Logické myšlení - dá se naučit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Murka
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 08.05.19 16:59
Logické myšlení - dá se naučit?

Ahoj, myslíte že se dá logické myšlení naučit nebo nějak podpořit jeho rozvoj, pokud jím dítko neoplývá?
Mám dceru (11), která je chytrá, učení jí jde, ale logicky jí to prostě nemyslí. Někdy je to tak do očí bijící, že to až bolí. Jsou věci, které rychleji dojdou její mladší sestře (5), která logické myšlení má. Dělá ji to potíže jak v běžném životě tak například v matice, kdy prostě někdy nestačí se danou věc naučit, ale člověk ji musí pochopit.
Doma hrajeme různé stolní hry, piškvorky, pexeso, dcera luští sudoku, osmisměrky, má několik her na mobilu, které mají podporovat logické myšlení, čte knížky, luští různé hlavolamy apod. U většiny z těchto aktivit ji válcuje mladší dcera, starší to štve a vznikají konflikty.
Je něco čím podpořit její logické myšlení?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Enmamma
Závislačka 3885 příspěvků 08.05.19 17:12

Chválit, chválit, chválit. Aby měla dcerka důvod se zlepšovat. V tomto věku se dítě učí kvůli mamince, aby jí udělalo radost a bylo pochváleno, oceněno. Pokud maminka dává neustále najevo nespokojenost nebo dokonce dává znát, že si o holce myslí, že je pitomá, tak se nakonec dítě přestane snažit, přijme roli pitomce a usiluje o pozornost jako tuplovaný pitomec.

Uživatel je online09Veronika09
Kecalka 363 příspěvků 08.05.19 17:12

Podle mě dá, mě máma šoupla do matematické třídy, bylo to pro mě nejdříve peklo a vše hrozně těžké, ale časem jsem byla hrozně moc ráda, protože paní učitelka nás právě naučila logicky myslet. Potom jsem s matikou už nikdy neměla problémy, celou střední jsem proplula bez učení a odmaturovala za 1. Takže má odpověď je ano, dá se to naučit :-) Ale je to dřina, hlavně pro rodiče a učitele :-D

Enmamma
Závislačka 3885 příspěvků 08.05.19 17:14
@09Veronika09 píše:
Podle mě dá, mě máma šoupla do matematické třídy, bylo to pro mě nejdříve peklo a vše hrozně těžké, ale časem jsem byla hrozně moc ráda, protože paní učitelka nás právě naučila logicky myslet. Potom jsem s matikou už nikdy neměla problémy, celou střední jsem proplula bez učení a odmaturovala za 1. Takže má odpověď je ano, dá se to naučit :-) Ale je to dřina, hlavně pro rodiče a učitele :-D

Dítě je k tomu ale třeba umět namotivovat. Musí vědět, že si snahy rodiče cení a jsou na dítě pyšní.

Kecalka 363 příspěvků 08.05.19 17:17

@Enmamma to určitě ano, ale bez toho jsem se musela obejít :-D já jsem zase za špatně spočtené příklady klečela na hrachu :-D ale naštěstí mě to nijak nepoznamenalo :-)

Enmamma
Závislačka 3885 příspěvků 08.05.19 17:20
@09Veronika09 píše:
@Enmamma to určitě ano, ale bez toho jsem se musela obejít :-D já jsem zase za špatně spočtené příklady klečela na hrachu :-D ale naštěstí mě to nijak nepoznamenalo :-)

Většina dětí by rezignovala po takovéto motivaci. Mě maminka chválila a byla pyšná, jak se snažím a já měla radost, že má maminka radost, tak jsem se snažila dál. Klečet na hrachu je fakt hrozné. Jak to mohlo rodiče napadnout? :roll:

Murka
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 08.05.19 17:21

@Enmamma Já ji chválím a blbce z ní nikdo nedělá. Je vidět, že to štve ji samotnou, když ji v něčem porazí mladší sestra. A nejvíc ji i nás potěší, když ji něco doklapne, když pochopí něco, nad čím se dlouho trápila. Když přijde a řekne „vždyť ono je to úplně jednoduchý, to se musí takhle…“ a najednou to tam je a jde to.
@09Veronika09 V něco podobného doufám. Teď bude přecházet na druhý stupeň, kde mají matiku koncipovanou jinak, než na prvním stupni. Tak se snad chytne.

Hobitka
Kelišová 5281 příspěvků 08.05.19 17:26

@Enmamma Ja ti nevim, v 11 by uz pomalu mela zacinat vnitrni motivace, ne? Ja fakt nechtela priklad/hlavolam vyresit, aby mela maminka radost, ale abych mela ten super pocit z toho, ze jsem ho vyresila sama. @Murka Ja myslim, ze na to jdete celkem dobre, otazka je, zda to dceru bavi… Co nejaka technicka stavebnice, nebralo by ji? Napadaji me jeste hlavolamy sirkove - s tim si hrat, je jich spousta, clovek si nad tim muze dumat. Jinak naucit se podle me da, ale pokud na to dcera uplne neni, stravi nad tim mozna neumerne mnozstvi casu. Pokud ale sama chce logicky myslet, uz by mela byt v tomto veku schopna vedome trenovat.

Enmamma
Závislačka 3885 příspěvků 08.05.19 17:28
@Murka píše:
@Enmamma Já ji chválím a blbce z ní nikdo nedělá. Je vidět, že to štve ji samotnou, když ji v něčem porazí mladší sestra. A nejvíc ji i nás potěší, když ji něco doklapne, když pochopí něco, nad čím se dlouho trápila. Když přijde a řekne „vždyť ono je to úplně jednoduchý, to se musí takhle…“ a najednou to tam je a jde to.
@09Veronika09 V něco podobného doufám. Teď bude přecházet na druhý stupeň, kde mají matiku koncipovanou jinak, než na prvním stupni. Tak se snad chytne.

Příspěvek upraven 08.05.19 v 17:48

Murka
Ukecaná baba ;) 1765 příspěvků 08.05.19 17:44

@Hobitka díky za tip na ty hlavolamy
Dcera je ráda ve všem nejlepší a ráda se zlepšuje. Takže tyhle „tréninky“ ji asi úplně nebaví, že by z nich byla odvařená, ale vidí lehký pokrok, takže pokračuje. Třeba na luštění sudoku je pokrok krásně vidět. Ze začátku hrůza děs, i ty dětský nebyla schopná vyluštit. Teď už vyluští jednoduchá klasická sudoku.

Kecalka 363 příspěvků 08.05.19 18:06

@Enmamma tak klečení na hrachu bylo ještě to lepší :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: já jsem se motivovala sama, chtěla jsem studovat a bez toho drilu a dodržování kázně co jsem doma měla bych stěží byla tam, kde jsem teď :-) takže zpětně jsem za to ráda.

lilithlilith
Kecalka 495 příspěvků 08.05.19 18:12

Podle mě nedá. Buď ti to myslí, nebo ne. Spousta věcí se dá vydřít a našprtat, ale pokud člověku nesepne kdy má, tak bohužel..

Enmamma
Závislačka 3885 příspěvků 08.05.19 18:31
@lilithlilith píše:
Podle mě nedá. Buď ti to myslí, nebo ne. Spousta věcí se dá vydřít a našprtat, ale pokud člověku nesepne kdy má, tak bohužel..

Je např dokázané, že do určité míry lze IQ zvýšit, tuším že až o 15 bodů, což je významné zvýšení. Mozek lze donutit k růstu dalších nervových spojení. Takže se mýlíš.

meluzi
Kecalka 193 příspěvků 08.05.19 19:54

Podle mě se to naučit nelze. Procvičováním, hlavolamy, hádankami, rozvíjením prostorové představivosti, apod. by to mohlo jít trochu vylepšit. Ale 100% to podle mě nebude nikdy. Prostě každý máme potenciál pro něco jiného.

Lalelale
Závislačka 4460 příspěvků 08.05.19 20:02

Myslím si, že se to částečně určitě naučit lze, ale že to člověk nikdy nevytáhne na takový level jako někdo, kdo se s tím narodí a dál rozvíjí. Ale možná bych separovala to učení od mladší, protože by ji mohlo výrazně demotivovat, že ji ve všem převálcuje pětiletý prcek. Jinak je opravdu tak pozadu? Není třeba naopak mladší nadprůměrně inteligentní? :) Ze zvědavosti, co jí třeba dělá v běžném životě potíže?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama