Koktani?

Anonymni
1.9.07 22:43

Koktani?

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu.
Mam 27mesicni dcerku. Pred dvoma tyzdnami sa objavili problemy s recou. Neviem ci ide o koktanie. „Problem“ nastava ked chce povedat vela naraz, no nie iba vtedy (v tychto pripadoch ale vzdy). Pri vete napr. „Mami pod si s Noemm-mmmikou keslit lietado, Noemmm,mmmika to nevie keslit, iba lodku vie kreslit mami.“ Problem nastava nie vzdy pri prvom slove. V tomto pripade. Mam pocit ze problemove pismena su m a n, no je to pravislo. Tiez napr. „Damik n,n,nnnnemoze brat papieriky“. Takze tento problem nie je iba v suvetiach. Este 2 tyzdne dozadu ziaden takyto problem nebol - ani naznak. Co moze byt pricina tohto stavu?
VELMI VAM DAKUJEM ZA ODPOVED.
Prijemny den
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
1.9.07 22:46

Zabudla som sa prihlasit. Ospravedlnujem sa :-)

• Nahlásit
  • Citovat
473
1.9.07 23:10

Byla bych zatím v klidu a se slovem ve kterém se zadrhne bych jí pomohla. Možná má ted období, kdy jí to " rychleji myslí, než mluví", myslím, že až si přivykne nové rychlosti myšlenek, že to přestane. Už jsem si toho u dětí všimla … můj malý měl taky takové období asi měsíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.9.07 12:41

Dnes sa to ale vyrazne zhorsilo :( . Nevie vobec dopovedat vetu. Najhorsie je ze si to uz uvedomuje. A zacne plakat ze „Nenenejde rororo…pravat“. A plac:( Vysvetlujem ze sa nic nedeje neech sa snazi pomaly, no nedari sa jej. Jediny sposob je hovorenie po slabikach. Nestretli ste sa prosim niekto s takymto stavom??? Som z toho fakt nestastna. Vety vyslovuje uz len ked si tuka ucickou po stehne a do taktu hovori po slabikach. Napr. „ma-mi-pro-sim-zu-va-cku“. „ta-tik-ci-taj-ro-zpra-vku“

• Nahlásit
  • Citovat
6200
2.9.07 14:52

ahoj, bohužel neporadím, co by to mohlo být, ale pokud se to tak náhle zhoršilo, asi bych nelenila a vzala jí na vyšetření k neurologovi. Možná to nemusí nic být, ale kdyby náhodou … alespoň budeš mít jistotu, že je to v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1905
2.9.07 20:59

Taky poradim vyrazit k doktorovi, treba jen pro jistotu, ale pokud si to i mala uvedomuje, nenechat ji vytvorit si blok k mluveni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
2.9.07 22:34

Tak to rozhodně v pondělí k děckému doktorovi… poradí, pošle…jistota je jistota.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
2.9.07 23:11

Ahoj,
tenhle problém jsme tu řešili ve starší diskuzi a radily mi holky logopedky, tak na to mrkni. Náš malej taky od dvou let z ničeho nic začal koktat a koktá třeba týden, pak dva měsíce nic, opakuje se to koktací a normální období už půl roku. Je to velmi depresivní. Je to prý vývojová nedostatečnost řeči a je to normální. Taky jsem řešila, zda ho něco nevyděsilo atp. Zjistila jsem, že dostal třeba pěkně na zadek od manžela a nebo v té době děsně zlobil a měl záchvaty, tak jsme ho šoupli pod vodu. No a pak koktání, tak se ho teď bojím nařezat, když šíleně zlobí, aby zase nezačal.

Máme divoké dítě, které perfektně mluví a občas zakoktá, jeho vrstevníci mluví mnohem hůř, tak si říkám, že být napřed občas taky působí trable. Jeho prababička tvrdí, že to dělá schválně.

Jo a logopedka mi řekla, že ho mám vždy velmi klidně a pomalu nechat domluvit, udělat si na něj čas a vyslechnout ho a mělo by se to zlepšit a fakt to funguje. Občas mu pomůžeme mu to říct, pohladíme atp. a on se dostane do pohody, uklidní se a mluví v pohodě

Hlavně klid,
Pihule

• Nahlásit
  • Citovat
Gabika
5.9.07 13:40

Ahoj Eva,

približne v rovnakom veku sme mali presne ten istý problém, odrazu začal zadŕhať v reči, jednu dobu to bolo horšie, inú zase lepšie a tak stále dokola. Tiež som sa trápila, veď máme doma príjemné prostredie, žiadne stresy… a zisťovala… a dospela som k tomuto: v tomto veku je to veľmi časté a úplne normálne - proste nerovnomerný vývoj. Dieťa netreba opravovať, ani mu pomáhať, treba ho v kľude vypočuť a nijako ho na jeho vadu reči neupozorňovať. Zbytočne by z toho ešte viac znervóznel, keby mal pocit, že sa chová nejako inak, ako čakáme. K doktorke som preto ani nešla (aj keď babička by nás k logopédovi hneď hnala „aby sa niečo nezanedbalo“), pretože som si myslela, že by z toho bol zbytočne ešte viac nervózny, a ešte viac by sa na vadu sústredil. Tiež ho občas štvalo, že to slovko proste nie a nie z pusy von, aj sa trochu zlostil. ALe za pár mesiacov (maximálne pol roka) to samovoľne odznelo.

Napíš, ako ste dopadli.

Gabika

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama