Listerioza při kojení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marketam3
Povídálka 50 příspěvků 11.02.17 19:37
Listerioza při kojení

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte jak to je s listerizou při kojení. V těhotenství jsem si na potenciálně rizikové potraviny dávala pozor, ale jak je to teď při kojení? Může se miminko nakazit skrz mlíko? Díky za názory

Reakce:

Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1600 příspěvků 11.02.17 20:09

Může…jedna z cest nákazy je právě i mateřským mlékem…

Evulina
Neúnavná pisatelka 15217 příspěvků 11.02.17 20:12
@Marketam3 píše:
Ahoj. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte jak to je s listerizou při kojení. V těhotenství jsem si na potenciálně rizikové potraviny dávala pozor, ale jak je to teď při kojení? Může se miminko nakazit skrz mlíko? Díky za názory

Vždycky jsem si dávala trochu pozor na listerii v těhotenství (i když druhé těhotenství už jsem nebyla tak vyděšená ze všeho a klidně si dala i Hermelín, pravý ze Sedlčan - ne takové ty levné camemberty „Tesco“, ani radši sýry přímo z farmy, ani lahůdkářské výrobky jako saláty apod.), ale při kojení už to popravdě tolik neřeším. Spíš si dávám pozor na ostrá jídla, to pak malá kaká i „ostrá“ hovínka a má opruzeniny.
Všude se píše o listerii vs. těhotenství, kdyby bylo nějaké reálné riziko pro kojící matku a její dítě, asi by taky byly k tomu nějaké články, ale nemůžu žádné nalézt. Jde taky o to, že těhotná je víc náchylná než netěhotná. A já si teda naopak myslím, že by, i v případě nákazy matky, mohlo mat. mléko naopak dítě chránit. Mám zkušenost s klasickými střevními příhodami, kdy blinkala a měla průjem celá rodina, ale kojené dítě to nechytlo.
Ale pokud nemáš jistotu, zeptala bych se nějakého lékaře..

Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1600 příspěvků 11.02.17 20:16

@Evulina Listerioza se opravdu může přenést mateřským mlékem. Čerpám z vysokoškolských skript.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15217 příspěvků 11.02.17 20:18
@Mirka Dušínová píše:
@Evulina Listerioza se opravdu může přenést mateřským mlékem. Čerpám z vysokoškolských skript.

Dobře, ale netěhotná by neměla být tolik náchylná ne? A taky by to už mohlo narozené dítě nést lépe, než nenarozené (?)

Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1600 příspěvků 11.02.17 20:19

Ale já osobně si myslím, že se s tím člověk třeba i potká častěji než by se mohlo zdát, ale imunita zdravého člověka si s tím poradí a k rozvoji onemocnění ani nedojde.

Mirka Dušínová
Ukecaná baba ;) 1600 příspěvků 11.02.17 20:21
@Evulina píše:
Dobře, ale netěhotná by neměla být tolik náchylná ne? A taky by to už mohlo narozené dítě nést lépe, než nenarozené (?)

Tak určitě to je v těhotenství ta horší varianta.

Marketam3
Povídálka 50 příspěvků 11.02.17 21:16

Aha, takže ten přenos opravdu možný je..právě jsem se taky vždycky dočetla jen ohledně těhotných. A následky pro toho novorozence jsou vážné?

e008
Závislačka 3289 příspěvků 25 inzerátů 11.02.17 21:50

Listerie se tusim nachazeji na ruznych potravinach, jde o to, kdy uz to pro daneho cloveka prekroci tu unosnou mez. Slysela jsem, ze v tehotenstvi to vyvola potrat nebo porod, to je to velke riziko. Ja si davala pozor v tehotenstvi, u kojeni jsem byla vic nemocna nez normalne, ale takovych potravin se uz nebala :nevim:

Marketam3
Povídálka 50 příspěvků 11.02.17 22:29

No mně jde konkrétně o játra. Dneska jsme je měli na oběd, byly připraveny na pánvi, no ale zdály se mi udělané tak napůl. Začala jsem nad tím přemýšlet bohužel až potom :?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a... číst dále >

Články z Expres.cz

Cameron Diaz opustila svou kariéru a zmizela ze scény. Co teď dělá a s kým žije?

Když se řekne Cameron Diaz (46), každý si vybaví blonďatou krásku z 90. let,... číst dále >

StarDance je nedobytný formát. Vokální skupinu Skety diváci pořadu odmítli

Ptáte se, proč během šestého přenosu taneční soutěže StarDance chyběla... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >