Kapesné?

2114
27.4.06 20:21

Kapesné...?

Ahoj, starší dcera (7l) od září nastupuje do 1. třídy. Od té doby bude také dostávat kapesné. Plánuji cca 50,–/m. Co si o tom myslíte :?: Za odpovědi nebo hlasování dík.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

322
27.4.06 20:39

Ahoj,
nevím, zatím nemám zkušenost, mým dětem zatím nejsou ani tři. Ale dávala bych tak do té stovky. Výplatu určitě týdně, třeba 20Kc/týden. Měsíc je pro děti moc dlouhá doba. Taky záleží, jestli to má většinou jen na sladkosti, nebo jesti si má z kapesného kupovat i většinu hraček. My plánujeme s kapesným začít od 4let. Myslím, že čím dřív, tím líp, sice ještě nebude umět počítat, ale pochopí, jesti má mincí hodně, nebo málo :D .
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
553
27.4.06 20:47

Myslím, že by jí 50 kč mohlo stačit - pokud si z toho bude kupovat třeba jen sladkosti nebo nějaký časopis a tak…
rozhodně ale není asi dobré chtít pak po dítěti, aby přesně říkalo, co si za peníze koupilo… já si vzpomínám, co jsem měla za trauma - mám dva starší bráchy a kapesné jsme dostávali na tzv. Knížku - sešitek, do kterého nám taťka zapisoval aktiva a když jsme si chtěli „vybrat“ tak jsme museli říct, na co to chceme… Bráši si kupovali samé blbosti a já když jsem chtěla 5 kč na sešitek, tak to jen kritizovali (to jsem měla už 10 let…a dostávala na měsíc 20kč…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
27.4.06 20:52

Já se taky přikláním k 50-100kš za měsíc.
Pokud se děti učí od mala, znají hodnotu peněz. Synovec s neteří si šetřili už ve školce, a sice neuměli spočítat kolik tam mají dohromady, ale věděli, co je pětikoruna, a co za ní koupí :lol: .
Když už synovec chodil do školy, šetřil si na cd-přehrávač.Měl 500 :lol: .Šikovnej kluk. :lol:
Jen podle psychologa, by děti neměli dostávat peníze za pomoc doma… s čímž tedy souhlasím.
A.

• Nahlásit
  • Citovat
4258
27.4.06 21:52

ja bych to s tim kapesnymneprehanelam,dala jsem do 50 kc.hlavne aby to neutaceli za blbosti.ale treba si setrili na neco rozumneho-hracka-ne treba sladkosti nebo nejake pitominy.no manzelovy sestrenice(8,9let) teda si nicweho nevazi,ale jsou k tomu bohuzel vedene,ta starsi zna hodnotu penez a podle maminky hodnoti bohate a chude lidi.(maminka nosi bezne v penezence 5000kc).ta mladsi moc hodnotu penez nezna,ale take si niceho nevazi a jeste ti sproste rekne ze oni muzou mit co chcou ze je nezajima ze neco rozbiji…takze takhle asi ne.ta starsi u sebe nosi klidne i 1000kc do skoly a chlubi se ostatnim a kupuje kraviny.u meho maleho toto zatim nepromyslim.ale urcite ho budu ucist vazit si veci…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
27.4.06 22:07

Ahoj,

naše dcera chodí do první třídy od září a dostává právě těch 50,– korun na měsíc. Vyplácíme vždy na začátku měsíce a to byste teda holky koukaly, jak to má spočítaný, měsíc pro ni není vůbec abstraktní pojem ani příliš dlouhá doba, ví přesně, co to znamená. V podstatě skoro všechny peníze od září pořád má :lol: , ne že by nevěděla, co s nima, ale nějak je jí líto ty krásný bankovky rozměnit za blbiny (bude šetřílek po manželovi :lol: ). Myslím, že těch 50 kaček je akorát a taky myslím, že je ideální s tím začít při začátku školní docházky. Čtyřleté dítě je na to podle mě malé, tomu myslím stačí dát korunky do ruky, když si chce něco koupit, aby si to jako vyřídilo samo.

Zuzana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
27.4.06 22:08

Někde jsem četla článek, že dítě by mělo mít na týden přibližně deset korun krát ročník ve kterém je. Takže například páťákovo maximum je padesátka na týden. Za což si ale musí kupovat i věci nezbytné, např. sešit, gumu tužku. V takovém případě je kapesné výchovné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
27.4.06 22:24

Ahojky, urcite nebudu kontrolovat na co ty penize utrati, teda urcite se obcas zeptam ale nic vic. Kapesne bude mit jen na co bude chtit, tim myslim ze zatim ji budu kupovat vse ja (hracky, casopisy, sladkosti, atd…) tedy kdyz bude chtit napr. hracku co bych ji nekoupila tak tu at si treba koupi z kapesneho… Hodnotu penez si myslim naprosto uvedomuje (nic nema jen ze neco chce).

Pamatuju si ze kdyz sem chodila na ZS kapesne sem nedostavala, ale ve vyssich tridach sem se uchylovala ke kradeni drobaku rodicum :? A pak na ucnaku sem od mamky dostavala 200,–/m, obleceni apod. mi samozrejme kupovala. Akorat kazdy den po skole spoluzacky nabehly do pekarny na dobroty a to ja sem si nemohla dovolit…

Chtela sem se podivat na hlasovani ale bez toho aniz bych ja hlasovala by mi to neukazalo, no a nakonec sem zjistila (coz me moc mrzi) ze se v hlasovani nezobrazuje moznost „zadne“ (kapesne) i kdyz sem ho zadavala. No tak kdybyste nekdo byl tohoto nazoru tak to napiste sem do diskuze.

Dik.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1005
27.4.06 22:58

No, já budu začínat s penězi opatrně - děti mojí sestry dostávaly už od tří let kapesné + pokaždé, když přijely k babičkám, vyfasovaly kolem 500,–.
Samozřejmě spořily a tak se potom stávalo, že sestra po nich škemrala, aby jí půjčily :? :? :? . To se mi hodně nelíbí a hodlám zakročit u prarodičů (několikrát se pak stalo, že když nedostaly penízky, pěkně se šklíbily - děti, ne prarodiče :lol: ).
50,– na měsíc mi přijde v první třídě odpovídající. Ještě lepší se mi zdá nápad 10¨Kč týdně x navštěvovaná třída.
Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
28.4.06 10:01

Mě to taky teprv čeká, ale myslím, že začít v první třídě je optimální a dávat minimální částku. Vždycky můžete něco maličko přidat. Aby si zas dítě nezvyklo, že bude dostávat hodně.
Jinak souhlasím, že jakás domluva, nač to bude by být měla, ale nesepisovat to přesně. U nás to funguje u bráchy dodnes a je mu 19. Bohužel nákup cigaret v pubertě pak stejně neuhlídáme ani výčetkou.
Myslím, že 10kč v první třídě na týden je dobře. Neznamená, žep eníze, které dítě má, nutně utratit musí. Když je něco třeba, tak rodiče koupí.
G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5458
28.4.06 10:46

Ahoj holky,
já jsem tak asi pro těch 100Kč na měsíc, pokud synka naučím spořivosti. Ale zajímaly by mě vaše názory na odměny za známky - například - za 1 - 10Kč, 2 - 5 Kč, 3 - nic, 4 - 5 Kč vrátit, 5 - 10 Kč vrátit......
Jeden čas to se mnou takhle provozovali moji rodiče a byla to taková moje motivace na dobré známky :oops: - díky tomu jsem mívala často vyznamenání. Jenže pak rodiče zjistili, že těch dobrých známek je nějak moc a proto už mi peníze dávat nemohli - motivace byla u konce :x , takže jsem se během půl roku ve škole dost zhoršila. Naštěstí zvítězil zdravý rozum a já si uvědomila, že učit se klidně můžu dobře i bez odměn 8) .
Tak jaký je na to váš názor? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
28.4.06 11:05

Ahojky,

jsem pro to kapesné dávat. A o výši bych asi rozhodovala i podle toho co si bude chtít za něj koupit. Třeba já dostávala těch 50,– na měsíc kolem té páté třídy a kupovala jsem si za něj třeba krásnou průpisku, nebo časopis občas zmrzlinu, pravítko a taky dárečky k narozeninám a Vánocům jen na ty jsem musela dost dlouho šetřit. Proto až budu řešit tenhle problém s Viki, zajdu do obchodu a rozhlédnu se kolik vlastně co stojí. Aby taky na něco měla, že.
A jinak je kapesné skvělá škola do života vidím to na sobě a manželovi. Já ho dostávala a s penězi vyjdu on ne a věčně nemá ani kačku. :roll: A pak je taky skvělá škola života internát. Jejda ten mě naučil jak šetřit. To jsme dostala 200,– na týden a z toho stovku jsem projela (zaplatila cestu) a zbytek projedla. A když jsem na něco šetřila tak jsem jedla chleba s hořčicí a pila vodu z kohoutku se štávou. A hned bylo na kino. :oops: (Né že by jsme nedostávali na internátu jídlo, ale taky mi ledacos nechutnalo. Třeba plíčka a lečo. Bléééééé. A pití nebylo jen k jídlu a to bylo dost málo.) Ale je pravda, že mi máma vlastně nikdy nekupovala pravítko, sešit, a na internátu pak ani zubní pastu, šampón a tohle. Všechno jsem pokrývala z vlastního. :wink:

Tak ať se malé ve škole líbí. Ahoj Iva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
28.4.06 11:09

tterka No já nevím, ale tohle bych asi nezkoušela. A co když prostě na lepší známky mít nebude to nebude dostávat nic? Já osobně třeba trojku z diktátu oslavovala. Jsem silný Dis.
A u nás se jednu dobu platilo za každé sprosté slovo. Pět korun to si dal člověk jó pozor aby nepřišel o prachy. :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
28.4.06 11:12

Terko, i mě to přijde jako pitomost. Protože některé děti, ať se to někomu líbí či ne, na ty jedničky prostě nemaj. A trestat je za to? Neříkám je chválit, jenže tohle je naopak motivovat nemusí a může je to naopak podkopnout a řeknou si, no, stejně nic nedostanu, tak se ani nebudu snažit. Nebo budou zatloukat apod. Tohle mi přijde jako kravina. Taky proto, aby ta dobrá známka nebyla podmíněná právě penězma.

Jinak nemyslím dávat dětem moc, ale je fakt, že se musí v úvahu vzít i to, že dneska maj peníze zcela jinou hodnotu než za nás.

G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
28.4.06 12:18

Tterka: ja za znamky urcite penize davat nebudu, a taky za vysvedceni se u nas nic dostavat nebude max. kdyz bude vizo opravdu uspech tak treba zajdem na pohar nebo tak neco. Uceni mi prijde jako povinnost.

Ale zas dat nakej peniz za pomoc doma (miti nadobi apod.) mi prijde v pohode protoze ja to chapu tak ze to pro male dite neni jeho povinnost, u nas je to tak ze nekdy za domaci praci starsi neco dostane (nemusi to byt jen penize) a nekdy proste ne. Neco jineho bude az bude treba na stredni tak to uz nake ty domaci povinnosti bude mit jako samozrejmost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama