Koupě bytu s partnerem

23.6.15 19:08

Koupě bytu s partnerem

Dobrý den, v současné době řešíme asi méně typickou situaci při žádání o hypoteční úvěr. Abych byla konkrétní, cena bytu, o který máme zájem je 1 400 000 Kč. Já sama za sebe mám k dispozici polovinu této částky (700 tisíc) v hotovosti, na druhou polovinu částky by si partner musel vzít hypotéku. Otázkou je, zda to tak lze. Zda poskytne banka hypoteční úvěr partnerovi na byt, kde budu dalším spolumajitelem já. Je mi jasné, že se asi bude ručit celým tímto bytem, takže to pro mě nese svá rizika. V bance máme schůzku zítra, už jsme informace zjišťovali dříve, ale v podstatě jsme slyšeli dost protichůdná stanoviska. Ráda bych se proto uklidnila už teď, ať můžu dnes v klidu spát ;) Děkuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1892
23.6.15 19:12

Nevidím důvod proč to nešlo, pokud dáš souhlas na vklad zástavního práva. Pokud s tím má banka problémy, zvolte jinou banku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5927
23.6.15 19:16

Proč by si bral hypotéku jen partner?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
23.6.15 19:18
@Karleon píše:

Nejspíš protože ona na svoji půlku peníze má.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
23.6.15 19:20

@Darebačka Taky nevidím důvod, proč by to nemělo jít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5927
23.6.15 19:21
@j.a.n.i1 píše:
Nejspíš protože ona na svoji půlku peníze má.

No jo, jsem asi ze staré školy, my ve všem jedem společně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
23.6.15 19:25

@Karleon Tak pokud je to přítel nikoliv manžel, tak ač v běžných věcech jsem taky vždy jela společně, tak v případě takhle velké investice mi přijde správné, když každý bude vlastník poloviny bytu, tak by měl každý tu polovinu i zaplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
23.6.15 19:27

@Darebačka jasně, že to jde. Ty dáš svou půlku hotově, on na zbytek vezme hypo. Budete majiteli oba, hotov :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.6.15 19:52
Moc děkuju všem za rychlé odpovědi. :kytka:
@Karleon píše:

Jak už psala @j.a.n.i1, svou polovinu zaplatím. Přijde mi to tak fér pro oba :nevim: Na co zbytečně figurovat někde jako „dlužník“, když to není nezbytně nutné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5927
23.6.15 20:06

@Darebačka No jo, mám to jinak. Brala bych to jako náš byt, náš dluh, naše peníze, naše dítě, naše problémy. Ale chápu, že to má každý jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19061
23.6.15 20:11

Nějak nechápu v čem ti pomůže, když si vezme hypotéku jen partner. Když nebude platit, o střechu nad hlavou přijdete stejně oba. Byt bude vás obou úplně stejně, ne že tvoje půlka bude ta zaplacená…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
23.6.15 20:17

@alenka84 No, třeba v tom, že když se rozejdou, tak nebude muset splácet tu hypotéku a případné přebytečné peníze za prodej bytu, kdyby partner neplatil by šly za ní a nikoliv za oběma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17205
23.6.15 20:18

@Karleon zalezi na tom, kdy bych ty penize ziskala. Pokud jeste pred vztahem nebo pred dobou, kdy jsme zacali hospodarit spolu, tak bych penize dala za tu prvni polovinu, ktere bych chtele byt vlastnikem. A pristup nas byt, nase deti, nas dluh bych praktikovala az u te druhe poloviny. Protoze pri spolecnem hospodareni partner patrne hypoteku nebude platit z kapesneho. Pak by ovsem vlastnicky pomer nebyl 1:1, ale 3/4 : 1/4. Pokud vztah vydrzi, je uplne jedno, kolik ceho kdo vlastni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19061
23.6.15 20:20
@j.a.n.i1 píše:
@alenka84 No, třeba v tom, že když se rozejdou, tak nebude muset splácet tu hypotéku a případné přebytečné peníze za prodej bytu, kdyby partner neplatil by šly za ní a nikoliv za oběma.

no tím si právě nejsem tak jistá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68985
23.6.15 20:22
@alenka84 píše:
no tím si právě nejsem tak jistá
Čím si nejsi jistá?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit