Koupě bytu vprivatizaci

Anonymni
24.1.08 23:51

Koupě bytu vprivatizaci

Ahoj holky,prosím,potřebuji poradit…Bydlím ve státním bytě,do konce roku by nám měl být nabídnut ke koupi v privatizaci.Cena bude kolem 600 000- 700 000 kč.Místní úřad to chce najednou,takže si lidi musí brát úvěry,hypotéky,prý bude domluveno s více bankami nějaké zvýhodnění,aby na hypotéku dosáhli i soc.slabší nájemníci a byt si mohli odkoupit.Jenže já jsem na mateřské a přítel má psanou jen mimimální mzdu a nenapíšou mu víc,mám nějakou šanci,že by mi někdo úvěr poskytl?Problém s placením bychom neměli,jen to nemůžeme doložit…když si byt nekoupíme,můžou nás vystěhovat jinam?Praha-Řepy.Díky za info…

 • Nahlásit
 • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1293
25.1.08 00:36

Když si byt nekoupíte, město ho pravděpodobně prodá někomu jinému.
To potom tedy nevím, jaký je postup, leda by vás tam ten nový majitel nechal bydlet jako podnájemníky, což se teoreticky může stát, ale raději bych s tím nepočítala.

Jak nemůžete doložit, že byste neměli problémy s placením???? to moc nechápu.
Banka chce doklady (vlastní zkušenost), záruku, že vyděláváte a budete platit.
Spočítají Ti, kolik Ti zbyde po splacení hypotéky, a potom Ti musí zbýt nějaká částka, kterou je nutno „na přežití“ a zaopatření, neboli zkrátka teda hodně laicky řečeno člověk měl ještě z čeho žít i po zaplacení splátky (což je logický…)
Nejlepší budeš mít, pokud navštívíš finančního poradce, to vřele doporučuju. Dokáže promyslet různé alternativy, většinou ale musí mít „něco v ruce“…
K hypotékám bývají taky pojištění, která se taky musí platit (u nás třeba činí splátka kolem 5 tisíc, dali nám tenkrát ještě nižší úrokovou sazbu, ale zato nám dali vyšší pojištění, platíme tedy 1800 měsíčně, což se musí k hypotéce ještě přičíst).

Jenom koukám, za kolik města teď prodávají byty.
my ho kdysi před 18 lety kupovali za 50 tisíc :lol: fakt „sranda“ jak ceny nemovitostí rostou, nevim teda jestli vůbec maj tu cenu, co teď maj.....
Byt který se kdysi koupil od města za 60 táců se teď prodává za 800 tisíc.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
282
25.1.08 07:38

pitrisek, anonym zřejmě myslel, že zbytek peněz vydělává přítel na černo, tudíž žádný doklad . . . .

Nebudu se vyjadřovat k černému vydělávání, ale myslím, že v této situaci asi nezbyde anonymní nic jiného, než si půjčit někde u rodiny nebo známých a spolácet to jim, když ty peníze nejsou nedostupné.
Banka vám těžko může půjčit na něco, co není oficiálně doloženo.
Je to alespoň jeden fakt, na kterém je vidět, že kdo na černo vydělává, nemůže si vždy s těmi penězi hospodařit jak by chtěl.

Jo a myslím, že když byt nebudete moci koupit, musí vám město dát náhradní bydlení, na ulici vás asi poslat nemohou. Ten váš byt výhodně prodají a vám poskytnou nějaké jiné bydlení jinde, takže zas tak dramatické to nebude, nebojte.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
19257
25.1.08 10:16

Ahoj
Pokud nemáte dluhy na nájmu,tak vás město vystěhovat nemůže.Jedině do bytu stejné kvality.Například bydlíš ve 3+1 80m2 první kategorie,tak vám musí nabídnout podobný v 1.kategorii.Neboj na ulici neskončíš. :wink:
A nebo vás můžou nechat bydlet a byt prodají nějaké 3.osobě.V tom případě se může stát (a pravděpodobně se to stane),že budete platit tak vysoké nájemné,až vám z toho bude zle. :(

A nemá někdo z vaší rodiny příjem na to,aby si tu půjčku vzal za vás,s tím,že mu to budete platit? V listopadu jsme to tak nabídli mému taťkovi.On na to sice příjem má,ale bankám se „nelíbí“ jeho věk. :roll:

Hodně štěstí.J.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
10757
25.1.08 12:40

anonymni, je mi jasne, ze je pro vas tahle situace velmi neprijemna, ale vzhledem k tomu, ze by sis brala hypoteku - tudiz mas čim rucit, a to bytem , který má pravdepodobně několikanásobně vyšší trzní hodnotu nez sama hypoteka, tak se toho moc nedes.

nechat se vystehovat z bytu, který se vám nabízí za tak krásnou cenu by byla pitomost (coz ti asi nerikam novinku :lol: ) a jakákoli pujčka, dokonce i pomerne blbe uročená bude pro vás jistě „vyhodná“ (vzhledem k bytu který získáte do vlastnictví.

jistě nebudete jediní, kteří nemohou doložit závratné príjmy, je dost pravdepodobné, ze vam banky nejakou variantu samy nabidnou - u privatizovanhc bytu to tak v poslednich cca deseti letech vzdy bylo…

nemáte vubec zadne prachy? ani stavebko? majetek kterým muzete rucit, hodneho rodinneho prislusnika který by vam mohl ručit platem nebo svym majetkem?? popremyslej, nikdy nebývá tak zle, jak to zprvu vypadá.

Pozdejsi dodatek: jeste mne napada varianta obratit se na přítelovu banku - kam mu predpokladam chodi veškere penize a nejen ty napsane na pasce- banka pri posuzovani pujcky hledi rovnez na to, jake objemy penez se na učte točí - a zbytečně s tim nespechej - pravdepodobne se sejde vic nabidek na pujcku tak to klidne zvazujte, zda se ze času trochu mate.

moc te zdravim
h.

PS: btw co svatba? kdyz budete kupovat společné bydleni :wink:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2857
25.1.08 16:02

ahoj

nečetla jsem odpovědi - takže možná se budu opakovat -

nemůžete prokázat příjem , ale máte ho … to banku nezajímá - bere v potaz to co je na papíře - dokonce i u značně kolísavých výplat - třeba díky prémiím - platy zprůměruje …

asi bych našla nějakého spoludlužníka či ručitele, shánějí se dost blbě, ale jde to:o)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
ave
837
25.1.08 16:11

Některé banky v současné době již dokonce nevyžadují potvrzení o příjmu! Většinou jsou samozřejmě daleko vyžší úroky než u klasické hypotéky nebo je nutné dát do zástavy dvě nemovitosti. Prostě konkurence bank je velká a ty došly na to, že spousta lidí dělá na černo.
Nejjednodužší je, zavolat na info linky několika z nich a tyhle základní informace ti určitě poskytnou.
A pokud jsi v tého oblasti naprostý laik, finanční poradce je ideální řešení.
Ale tady taky bacha - je poradce a poradce. Určitě bych dala na doporučení nějakých známých, co s konkrétním poradcem už měli nějaké zkušenosti.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1468
25.1.08 20:15

Ahoj.

Rozhodně jsem pro koupi… takže poradce (s dobrým doporučením), sondáž u všech bank, popř. stavebních spořitelen (překlenovací úvěr)… my potřebovali pro meziúvěr u stavební spořitelny 2 ručitele - spoludlužníky (naštěstí máme skvělou nezadluženou rodinu).

Přeji hodně štěstí :D
Beruška :)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
25.1.08 22:57

Holky díky za rady porady:-)dnes jsem zjistila,že pokud si byt nekoupíme,zůstáváme dál nájemníky obce,stačí,že si byt v domě odkoupí 60 procent lidí,byt nebude prodán 3.osobě…jen bude stoupat nájemné,což by nás vyšlo jako platit hypotéku a byt by nebyl nikdy náš.Snad to nějak vyřešíme,asi využijeme toho finančního poradce.Přemýšlela jsem,že by někdo z rodiny s námi žádal jako spolužadatel,třeba bratr má stavební firmu a je na tom dobře,jen mi to je nepříjemný ho využívat,to spíš bych poprosila rodiče,jenže jsou už v důchodu,ktomu sice ještě pracují,ale bance asi bude vadit jejich věk-65 let,když hypo je na 20 let…žádnej majetek nemají,my taky ne,jen bysme ručili tím bytem…ach jo,to jsou starosti:-(Všem díky za příspěvky…

 • Nahlásit
 • Citovat
Anonymni
26.1.08 04:34

tak to znám, mému manželovi taky píše zaměstnavatel nižší příjem, než ve skutečnosti má, aby platil nižší odvodu. U mě to bylo to samé, ale přesto jsme si vzali půjčku Kč 800 000,– u Lišky, takže nám u nich ty naše malé přijmy stačily. Ale to bylo před 3 lety, takže nevím, jak je to te´d. Karin

 • Nahlásit
 • Citovat
1293
26.1.08 14:38

anonymní navštiv toho poradce.
Ono nakonec možná budeš mile překvapená, že banky poskytují hypotéky i lidem s nižšími příjmy.
Já jsem se bála, protože jsem byla na mateřské, ale nakonec nám nabídli i docela hodně vysokou měsíční splátku (vzali jsme ale menší a na víc let, báli jsme se, člověk nikdy neví).
Důležité taky je, jestli tím bytem můžeš ručit = jestli bude převeden do osobního vlastnictví, což předpokládám, že ano.
U nás ale město prodávalo byty do tzv. podílového vlastnictví, a to banka zastavovat moc nechce. Musí se to potom kombinovat různě s půjčkami od banky (místo hypotéky).
To už by Ti řekl ten finanční poradce.Ale myslím, že spíš vám to dají rovnou do osobního.
tak ať se zadaři a ten byt bych si - pokud to bude ve vašich silách - určitě koupila

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
22.4.08 00:19

Ahoj holky,
anonymní, tak nás to samé letos také čeká. Město také prodává své byty. Takže i my si budeme muset ten náš koupit. No muset- to není tak jednoznačné, ale raději ho koupíme. Ať pak máme klid, že ten byt už bude náš. Takže nám taky dali částu- teda spíš procenta. Takže to bude v první lajně 60% z nějaké ceny, což u našeho 3+1 (asi 72m2) vychází na zhruba nějaých 600-700tisíc- asi jako u vás. Dneska jsme zrovna koukali, za kolik se pak ty byty ve kterých bydlíme prodávaj (pokud už jsou samozřejmě družstevní nebo v OV). Tak jsem teda nestačila žasnout, jak šli ceny nahoru. Tak ten náš byt se pohybuje v řádu asi od 1.580.000-1.880.000. To záleží asi na lokalitě, na tom v jakém je vlastnictví, vybavení…Takže to je fakt hrůza. Někdo tu psal, že kdysi se takhle odkupovali byty za třeba 50tisíc. To si pamatuju i já. Babička si takhle taky odkoupila státní byt 2+1(asi 60m2) za 22 tisíc. To bylo někdy kolem roku 1995. Nebo tak nějak. Na to si bral můj brácha půjčku od spořitelny. Takže to bylo tenkrát ještě za levno, ale zase na druhou stranu- tenkrát taky byli jiný platy než teď. Tenkrát třeba lidi dostávali jen 3500kč od zaměstnavatele (viz moje máti) a dnes dostává takový člověk (moje máti už ne- je v důchodu invalidním) něco kolem 9 tisíc. Takže víc jak dvojnásobek. Ale ten člověk co tu psal o tom měl pravdu. Byty jsou dnes prostě drahé. A my s tím nic nenaděláme. :cry:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama