Konec s kouřením

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4194
6.1.22 09:23

Konec s kouřením

Ahoj, rozhodla jsem se založit diskuzi na sdílení zkušeností, trablů, uklouznutí, úspěchů při odvykání kouření. Je tu někdo, kdo by se chtěl připojit, vzájemně se podpořit, sdílet svojí cestu?

Já jsem se rozhodla kvůli zdravotním problémům, věděla jsem už déle, že bych neměla kouřit, ale kašlala jsem na to. Loni jsem zkusila 2× defumoxan kúru, což je za mě super věc, opravdu to pomůže od chuti na cigaretu a pak mi nechutnala, vydržela jsem to ale chvíli a pak to bylo zase ještě horší. Sice jsem chtěla přestat, ale proto, že bych neměla kouřit, ne proto, že bych opravdu chtěla. Kouřila jsem denně cca 10-15 kousků, někdy víc, někdy míň.

Před Vánoci jsem skončila ve špitálu kvůli vážný trombóze, zasahovala až do třísla. Pobyla jsem tam čtyři dny, cigáro jsem si samozřejmě nedala. Poté jsem byla u rodičů, vydržela jsem ještě dva dny bez kouření, pak jsem si vydyndala jedno z bráchy. Asi dva dny jsem si dávala jen jednu cigaretu. Pak zase dvě, tři a už to jelo, na Silvestra v rámci bujarý zábavy padla půlka krabičky, sice slimek, ale to je jedno, a já si řekla, že dost, že takhle to nejde, protože bych taky mohla dost brzo umřít, a nebudu doktorovi, kterej mi zakázal kouřit, tvrdit jak nekouřím, když to není pravda.

Takže od druhýho ledna opět. Mám strašnou chuť, pomáhá mi trochu elektronická cigareta, když už mám fakt krizi. Jsem odhodlaná, že to prostě dám. Někde jsem četla, že ta chuť už nezmizí nikdy. Doufám, že se alespoň trochu otupí.

Jinak abstinenční příznaky - že bych nějak víc jedla se říct nedá. Jsem přecitlivělá a moje svatá trpělivost je tatam, ale to se obnoví časem si myslím. Bolí mě hlava, i když hodne piju. A jsem nesoustředěná.

Včera jsem měla poprvý super pocit, když jsem šla se psem na procházku a až po nějaký době jsem si uvědomila, že mám chuť na cigaretu. Že mě ta chuť nepřepadla hned u dveří.

Hodně jsem rozkecala, že nekouřím, aby mi bylo trapně, že jsem to nezvládla. Zatím jsem doma na home Office, snažím se nechodit do krámu, aby mě nelákalo si cigarety koupit. Příští týden jdu do práce, to bude asi zkouška ohněm, ale mám v kanceláři samý nekuřáky, takže motivace taky.

Přidá se ke mně někdo, kdo přestává kouřit a je ochoten se podělit o svojí cestu? :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2932
6.1.22 09:47

Já si jednoho dne řekla, že předstanu a prostě už jsem si nezapálila. Už to je 16 let a fakt jsem si od té doby nezapálila. Ale tu chuť cítím pořád, ne že ne. Podle mě skončit s kouřením zas tak těžké není. Společenské prostředi je tomu nakloněné, nejde jen o omezení (jako třeba u snahy omezit se v jídle), ale o naprostý zákaz, což je paradoxně jednodušší. Chce to odbourat rituály, které má s tím kouřením člověk spojené - kafíčko na balkóně a pod. Moc držím palce, ať to dáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1657
6.1.22 11:55

Já jsem teda přestala až v těhotenství, což je super motivace, ale bylo to taky náročné!
Chuť na cigaretu mě neopustila, ale nedám si ji.
Mně pomohlo nebýt v přítomnosti kuřáků, zabavit se nějakou činností, aby si na to nemyslela a hlavně nedělat to, u čeho si nejvíce kouřila.
Já třeba milovala kávu se dvěma cigaretami, takže jsem s pitím kávy sekla.
No a na závěr, když jsem měla chuť, tak jsem si místo toho dala bonbon :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2375
6.1.22 13:21

Tohle jsem psala před časem do jiné diskuze o kouření, tak to sem zkopíruju. Třeba ti to v něčem pomůže:

Dospělí asociují proces koření se schopností kontrolovat své city, s pocitem blahobytu, komfortu a klidu. Tak jednoduchá věc - zapálení cigarety - a člověk si navozuje pocity, které mají pro něj velkou hodnotu.
Tady jsou některé asociace, jež vznikají u lidí během kouření:

pocit nezávislosti a dospívání
pocit zapojení do party, do procesu komunikace, cítit se jako součást skupiny
pocit blahobytu, komfortu a klidu, pocit vnitřní lehkosti
pocit emocionální sebekontroly, uvolnění
získání pocitu správného směru myšlenek, soustředěnosti, uspořádanosti myšlenkového procesu
pocit vytříbenosti, unikátnosti
pocit mužnosti, kouřit znamená být mužem (reklama Marlboro)
zlepšení výkonnosti
pocit ukončení nějaké práce
ukrátit si dlouho chvíli, něco dělat, odpočinek
nastartovat nový den, udat rytmus
ukázat svůj blahobyt, materiální dostatek (kouřím drahé cigarety)

První, co je potřeba udělat proto, abyste se zbavili cigaret, je to, že se ODDĚLÍTE OD PROCESU KOUŘENÍ. Tedy uvědomit si následující: Jsem člověk, který VYUŽÍVAL proces kouření pro dosažení určitých asociací pro mě důležitých.
Teď popřemýšlejte, zda stojí zato používat tak škodlivý a ničivý způsob. Nebo je lepší vytvořit něco jiného?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4194
6.1.22 13:52
@carsa píše:
Já si jednoho dne řekla, že předstanu a prostě už jsem si nezapálila. Už to je 16 let a fakt jsem si od té doby nezapálila. Ale tu chuť cítím pořád, ne že ne. Podle mě skončit s kouřením zas tak těžké není. Společenské prostředi je tomu nakloněné, nejde jen o omezení (jako třeba u snahy omezit se v jídle), ale o naprostý zákaz, což je paradoxně jednodušší. Chce to odbourat rituály, které má s tím kouřením člověk spojené - kafíčko na balkóně a pod. Moc držím palce, ať to dáš.

Díky :kytka: rituály nemám, respektive teď když jsem doma, tak je nepostrádám. Až půjdu zase do práce, bude to těžší. Tam to byla ta chvilka úplnýho vypnutí, chvíle pro sebe, klid, když už toho bylo moc. Výhoda je, že je z naší kanceláře vidět ven, kde se kouří, tak než abych poslouchala blbý řeči, tak si radši nezapálim :mrgreen: začnu si asi i posílat ušetřený peníze na jinej účet, ať vidím, jak to tam pěkně naskakuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4194
6.1.22 13:57
@Markéta188 píše:
Já jsem teda přestala až v těhotenství, což je super motivace, ale bylo to taky náročné!
Chuť na cigaretu mě neopustila, ale nedám si ji.
Mně pomohlo nebýt v přítomnosti kuřáků, zabavit se nějakou činností, aby si na to nemyslela a hlavně nedělat to, u čeho si nejvíce kouřila.
Já třeba milovala kávu se dvěma cigaretami, takže jsem s pitím kávy sekla.
No a na závěr, když jsem měla chuť, tak jsem si místo toho dala bonbon :palec:

Jo, taky jsem si říkala že až budu těhotná, seknu s tím. Teď musím ale dřív. Těhotenství není na pořadu dne. Rozhodně ani roku :mrgreen:
Nejhorší bude právě to nekouření v přítomnosti ostatních. Drtivá většina mojí sociální bubliny kouří. Když jsem byla u rodičů, byla jsem pod kontrolou, oni kouřili na tajňáka, aby mě to nelákalo. Ale stejně jsem několikrát šla s nima, aspoň abych mohla ten kouř čichat. Kamarádi kouří normálně, nechci nikoho omezovat, aby si přede mnou nezapálil, ale holt prostě teď budu ten nejkritičtější čas trávit sama. Chuť mám fakt velkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4194
6.1.22 14:02
@pet p píše:
Tohle jsem psala před časem do jiné diskuze o kouření, tak to sem zkopíruju. Třeba ti to v něčem pomůže:

Dospělí asociují proces koření se schopností kontrolovat své city, s pocitem blahobytu, komfortu a klidu. Tak jednoduchá věc - zapálení cigarety - a člověk si navozuje pocity, které mají pro něj velkou hodnotu.
Tady jsou některé asociace, jež vznikají u lidí během kouření:

pocit nezávislosti a dospívání
pocit zapojení do party, do procesu komunikace, cítit se jako součást skupiny
pocit blahobytu, komfortu a klidu, pocit vnitřní lehkosti
pocit emocionální sebekontroly, uvolnění
získání pocitu správného směru myšlenek, soustředěnosti, uspořádanosti myšlenkového procesu
pocit vytříbenosti, unikátnosti
pocit mužnosti, kouřit znamená být mužem (reklama Marlboro)
zlepšení výkonnosti
pocit ukončení nějaké práce
ukrátit si dlouho chvíli, něco dělat, odpočinek
nastartovat nový den, udat rytmus
ukázat svůj blahobyt, materiální dostatek (kouřím drahé cigarety)

První, co je potřeba udělat proto, abyste se zbavili cigaret, je to, že se ODDĚLÍTE OD PROCESU KOUŘENÍ. Tedy uvědomit si následující: Jsem člověk, který VYUŽÍVAL proces kouření pro dosažení určitých asociací pro mě důležitých.
Teď popřemýšlejte, zda stojí zato používat tak škodlivý a ničivý způsob. Nebo je lepší vytvořit něco jiného?

Zrovna nedávno jsem to někde četla. Pro mě je z toho výčtu asi nejdůležitější „pocit ukončené práce“. Hodně často jsem si dávala cigáro po dokončení nějaký části úkolu, doma úklidu. Taky to, že když jsem někde a kouřím, a někdo tam přijde, pokecáme na jiný úrovni než když se někde na rychlíka zastavíme.
Já to všechno vím, mám načteno, vím že to nebude lehká cesta. Proto hledám i sparinga, abych si o tom s někým mohla psát, pocit že v tom nejsem úplně sama a někdo má podobný pocity jako já, podpořit se a mít další malou motivaci nezapálit si. Velkou a hlavní motivaci mám a troufám si říct, že větší jsem ještě nikdy neměla. Chci být zdravá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat