JIDLO??? POMOC!!

246
3.4.05 21:43

JIDLO??? POMOC!!

Ahoj holky,

Potrebovala bych poradit.. Kuba ma uz 9,5 m. a ja vubec nevim co mu mam varit..( nema jeste ani jeden zoubek ) Kupovane jidlo( hami hipp atd ) uz nechce a tak mu porad varim mraz zeleninu( napr Jarni pod svickouvou a tak s bramborama a pak to rozmixuju) ale na to se uz taky zacina tvarit dost divne.. Napisu vam jeho jidelnicek:
7 hod. sunar ( uz treti den ho nechce nahrazuju ho cajem ) asi 150 ml
9 hod. kase nestle ryzova delana se sunarem + pulka ovocne presnidavky ( asi dva dny uz nahrazeno jogurtem )asi 150 ml
12 hod rozmixovana zelenina s bramborou ( moc to nechce jest ale nejak to do nej dostanu..) asi 200ml
16 hod ovocna presnidavka
19 hod kase ( ruzny..malinovy , bananovy, merunkovy atd.)Asi 200 ml

nejvic me trapi ze nechce pit mliko

Tak jak je to u vas??? Co varite vasim bezzubym detem?? a pijou mliko???

Diky Maty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12466
3.4.05 22:07

Ahoj,
dle informaci me dr. ma dite v 8mesicich mit 3-4 mlecne davky denne a ty nemusi je zrovna vypit, tzn. ze mlecna kase, nebo jogurt je taky mlecna davka. Takze bych si byt tebou zadne starosti s mlekem nedelala.
Me spis zarazila ta mrazena zelenina, ja bych totiz mrazenou zeleninu taky nejedla :) Ale i kdyz vyhodu mrazene zeleniny oproti cerstve ja osobne teda nechapu, vim, ze dost maminek ji dava, mozna jsem divna ja ;) Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
4.4.05 00:07

Ahoj Maty,

tak taky moc nechapu na co si stezujes. Pises, ze mu moc nejede zelenina, ale 200ml do nej dostanes? Tak to nase holky snedi taky, ale dohromady a jen nekdy, takze to bych byla v klidu :wink:
Mno jestli mu najednou prestalo chutnat, kdyz dostava porad to same tak se taky moc nedivim a u nasich holek se to take projevilo, kdyz jsem jim davala ke svace porad banan, tak pak snedly lzicku a dost. Takze bych vyzkousela neco jineho. Osobne preferuji take cerstvou zeleninu a snazim se alespon mrkev a brambor shanet bio. Mozna bych se vratila na zacatek prikrmovani a zkusila dat jen mrkvicku (jedno jestli mrazenou nebo cerstvou), proste neco z toho co jedl, ale aby to melo zase trochu jinou chut nez dosud. Nasim holkam mrkev moc chutna, naopak kdyz jim dam v polivcicce vic brambor tak to nechteji. Moc rady maji cuketu, trochu brokolice, trochu fenyklu, kukurice bez slupek, trochu pohanky a tak. Take mely rady cervenou repu, ale asi se jim take nejak prejedla, takze davame pauzu.
Babetka mela s jidlem velkou pauzu od 8 do 9m, proste nechtela papat ze lzicky, mlicko jo, nastesti. Tak jsem nakonec davala nekolik dni jen mlicko a to pomohlo.
Jestli Ti mlicko nebasti jen 3 dny, tak bych byla v klidu. Ten apetit je proste kolisavej, jednou maj 180 a jeste dodelavam mlicko, a jindy udelam 150 a skoro pulka mi zbyde. Treba mu zacinaji rust zoubky, nebo ma nejake jine trapenicko, nebo proste nema chut.
Neboj se, dobrovolne v tomto veku hladovku drzet nebude :wink: Urcite to bude nejaky prechodny stav, hlavne ho k nicemu nenut, at mu nevypestujes odpor. Ja uz jsem tkay mivala krece pred objedem, ale fakt to nema cenu, chce to klid a cas.
Tak hodne zdaru a poklidne papkani

Monca a moncicaci 10m (donedavna bezzubci, nyni 2×2 zuby)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
563
4.4.05 08:17

Maty,

no, já nevím, ale 200 ml není přece malá porce nebo jo? Náš osmiměsíční klučík sní asi čtyři lžičky a víc nechce (už se snažíme dva měsíce a rekord je půl skleničky velikosti 125 ml - ovšem to je dost starý rekord, teď počítám na lžičky a stačí mi k tomu pět prstů, kaši přestal chtít úplně…), tak mě, holka, nedeprimuj tím, že ti mrňous tolik baští a ještě to považuješ za málo :D

Ulrika a Andrýsek (8 měsíců a týden)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
246
4.4.05 09:26

Ahoj holky,

Dekuju za vase reakce… Byla jsem vystresovana od babicek ze Kuba malo papa a ze bych mu uz mela davat normalni jidlo jen malo soleny a tak.. a taky ze mu chybi pribinacky a piskoty a rohliky a ja nevim co jeste.. A taky ze nevadi ze nema zuby ze mu to mam prestat mixovat a zacit mackat vidlickou aby si zvyhknul na jidlo.. ja uz nevim.. a pritom vazi 9 kg v 9,5 m. to mi taky prijde v norme… tak jeste jednou diky. ..

pa Maty

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
4.4.05 09:35

Jo jo, babičky dokážou řádně vystresovat :-) Nejlepší jsou věty typu: Vy už jste v šesti měsících baštili uzený a křenovku :-)
Naší Pájince je 9 měsíců, taky nemá zoubky a jídlo jí pořád mixuju. Teda převážně jí dávám kupovaný (Hami, Sunárek). Zkoušela jsem jí párkrát dát bašty s kouskama, ale dávila se, tak dostává zatím pořád stravu řádně rozmixovanou :-) A na pribiňáčky, piškoty a spol. má času dost :-) Aspoň teda podle mě :-)
LenkaKa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
4.4.05 10:29

Maty,
150-200 ml je určitě dostačující porce. Napíšu Ti co jí naše holčička (7,5 měs.)

8 hod. Nutrilon 260 ml
12 hod. rozmixovaná zelenina, asi 4-5× týdně s masem (králičí, krůtí, kuřecí), 200 ml
16 hod. ovoce 250 ml + Nutrilon 40 ml
19 hod. kaše rýžová 200 ml + Nutrilon 50 ml

Dopolední svačinku nemáme, protože ji po té ranní dávce odmítá :D a jogurt ještě nedávám. Je spousta zeleniny i ovoce, které můžeš různě kombinovat (samozřejmě odpovídající věku). Já používám něco čerstvé a něco zase mražené (třeba hrášek, někdy i brokolici a květák). My máme problém spíš opačný, kromě mléka nechce jiné tekutiny a když tak ze lžičky 8O
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
550
4.4.05 10:30

No joooo, babicky, ty dovedou nadelat neplechy :wink: Hlavne ze uz jsi v klidu. Nevim jak moc jsi pod jejich dozorem, jestli se na Tebe sesypaly pri nejake rodinne seslosti a uz budes mit zase na cas klid a nebo jsi pod denodennim drobnohledem. Jen Te asi moc nepotesim, protoze padne argumenty a obsahly seminar o vhodnosti vyvazene a zdrave stravy kojencu a malych deti tady proste nepomuze. Babicky maji nejaky zvlastni usni filtr a na toto tema jsou hluche. Manzel ma take v Pametni knizce zapsano, ze v roce jedl vsechno mimo knedliku (ty mu nechutnaly). No a jakej z nej vyrostl peknej muzskej, ze jo.
A taky se miminka ve 3m po:,–(ila na kanape, oblozila polstarema a jak se jim to libilo. Boticky se nazuly hned na prvni vyjizdku kocarkem a v pul roce uz „samy chodily“ na nocnik. A uskodilo jim to nejak? No rozhodne ne, naopak! Jen polovina teto generace (a to jsem mozna dost podcenila) ma problemy se zadama, ploche nohy, popr. do X a tezce se vyporadavaji s obezitou, ale to urcite nebylo tim.
Me ty hlasky typu: No vzdyt vy jste… taky jedli, meli, chodili…lehce nadzvedavaj. Nastesti moje mamka je naprosto uzasna a sama rika: to vis, to za nas se to delalo jinak, to ja nevim…no nekdy to rekne i kdyz bych tu radu od ni uvitala. Taky se nekdy neudrzi a presvedcuje me, ze bych mela holky po svace jeste dorazit mlikem, ale to se da skousnout. A tchyne je zas tak moc casto nevidi, a tak ani zadne rady neprobihaji.
V Tvem pripade byc se asi snazila babickam vysvetlit, ze Kuba je Tvoje dite a ze si to budes delat podle sebe a sveho nejlepsiho uvazeni, protoze zodpovednost za nej mas Ty s manzelem a nikdo jiny a pokud neco delas spatne, tak si na to taky sama chces prijit. A ze veris, ze ony to take delaly nejlip jak mohly, ale ted se to proste dela jinak. Sviceni petrolejem bylo taky prima… proste vyvoj a vyzkum jde dal a kdo vi co se o peci o dite dovime od nasich deti az budou rodici. Jemne jim vysvetli, ze Kubika mas moc rada a rozhodne ho nechces o neco ochudit, jen si myslis, ze na nektere veci ma rok, dva, tri…cas, vsak on jich pak za cely zivot bude mit az az, neni kam spechat. Tohle jsou Tvoje za:,–(y a na nich trvas. pokud Ti chteji opravdu pomoct tak at se Ti je nesnazi vyvracet, protoze je to marne a akorad to dela neprijemnou naladu, ktera se prenasi i na prcka. A Taky ze trvas i na jejich dodrzovani pri pripadnem hlidani a pokud by tomu tak nebylo, nemohl by Kubik u nich zustavat. Je to mozna trochu tvrde, ale je to taky otazka priorit, co je Ti prednejsi, jestli zdravi ditete nebo „klid“ mezi pribuzenstvem. Podle meho je lepsi si zaplatit nekoho, kdo bude zachazet s prckem dle mych predstav nez aby se Ti dite po pobytu u babicky vracelo se zaludecnimi problemy. Samozrejme babicky maji tendenci rozmazlovat a vzdycky ji mit budou a tu jim neupres, takze u nich dostane o par cukratek vic nez by dostal doma, v tom je take kouzlo jezdeni k babicce, ale nic se nesmi prehanet. Na nesoleny gulas se sesti je prece jen casu dost.
Tak Ti preji, aby jste to vyresili v pohode a Kubicek si mohl babicek uzivat s Tvym vedomim, ze je v dobrych rukach.

Monca a moncicaci 10m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
92
4.4.05 12:24

Ahoj Maty,
mám 13m holčičku a takhle zdaleka nebaští, má zatím jen 2 dolní zoubky takže všechno také mixujeme a teď už začínáme jídlo i jen pomačkat vidličkou aby si zvykala na kousky. Zeleninu (brokolici, červenou řepu, kedlubnu, cuketu, špenát…) jí kromě brambor (můžeš zkusit i topinambur) nebo rýže dávám do prosné nebo pohankové kaše (koupíš ve zdravé výživě instantní) a má to moc ráda. Rohlíky a dětské sušenky jsem začala dávat od 10m aby se malá učila kousat a třeba pomačkané sušenky s banánem jí taky chutnají a už je nemusím ani drtit na prášek :D. Jinak je opravdu možné, že malému lezou zoubky a proto nemá chuť k jídlu, tak mu dej čas a babičky ber s rezervou (já to znám taky, hlavně nočníček je teď co týden na programu, protože jí zatím na něj nedávám :roll: ).
Lucka a Petra 13m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13
5.4.05 23:23

Čau holky, nevím, jestli jsem špatně četla, ale proč dětičkám nedáváte bílý jogurt? Ty můžou už od ukonč.6.měsíce, samozřejmě žádný light. Musí mít min.3% tuky a obsahovat jen mléko, smetanu a živé kultury. Luci je po něm divá, za to kaše večer dojídám já. Ještě k tomu vaření, většinou teda kupuju hotové příkrmy. A když je čas, Lucince ráda uvařím. Musím teda uznat, že jí chutnají víc kupované. Přišla jsem nato, že když uvařím společně se zeleninou ještě kousek červené papriky, tak má jídlo mnohem lepší a sladší chuť. Nikde jsem však neslyšela, zda papriku děti vůbec mohou, tak jí používám pouze výjimečně. Nevíte o tom někdo něco? Dík CherPap

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1305
6.4.05 03:40

Ahojky,
muj nazor je ten ze dokud dite nema aspon par zoubku tak je nutne porad mixovat!!!!
Cim by to jako melo pokousat chudatko!!!!
My jsem davali hodne na pare delane brokolice, kvetak, cuketu, mrkev,brambor, spenat, kureci nebo kruti maso,vajicko smixovane s vyvarem zeleninovym nebo kurecim - ruzne kombinace techto druhu zeleniny. A to bud s ryzi nebo testovinou - rozmixovanou. Postupne pridavat porek a cibulku po trochach.

Babicky je dobre vyslechnout ale myslet si svoje. Ja je mam obe daleko takze tohle resit nemusim. Ale zase mi chybi jinak!!!!
Takze urcite bych zacala s certvou zeleninou - varenou samozrejme. Ne mrazenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
6.4.05 10:31

Ahojka Maty.
Víc než to, že máš pocit že ti dítě málo jí, bych se podle toho co jsi napsala obávala skladby a rozmanitosti toho co mu dáváš. Mám skoro 9 měsíční holčičku, také bez jediného zubu, ale od mixovaného jídla jsme už upustili - to je ale u každého jinak, chápu. Ale dítě v 9,5 měsících mít na zelenině a bramborách je podle mne děsná chyba a možná právem si děláš starosti s tím, že nepije mléko, když nemá dostatek vápníku z jiných zdrojů. Já už jsem psala několik deníčků na téma potřebnosti mléka a už se k tomu nebudu vracet, ale mléko se dá plnohodnotně nahradit. Ve zkratce ti napíšu co jí naše malá: Pohanka (kaše, nebo přidávaná do jídel, pohankové pukance), jáhly, těstoviny, mrkev, mrambory, rýže (burizony také), čočka (červená i normální), fazole (azuki fazolky), amarant(občas sušenky :oops:, pukance), kukuřice i kukuřičné křupky, zelenou cibulkovou nať, řeřichu - na chléb s troškou másla. No pak i ta zelenina - mrkev, brokolice, hrášek, celer a petržel (opatrně), fenykl. Občas nastrouhnu do některé kaše loupanou mandli nebo přidám sezamová semínka. Ovoce veškeré, které je dostupné, hlavně teď jablíčka a hrušky. Vařím každý druhý den, občas když zůstaneme dlouho venku a uvařeno nemám, tak dám i kupovanou výživu - snažím se jim věřit, ale přesto raději vařím sama. Ještě k těm pukancům: přidávám je do ovoce aby nasáknuly ovocnou šťávou. Já osobně miluju i kukuřičné pukance (popcorny) a malá se po nich může utlouct,jenom je to zdlouhavé obírat z každého puklého semínka ty ostré kousky 8O . Veškeré luštěniny nechávám klíčit a potom je teprve vařím, nejsou pak tolik nadýmavé. Nezapomínám ani na kuřecí maso, jehněčí a králičí (to už bohužel nemáme z domácích drojů :cry: ). Zkoušela jsem jogurt, ale skončilo to šíleným průjmem a bolením bříška :cry: Je strašně moc věcí, které může dítě v 9 měsících baštit, ať už to namixuješ nebo namačkáš. U nás, přestože jsme bez zoubků, už kaše neprojdou, Bětku to nutí na zvracení a kousky prostě vyžaduje. Možná že tvému malému vadí jednotvárnost chutí. Přiznávám se, že mi strašně moc pomohla knížka Nechuť k jídlu (Silviane Bonnot-Matheron) kde je vysvětleno proč některé děti prostě odmítají jíst. Myslím, že ti na spoustu otázek odpoví, aspoň si to myslím podle toho jak jsi psala o tom jak do malého jídlo „dostaneš“. S mlíkem si nedělej starost. Když bude mít pestrou stravu, mlíko nepotřebuje - to je aspoň můj názor ale nevnucuju ti ho.
Můj osobní názor na kousky v jídle je ten, že jídlo má jít do bříška prosliněné a natrávené (slabší nátury prominou) a když do děcka cpeme kaše, tak to jenom spolyká! Když vidím svého staršího syna jak občas skoro nekouše, vždycky se na něho zlobím, ale je důkazem toho, že ani ti co mají zuby, někdy prostě jedí kusy! A jak jsme na tom my dospělí? Přemýšlíte nad tím někdy? Kdyby jídlo šlo do žaludku fakt dobře prokousané a prosliněné, určitě by odpadla část problémů s trávením. A že to říkám z vlastní bolavé zkušenosti =o(. Když začneš dávat bezzoubkovému děcku měkké! kousky, rozmělní je dásničkama a bude mít dobrý základ až mu zoubky vykouknou.
Tak ať se „rozjíte“ (i když na množství toho sbaštíte víc než naše Betynka) a dobrou chuť

• Nahlásit
  • Citovat
10410
6.4.05 11:31

CherPap,
bílý jogurt ještě nedávám, protože při pátrání po informacích kdy ho zařadit, jsem opět narazila na rozdílné rady pohybující se mezi 6. - 10. měsícem 8O Takže se držím „zlaté střední“ a malé ho zkusím dát až v ukončeném 7. měsíci.
Silvie + Anet 7,5 měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.4.05 11:53

jídlo pomóóóóc

Ahojte maminky, co si dělát hlavu z dětiček co nechtějí papat, nebo papaní málo,
mám tříletého chlapečka, který má opravdu jídlo za trest, už v porodnici jsem smutně pozorovala ostatní děti jak krásně baští a jen to moje pořád hajá a na jídlo neměl ani pomyšlení, dnes už pořád nehajá, opak spánek k životu taky nepotřebuje, ale já už jsem se obrnila trpělivostí a říkám si však on když bude mít hlad, tak si řekne, (s tímto jsem onehdá odešla od našeho pana doktora), je pravda, že doma nemáme žádné dobroty aby se nenacpal něčim sladkým, čajdu má hodně slabou. Jí mi opravdu velmi málo, ráno 180 sunaru (ano jsou mu tři a ještě pořád je závislý na flašce se sunarem, ale ten mu nemůže ublížit), žádná svačinka rovnou oběd, pokud možno nejraději má zeleninové polívky, okolo páté s přemlouváním nějaké ovoce a k večeři polévka nebo omáčka, prostě co má zbytek rodiny k večeři.
Nejvíc co se mi osvědčilo ( ale asi to není správné), zabavit malého tak, aby si nevšiml že papá, důvěrně mu doma říkáme náš malý,velký terorista.
Takže starosti s jídlem máme od mala, ale je zdravej, živej a veselej a to si myslim je to nejdůležitější, tak hlavu vzhůru a netrap te se že Vaše ratolest špatně papá a věřte nejste v tom sama

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.4.05 15:02

Ja si ohledne prikrmu nakoupila spoustu literatury, prepadala nasi detskou doktorku otazkami typu:a nemam alespon zezacatku kupovat amarantove pecivo?Cimz jsem ji uvadela do rozpaku, protoze netusila co amarant je..Ani ta literatura mi to neulehcila, nebot v kazde knizce se radi a pise neco uplne jineho. Takze jsme zacaly varenou mrkvi, po 3dnech k tomu brambor a kapku oleje, postupne ryzovou kasi a ovoce, zezacatku podusene(krom bananu samozrejme) a tak dale. Co se tyka mrazene zeleniny, pediatricka mi ji dokonce doporucila, a to zvlast v zimnim a predjarnim obdobi, kdy je cerstve zeleniny malo. Samozrejme je lepsi kupovat tu kvalitnejsi. Jinak pro ty starsi mimi okolo 8. mesice je vyborna cervena cocka, mungo(ani jedno neni nadymave, takze muzou pouzivat i maminky pri kojeni), ovesne vlocky, ja to varila dceri s masickem jako lusteninovou polevku se zeleninkou a miluje ji dodnes,budou ji 2 roky.Bily smetanovy jogurt je vyborna vec, ktera urcite nemuze ublizit, ale pokud je mimi kojene, nebo pije Sunar, tak si myslim, ze je zbytecne davat jeste jogurty. Ja mam zas problem s dcerou ohledne prijmu tekutin- vypije maximalne 1/2litru vody denne. Rano ji podstrcim 3 hrnecky(kazdy jinak barevny, aby si beruska mohla vybrat) piti, zkousim uz vsechno-vodu, dzus, caj, proste cokoli, ale marne, vic nevypije. Ma samozrejme pres den i nejake ovoce, zeleninu, ale myslim ze je to porad hodne malo. Nemate nekdo s detatkem podobny problem?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama