Křest

803
4.10.05 19:11

křest

Ahoj holky,
máte někdo zkušenosti se křtem. Za chvíli se nám drobeček narodí a přítel by ho chtěl nechat pokřtít. Nejsem proti-celá jejich rodina je křtěná a naše víceméně také. Problém je v tom, že nejsme svoji a někde prý dokonce požadují církevní sňatek, o kterém ale vůbec neuvažujeme-chceme se vzít tak do pěti let, ale ne v kostele. Ještě by mě zajímalo, jestli mrňouskovi můžeme dát při křtu jméno, které si vybereme nebo jestli musí mít jméno po kmotrovi. „Normální“ jméno máme už vybrané-Petr, ale chtěli bychom, aby křestní měl po dědečkovi. Doufám, že by to neznamenalo, že by dědeček musel být zároveň i kmotr. To by mi přišlo dost divné :roll:
Snad mi některá z vás poradí :D
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2237
4.10.05 19:26

Doporucuji obejit si fary v okoli a poptat se na podminky. Oni si to farari urcuji kazdy sam. Ja nemusela byt ani pokrtena a ani jsme nemeli cirkevni svatbu. Stacilo prijit na 4 seminare a bylo to. Po nas dalsi jmeno nechteli, takze si myslim, ze i to je individualni. Na Slovensku se dokonce zaroven krti i birmuje, coz tady v Cesku pry neni.

Malou jsme pokrtit museli, protoze manzelova rodina pochazi z vychodniho slovenska a asi by nas cela rodina zavrhla, kdybychom nepokracovali v rodinnych tradicich.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
4.10.05 20:07

Ahoj.
Má nejlepší kamarádka teď nechala pokřtít dceru. Opravdu záleží na faráři a místních zvyklostech, jaké podmínky si dá. Kamarádka pokřtěná je a manžel není. Církevní svatbu měli. Kmotra musela být pokřtěná, ale svědek křtu - já - nikoliv. Jméno si mohli vybrat jakékoliv. U nás je obvyklé, že pokud je jméno nezvyklejší, dává se při křtu ještě jedno. Kamarádčina dcera je jenom Marie.
Také jiná kamarádka nechala u nás pokřtít syna. Opět jen jeden z rodičů je křtěný a církevní svatbu neměli. Protože však obě administrativně bydlí v jiné farnosti, potřebovali souhlas svého faráře, že nemá námitek. Bez problémů.
Beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
294
4.10.05 21:51

Ahojky,
já si myslím, že ten církevní sňatek je při křtu dost důležitý, nicméně pravda je, že rozhodnutí je na tom, kdo křtí. Ten Vám ale určitě vysvětlí, že křest je hlavně Váš závazek, není to jen obřad pro miminko. Ale to jste určitě probrali.
Kmotr skutečně nemusí být křtěný (nikdo to u nás nekontroloval), ale je garantem křesťanské výchovy dítěte. Kmotr by hlavně měl být stejné generace jako rodiče, ne výrazně starší. Měl by to být někdo, o kom se předpokládá, že mu bude v životě nablízku a kdo se o dítě bude skutečně zajímat.
Jméno je zcela na vás, my nemáme rádi výstřednosti, takže naše Jitka je křtěná jednoduše Jitka, ač žádná světice toho jména není (no, je jakási svatá Judita…). Zároveň s náma ale křtili i lidé, kteří dali holčičce jména hned tři! Nemusí se tedy jednat o jména svatých. To až u biřmování si člověk vybírá jméno podle patrona, kterého si sám zvolí.
Křest dítěte je určitě závažná událost a stojí za to si přehodnotit, co pro Vás takový akt znamená. Přeji Vám, ať se dobře rozhodnete a ať je to pro Vás krásný den.
Anka a Jituška 14m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
267
5.10.05 10:44

Ahoj,
nenapsala jsi o jakou církev jde, tudíž předpokládám, že o římskokatolickou :lol:
Záleží opravdu na konkrétním člověku. Já nejsem vdaná a náš farář po mně nechtěl ani docházení na hodiny náboženství, nic. Takže se určitě s někým dohodneš, uvidíš.
Držím palce
MaRi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12468
5.10.05 12:00

Ahoj, ke krtu nemusi byt rodice sezdani v kostele, sezdani vubec , dokonce nemusi byt ani pokrteni, protoze u krtu je nejdulezitejsi kmotr/a, ten/ta musi byt pokrtena a vetsinou je treba aby byl/a opravdu verici , tj. chodil do kostela. Obvykle se dava jmeno po nem/ni, ale jmeno vybira on/a, takze muze vybrat i nejake jine (pr. u nas kmotra se jmenuje Eva, syn ma druhe krestni jmeno Karel, ktere vybrala, teda po konzultaci s nama :) Jinak ale hodne zalezi na farari. Nas byl Spanel, zaroven nas pritel, ketry nas i oddaval, takze spousta veci asi byla asi trochu benevolentnejsi (napr. povinne schuzky pred krtem pro rodice a kmotry). Nicmene vyse uvedena pravidla plati pro ceskou katolickou cirkev obecne. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2923
5.10.05 12:06

NO, jen bych upozornila, ze krestni jmeno je to, co se normalne uziva(prece v kolonkach byva uvedeno krestni jmeno), takze nevim, proc by se dite nemohlo jmenovat tak, jak si prejete. Druhe jmeno (po kmotrovi) vubec neni nutne davat.
Spis bych zvazila, jestli krest skutecne chcete, kdyz ani jeden z vas nejste opravdu verici. Pak je to totiz jen formalita a tak by to rozhodne byt nemelo. Pri krtu totiz rodice i kmotr neco slibuji a meli by to skutecne dodrzet, pokud nemluvi bezne do vetru. Jinak totiz krest neni krtem, ale jen jakymsi „carovanim“.

Veral

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12468
5.10.05 12:40

Vrony - pozor nemas pravdu, to co se drive nazyvalo „krestni“ jmeno se dnes nazyva „rodne“ jmeno a v novych formularich to je uz i tak uvedeno. Pri krtu, alespon u rimskokatolicke cirkve, dite MUSI dostat dalsi jmeno a MUSI ho „vybrat“ kmotr. Je ovsem logicky, ze toto krestni jmeno nemusi nikde uvadet, kdyz nebude chtit a pokud si ho nenecha zapsat na matrice jako dalsi jmeno, tak oficialnim druhym jmenem ani neni. Navic za kmotra si obvykle vybiraji rodice nekoho kdo je jim blizky a tak s jeho vyberem souhlasi, takze tohle mi jako problem teda fakt neprijde.
Pravdu ale mas, ze nechat dite pokrtit protoze je to ted moda se mi taky nelibi a u nas to tak rozhodne nebylo :) Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
803
5.10.05 12:54

Všem vám děkuji za názory,
křest pro nás rozhodně není módním doplňkem. Já sice už křtěná nejsem, ale jinak všichni z naší rodiny jsou. Do kostela taky nechodím, ale v tom nevidím problém. Přítelova rodina je hodně rozrostlá, křtění jsou všichni včetně jeho. Ani nevím, jestli z rodiny někdo do kostela chodí, ale přítel ne. Chodil, když byl malý. Teď si akorát doma symbolicky zapálíme svíčku, když jsou nějaké svátky apod. Jedná se o římskokatolickou církev. Druhé jméno si chceme vybrat proto, aby byl mrňousek křtěnej po dědečkovi. Kmotr by měl být nejspíš přítelův bratr. Vím, že křest je důležitý, ale stejně si pak dítě samo vybere, jestli bude/nebude chodit do kostela apod. Já si akorát myslím, že pokud by byla celá rodina ráda, aby byl mrňousek pokřtěnej a rodiče nejsou proti, tak nezáleží na tom, jestli jsou sezdáni v kostele, jestli kostel navštěvují atd. Ale to je jen můj názor
Ještě jednou děkuji za názory :D
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
542
5.10.05 13:43

ahoj,
trochu mě mate, proč teda chcete nechat to dítě pokřtít, když, jak píšeš, věřící nejsi a do kostela nechodíte? Jenom kvůli rodině? Promiň, ale to mi připadá trochu postavené na hlavu. Vždyť u křtu přece slibujete, že to dítě budete vychovávat ve víře, že jej povedete k Bohu. Ale jak to teda chcete dělat, když nechodíte do kostela, nemáte základní znalosti z náboženství atd.?
Víš, ono to není jen tak, říct si, hlavně at ho máme pokřtěné, aby babičky nenadávaly.

A k tomu jménu. Nikdy jsem neslyšela, že by dítě „muselo mít dvě jména a že by ho měl vybírat kmotr.“
Druhé jméno se může dát, pokud to první, které jste pro mimi vybrali, není svaté, tzn.nenese jméno nějakého světce. Anebo se nemusí dát vůbec, záleží na rodičích.

Třeba naše holky se jmenují Aneta a Veronika.
Anetce jsme při křtu dali druhé jméno Marie.
Verunce, přesto, že je to jméno světice, jsme dali ještě Marii Goretti.

Snad jsem to nenapsala moc tvrdě, nechtěla jsem se nikoho dotknout, ale nemohla jsem nereagovat :? . Měj se hezky, Peggi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5559
5.10.05 13:54

Naprosto souhlasím s názorem Peggi. Nechápu rodiče, kteří nechávají křtít své děti proto, že si to rodina přeje. Vědí vůbec, jaký význam má křest pro život člověka? A když píšeš, že se stejně každý později musí rozhodnout sám… Tak proč se vaše dítě nemůže rozhodnout v budoucnu samo pro křest? Mě to teda přijde jako taková pojistka, kdyby náhodou ten Bůh existoval, tak to děťátko teda chrání.

Omlouvám se, možná je to napsané moc tvrdě, ale já to tak cítim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
5.10.05 14:03

S tou rodinou jsem to asi mela vysvetlit lepe. Na nas sice tlacila rodina, ale umim si dupnout, kdyz neco nechci. Ted jsem tomu dala volny pruchod z toho duvodu, ze napr. moje matka je za:,–(ne proti vire a me se to nelibi. Myslim si, ze dite ma ctit nejake hodnoty a pokud jsou v rodine zrovna tyhle, tak v nich chci pokracovat i kdyz ja osobne do kostela nechodim. Staci, kdyz tam chodi manzel, ne?
Pripada mi to rozhodne lepsi nez ji to upirat za kazdou cenu. Je jen na ni, jak se bude chovat az vyroste.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
5.10.05 14:10

Stazko,Peggi
naprosto souhlasím. Myslím,že rodiče,kteří k Bohu nemají žádný vztah by své dítě křít neměli.Na co? To by mě docela zajímalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.10.05 15:00

Ahojky, takže za prvé naprosto nesouhlasím s Janat, že by se muselo vybírat druhé jméno a musel je vybírat kmotr. To je blbost. Druhé jméno máš možnost dát, ale pokud neuvedeš, nic se samozřejmě neděje. Záleží hodně na faráři, který Vám bude dítě křtít, jestli dá souhlas k tomu, když nejste sezdaní. My měli to stejné, ale pan farář prohlásil, že vlastně dítě nemůže za rodiče. Takže bezproblémů nás pokřtili. Museli jsme mít souhlas z naší farnosti, poněvadž jsme křest měli jinde. Na schůzce před křtem jsme byli jen jednou a bylo to jen informativního rázu. Takže Ti do hlavy nikdo nic vtloukat nebude. Je to naprosto jen a jen Vaše věc, zda si mimčo necháte pokřtít, pokud to tak cítíte, nenechte se nikým a ničím odradit. Já občas do kostela zajdu, můj přítel je naprosto nevěřící, ale pokřtít jsme si malou nechali. Takže ať Vám to vyjde. Martina

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
5.10.05 16:53

jasne, mozem potvrdit, ze druhe meno sa pri krste NEMUSI davat, ako tu tvrdi napr. janat.

ja som niesla na krst (zatial) 3 deti (bratove, sestrine a svagrinej) a som im pysna hrda krstna mama, ale ani jednemu sme ziadne druhe meno nedavali.
a hovorim o rimskokatolickej cirkvi.

bohuzial je vsetko dost zavisle na ochote toho ktoreho farara, a co jeden urobi bez problemov, iny nechce ani pocut.
takze by som zacala dotazom u neho, pretoze tu aj tak kazdy povie uplne inu skusenost.

neprihlasena Baboo

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama