Jít na amnio?

58
22.10.04 10:04

Jít na amnio?

Jsem ve 13. týdnu. Právě jsem byla na screeningu I. trimestru v Olomouci. Moje riziko je věk, je mi 38 let. Měření NT proběhlo OK - 1,7 je prý normální. Krevní testy dopadly taky na výbornou. Mám prý 90% jistotu, že dítě není postižené Downovým syndromem. Přesto mi byla doporučena ještě amniocyntéza-odběr plodové vody.
Nevím teď jestli mám podstoupit to 1% riziko potratu po oděru plodovky. manželovi se to moc nezamlouvá.
Poraďte mi, jaké máte zkušenosti?
Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

107
22.10.04 10:22

Ahoj Martino,

mě je 36 let a mám 3týdenní mimčo. Taky jsem kvůli věku byla na amnio, nikdy jsme v rodině žádný problém neměli. I já jsem se toho bála, ale řekli mi, že mají zkušenost, že když se něco stalo, tak většinou ten plod nebyl už předtím v pořádku. Tak jsem na to šla a byla jsem překvapená, co tam bylo mamin. Brali nás tam jak na běžícím pásu a výkon trval snad 5 min, a téměř to nebolelo. Pěkně to ohlídali ultrazvukem a sestřička mi u toho řikala, že miminka to nějak vycítí a uhnou ještě víc. Dělali mi to na klinice, kde to dělají tisíckrát do roka, to je taky důležitý, aby v tom měli praxi. Komplikace jsem neměla žádné, jen ty tři týdny potom jsem se trochu bála, aby něco nenašli, ale o to víc jsem pak byla šťastná, když výsledky byly v pohodě. Je to i na rozštěpové vady, fenylketonurie atd., tak si myslím, že jsem udělala dobře, byla jsem pak klidná. A mojí sestře je 38, byla na tom taky a má týdenní zdravou holčičku. Tak hodně štěstí a žádné strachy :D :D .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2304
22.10.04 10:37

Ahoj Martino,
doporučuje se to od 35 let. Mně to nebylo nabídnuto, myslela jsem že po 40 je to povinné. Adélka se narodila těsně před mými 40tými narozeninami. Taky jsem měla v testech jen možné riziko vzhledem k věku matky a Adélka je zdravá. Teď mám jinou doktorku, už mi to nabízela, jsem o 2 roky starší. Myslím to podstoupím. 1% není moc velké riziko. Máme doma postiženého kluka, ale jeho problém by amnio neodhalilo, mezi genetické se ještě neřadí. Ještě by měli někde uvádět na kolik % z udělaných testů odhalí problém miminka. Ale to by mě spíš jen zajímalo. No víš, v našem věku porodit postižené dítě znamená ho na prahu dospělosti a možná ještě dřív odsoudit do ústavu, protože až přijde do let, budeme moc staří na to, abychom ho opatrovali. A to by mi hodně vadilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
107
22.10.04 10:41

Ještě jsem chtěla připsat, že jsem se ptala genetika, jak často najdou postižení, tak mi řekl, že asi na 100 odběrů musí tak 3-4 těhotenství ukončit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.10.04 13:03

amniio

Ahoj Bury, taky jsem byla na genetickém screeningu v 1. trimestru v Olomouci. Pak jsem byla sledovaná v genetické poradně Dr. Poláka- můžu jej pro bezchybný profesionální i přístup velmi doporučit. S FN nemám zkušenost, ale taky je prý dobrá.
Na amnio u mně nakonec nedošlo, ale kdyby mně ji nabídl určitě bych šla… teď mám 8 měsíční zdravou holčičku. Chtěla jsem tě povzbudit- moje dvě blízké kamarádky na amnio byly - jedna 32 let- vyšel jí velmi špatně triple test- amnio proběho bez problémů a teď má zdravého půlročního kluka, druhá podstoupila amnio po velkém rozhodování a nervech pro vyšší věk- v době porodu jí bude skoro 38, taky vše OK a teď začíná 30. týden… obě byly u Dr. Poláka .
Riziko uváděné u prosté amniocentézy je cca 0,5-1% a myslím, že v rukou zkušeného genetika i nižší Ahoj SARA

• Nahlásit
  • Citovat
1460
22.10.04 17:35

Ahoj Martino!

Je mi 39 let, mám dvě děti. U prvního mi vyšely negativní odběry, ale odběr plodovky mi byl doporučen. Nešla jsem. Narodila se zdravá holčička. U druhého dítěte mi vyšely pozitivní odběry vzhledem k věku (t.j.kdyby stejné hodnoty měla maminka kolem dvaceti, byly by negativní). I když byly všechny ultrazvuky dobré, na odběr jsem nakonec šla. Už bych to nikdy neudělala. Riziko Downova syndromu bylo 1:200, riziko potratu po odběru plodovky je 1-2 %. Byla jsem na odběrech v Brně, kde se skutečně dělají jako na běžícím pásu a lékař mě upozornil, že riziko je větší než se běžně uvádí. Někomu se to zdá být jako malé riziko, ale já znám maminky, které skutečně potratily. Myslím si, že ve Tvém případu není k odběrům žádný důvod. Podrobný ultrazvuk může hodně říct a podstupovat zbytečně riziko potratu…? Pokud bys potratila, druhé dítě budeš mít ještě starší, čísla budou stoupat, další odběry Ti můžou vyjít pozitivní.

Jinak po odběrech se musí 24 hodin ležet a následující týden se šetřit, někdy dokonce nabízejí hospitalizaci. Mě bylo po odběru docela špatně a tvrdlo mi břicho, samotný vpich se dal vydržet.

Alice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
405
22.10.04 18:32

Ahoj Bury a ostatní,

rozhodovala jsem se před rokem a půl, bylo mi 37, screening vyšel negativní a také jen z důvodu věku mi bylo amnio doporučeno. Nešla jsem (i když mi manžel a kamarádka příliš tohle rozhodnutí neschvalovali :o ), protože u nás ani u manžela v rodině se podobné vady nevyskytly. Moje dr.mi potom říkala, že se stejně snad uvažuje o posunutí věkové hranice a že měla případ mladé maminky,která měla testy negativní a mimi postižené,ale tam to bylo v rodině. Chlapeček se narodil zdravý :D .
Ať se rozhodneš jakkoli,přeju Ti zdravé miminko.
Hana a Pavlík skoro roční

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
361
22.10.04 20:48

Ahojky tehulky,

v prosinci mi bude 38 a rodit budu tesne pred mymi narozeninami. Cekam dvojvajecna dvojcatka. Byla jsem na gene ultrazvuku ve dvanactem tydnu v Olomouci. Vysel naprosto v poradku, vcetne prosaknuti zahlavi, nosnich kustek i srdicek. Krevni testy taky OK, i kdyz u dvojcatek je to pry matouci / u dvojvajecnych. Potom jsem byla s manzelem na konzultaci u nejake pani docentky, jestli nemame postoupit jeste amnio. Ta nam to nedoporucila. Rekla, ze u dvojcatek je to riziko asi 4 procenta / myslela komplikaci potratu/, ze bych musela podstoupit dva vpichy. Dala nam doporuceni na gene ultrazvuk ve 20 tydnu a jeste jednou v 16 tydnu krevni testy. Jak testy, tak ultrazvuk vysly v poradku, na amnio jsem tedy nakonec nesla. Pevne verim, ze jsem podstoupila vsechno, aby byla miminka zdrava, kdyby mi tenkrat rekla pani docentka, at na amnio jdu, sla bych. Doufam, ze se mi za par tydnu narodi zdrava miminka a preju to vsem maminkam:-)

danca + 2 mimi 33+5tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.10.04 13:55

Ahoj Bury a ostatní,
zaujala mě diskuze o amnio protože se mě to taky týká. Teď jsem ve 12. týdnu a taky se rozhoduji zda jít nebo nejít na amnio, která je mi doporučena genetikem. Je mi 24 let a jsem podruhé těhotná. Prvně jsem otěhotněla ve 23 letech. Testy v 16. týdnu vyšly špatně a já jsem podstoupila amniocentézu. Samotný vpich nebolí, ale o to tady nejde i přes můj nízký věk zjistili, že čekám holčičku s Downovým syndromem. Bohužel znám víc mladých maminek, kterým se to přihodilo. Po samotném vyšetření jsem žádné potíže neměla a přesto teď uvažuji zda u svého druhého těhotenství znovu podstoupím toto vyšetření. Byla jsem si jista, že ano, ale budu o tom ještě přemýšlet. Jinak v naší ani manželově rodině není nikdo s Downovým syndromem.
Přeji vám bezproblémové těhotenství a zdravé děti.
Andrea

• Nahlásit
  • Citovat
3624
29.10.04 15:00

amnio?

Ahojky těhulky,

jsem podruhé těhotná a právě včera oslavila 35. narozeniny. Nyní jsem v 19 týdnu, takže i mě genetik nabídl amnio. UTZ do 13 týdne proběhnul OK, AFP testy byly taky negativní.....přemýšleli jsme a přemýšleli, zvažovali riziko a amnio jsem nakonec i podstoupila, abych měla klid v duši. Přece jen nevím, jak bych se vyrovnala s „nemocným“ miminkem. Amnio jsem podstoupila v Podolí a s péčí jsem byla spokojená. Je to malý zákrok, po kterém jsem opravdu 3 dny ležela a cca 4 dny polehávala, posedávala.....doma. Amnio jsem podstoupila 20.10. a hned druhý den genetik volal, že předběžné výsledky jsou OK, že Down syndrom mimi nemá. Ostatní budou až 11.11.

Ahojky Veronika Adámek a Tečka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.10.04 18:15

amnio

Chtěla jsem jen upozornit po přečtení příspěvků výše- při genetických - chromozomálních vadách např. Downův syndrom , Edwardsův syndrom atd v naprosté většině nejde o to jestli v rodině byli nebo ne- jde o mutace a poruchy počtu chromozomů vzniklé " de novo"tedy bez vazby na dědičnost, takže nepřítomnost těchto vad v rodině a příbuzenstvu nezaručuje zdraví plodu!! SARA

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
29.10.04 18:24

riziko

Podle moudrých knih je riziko prosté amniocentézy 0.5-1%, při kordocentéze- tj. odběru pupečníkové krve a odběru choriových klků je cca 1-2%. Tyto vyšetření jsou nabízena ženám pokud vypočtené riziko z kombinovaného testu to znamnená z věku, odběru HCG, volného estriolu a AFP- tedy triple testu a UTZ včetně NS- nucheálního projasnění je vyšší nez 1: 300 někde 1:200.
Tyto vyšetření jsou poue nabízena , nejsou povinná každá žena se musí rozhodnout sama..
SARA

• Nahlásit
  • Citovat
246
29.10.04 21:13

Ahoj holky,

taky jsem byla na amnio.. bylo mi 23 a bylo mi to doporuceno mou dr. Mela jsem spatne vysledky z krve. Abych rekla pravdu vubec jsem se nerozmyslela jestly tam jit nebo ne.. Chtela jsem mit jistotu ( sice vim ze ne 100%) ale i tak. Samotny odber byl neprijemny ,ale dal jsem uz zadny problemy nemela. Asi si nemusim nikomu rikat jak jsem byla stastna kdyz mi dr oznamil ze mimi je v poradku.. Jednoduse amnio pro klid duse doporucuju.. Kdyby to bylo nutny ( napr vek , krev nebo tak ) tak bych sla zase…

Pa Maty + Kuba 4m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9
29.10.04 21:20

Amnio

Ahoj všechny!
Můj miláček bude mít příští týden 1 rok a je naštěstí zdravý. Byla mi taky doporučena amnio. Měla jsem strach z postižení, tak jsem šla na amnio. Nebylo to tak strašné, ale nepříjemné to je. Člověk jde do neznáma, i když se o tom mluví a píše. Ale je to jistota. Tak hodně štěstí a zdraví pro mamky i dětičky!!! :wink: :) :) :) :) Sandy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
52
29.10.04 21:56

Ahoj!Taky se přikláním k názoru na amniocentézu jít.Mám za sebou velmi těžkou životní zkoušku,kdy mi při druhém těhotenství(první syn naštěstí zcela zdráv),vyšly špatně krevní testy.Moc jsem se nerozhodovala jestli na amnio jít.Bylo to jasné,člověk má alespoň jistotu a věděla jsem,že na amnio chodí spousta těhotných a mají pak zdravé děti.Bohužel,u nás to tak nebylo.Sdělení,že má náš chlapeček Dawnův syndrom bylo kruté a připadalo mi to vše jako zlý sen!Bylo mi 25let.Po třičtvrtě roce jsem znovu otěhotněla a amnio mi bylo znovu nabídnuto,i když krevní testy dopadly dobře.Tentokrát jsem váhala,ale nakonec jsem přece jen šla.Dnes máme krásnou zdravou holčičku a já jsem za ní moc vděčná.Zdraví je opravdu to nejcennější,takže všem přeji hlavně zdravá miminka a amniocentézu raději podstoupit.Ahoj Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama