miminko, abych koukala do tabulek, co by mělo umět… normální, v podstatě samostatný, pubertě se blížící kluk :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
26.7.21 12:26

@BohunkaP díky za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17099
26.7.21 12:33
@pinklady píše:
Dotaz na ty, co mají doma jedenáctileté děti. Co všechno dítě zvládá? Nechci porovnávat s dobou, kdy jsem byla já v tom věku. Vstává například samo na budík? Umí se vypravit do školy?

Krize ukaze, co dite ve skutecnosti zvlada. Kdyz mel syn 12 let, prekvapil me. Manzel byl pracovne pryc mimo domov, ja rano na 6 do prace, hned z prace do nemocnice za maminkou (umirala), domu jsem se vracela kolem seste vecer, abychom spolu se synem alespon povecereli. Byl vlastne cele dny sam :,( Zvladl narocne dva mesice, ac jsem tomu puvodne neverila. Proste musel :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
26.7.21 12:35

Dítěti bude 11 na konci roku, ale na budík zvládá vstávat minimálně rok, stejně tak se umí vypravit ráno do školy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2729
26.7.21 12:37

Co umí nebo co pravidelně dělá? :mrgreen: Zjistila jsem, že děti 10 a 12 toho umí spoustu - samostatně se vypravit, cestovat MHD po městě, zařídit spoustu věcí, uklidit být, koupelny, vyprat, uvařit a upéct jednoduchá jídla, nakoupit menší nákup… Ale rozhodně to neznamená, že to dělají pravidelně, samy od sebe a radostně (zejména ten úklid dost vázne, především v jejich pokoji). Do skoly/na kroužky je většinou vykopavam já (jsem na homeoffice, takže pořád doma), ale když náhodou nejsem, tak to zvládnou samotné.
Podtrženo, shrnuto - zvladnou všechno, co zrovna musí, jen iim k tomu dát příležitost :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
26.7.21 12:43

@Jahru musí se jim dát příležitost, taky si myslím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5586
26.7.21 12:52

V 11 (tj. loni) holky uměly (asi od 8/9) samy cestovat bez přestupu vlakem, udělat menší/střední nákup, uklidit po sobě, vysát, vyskládat myčku, pověsit prádlo z pračky (jakžtakž), samy se připravit do školy/sbalit se samy na výlet/chalupu, jedna z nich uvařit lehčí jídlo (brambor, volské oko, párky, rýže, toasty), vysávat, pustit pračku/myčku, mw, samy bez součinnosti dospělého udělat školní úkoly, vyvenčit psa

neumí : zásadně musím připomínat zuby a ustýlání :zed: za to už bych fakt liskala, taky se nekamarádí s utíráním prachu ani s vytíráním :lol: wc a vanu po sobě neumyjí automaticky - musím připomínat.. a na zahradě max. zalijou skleník - tam se jim nechce máknout na nic..

myslím, že nejsou ani zatížené a ani bez povinností - beru to za takový střed…

Jinak já se v 11 komplet starala o batole/jesláka, umývala okna, žehlila, vařila, ale to nikomu nepřeju.. sice se mi to v životě hodilo, ale tenhle rozsah už je na úkor dětství..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7591
26.7.21 12:55
@Lucy75 píše:
neumí : zásadně musím připomínat zuby a ustýlání :zed: za to už bych fakt liskala, taky se nekamarádí s utíráním prachu ani s vytíráním :lol: wc a vanu po sobě neumyjí automaticky - musím připomínat.. a na zahradě max. zalijou skleník - tam se jim nechce máknout na nic..

myslím, že nejsou ani zatížené a ani bez povinností - beru to za takový střed…

Jinak já se v 11 komplet starala o batole/jesláka, umývala okna, žehlila, vařila, ale to nikomu nepřeju.. sice se mi to v životě hodilo, ale tenhle rozsah už je na úkor dětství..

To je ale asi spíš že se jim nechce, ne? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
26.7.21 12:58

Teda ženský, máte zlatý děti, fakt.
Ptala jsem se, protože jsem si našla zatím kamaráda a jeho dcera nedělá a nesmí prakticky nic. A přišlo mi to zvláštní. Už vím proč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19846
26.7.21 12:58

Nevlastní dítě? :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19846
26.7.21 12:59

Já to rikala :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53885
26.7.21 13:02
@pinklady píše:
Teda ženský, máte zlatý děti, fakt.
Ptala jsem se, protože jsem si našla zatím kamaráda a jeho dcera nedělá a nesmí prakticky nic. A přišlo mi to zvláštní. Už vím proč.

to není chyba dítěte ale rodičů ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
725

Záleží i na přístupu rodičů jestli je od malá učí samostatnosti..pokud mají doma full servis tak se jim asi nebude chtít.. nicméně takový základ jako vstávat sami, včas odejit do školy, uklidit, vysát, vytřít, umýt nádobí případně vyskladat mycku, donést špinavé pradlo…napsat si sám úkoly, dojít na menší nákup…by měli vpoho zvladnout
dítě nemám ale ještě si dobře vzpomínám co sem v tom věku zvládala já… No měli sme barák a zvířata, a takže já k tomu často přidala zatopit v kotli, naštípat dříví, odhazet sníh, posekat trávu, vyplejt záhony, zalít zahradu…podle toho s čím bylo zrovna potřeba doma pomoct..když byl táta hodně v práci bylo všechno na mamce…tak sme s brachou hodně pomáhali aby toho neměla tolik…

Příspěvek upraven 26.07.21 v 13:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3201
@pinklady píše:

Ono je důležité, co zvládá Tvoje dítě. Dotaz vypadá opravdu tak, že si vypisuješ tabulku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat