Konec v podnájmu

Anonymní
8.10.19 21:46

Konec v podnájmu

Pěkný večer. Dneska mi volal zprostředkovatel mýho podnájmu, že se byt prodává. Dal mi nabídku k odkupu, kterou ale nemůžu (ani nechci) přijmout. Bydlím v takový kůče, starej byt, umakartový jádro, a prodává to za víc než milion. Já to tu mám ráda, ale nechci zatim kupovat byt, protože nevím, kde se chci v blízký budoucnosti usadit. No, s touto eventualitou nutno v podnájmu počítat. Ale - mám smlouvu na neurčito a chlapík mi řekl, že se mám odstěhovat „do konce platnosti smlouvy“. Patrně se nepodíval, jak to máme. A já mám tříměsíční výpovědní lhůtu. Počítá se od doby, kdy mi to oznámí? Nebo jako v zaměstnání od prvního dne následujícího měsíce? Úplně se mi nechce se stěhovat před Vánocemi. A může mě nějakou pákou vykopnout na dlažbu? Mám kam jít, ale budu mít spoustu práce kolem Vánoc, nechce se mi do toho řešit ještě stěhování, radši bych to sfoukla v lednu.

Počítám, že na mě v nejbližší době naběhne s papírem, jako že jsme to domluvili od prvního října, i když mi to oznámil dneska. Máme normálně sepsanou smlouvu, všechno je přes realitku, takže by to mělo bejt čistý, ale stejně se bojím, aby mi pak nějak nepokratil třeba kauci - i když jsem tady do toho bytu vrazila pár peněz - nic závratnýho, pár tisíc, ale i tak by mě naprdnul, kdyby mi dal jen část kauce. Jsem nějak chráněná? Na co si dát pozor? Jsem z toho dneska mírně rozladěná. A není nějaká výjimka, když hodlá ten byt prodat? Myslím, že třeba neplatí výpovědní lhůta nebo tak nějak.

Díky za každý postřeh a omlouvám se za anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3637
8.10.19 21:51

Lhůta tam je, ale majiteli taky musis umoznit prohlidky bytu. A to je podle me hodne neprijemne, kdyz musis cizim lidem ukazovat, kde bydlíš. Ja bych se teda odstehovala co nejdříve, nebo se narovinu domluvila s majitelem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17496
8.10.19 21:52

Pokud máš klasickou nájemní smlouvu na dobu neurčitou, tak ti výpověď dát nemůže a to ani v případě prodeje a nový majitel má povinnost nájemní smlouvu akceptovat v plném rozsahu. Výjimky, kdy lze dát výpověď jsou v občanském zákoníku a to v podstatě jen v případě, že byt potřebuje pro sebe nebo svou rodinu. Na výpověď opravdu přistupovat nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11345
8.10.19 21:56

No, výpověď ti musí dát písemně, nemá-li to písemně, tak smůla. Něco jako že ti to oznámil je úplně putna. Takže mu řekni, že chceš výpověď písemně a to s dnešním datem. Běží od prvního dne následující po měsíci, kdy byla výpověď podána. Takže od 1.11. pokud ti ji písemně doručí v říjnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11345
8.10.19 22:00

A prodej bytu není důvod k výpovědi.

Nájem na dobu neurčitou lze vypovědět také pokud pronajímatel byt potřebuje pro sebe nebo někoho z blízkých příbuzných. Zákon pamatuje i na případy, ve kterých by byl tento důvod výpovědi uveden čistě účelově a pronajímatel jej ve skutečnosti potřeboval k něčemu jinému. Pokud totiž byt nebude do měsíce použit k uvedenému účelu, musí jej majitel znovu pronajmout bývalému nájemci nebo mu uhradit vzniklou škodu. Tato lhůta se prodlužuje o případnou dobu úprav bytu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.19 22:02

@sediza To mě taky napadlo, ale chtela bych tu ještě v prosinci zůstat. Místo, kam půjdu, je pár kilometrů vzdálený a v tom frmolu kolem Vánoc budu ráda, když nebudu muset řešit dojíždění a podobně. I za cenu, že budu muset skousnout prohlídky, ale odstehuju si všechno co půjde dřív a pak ať si sem chodí kdo chce, stejně bude vědět prd. Já byt dostala k užívání jako holobyt, byla tu jen kuchyňská linka, a tak ho i hodlám vrátit.

@Janli nevím úplně, jaký jsou rozdíly mezi nájemní a podnájemní smlouvou, já tu jsem v podnájmu. To jsem právě měla na mysli - tu rodinu. Dá se to z jeho strany nějak obejít? Jako že napise do výpovědi, že byt potřebuje já nevím, pro syna, a tím pádem jsem namydlena? Protože s tímhle pánem mám už jednu nemilou zkušenost ohledně zaměstnání, tam si taky servítky nebral, ačkoli vše bylo podložený smlouvou. Tak se teď bojím, že když se začnu cukat a řeknu, že dřív jak v lednu nevypadnu, tak mě prostě vypakuje silou ze dne na den.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.19 22:05

@Šáruší jojo, počítám s tím, že mi to donese na papíru, ale s datem tak, aby to vyšlo. Super, díky za info, právě to jsem potřebovala vědět, co se týče toho účelovýho převedení bytu. Protože to si přesně myslím, že bude zkoušet, pokud se nebudu mít k tomu vypadnout „včas“.

• Citovat
  • Nahlásit
11345
8.10.19 22:06

Nevypakuje, protože soud bys vyhrála i s náhradou škody. A pokud dá výpověď, kde napíše, že byt potřebuje pro syna a do měsíce tam ten syn nebude bydlet, zase ti náleží náhrada škody. Každopádně buď jak buď, výpověď ti musí dát písemně, uvést důvody, což prodej není ze zákona, a běží tři měsíce od následujícího měsíce. Bude-li dělat problémy, pak pohrozit soudem, tohle bys totiž s přehledem vyhrála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11345
8.10.19 22:08

A pokud na papíru bude špatné datum, tak prostě ne, nahoru u podepiš převzala dne 10.10.2019 a hotovo, jinak nepodepíšu a doruč mi jí písemně poštou nebo se svědkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17496
8.10.19 22:12

A kdo je majitelem bytu, že máš podnájemní smlouvu? Ten dotyčný není majitelem, on má ten byt od někoho pronajatý? Tam by byla výjimka, protože podnájemní smlouva zaniká zároveň s nájemní smlouvou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17496
8.10.19 22:15

On tě nemůže vypakovat silou ze dne na den. To je totiž trestný čin a pokud by se o to pokusil, tak stačí zavolat policii. Kouká z toho minimálně podmínka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.19 22:20

@Šáruší Děkuji moc :kytka: Udělám to takhle, zítra si o tom ještě počtu, abych věděla, o čem mluvím, kdyby na mě nasadil tvrdší kalibr. Tím pádem - když mi to dneska oznámil, během října dovalí papír, tak termín vystěhování je k poslednímu lednu? A když mi to písemně nedá, smlouvu mám v ruce na dobu neurčitou, tak vlastně nemá páku na to mě odtud dostat dřív jak za tři měsíce? Nebo jsou nějaký důvody, kdy mě může vyhodit jen tak? Platím včas, na účet, mám to podložené. Zpozdila jsem se asi dvakrát, a to nikdy ne déle než o týden. Stížnosti od sousedů taky nejsou. Tak mi vychází, že to nejde. Ale radši se ptám.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.19 22:25

@Janli Já úplně přesně nevím, jak tohle funguje. Ale tenhle byt je družstevní, nájemce je chlap, kterej ho bude prodávat. A zajišťuje mu to (stejně jako mě zajišťovala všechno a jednam jenom s ní) realitní kancelář. Má realitního agenta, kterej se o to stará, a ten mi to dnes oznámil. Takže já jsem vlastně podnájemník - a tak to máme i ve smlouvě specifikovaný. Nájemce - on, podnájemce - já. Takže vlastně nevím, jak se to v praxi prodá, on nastřelil i cenu, ale přeci prodává ten družstevní podíl, ne byt? A kdyby byl jeho, tak není nájemce, ale vlastník? Nejak to nechápu.

A kdyby mě chtěl vystěhovat naostro a já zavolala policii, budu v právu, když on ma k tomu bytu větší práva než já?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
8.10.19 22:27

Já už to chápu, asi. Pokud on prodá ten byt do konce roku, tak vlastně se na mě ani nevztahuje ta výpovědní lhůta - protože jemu zanikne přepisem zároveň nájemní smlouva. Tak to jsem v loji.

• Citovat
  • Nahlásit
11345
8.10.19 22:33

U družstevního bytu končí podnájemní smlouva nejpozději s koncem nájemní smlouvy družstevníka. Takže když on prodá podíl někomu jinému, v podstatě končí jeho nájemní smlouva a tím i podnájemní. A jak jsou tam pak lhůty k vystěhování, to nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama