lehká hemiparéza

18
1.4.09 17:00

lehká hemiparéza

Ahoj všem, ráda bych Vás poprosila o radu.Mám 22.měsíčního syna, u kterého v 5měsících zjistili cystu na mozku, diagnóza zněla - lehká hemiparéza.Od 6měsíců cvičíme Vojtovu metodu a opravdu nám pomáhá.Chodíme na neurologii, kde nám řekli, že bude mít pomalejší motorický vývoj, ale zda bude duševně vpořádku,to nám doteď nikdo nebyl schopen říct.Jeho vývoj byl následující - ve 3měsících držel hlavičku, mezi 5.a6.měsícem se otáčel ze zad na bříško a zpátky.Mezi 8.a9.měsícem se začal plazit, pak ve 14.měsících se sám postavil a v 15.měsících začal lézt.Pořád jsme čekali,kdy se pustí nábytku a vykročí do prostoru.Stalo se tak v jeho 21.měsících.S řečí je na tom vpořádku, sice nemluví ve větách,ale říká kolem 20slov.Co mu řekneme,tomu rozumí.Umí paci paci,jak je veliký,umí ukázat rozeznat na obrázku zvířátka a říct mi,že třeba kravička dělá „bú“,taky umí ukázat,kde má vlásky,nos,pusu,nohy,ruce atd.,takže mi přijde,že by měl být po duševní stránce vpořádku.Každopádně bych Vás poprosila,pokud máte někdo zkušenosti s dítětem,kterému byla konstatována diagnóza - lehká hemiparéza - prosím napiště mi,jestli tyto děti jsou po mentální stránce vpořádku nebo mají i v tomto směru nějaké opoždění. Budu vděčná za každou informaci - děkuji předem - Majka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
36898
1.4.09 17:19

ahoj

hemipareza se syndromolicka diagnoza, pouhy popis toho, co na nem nasli, tzn ze ma oslabenou jednu polovinu tela . Jako kdyz o nekom napises, ze ma zvetsena jatra - o prubehu a prognoze to mc nevypovida.

u cysty na mozku se muze jednat nejspis o tzv. arachnoidealni cystu (cysta v mozkovych obalech) nebo o pseudocystu - tu maji lidi po mrtvici, v pripade ditete treba popriduseni u porodu . v tom pripade by se jednalo o DMO a to bys asi vedela a napsala, takze tto bude spis ta arachnoudealni cysta (jsoui jine druhy cyst, ale tyhle jsou nejpravdepodobnejsi)

Kazdopadne cysta sama o sobe nijak nevadi (pokud se nezvetsuje a to ani jedna z uvedenych nedela), vadi jen tim, ze zabira misto, kdde by jinak byl mozek.

jenze mozek je plasticky a dokaze si na leccos zvyknout a prizpusobit se. Udela si nove jine spoje.Ta schopnost je tim vetsi, cim je dite mensi.Je to az n euveritelne, ale dite zvladne ztratu skoro cele polovicky mozku.
psychicky vykon neni vazany na nejake konkretni centrum mozku, zalezi spis na komunikaci mezi vsemi oblastmi.

u dospelych obcas vidime cysta a obvykle jsou ty lidi uplne normalni a bez pottizi.

osobne bych tipovala, ze nez pujde do skolky, bude to naprosto normalni klucina po motoricke i psychicke strance. Lehkou hemiparezu (nezpusobenou nadorem) obvykle rozchodi i dospely.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14597
1.4.09 17:47

Pudlo a ty jsi primo neurolog?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
1.4.09 17:47

majky

Mockrát děkuji za pozitivní odpověď! Musím smeknout před tím,jak jste vše trefně vystihla,jste doktorka? Opravdu se jedná o arachnoidální cystu a naštěstí se nezvětšuje,takže neurochirugové nám říkali, že budeme čas od času chodit na kontrolní magnetickou rezonanci,jinak žádnou operaci neplánují.Ale ještě jednou mockrát děkuji za Vámi podané informace, to víte, když máte dítě, které do roku a půl nechodí, tak si hned každý myslí, že nebude normální a hlavně o tom pořád přemýšlíte, i když vidíte, že vše chápe a rozumí Vám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36898
1.4.09 17:58

jojo, ale dospelej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25166
1.4.09 22:06

Naprosty souhlas s Pudloslavou, ja jsem rentgenolog a na CT vidame arachnoidalni cysty bezne, u dospelych, kteri o svych cystach v mozku nemaji ani nejmensi potuchy. Pokud se nezvetsuje, neni problem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
1.4.09 22:13

majky

Děkuji za informaci, já taky strašně moc věřím, že bude syn vpořádku, ale když slyšíte, že zdravé děti chodí do 18měsíců, tak ve Vás začne hlodat červík a pořád přemýšlíte, jestli věřit doktorům nebo jestli Vám jen nedávají zbytečnou naději, protože pokud by bylo jasné, že bude syn mentálně pomalejší, tak bych se nerada do nekonečna utěšovala, že to všechno dožene a pořád čekala, že to bude dobrý. Pro mě by bylo určitě nejlepší se s tím horším případem co nejdříve začít smiřovat. Moc by mě zajímalo, jestli má někdo vlastní zkušenost, že dítě, které začne chodit až v 21.měsících, je v budoucnu po mentální stránce vpořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2901
1.4.09 22:17

A jak se na tu cystu přišlo??? Zítra jdu s mladší dcerou na neurologii pro opoždění psychomotor. vývoje - to jsem netušila, co všechno za tím může být…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7584
1.4.09 22:17

Ale mě se nezdá 21 měsíců až tak pozdě. Jako později než je průměr - to jo, ale není to až taková výjimka. A to, že ho omezuje fyzická stránka přeci neznamená, že bude omezen i psychicky.
Třeba mě řekli, že Jonáš bude chodit ve dvou letech. Je dost hypotonickej. No, taky se mi to špatně skousává. Ale psychicky pozadu mi teda nepřijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
1.4.09 22:20

majky

Přišlo se na to vlastně úplně náhodou. Syn má totiž na hlavičce místo bez vlásků a tak mu udělali v 5měsících kontrolní magnetickou rezonanci a na té se vše zjistilo. To místo bez vlásků je jen kosmetická vada, kterou nám plastiční chirurgové budou v květnu odstraňovat, nic vážného to není, ale díky tomu se na to hned přišlo. A že jsem tak zvědavá, můžu vědět, proč si doktoři u Tvé dcerky myslí, že má opožděný psychomotorický vývoj???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
1.4.09 22:23

majky

O hypotonii jsem už taky četla a dozvěděla jsem se, že opravdu tyto děti mají duševní vývoj vpořádku, ale že bych četla, že děti s hemiparézou jsou taky „normální“ - to ne, a tak to ve mně hlodá.. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14597
1.4.09 22:25

Mymu synovi nasli cystu nahodne, jeste jako miminu, kdyz nas kvuli jinymu problemu pousteli z detsky kliniky, delali mu hodne podrobny vysetreni…
zpozdenej mi prijde neustale (to myslim jako nadsazku, je mu necelejch 15), on se vyvijel relativne ‚normalne‘, ale prislo mi, ze jakoby ve ‚skocich‘, za to ale asi nemohla ta cysta…treba strasne dlouho neumel vzit tuzku do ruky, pak ji jednoho dne vzal, ale hned od toho dne normalne kreslil a takhle toho bylo vic…rekla bych, ze ta cysta je v mistech, kde je matematicky mysleni :roll: , ale zase je genialni muzikant …nejsem lekar, odbornik, jen pridavam vlastni zkusenost :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2901
1.4.09 22:51

majky - myslím, že to byl spíš doktorský alibismus, ale uvidíme. Teď jsi mě s tou cystou zviklala…
Aňa zvládala všechny ty skopičiny (pasení, otáčení a tak) podle tabulek (i když v půlroce už lehce po termínu), pak začala nějak stagnovat, až v 8 měsících začala pérovat na kolínkách - ale pohyb vpřed se jaksi nekonal. Tak jsem se pro klid duše šla poradit s naším ROZUMNÝM pediatrem .. Jenže on tam zrovna nebyl, zastupovala ho důra jakási, co na Aňu ani nemrkla a jakmile slyšela spojení „9 měsíců“ a „neleze“, tak psala doporučení na neurologii. Pár dnů na to se Aňa začala plazit, pak si sedla, teď poslední dny začíná lézt - těžkopádně, ale lézt. Na nožičkách se chvilku udrží. Je dlouhá a těžká, v 9 měsících měla 9,6 kilo … Možná to může být tím, nevím. Po zítřku snad budu moudřejší .. osobně myslím, že Aňa prostě potřebuje trošku víc času.. doufám!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
1.4.09 22:59

majky

Tak to jo, to bude v pohodě, četla jsem tu diskuse maminek, že jejich dítě začalo lézt třeba až po 10.měsíci, ale jsou ok a většina jich psala, že chození už pak bylo v rámci tabulek :wink: Takže v Tvém případě bych byla určitě klidná :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7584
1.4.09 23:05

Podle mě, jak ho popisuješ, sama vidíš, že je duševně v pořádku. Vždyť je jen lehce opožděný motoricky. Jak se upraví - po fyzické stránce - to se neodvážím říct, to ví asi nejlíp váš fyzioterapeut a doktor. Ale jestli malej lezl - to je přece super. Opravdu po kolínkách? Kolika dětem tahle fáze v motorickém vývoji chybí.
A jinak dělá přece věci, jako jeho vrstevníci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat