Kamenný dům-koupě

20.11.19 10:04

kamenný dům-koupě

Hezký den,

máte někdo zkušenost s bydlením v domě, který je postaven převážně z kamenů?

Máme s přítelem vyhlídnutý dům, zařizujeme hypotéku, promýšlíme jak ho zrekonstruovat apod. Ale já mám pořád pochybnosti a všichni z našeho okolí nám koupi rozmlouvají. Jde o to, že dům je kamenný a má metrové obvodové zdi. Prý se v zimě budou rosit a hrozí plísně. Chceme zateplit zevnitř, tak aby mohli zdi dýchat. Je třeba se ještě něčeho obávat?

Dále má dům plechovou střechu, ale nakonec podkroví obytné dělat nebudeme, tak snad to nebude tolik vadit. Přeci jen se zadlužíme na 30 let, tak bych nerada později litovala.

Předem děkuji za Vaše zkušenosti a případné rady. Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26247
20.11.19 10:06

@michalka76 Musíš počítat i s tím, že jakýkoliv zásah do zdi, bude zahrnovat sekání do kamene.

Ale já bych se toho tolik nebála. Hlavní je lokalita.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9437
20.11.19 10:11

Koupili jsme před lety kamenný dům, původní myšlenka byla rekonstrukce, ale to se nedalo. Takže komplet demolice a novostavba. A plísně bylo na těch metrových zdech opravdu hodně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6171
20.11.19 10:12

No kamenný dům.. Jako se zateplením opravdu pozor, hlavně žádný polystyren. Kámen ti tu vodu bude tahat vždycky s tím nic neuděláš, pokud to ale uděláte dobře a pořádně tak bych se plísní nebála. Plechovou střechu máme taky a problem s ní není. A to spíme přímo pod ní. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:12
@Bábrdl píše:
@michalka76 Musíš počítat i s tím, že jakýkoliv zásah do zdi, bude zahrnovat sekání do kamene.Ale já bych se toho tolik nebála. Hlavní je lokalita.

S tím počítáme. Lokalita je právě perfektní. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
52
20.11.19 10:14

Já bych z toho měla taky strach… když už se zadluzit na tolik let, tak ať to stojí za to. Taky jsme chodili na moc prohlídek..Starsi domy z prasecaku zrekonstruované ale porad tam nemáš jistotu že bude vše ok..a nakonec jsme se rozhodli postavit.. já bych šla jen do staveb z cihel nebo itongu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:14
@ivašot. píše:
Koupili jsme před lety kamenný dům, původní myšlenka byla rekonstrukce, ale to se nedalo. Takže komplet demolice a novostavba. A plísně bylo na těch metrových zdech opravdu hodně.

Byli jsme na prohlídce a žádné plísně jsme si nevšimli. Půjde tam teď ještě stavař, kamarád, podívat se na krovy apod. Tak ten by snad něco odhalil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9437
20.11.19 10:16
@michalka76 píše:
Byli jsme na prohlídce a žádné plísně jsme si nevšimli. Půjde tam teď ještě stavař, kamarád, podívat se na krovy apod. Tak ten by snad něco odhalil.

V tom našem byla za nábytkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2053
20.11.19 10:32

No, máme chalupu ze smíšeného zdiva včetně kamene.. je tam kosa jak prase, v létě chládek OK, ale v zimě to vytopit je mazec
navíc vlhkost tam prostě je, budeme to řešit dry-pool systémem (odvlhčení elektroosmozou, svedení vzlínající vlhkosti zpět dolů), hlavně tam necpěte polystyren, to by bylo ještě horší..
plísně jsem nikdy v bytě neměla, zde někde trochu ano, stále stříkám a větrám, snad po odvhlčení to bude lepší
a bacha i na plastová okna!! do těchto staveb nepatří, taky dělají problémy s plísněmi..
no, co na to říct
já mám ráda staré domy, mají pro mne kouzlo a ducha, šli jsme do toho s tím, že to bude chtít opravy a peníze a navíc bydlíme v suchém městském bytě, tak nás to tak nepálí..
malé děti bych v plísni vychovávat nechtěla a navíc ta teplota v kamenném domě je fakt masakr… uvidíte, co vám řekne stavař, jak na tom dům je, jak to vypadá ve sklepích a taky zda ještě budete dělat i komplet rozvody..
na ten dry-pool mkrněte, vyjde to mnohem líp a bez práce než odkopávat celý barák..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
229
20.11.19 10:32

Já bych vybírala víc podle lokality - máme novostavbu na vesnici a pořád jezdím autem, čekám v autě,…
Když porovnám babičky kamenný barák, tak v létě je tam moc příjemně (kam se hrabe klimatizace). Ale udělala bych to, že bych tam měla otevřený oheň - stačí kamna - ty baráky na to byly postaveny a oheň bere vlhko z místností. Je to opravdu rozdíl - babička už ve dvou místnostech nebydlí - netopí a ve dvou ano a rozdíl ve vlhkosti je veliký.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2053
20.11.19 10:34

@harim ano, je to přesně tak.. dali jsme tam krbovky s výměníkem a když se topí takto tím ohněm, tak v obýváku, kde je efekt nejvyšší, vlhkost není…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:43

@Lucy75

Děkuji za reakci. Budeme dělat komplet rozvody elektřiny a vody, s tím počítáme. V domě jsou krbovky, ty chci určitě zachovat. Plastová okna tam bohužel jsou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.11.19 10:45

@harim

Já na vesnici právě kvůli tomu jít nechci. Auta sice máme, ale nechci být závislá. Baráček je ve městě, v klidné oblasti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
229
20.11.19 10:49

Ještě mě napadlo - nedávejte plovoučku - je to strašně studené a dlaždic co nejmíň. Bydleli jsme u kamaráda, co má starý kamenný dům a ve dvou místnostech plovoučka (tam se topilo) a v jedné (tam se netopilo) nezrekonstruované místnosti dřevěná podlaha - a přesto tam bylo dobře. Fajn je korek, dřevo,…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.11.19 10:50

Nedělejte to. S bydlením v kamenném domě mám své zkušenosti. Vlhko, zima, plísně, vysoké náklady na vytápění…nevím, jak jste přišli na vnitřní zateplení, ale to se u kamenných domů opravdu nedoporučuje (alespoň před pár lety to tak bylo), zeď sice bude zvenku dýchat, ale uvnitř bude kondenzovat voda. Vnější zateplení lze udělat, ale jen za předpokladu, že vlhkost zdí je minimální a vleze se do určitých hodnot. Suma sumárum, kamenný dům je lepší zbourat postavit místo něj nový. Nezadlužili byste se na 30 let, ale na celý život. Staré kamenné domy jsou neskuteční žrouti peněz a času. Mě se moc ulevilo, když jsme se přestěhovali do nového a já konečně mohla nechat hrát děti na zemi. Ve starém domě to nešlo - a to ani v létě, téměř by přimrzly k podlaze.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama