Lékaři a atestace

445
17.11.20 18:57

Lékaři a atestace

Ahoj, zakládám pro zajímavost.
Jak to funguje s atestacemi a vzděláním u lékařů v ČR? Šest let studuji, poté získají titul Mudr. a můžou vykonávat lékařskou činnost? Atestace jsou jen u některých oboru nebo u všech? Jak funguje získávání atestace?
Hledala jsem na netu, ale našlo mi to jen vyhlášky, zákony a nebo podmínky studia lékařství pro studenty, ale ne odpověď na mou otázku.
Děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3127
17.11.20 19:16

Studium 6 let a pak nutnost získat atestaci. Doba přípravy k atestaci je různá, dle oboru, Minimální je 3 roky u praktického lékařství pro dospělé. Většina oborů kolem 5-6 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.11.20 19:18

Doktor po škole, po složení závěrečných státních zkoušek a promoci, může pracovat jako Mudr. Do atestace ale pracuje pod dohledem, někdo za něj ručí. V reálné praxi je to někdy složitější, zejména tam, kde je doktorů málo…o tom tu mluvit nechci. Každý obor, který si doktor zvolí, má svou atestaci a podmínky, jak jí získat. Tzn. jak dlouho musí probíhat vzdělávání v daném oboru než atestaci složí. V rámci předatestační přípravy taky „mladý doktor“ obíhá tzv. kolečko- stáže na různých jiných odděleních. Někdy příprava na atestaci trvá déle, protože ho zaměstnavatel na to „kolečko“ prostě hned nepustí, když za něj např. nemá na oddělení náhradu…

• Citovat
  • Nahlásit
3906
17.11.20 19:22

@Mediula Šest let studuješ, pak můžeš dělat pod dozorem. Najdeš zaměstnavatele, pak se můžeš přihlásit ke vzdělávání. Splníš tzv. kmen, u různých oborů různý (přednášky +povinné praxe na jiných odděleních a na svém oddělení), ten zakončíš zkouškou. Trvá to zhruba 3 roky. Od tototo okamžiku můžeš víc (třeba sloužit tak, že je atestovaný lékař schopen dorazit na odd. do 20 minut,…). Pak absolvuješ další přednášky a praxe, tentokrát jen ze zvoleného oboru, zakončíš to opět další zkouškou a je z tebe „plnohodnotný“ lékař. To jsou další 2-3 roky. Takže po cca 11-12 letech od vstupu na fakultu můžeš samostatně pracovat, otevřít si soukromou ordinaci atd.

Příspěvek upraven 17.11.20 v 19:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44835
17.11.20 19:24
@Mediula píše:
Ahoj, zakládám pro zajímavost.
Jak to funguje s atestacemi a vzděláním u lékařů v ČR? Šest let studuji, poté získají titul Mudr. a můžou vykonávat lékařskou činnost? Atestace jsou jen u některých oboru nebo u všech? Jak funguje získávání atestace?
Hledala jsem na netu, ale našlo mi to jen vyhlášky, zákony a nebo podmínky studia lékařství pro studenty, ale ne odpověď na mou otázku.
Děkuji za odpovědi.
:mrgreen: Blbe. Prihlasis se do nejakeho oboru, kolega rok po tobe a podminky jsou uplne jiny :mrgreen:
L1 - absolvent, L2 - po kmeni - min. 12 mesicu, pro nektere obory je stejny, L3 - po atestaci, samostatny.
Co musi mit clovek za kolecka pro kterou atestaci najdes na strankach ipvz. Je to tam presne rozepsany.

Ambulantní péče
Předpokládá se, že v rámci ambulantní péče samostatně ordinuje lékař se specializovanou způsobi- lostí (L3). Pokud však v ambulanci působí lékař pouze s odbornou způsobilostí (L1 nebo L2), je nutné, aby pracoval pod dohledem lékaře se specializovanou způsobilostí. Jeden lékař se specializovanou způsobilostí (L3) přitom může dohlížet maximálně na 2 lékaře po absolvování 24 měsíců trvajícího vzdělávacího kmene (L2) a musí být dostupný tak, aby do 30 min. mohl přímý dohled skutečně vykonávat. Dohlíží-li na lékaře
s praxí kratší než 2 roky (L1), tedy na lékaře, který neabsolvoval základní vzdělávací kmen, je nutná jeho stálá
osobní přítomnost a dohled může vykonávat pouze nad 1 lékařem takovým lékařem (L1). být vypracována smlouva, evidovaná místním OS ČLK

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
445
17.11.20 19:30

Všem moc děkuji za odpovědi ;) je to teda složitý systém. Děkuji za rozšíření obzorů 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44835
17.11.20 19:33
@Mediula píše:
Všem moc děkuji za odpovědi ;) je to teda složitý systém. Děkuji za rozšíření obzorů 8)

A v praci to nemusi byt 6let, ale klidne10,12, protoze te nepusti na potrebna kolecka.
U nas aspon tohle bylo v pohode, ale znam oddeleni, kde slibujou, slibujou a prd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64826
17.11.20 19:37
@Havlova píše:
@Mediula Šest let studuješ, pak můžeš dělat pod dozorem. Najdeš zaměstnavatele, pak se můžeš přihlásit ke vzdělávání. Splníš tzv. kmen, u různých oborů různý (přednášky +povinné praxe na jiných odděleních a na svém oddělení), ten zakončíš zkouškou. Trvá to zhruba 3 roky. Od tototo okamžiku můžeš víc (třeba sloužit tak, že je atestovaný lékař schopen dorazit na odd. do 20 minut,…).Pak absolvuješ další přednášky a praxe, tentokrát jen ze zvoleného oboru, zakončíš to opět další zkouškou a je z tebe „plnohodnotný“ lékař. To jsou další 2-3 roky. Takže po cca 11-12 letech od vstupu na fakultu můžeš samostatně pracovat, otevřít si soukromou ordinaci atd.

To bych řekla, že je jen interpretace nějakého konkrétního pracoviště.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
445
17.11.20 19:45

@Baba
To je teda blba situace. Člověk se asi moc bránit nemůže, co? Argument, že lékařů je málo (jak už tu zaznělo).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
17.11.20 19:46
@Lucka1111 píše:
Studium 6 let a pak nutnost získat atestaci. Doba přípravy k atestaci je různá, dle oboru, Minimální je 3 roky u praktického lékařství pro dospělé. Většina oborů kolem 5-6 let.

mit atestaci neni nutnost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
445
17.11.20 19:47

@av0509
Takže lékař dělá stále pod dozorem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3906
17.11.20 19:48

@Lama Lama Je to možné, na netu jsem našla 30 minut, na lékařské komoře taky.

Příspěvek upraven 17.11.20 v 19:53

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64826
17.11.20 19:48
@Mediula píše:
@av0509
Takže lékař dělá stále pod dozorem?

Jakoby.
V té legislativě je dohled a dozor. Si to nepamatuji. U jednoho by ti furt musel sedět nohsled za zadkem. U druhého stačí, že je v nějakém tom čase dostupný. Což stejnak nikdo stopovat nebude. Já v reálu seděla sama v ambulanci po pár měsících, je fakt, že jsem měla jen nekomplikovame pacienty, vstupka. Zprávy šly ke kontrole šéfovi. Ale minimálně po rodicaku, tedy po 3 letech praxe uži nikdo nic ne kontroloval, naopak jsem zaucovala nové, měla komplet spektrum pacientů. 5 neatestovanych bez kmene, 2 šéfové, takže ani neplatilo to jeden na jeden.
Ale zavolat jsem mohla vždycky, rady se mi dostalo taky. A funguje to po atestaci úplně beze změny.

Příspěvek upraven 17.11.20 v 19:53

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44835
17.11.20 19:49
@Mediula píše:
@Baba
To je teda blba situace. Člověk se asi moc bránit nemůže, co? Argument, že lékařů je málo (jak už tu zaznělo).

Jít jinam. U nás se snažili udržet i neatestované doktory, když podali výpověď. Ale to bude individuální podle toho jak moc jsou kde ve srabu.
Atestace je děsnej vopruz, ale úplně pak změní pozici doktora.

Vopruz si zopáknu, přihlásila sem se na ještě jeden obor :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44835
17.11.20 19:50
@Lama Lama píše:
Jakoby
:mrgreen: Ano, to je přesné.
Aneb kdyby něco, tak mě nebuďte, a kdyby z toho byl průser, tak to zapřu.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama