Dům a chalupa - zkušenosti

1771
23.6.15 12:14

Dům a chalupa - zkušenosti

Ahoj všem,
chtěla jsem se zeptat, jestli mátě někdo zkušenost s tím, že vlastníte vy nebo někdo známý dům i chalupu. Máme malý domek ve městě s malou zahrádkou i dvorečkem. Oba s manželem už delší dobu toužíme po nějakém větším pozemku - zahradě, chalupě se zahradou, vadí nám, že my ten venkovní prostor doma nemáme.
Nabízí se varianta prodat náš domek ve městě a koupit tady jiný s větší zahradou, což se nám nechce, protože ten náš je na dobrém místě, celý jsme ho zrekonstruovali a nechce se nám do toho znovu.
A druhá možnost je chalupa na vesnici, kam by jsme jezdili na víkendy, bydlet na vesnici nechceme.
Máte zkušenost s tím, jestli se to dá zvládnout? Starat se o dům i chalupu, do toho děti a plno aktivit? Nevím, jestli si takovým splněním snu na sebe nenaložíme hromadu starostí, které převýší nad těmi radostmi. On přece jenom i dům s malou zahradou vezme dost volného času…Naše představa je, že bychom chalupu částečně i pronajímali, ale nevím, jestli si nevezmeme moc velké sousto.
Máte s tím někdo zkušenost?
Předem díky za zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23.6.15 12:22

Rodiče mého manžela měli dům s velkou zahradou a pořídili si chalupu (velký pozemek stodola, dřevník). Dům už nevlastní, dali ho nám a odstěhovali se do bytu. My dům rekonstruujeme, manžel podniká a práce na domě a zahradě pohltí hodně času. Brzy budeme muset přiložit ruku k dílu i na chalupě. Pravidelně se musí sekat tráva, dělat dřevo na zimu…sem tam nějaká stavební úprava. Je to hodně stará roubenka v podkrkonoší, je tam nádherně…kdybych mohla, odstěhovala bych se tam! Mít dům a chalupu by v našem případě vůbec nešlo! Nezvládli bychom to. Možná něco menšího…třeba malá chatička někde blízko vody.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4342
23.6.15 12:24

Upřímně, já mám teď na starost pronajatý byt kde bydlím a k tomu dům přítele kde opravujeme podkroví a je to zabíračka šílená. Mám dvě domácnosti na úklid, neustále tahám věci tam a zpět, pořád něco balím a zabírá to opravdu mrak času. Takže já bych do toho nešla. Buď bych se raději spokojila s tím co máte nebo prodala a koupila jinde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1963
23.6.15 12:27

Jo, žili jsme takto podobně 5 let, přes týden v bytě v městě A, a ob víkend na chalupě v městě B a na domě v městě C.
Paradoxně si myslím, že kdybychom měli dům a chalupu, zvládala bych to v pohodě, protože bych stihla vše obsloužit přes týden a na chalupě o víkendu.

Ale upřímně, je to honička. Ve vaší situaci bych spíš možná uvažovala
a) o koupení zahrady ve vašem městě, čistě pro potěchu z přírody (nevím, jestli jsi vášní pěstitel, pak by to mohlo vyhovovat)
b) koupení chaty, klidně v osadě na obecním pozemku za účelem rekreace v přírodě, taková chata je téměř bezúdržbová.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.6.15 12:28

@bigl nešla bych do toho. dům sice nemáme, bydlíme ve městě a na vesnici přestavujeme chalupu, navíc máme rodiče roztroušené v podstatě po celé republice. Takže mám (bohužel) zkušenost s neustálým „stěhováním“ se na víkendy, ježděním neustále tam a zpátky, cpaním peněz do chalupy…upřímně? Jsem z toho za dva roky totálně unavená :roll: co se pronájmu týká, tak je to dobrá věc, ale jen v případě, že bydlíš pár kilometrů od pronajímaného objektu. Šla bych do domu s větší zahradou, po dvou letech jsem pojala totální odpor k víkendovému stěhování a dření se na dalším baráku.
Anonym - nikdo nemusí vědět, že přes víkend nejsme doma :)

• Nahlásit
  • Citovat
23.6.15 12:39

Bydlíme v domku na vesnici (kde ale máme malý pozemeček jen s hřištěm pro děti a skalkou s kytičkami) a chalupu na menším městě (po partnerovo rodičích) s obrovskou zahradou. Je to velká zátěž časová i finanční, protože v domku je zaveden plyn a jezdíme tam i na zimu. A pak jsou tu nutné opravy, údržba a samozřejmě benzin na cestu. Sice zde vypěstujeme hodně ovoce, jahod, zeleniny, ale fakt je to často hodně náročné. Dcerka tam ani moc nechce jezdit, protože doma má spoustu kamarádů, na chalupě nikoho a ještě se jí rodiče příliš nevěnují, protože mají práci na zahradě. Takže jsme se domluvili, že tam budeme jezdit jen ob týden. Složitější je také plánování dovolené, protože nejdříve je třeba zpracovat jahody, pak třešně, potom rybíz, nasledují švestky a nakonec jablka. Partner by byl celé léto jenom tam, ale já i dcerka chceme také něco jiného, poznat toho víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14719
23.6.15 12:39

Rodiče měli byt s velkou zahradou a k tomu chalupu. A řekla bych, že toho bylo moc. Neměli čas se plně věnovat ani jednomu (u chalupy naštěstí žádná zahrada nebyla, jen malá předzahrádka a půlka dvora byla předělaná jako skalka.

Já osobně bych do toho nešla, nedala bych starost o dvě domácnosti, buď obě budou plně vybavené, nebo budete přetahovat věci sem a tam jako koťata. Musíte si dát pravidelný režim na péči o obě stavení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22488
23.6.15 12:52

Do vlastnictví domu a chalup bych nešla. Bude to jak časově, tak finančně hodně náročné.

Radši bych koupila jiný dům. Což vy nechcete. A co nějakou zahradu a na ní si postavit menší přístřešek? Nebo pak nějakou chatu se zahradou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1771
23.6.15 12:56

Díky za názory, no já se taky bojím, jak to budeme zvládat. Určitě nechceme nic v chatové osadě, kde jsou ty chatky s kousky pozemků a všude sousedé. Chtěli jsme klasický vesnický domek, menší a v dobrém stavu, aby byl i pronajatelný na nějaké rekreace. Manžel touží po ovocném sadě, to už by měla být trochu větší zahrada, aby to bylo kousek do lesa na houby a určitě ne dál než 20 km od nás, aby se tam dalo často jezdit.
Zatím vidím, že mě od toho všichni odrazujete. Já si ty rizika uvědomuju, ale asi neumím úplně domyslet, jen si chci plnit sen.
Už jsme řešili i ten prodej a koupě něčeho u nás ve městě, ale jsme dost fixovaní na tu část města, kde bydlíme a tady se dům s větší zahradou objeví výjimečně a když už, tak za 3 miliony s tím, že aby jsme to dali do takového stavu, jak je ten náš, tak by jsme tam další 2 museli nasypat. Víme už, co všechno obnáší rekonstrukce a kolik to stojí. Proto se nám do toho nechce.
Chalupa nebo dům se dá za 1 mil koupit na vesnici už ve velmi slušném stavu. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1771
23.6.15 12:58

No, zahrady tady ve městě jsou jen v zahrádkářské kolonii, což nechceme a jinak je to vše za cenu stavebních pozemků, což je při naší představě min 1000 m tak 1,2 milionu za plac bez ničeho, u těch chalup už jsou aspoň ty rodící stromy apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1963
23.6.15 13:59
@bigl píše:
No, zahrady tady ve městě jsou jen v zahrádkářské kolonii, což nechceme a jinak je to vše za cenu stavebních pozemků, což je při naší představě min 1000 m tak 1,2 milionu za plac bez ničeho, u těch chalup už jsou aspoň ty rodící stromy apod.
:think: a zahrada/ orná půda/ TTP / v okruhu 10 km by se nenašla?
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35177
23.6.15 15:53

@bigl chalupu ano, uzitkovou zahradu u chalupy ne. ja bych to teda nezvladala. V sezone jezdit opravdu kazdy tyden a pracovat s tim, ze si budes muset v nedeli rozhodnout, jestzli sklidis plodiny nedorostle nezrale driv, nebo prezrale a sezrane ptaky a hmyzem pozdeji. Nemuzes si dobehnout pro snitlik, kdyz ho zrovna potrebujes do polivky, musis si v nedeli naplanovat, co budes v tydnu varit. navic na chapupu jezdim odpocivat.
co samostatna zahradka nekde v blizkosti vaseho domku by se nenasla?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2427
23.6.15 15:55

Ahoj, zatím bydlíme v paneláku a máme chatu s obr pozemkem a tak tak to zvládáme, nemáme moc času tam vše udržovat. Po létě se stěhujeme na barák, taky s větším pozemkem. Vůbec si to nedokážu představit, jak vse zvládneme. Sice budeme bydlet v baráku s našima, takže nás bude na zahradu víc, ale stejne mam obavy, že budu muset náš velký záhon, na chatě, zrušit a nechat zatravnit. A i to sekání bude zahul.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
604
23.6.15 16:57

Ahoj, my jsme se stěhovali ze statku na samotě do města, kde máme práci. Máme malou novostavbu v centru, super místo, ale s mini zahrádkou (celý pozemek má 300 m2) a ta zahrada nám fakt chyběla, takže jsme to řešili koupí velké zahrady v malé vesničce, ale s malou a hlavně bezúdržbovou chatkou, máme to 25 km a myslím, že je to na častější dojíždění tak maximum, ale zase jsme blíž nesehnali nic, co by odpovídalo našim představám.
Zatím to zvládáme v pohodě, ale je to tím, že doba máme malý a nový dům, takže bez velké práce a chatka je opravdu malá, jen místo na spaní a koupelna. Jezdíme tam jen za pěkného počasí, když můžeme být pořád venku. Práce na zahradě je až až a do toho ještě opravovat a uklízet velkou chalupu si představit nedovedu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1771
23.6.15 19:07

@Eli.D Dík za zkušenost, my máme taky malý domek s malým pozemkem cca 300 m2, takže nám taky chybí zahrada, přesně jek u vás.
Takže to taky chceme řešit podobně jak vy, ale já mám představu, že časem se na té chalupě budeme scházet celá rodina i s našimi třemi dorůstajícími dětmi, jejich potenciálními partnery a dětmi… Ne nic velkého, ale aspoň 3+1, v dobrém stavu s minimem investicí.
@puntice Ne, nic takového nehledáme, pokud zahradu, tak v takové vzdálenosti, abych tam mohla dojít pěšky, pokud na dojetí, tak i s chatou nebo chalupou
@Pudloslava Ne, jak už jsem psala, v blízkosti našeho bydliště, když se prodává pozemek, tak se prodává za cenu stavebního místa, což je docela pálka a většinou to jsou jen takové kousky do 500 m2 v řadové zástavbě. Já mám taky představu, že bych tam jela odpočívat, nemusela bych tam nutně něco sadit, stačily by jen ty ovocné stromy, ten prostor kolem, les v blízkosti… Takovou pidi zahrádku mám i doma, kde mám pár rajčat, paprik, jahod i snitlik do polívky.
Už nad tím přemýšlíme delší dobu, občas se na něco i jedeme podívat, máme představu, kde by to mělo být a jak by to mělo vypadat, ale mám částečně obavy, proto se ptám na zkušenosti a děkuji za názory.
Ještě chci napsat, že by jsme chalupu určitě částečně využívali i na pronájem, ať z toho něco máme :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama