krachující zaměstnavatel

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 12:23
krachující zaměstnavatel

Ahoj, potřebovala bych poradit a uklidnit.
Otěhotněla jsem a nahlásila to zaměstnavateli, což by mě mělo chránit před výpovědí. Co když ale zaměstnavatel v průběhu těhotenství zkrachuje? Co se děje potom?

Reakce:
janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 13.05.09 12:27

Abysme si rozumněly - máš smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou? To řeší hodně věcí.

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 12:28

na dobu neurčitou…

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 13.05.09 12:34

Tak to je v klidu. Krachující zaměstnavatel - řešit se to dá přes ÚP ( neplatí mzdu v termínu, tudíž zákonný důvod pro rozvázání PP ) nebo tím, že v případě krachu okamžitě nastoupíš nemocenskou. To vyžaduje dohodu s dr., ale většinou jsou vstřícní a spolupracujou :wink: Pokud teda nebudeš mít ukázkově bezproblémový těhu a práci, která tě natolik nezatěžuje, že dr. by měl morální dilema hodit tě na neschopenku.

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 12:38

Tak s tím Dr doufám, že by mi to napsal…zná i naši mzdovou účetní, tak snad by pomohla. A jak se potom vypočítává výše mateřské? Neměla jsem špatný plat, abych tím pracákem teda nespadla níž…???

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 13.05.09 12:41

Tak sorry, tohle netuším. Ale nemocenská se do toho výpočtu nezahrnuje, tak by to neměla ovlivnit. Vlastně kecám, nemocenská se vypočítává z platu, rodičák je podle varianty, kterou si vybereš. Teda splňuješ-li parametry. 2, 3 nebo 4 roky. To radši pořeš se mzdovkou a nebo na sociálce.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.09 13:02

Ahoj, nahodou jsem narazila na tento problem. Jsi jeste nna chatu?

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.09 13:04

Jsem ted v uplne podobne situaci,takze vim, jak na to.

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 13:19

děkuju moc
jsem tu průběžně…ještě nekrachujeme..ale není k tomu daleko…a nerada bych se tím stresovala…a zase být už odteď na neschopence se mi fakt nechce… :roll:

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 13:21

já chat moc nezvládám…nemůžeš to napsat tu ? 8)

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 13.05.09 13:26

Jani ..právě jestli se nemocenská bere z posledních normálních platů nebo i z „nemocenskch platů“, které bych měla z pracáku?…

sopky
Kecalka 236 příspěvků 13.05.09 14:04

TerinoF - to je slozitejsi problematika - jako tehotna na rizikovem tehotenstvi a pracovnim pomeru na dobu neurcitou jsi 180 dnu v ochranne lhute, pokud by behem tehotenstvi tve zamestnani skoncilo. Dokud nenastoupis na materskou dovolenou, pri ktere mas narok na PPM vypocitanou na zaklade tvych prijmu, tak pobiras nemocenskou, ktera se plati z nemocenskeho pojisteni - vypocet nize, zkopirovano ze stranek MPSV.

Nemocenská se počítá z denního vyměřovacího základu, který se zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost) dělí počtem „započitatelných" kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci.
Redukce denního vyměřovacího základu

Systém redukčních hranic pro výpočet denního vyměřovacího základu, z něhož se dávka počítá, zůstává zachován s tím, že se nově zavádí třetí redukční hranice. Redukční hranice jsou vyhlašovány ve Sbírce zákonů sdělením MPSV.

V roce 2009 činí první redukční hranice 786 Kč, druhá redukční hranice 1 178 Kč a třetí redukční hranice 2 356 Kč.

Redukce se provede tak, že se započte

• do první redukční hranice o u nemocenského a ošetřovného 90 % denního vyměřovacího základu, o u peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství 100 % denního vyměřovacího základu,
  • z části denního vyměřovacího základu mezi první a druhou redukční hranicí se započte 60 %,
  • z části mezi druhou a třetí redukční hranicí se započte 30 % a k části nad třetí redukční hranici se nepřihlédne.

Výše dávek nemocenského pojištění

Výše nemocenského činí

• 60 % denního vyměřovacího základu od 15. do 30. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti,
  • 66 % od 31. do 60. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti, a
  • 72 % od 61. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Na stránkách MPSV jsou kalkulačky, které Ti pomohou udělat přesný výpočet.

Můj osobní tip pro tebe - na neschopenku bych šla až ve chvíli, kdy bys věděla, že firma skutečně končí…pak máš právě stejně onu ochrannou lhůtu, po kterou pobíráš částku vypočtenou z tvého platu. Mezitím můžeš pracovat, pokud Ti nic není, a brát u toho více peněz než bys dostala od státu z pojištění…

sopky
Kecalka 236 příspěvků 13.05.09 14:07

http://www.mpsv.cz/cs/7

tady je link přímo k problematice nemocenského pojištění…

TerinaF
Kecalka 109 příspěvků 15.05.09 13:42

Ahoj Sopky. Děkuju moc , máš pravdu, že je nejlepší vydržet co nejdéle..to jsem vždycky plánovala…zatím mám normální nevolnosti, takže mi v práci nic nepřekáží. A doufám, že to ta moje firma ještě nějaký měsíc vydrží .. :roll:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Po rozchodu má Marpo děti ve střídavé péči! Jak to všechno zvládá?

Připravuje se na dlouho očekávaný souboj v thaiboxu, kde se utká s raperem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >