Koupě bytu teď - hypotéka a jen dočasně

Anonymní
4.11.20 15:14

Koupě bytu teď - hypotéka a jen dočasně

Ahoj,

chci se zeptat na názor někoho zvnějšku. S partnerem řešíme bydlení. Nějakou dobu jsme žili u rodičů, původní plán byl zrekonstruovat jejich velký dům a žít tam všichni pospolu, ale bohužel to neklape. Za tu dobu, co jsme tady jsme, našetřili základ na hypotéku + i nějakou rezervu a teď se rozhodujeme co dál. Jsem v 7. měsíci těhotenství a potřebujeme se nutně odstěhovat, protože podmínky jsou nevyhovující (otěhotněla jsem plánovaně, původně jsme měli slíbené levné nájemní bydlení, které bohužel nevyšlo - přes přítelova zaměstnavatele). Rozhodli jsme se, že koupíme nemovitost, byt v krajském městě. Jak možná víte, současné ceny jsou vyšponované, původně jsme si na jaře mysleli, že koronavirus ceny stlačí, ale nestalo se, naopak, kdybychom s koupí neotáleli, mohli jsme ušetřit min. čtvrt milionu. Teď jsme před podpisem rezervační smlouvy na krásný byt v krajském městě, po kompletní rekonstrukci, 2kk, 68 m2. Když jsme počítali naše příjmy když budu doma s dítětem, vychází nám, že měsíčně nám zbyde po poplacení bydlení 20 000 na život (jídlo, drogerie, oblečení, nafta, apod. - výdaje jsme počítali, nadsadili a mělo by to stačit v pohodě). Myslíte, že je z vašeho pohledu reálné s těmito financemi 3 roky fungovat? Až nastoupím do práce, tak se samozřejmě naše situace výrazně zlepší. Stranou máme nějaké peníze (cca 6 měsíčních příjmů, kdyby se cokoliv podělalo), že by partner přišel o práci je vysoce nepravděpodobné, plat by mu měl za 1,5 roku opět vzrůst. Plánujeme, že v tomto bytě budeme pár let. Předpokládáme, že dlouhodobě ceny nemovitostí stále porostou a po nějaké době byt prodáme se ziskem a půjdeme jinam a do většího (pokud ne, bude to asi na mašli). Co si o tomhle myslíte (mám z toho šílený strach)? Partner nechce do nájmu, který tu není o moc nižší než naše splátka hypotéky..

Díky za názory

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
289
4.11.20 15:24

Za mě je to logické. Momentálně si opravdu nemyslím, že by ceny bytů měly jít dolů (alespoň ne v nejbližší době.. co bude za pár let těžko říct, to je trochu sázka do loterie). Každopádně momentálně poptávka hrubě převyšuje nabídku, ceny nájmu jsou šílené, naopak úrokové sazby hypoték jsou podle mě celkem příznivé. Tím pádem bych taktéž uvažovala jako vy.
Já osobně bych i do budoucna přemýšlela byt, který teď koupíte, pronajímat a koupit větší/postavit RD. Pronájmem se vám bude splácet jedna hypotéka a druhou budete platit vy, každopádně vám ten jeden byt zůstane a můžete ho buď nechat dětem nebo kdykoliv prodat.
A vyjít s dvaceti tisíci měsíčně se mě dá asi s přehledem. Hlavně to není na furt, pouze po dobu rodičovské dovolené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.11.20 15:50

My hypotéku máme a po zaplacení ještě pojistek, splátky auta atd. nam bude možná ubývat ještě méně a také to musíme nějak utáhnout. Teď jsem na začátku těhotenství a z toho mám největší strach, ale myslím, že každý nějak začínal a pokud nechcete mít dítě až v x letech, tak si nikdo s ženskou na mateřský nemůže vyskakovat.

• Citovat
  • Nahlásit
3439
4.11.20 15:56

A hypo vám byla předschválena?
20tis. na vše (po zaplacení bydlení a hypo) pro 3 lidi včetně nafty je celkem hraniční, ale jelikož máte 6měsíční polštář pro případ havárií (typu spotřebič, dětský kočárek apod.) a byt je po celkové reko a fakt nemovitosti neklesají, šla bych do toho…
lidi žijí i z méně peněz.. holt se uskromníte, no, a dovolené budou až se vrátíš do práce..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.11.20 15:57
@Anonymní píše:
Ahoj,

chci se zeptat na názor někoho zvnějšku. S partnerem řešíme bydlení. Nějakou dobu jsme žili u rodičů, původní plán byl zrekonstruovat jejich velký dům a žít tam všichni pospolu, ale bohužel to neklape. Za tu dobu, co jsme tady jsme, našetřili základ na hypotéku + i nějakou rezervu a teď se rozhodujeme co dál. Jsem v 7. měsíci těhotenství a potřebujeme se nutně odstěhovat, protože podmínky jsou nevyhovující (otěhotněla jsem plánovaně, původně jsme měli slíbené levné nájemní bydlení, které bohužel nevyšlo - přes přítelova zaměstnavatele). Rozhodli jsme se, že koupíme nemovitost, byt v krajském městě. Jak možná víte, současné ceny jsou vyšponované, původně jsme si na jaře mysleli, že koronavirus ceny stlačí, ale nestalo se, naopak, kdybychom s koupí neotáleli, mohli jsme ušetřit min. čtvrt milionu. Teď jsme před podpisem rezervační smlouvy na krásný byt v krajském městě, po kompletní rekonstrukci, 2kk, 68 m2. Když jsme počítali naše příjmy když budu doma s dítětem, vychází nám, že měsíčně nám zbyde po poplacení bydlení 20 000 na život (jídlo, drogerie, oblečení, nafta, apod. - výdaje jsme počítali, nadsadili a mělo by to stačit v pohodě). Myslíte, že je z vašeho pohledu reálné s těmito financemi 3 roky fungovat? Až nastoupím do práce, tak se samozřejmě naše situace výrazně zlepší. Stranou máme nějaké peníze (cca 6 měsíčních příjmů, kdyby se cokoliv podělalo), že by partner přišel o práci je vysoce nepravděpodobné, plat by mu měl za 1,5 roku opět vzrůst. Plánujeme, že v tomto bytě budeme pár let. Předpokládáme, že dlouhodobě ceny nemovitostí stále porostou a po nějaké době byt prodáme se ziskem a půjdeme jinam a do většího (pokud ne, bude to asi na mašli). Co si o tomhle myslíte (mám z toho šílený strach)? Partner nechce do nájmu, který tu není o moc nižší než naše splátka hypotéky..

Díky za názory

Myslím si že by to stačit mělo. Spoustu lidí to má daleko horší. Jen nevím to 2kk máme též tedy jen v nájmu a s děckem bych radši chtěl něco většího do budoucna potřeba vlastního pokoje a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.11.20 16:02

Moc díky všem za názory a za uklidnění!
@Lucy75
Hypo dostaneme určitě, dostali bychom i větší (i s příjmy z rodičáku). Naštěstí, kdyby to nešlo, je i kde dál ubírat (např. partnerovo přeložení v práci, aby nedojížděl, by neměl být problém, atp.)
@JiříkMazlík
Do budoucna s tím právě počítáme. I tady by to šlo dispozičně řešit, ale v plánu je pak přesun jinam a tohle buď prodat nebo pronajmout. Je to risk, ale…

• Citovat
  • Nahlásit
3983
4.11.20 16:21
@Anonymní píše:
Ahoj,

chci se zeptat na názor někoho zvnějšku. S partnerem řešíme bydlení. Nějakou dobu jsme žili u rodičů, původní plán byl zrekonstruovat jejich velký dům a žít tam všichni pospolu, ale bohužel to neklape. …

Partner nechce do nájmu, který tu není o moc nižší než naše splátka hypotéky..

Díky za názory

No jasně, jděte do toho, není na co čekat. Korona virus jen růst cen zpomalí, padat ceny budou jen v lokalitách, kde byly ceny našroubované vlivy, které teď nejsou a delší dobu nebudou - např. AirBnB apod.
Navíc jsou jiné podmínky pro hypotéky, takže není problém byt kdykoli prodat a tím hypo splatit jednorázově bez brutálních sankcí.
Od rodičů bych se co nejdříve osamostatnil, soužití je totální nesmysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3587
4.11.20 16:24

@Lucy75 20 tisíc na měsíc na jídlo, drogerii a naftu pro dva dospělé a mimino je hraniční? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32417
4.11.20 16:29
@Anonymní píše:
Moc díky všem za názory a za uklidnění!
@Lucy75
Hypo dostaneme určitě, dostali bychom i větší (i s příjmy z rodičáku). Naštěstí, kdyby to nešlo, je i kde dál ubírat (např. partnerovo přeložení v práci, aby nedojížděl, by neměl být problém, atp.)
@JiříkMazlík
Do budoucna s tím právě počítáme. I tady by to šlo dispozičně řešit, ale v plánu je pak přesun jinam a tohle buď prodat nebo pronajmout. Je to risk, ale…

pronájmy vždy nejsou sázka na jistotu, když přihlédnu k tomu, že na jaře bylo rozhodnutí vlády o ochraně nájemníků (https://www.idnes.cz/…emovna-vlada- )koronavirus. A200408_203412_domaci_kop. Také je otázka, zda vláda v zájmu osekání výdajů ještě nezpřísní dávku na bydlení či dávky jiné. Pak by sociálně slabý nájemník nemusel spolehlivě platit a byl by obtížně urychleně vystěhovatelný. Když už, tak to pronajmout zaměstnanci státu, lékaři, policistovi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3439
4.11.20 16:32

@SlečnaDahlia ano, pro mne tedy rozhodně.. přidej paušály za služby (mobily, internet, tv), drogerii, léky, oděv/obuv, nějaké penzijko třeba.. pojištění domácnosti, pojištění na auto, nedej bože nějaké nové gumy/občasně elektroniku… já bych za to žít teda nechtěla..
ale neříkám, že to nejde.. na mateřské to tak má každý druhý…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3587
4.11.20 16:36

@Lucy75 Nemusíš vyjmenovávat věci, co se musí na měsíc pořídit, já na mateřské nejedla kořínky a nebydleli jsme ve stanu. Jen v realitě běžné rodiny u nás je podle mě teda zbylých 20 tisíc pro dva dospělé a miminko částka, ze které se ještě něco ušetří, určitě ne částka, která je hraniční.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
4.11.20 16:39
@Burj Chalifa píše:
pronájmy vždy nejsou sázka na jistotu, když přihlédnu k tomu, že na jaře bylo rozhodnutí vlády o ochraně nájemníků (https://www.idnes.cz/…emovna-vlada- )koronavirus. A200408_203412_domaci_kop. Také je otázka, zda vláda v zájmu osekání výdajů ještě nezpřísní dávku na bydlení či dávky jiné. Pak by sociálně slabý nájemník nemusel spolehlivě platit a byl by obtížně urychleně vystěhovatelný. Když už, tak to pronajmout zaměstnanci státu, lékaři, policistovi…

Ono to zas tak horké není. Dělám ve firmě, která zařizuje správu nemovitostí a tím pádem se staráme asi o 150 bytů. Zatím se nám stalo za tu dobu jednou, že nájemník nezaplatil, ale vše se nakonec v klidu dořešilo. Ono je to i o tom, že tam prostě nestěhujeme každého, kdo má zájem. Lidi, kteří se už ve dveřích ptají na příspěvky, takové prostě do bytu nikdy nevezmeme. A musím říct, že za první vlny korony jsme neměli ani jednoho nájemníka, který by chtěl odložit splatnost nájmu. Musí se opravdu pečlivě vybírat. Samozřejmě stát se může cokoli, ale není to tak kritické..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3439
4.11.20 16:41

@SlečnaDahlia tak to je velmi subjektivní…

Ale ano, však já zakladatelku podpořila, že lidé žijí i z méně peněz a průměrná realita takto klidně v ČR může vypadat,
mne se naštěstí už dlouhou netýká, ale taky mi je mnohem víc než zakladatelce a jsem ve zcela odlišné životní etapě včetně své kariéry apod..
Tím bych tuto naši diskusi ukončila, zakladatelka si své výdaje jistě vyhodnotí sama,
zvládnout se to jistě dá a nemá nač čekat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.11.20 16:46

@Lucy75
Jsem ráda, že jsi řekla, že je to hraniční, já si to myslím taky, proto mám ty strachy. Na druhou stranu jsem teď neplatila bydlení a vydělávala slušné peníze, takže jsem si zvykla na vyšší, nechci říct vysoký standard, který se snad doufám i sám přirozeně péčí o mimčo sníží a budu mít jiné priority. Pokud tady nezazněla reakce, že jsme šílenci a blázni, tak jsem v klidu. Zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
3439
4.11.20 16:58

Zcela evidentně si přesně rozumíme ;) ano, jde o ten životní nadstandard, na který sis prostě dosud byla schopna vydělat a najednou bude „jen“ standard ;)
bez toho záchranného „polštáře“ bych na tvém místě byla velmi nervozní, ale s ním to dáte OK.. ;) jen opatrně při zařizování nového bytu, aby se vám moc nesmrskl ;) ale snad využijete zařízení, které máte a linka tam je..
já třeba stále utrácím celkem dost nejen za sebe, ale spíš za vybavení bytu a chalupy, tam to strašně teče - ale jsou to věci, které ti prostě na mateřské počkají a obmění/dokoupí se až nastoupíš zpátky do práce.. a přesně jak píšeš - doma tolik neutratíš za oblečení a věci, za které jsi utrácela jako denně zaměstnaná žena ;)
držím vám palce.. nemovitosti celkem ráda sleduju (denně) a vážně jsem nevypozorovala, že by měly jít s cenou dolů.. pokud vám byt vyhovuje po všech stránkách, tak směle do toho :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama