Logopedie a grafomotorika?

1837
18.4.10 21:33

Logopedie a grafomotorika ?

Ahoj,
malá má občasné problémy se zadrháváním, jen v určitých situacích - když chce říct něco složitého a ví to předem, že to bude na dýl… tak jí trvá než se „vymáčkne“.

Já píšu zadrhávání, ale logopedka napsala normálně „balbuties“ neboli koktavost, ale malá to dělá fakt jen někdy.Naštěstí to stihla předvést před ní - protože zezačátku mi logopedka nevěřila.

No a - na co se chci zeptat:
jak souvisí grafomotorika s koktáním… Ve školce (je tam specializovaná logopedická „teta“) mi řekli, že ta „ruka a hlava“ spolu souvisí…

Malá dělá vytleskávání, poznávání počtu slabik, JENŽE: teď má ty slabiky „malovat“ - kolik slabik, tolik obloučků.
jemná motorika jí celkově moc nejde, což bohužel zdědila po mně i po manželovi (ale to se s věkem srovnalo… u nás…).
Jenže teď máme přejít k fázi „dělání obloučků“, a to je horor. malá sice hezky maluje, ale blbě drží tužku, což se snažíme napravit i ve školce i doma - jenže zatim marně. Do školy jde až za rok a půl, teď jí teprve bylo pět.

Ona třeba už i napíše (to se naučila sama) nějaký písmenka nebo náznak číslic, ALE TUŽKU DRŽÍ JAK PRASE KOST, a logopedka nás s tim „pronásleduje“ (v dobrym), ALE ONO TO NEJDE, a celkově malá se tomu dost brání… Všemu co má dělat na tu logopedii.

Jinak ostatní věci dělá - já nevim… Sestřenka řešila tentýž problém u syna, ale oni dělali úplně jiná cvičení na nápravu koktavosti, než děláme my :oops: :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1837
18.4.10 21:35

… už jsem z toho hotová.
V úterý zase jdeme na logopedii a já už se předem třesu že zase NEBUDE DĚLAT OBLOUČKY A BUDE BLBĚ DRŽET TUŽKU - jak ji motivovat nebo jak to prostě udělat … NEMŮŽU JI DONUTIT. (a ani nevim jestli to chci lámat přes koleno) :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
18.4.10 21:45

Zlatuško, já nevím, ale v pěti letech bych styl držení tužky „jako prase kost“ nijak extra nehrotila, spousta dětí drží tužku blbě aj v první třídě. Upozornila bych malou, snažila se jí vést ke správnému držení, ale hrůzu bych z toho neměla.
Kup trojhranné hrubé pastelky, psací pero tornádo, oboje hezky vede ruku tak, aby tužku dobře držela.

Malovat obloučky podle počtu slabit v pěti letech??? Ráno to zkusím s Petkou, ale obávám se, že vůbec nebude chápat, co po ní chci :lol: .

Děláte na logopedii úplně jiné věci než my, naše paní logopedka třeba držení tužky ani nezkoumala, ale my tam chodíme pro nápravu některých písmenek, resp. to máme za sebou a učíme se R a Ř.

Malá má ještě spoustu času do nástupu do školy, defakto rok a půl, za tu dobu se dá zvládnout spousta věcí, takže klíííd, přenášíš to pa aj na malou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
18.4.10 21:50

no já jsem právě hotová už spíš z tý logopedky…
my jsme držení tužky „zatím vzdali“, nechávám ji to držet jak chce - jenže ta logopedka „TLAČÍ NA PILU“ - víš jak to myslim…
no - jak jsem napsala, „pronásleduje“ nás s tim, já sem fakt hotová.
a malá je tam teda dost nervozní - ale to byla od začátku,a následkem toho jsem pak až nervozní já - a je to hotový.

Na nápravu hlásek snad ani ta naše to nezkoumá - ale na tu koktavost jo :-( mně se to nějak nepozdává, nevim, připadá mi že ona nás moc „tlačí“ a nemam z toho dobrej pocit. kor na koktavost! má bejt v klidu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
18.4.10 21:53

no - a jak píšeš - s těma obloučkama… připadá mi taky, že malá zaprvé neví CO má dělat, a hlavně: ona neví vůbec PROČ to má dělat, protože máme zakázáno před ní o tý koktavosti mluvit.

Takže já jí jako nemůžu říct „budeš to dělat abys nekoktala“, a i kdybych jí to nakrásně řekla, tak pochybuju že si v pětiletý hlavě sesumíruje souvislost mezi obloučkama a koktánim - páč to ani moc dobře nechápu já :roll: :roll: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
18.4.10 21:57

Zlatuško, já tu koktavost u Petky občas pozoruju taky v tom případě jako u vás, že se hrozně rychle snaží něco říct a hlava předbíhá pusinu :lol: .
Nijak to ale neřeším, nevidím důvod.
V případě, že ti logopedka nevyhovuje, neváhej ji změnit, my bydlíme na malém městě, máme tu dvě a já jsem taky měnila, nebyla jsem spokojena s jejím přístupem, ted máme paní logopedku sice soukromou, platíme si ji, ale nemůžu si ji vynachválit, má velmi laskavý přístup, pro dítě má po lekci nachystané v kouzelné tašce malé překvápko, lekci vede záživně, sice Petka z logopedie není extra odvázaná :-D, ale nic jiného jí nezbyde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
18.4.10 21:59
Zlatuska píše:
souvislost mezi obloučkama a koktánim - páč to ani moc dobře nechápu já :roll: :roll: :roll:

Upřímně, ani já nechápu, jak mohou obloučky nad slabikami odstranit koktavost, ale určitě nejsem natolik fundovaná, abych říkala, že je to nesmysl…
Nemůžeš se teda logopedky zeptat, nebo vůbec, ani ti objasnila záměr těchto cvičení?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
18.4.10 22:07

Ještě jsem trošku googlila na netu a našla:

• neupozornovat, poprosit o zopakování věty a přiznat se, že jsem JÁ nerozuměl, ne že dítě něco řeklo špatně
  • snažit se rytmizovat krátkými básníčkami a písničkami, vytleskávat rytmus
  • obecně zpomalit životní styl, nepřinášet příliš nových podnětů

Často jsem našla, že to samo od sebe přejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1346
18.4.10 22:08

Zlatuš,nečetla jsem všechny příspěvky.Psání a mluva spolu opravdu souvisí.Jde o rytmus.Nejsem odborník,víc se o tom rozepisovat radši nebudu abych nemlela bludy.Ale píšu proto,že jsou cvičení pro děti v předškolním věku..Sama mám pracovní lity speciální pedagog v mateřské škole.Nevím jestli se to dá sehnat,já to mám z praxí ze školek.Jsou různé říkanky,podle jejichž rytmu se kreslí právě různé obloučky,čárky atd…určitě i v knihovně najdeš knížky s různými cvičeními…Možná bych mohla zítra strčit pár listů přítelovi aby to naskenoval v práci a můžu poslat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
18.4.10 22:14

werča dík pošlu SZ!!!

No - ona jí totiž dělá na těch hodinách i jakoby naschvály… Ve školce to prý nedělá… :-( tam prý pracuje podle pokynů.

vopravdu se děsim, až tam v úterý zase půjdeme, ona bude špatně držet tužku, logopedka se nad tím bude zase pozastavovat… a já se budu rosit až na zadku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
18.4.10 22:15

ale ta logopedka ty hodiny vede taky záživně, dosud všichni si ji chválili - ale já nevim, mně to tam nějak… jako neštimuje nebo nevim.
Samozřejmě že nemůže být chyba jen v logopedce. Naše malá se zabejčila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1708
18.4.10 22:21

držení tužky cvičte při kreslení, ty trojhranné pastelky jsou prima. Jinak mrkni na www.logopedonline.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Michaelakkk
18.4.10 22:24

Zlatusko… u nás máme podobný problém bratr chodí do první třídy a má velkjé problémy s řečí má problémy se sšcčrřťď ně tě no obecně měkké souhlásky… Psaní a čtení mu nejde strašně se u toho vzteká když toneumí říct správně nedokáže to ani správně napsat písmo má snad nejhorší ze třídy a nedokáže si spojit některá písmenka když je píše neví co píše a když čte slova neví co přečte i když to přečte dobře sice velmi pomalu a kouskovaně ale přeště. Tužku držet umí ale drží jí velmi křečovitě ale podle nší paní logopedky se to během 2-3 třídy zlepší. Tedd po třídních schůzkách začnou psát malé diktáty a to bude katastrofa, protože daniel si neumí představit písmenko v duchu jen některá většinou mu je předepisujeme jinak by nám domácí úkoly zabraly celý den. Matematika mu jde lépe jenže si také plete plus a minus ale to je asi normální.
No tak jsem se tady vypovídala. jen jsem ti chtěla říct, že v tom nejsi sama a že se to cvičením určitě zlepší.

• Nahlásit
  • Citovat
jjelena
18.4.10 23:12

Zlatusko, možná trochu odbočím, ale nemůže být dcera předělaný levák? Já se totiž předělala sama na praváka tím, že jsem to odkoukala od našich a měla jsem velký problémy s krasopisem, který se tehdy známkoval. Až na základě papíru od dr. mě ve škole přestali buzerovat a dovolili mi plnící pero. Ale mluvila a četla jsem dobře. Tak nevím, jen mě to tak napadlo.

• Nahlásit
  • Citovat
jjelena
18.4.10 23:15

Ještě doplním, že tím, že jsem se předělala sama, tak se na to přišlo až ve školním věku a jestli si dobře vzpomínám, tak tím, že mě dr pozorovala, že stoupám na levou nohu při slézání z postele, vykračuju levou a podpobnýma maličkostma.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama