Do školky až v 5 letech

1979
9.4.10 17:06

Do školky až v 5 letech

Už asi rok od 3 let mého syna se mě každý ptá,jestli chodí už do školky.Když odpovím,že né,jsme exot.Nedávno mi někdo řekl,že jsem kapitalista :-D . Fakt,je že za komunismu byli jesle a školkou nutností,z finančních důvodů.Dneska kdo nedá dítě ve 3 letech do školky je divenej.Ve všech časopisech pro maminky to do nás hustí,co před nástupem do školky atd.
Vždycky jsem chtěla mít syna s miminkem doma do 4 nebo 5 let.Před narozením druhého nastali problémy a nevěděli,zda bude zdravé.(jen jsme věděli,že i tak se o mimčo postaráme).Trochu jsem zpanikařila,zda se zvládnu o oba postarat a tak jsem ho do školky přihlásila,je to pěknej divoch.2 měsíce po narození mimča (zdravýho)byl doma a potom jsme si říkali,že když to platíme tak to zkusíme,jít s davem.Jenže malýmu se tam nelíbilo,že brečí a dělá ráno divadla,bylo normální.Jenže potom se začal v noci 20× budit s řevem a brekem a odmítal se s námi bavit,nechtěl říkat co dělali ve školce a byli jsme nešťastný všichni.Tak jsem si ho vzala domu a odhlásila ho,nějak jsem to tak cítila.Ještě jsem nepotkala nikoho v okolí,kdo by neměl problémy.Teda pokud nezačnu jaký jsme měli my,do tý doby je školka super.Neteř půl roku s učitelkama nemluvila,jiný se počuraval,jiný zase se pokakal když spal ve školce atd… Ptala jsem se na názor psychologa a ten,že jen my si myslíme,že je školka prospěšná at ho nechám do 5 let doma.
Je tu někdo,kdo taky nechal dítě doma a jde proti davu.
Momentálně hledám,co má umět předškolák.Chci ho učit doma,co by měl prý se učit ve školce.Budou mu 4 a má čas,ale nechci,aby byl pozadu.Poradíte mi někdo,nějaký knížky,hry,server atd.Moc díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13743
9.4.10 17:23

Andrejka taky skolky jeste nechodi, letos jsme byli u zapisu, ale jelikoz jsem doma na rodicovsky s druhou dcerou, tak ji nejspis nevezmou, protoze se hlasi moc deti. Takze zrejme pujde taky az jako 5ti leta.
Me to nejak nevadi, spis je mi to lito kvuli ni, protoze do skolky chce, je rada mezi detma a porad o tom mluvi, jak bude chodit do skolky, nevim, jak ji to vysvetlim, az nam reknou, ze ji neprijali :roll:
Ja jako dite taky chodila do skolky az jako predskolak a zadny nasledky nemam :lol:
Jinak myslim, ze predskolak by mel umet nejaky basnicky, pisnicky, barvy, zvirata, … prodavaji se i nejake pracovni sesity s ukoly pro predskolaky, tak bych zkusila neco takoveho :wink:
Potom samozrejme musi umet sam se o sebe postarat v oblekani, obouvani, stravovani, hygiene na wc. To je tak vsechno co me asi napadlo :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1112
9.4.10 17:36

Jej, co já bych za to dala, kdybych si mohla malého nechat doma do jeho pěti let!!
Nothingn, dělej jak to cítíš a vůbec neřeš co tvé okolí. Sama poznáš nejlíp, co je pro tvého synka lepší. A na rýpavé otázky bych odpovídala s úsměvem „nechodí, doma mu nic nechybí“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.10 17:37

já si myslím, že to není „jít proti davu“ ale udělat to, co vyhovuje prckovi a tobě a to by měl každý respektovat. Já sama sice zastávám školku, ale my máme soukromou která funguje suprovně a malej tam je hrozně rád. Každopádně to co píše Jolynka tak souhlasím v tom co by měli umět. Jen si říkám, nebojíš se toho, že když si nezvykl předtím, že jak bude starší tak si bude zvykat ještě hůř? Do školky nemusí ale do školy mezi děti ano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1979
9.4.10 17:44

Angelina:trošku se toho bojim,že to bude horší.Jenže u něho se mi vždycky vyplatilo počkat,netlačit ho do ničeho.No uvidíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.10 17:51

aha, no právě proto si já osobně myslím že každá máma zná své dítě nejlíp a ví co dělat, proto jak už tu někdo psal, na negativní reakce kašli a když se mu budeš opravdu věnovat, tak pak ten rozdíl nepozná. Podle mě aspoň jeden rok před školou by to bylo podle mě prospěšný ale zas kdyby se mu tam nemělo líbit… můj kluk tam chodí zas s takovou radostí, že vzít mu to by měl zase za trest. Je pravda že od té doby jde znát velký pokrok. Tak přeju abyste ten nástup kamkoliv pak úspěšně zvládli :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
9.4.10 17:53

Vidíš a já si myslela, že dneska je to holt nutnost vzhledem k tomu, jaký je boj o místa ve školkách. Já to řeším jen proto, že syn má děti moc rád a jednou mu třeba přijde líto, že do školky nemůže jen proto, že není místo. Kdyby se mu ale ve školce hodně nelíbilo, taky ho nechám doma jako ty. By ti naopak všichni měli být vděčni, že místo ve školce přenecháte potřebnějším :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2296
9.4.10 18:44

ahojki, já myslím, že za exoty byste vůbec neměli být, dyk dneska, aspoň v Brně, je tříleťáků ve školkách naprostý minimum,,, nedostávají se. Dcera šla ze stejného důvodu až ve 4a půl teď v září, celý září ráno trošku vytlačovala slzičky, ale prý to po pěti minutách vždy přešlo.
Kamarádky syn půjde do školky až teď, rovnou bude předškolák … no specielně jemu, myslím, ta školka chybí a potřeboval by ji, je divokej, zlej, neumí se chovat apod.
Co vím, tak předškoláci u nás ve školce se umí podepsat, znají celou abecedu, lehce počítají, používají jakési pracovní sešity pro předškoláky, dají se normálně koupit, taky máme nějaké doma,, jsou v nich cvičení na grafomotoriku, takový to Najdi rozdíly, nebo že je namalovaná levá polovina obrázku a oni ji musí zrcadlově domalovat, znát barvy samozřejmě, rozlišit ovoce a zeleninu, dokonce určit který plod patří kterému stromu /tady bych vybouchla i já/ apod… vždycky ty vypracovaný úkoly mají v šatně na nástěnce, tak na to koukám. Myslím, že je toho docela dost. Samozřejmě sami se obléknout, najíst, dokonce u nás pomáhají s oblíkáním těm mladším, máme smíšené třídy.

Je to strašnej rozdíl proti době kdy jsem šla do školy já, uměla jsem snad jen barvy a nějakou básničku, vše ostatní jsem se učila právě ve škole.

Takže si ho doma klidně nechej, ale trošku s ním pracuj podle nějakého toho sešitu, protože jako předškolák hned v září ve školce do tohoto vlítne.

A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3781
9.4.10 18:50

Tak jsem naprosto ve stejné situaci, taky to pořád někomu vysvětluju, Matymu byly 4. Do školky v září NEPŮJDE (bude mít 4 a půl), půjde na poslední rok před školou (v 5 a půl). Jsem na mateřské s holkama, a už teď mám fobii, jak to uděláme, až jim budou 3, jestli UŽ by bylo plánované 4. /a poslední/ dítko, jestli bych šla třeba na 2 dny do práce /místo mi drží, mám zcela volnou ruku, na jak velký úvazek jít, vyjdou mi vstříc/. :nevim:
K nástupu do školky: jsem v tomto deformovaná svojí matkou-psycholožkou, která s námi mmch byla doma a do školky jsme nechodili /ze 4 dětí jeden bratr na předškolní rok, protože to mamka musela do práce/. Stále mi říká, jak je to „být doma s maminkou“ jedinečné, úžasné a v životě dále se už NEOPAKUJÍCÍ období. Ten klid, že NEMUSÍTE ráno NIKAM, se už opakovat nebude. Nastane školní docházka atd. a už to bude navždy jiné. Pro dítě je to taky dobré, žádné nucené činnosti - tzv. nestrukturovaný čas, kdy si dítě dávkuje činnosti dle své nálady, energie, zájmu, čili se nepřetíží, není nuceno se adaptovat na hodně jiných (i problémových) dětí a dospělých, máme bohatý program, pomáhá mi, hrajeme si, chodíme na procházky, navštěvujeme se s kamarádkami atd. Nechci aby to znělo, že školku odsuzuji, existuje řada důvodů, proč školku ano, jsou děti, které ji potřebují, které se tam těší. Je na rodiči, aby zvážil, co je pro něj a jeho rodinu nejlepší.
Proč Maty nechodí: do školky nechce, a to řadu dětí z ní zná, že se vídáme ve vesnici, na zahrádkách u jiných maminek, chodíme kolem školky do obchodu,vidí děti na školní zahradě - nechce, prý „až vyroste“, chce být se mnou doma. Vidím na něm, že s dětmi si hraje rád, ale je taky rád sám, kutí si po zahradě, skládá doma… Já sama nejsem z místní školky nijak odvázaná, ale jiná volba není a nebude. Pro představu: 28 dětí ve věku 2-6 let v jedné místnosti, maličká šatna, maličké koupelny s WC, ložnice. 3 učitelky, jejich „práci“ na školní zahradě vidím dost kriticky - volná zábava, dámy na lavičce. Jiné maminky školkových dětí taky nejsou nadšené, věnují se předškolákům, ostatní si „hrají“. Matyášek donedávna po obědě 2-3 hodiny spal, to by ve školce těžko mohl. Vidím je na procházce: Kačenko, zařaď se, Pepíku, nevybíhej… My si pořád povídáme, co je okolo, někdy si sice říkám, že kdyby chodil na dopoledne, hodně by mi to ulehčilo práci, měla bych jen dvojčata, ale vždy dojdu k tomu, že bych mu to neudělala. Jak to bude u holek nevím, ale moje mamka je ochotná, kdybych do té práce musela, si upravit úvazek, aby holky do školky nemusely…
Až do školky půjde, bude zralejší, silnější ve smyslu schopnosti adaptovat se. Je škoda, že volbou mateřské v rozumné finanční hladině se z ní většinou ze 4 let stala tříletá, myslím, že ty 4 roky jsou minimum, aby dítě dobře ustálo všechen nápor, který školka přinese.
Jéjku, to je téma, to bych napsala slohy, omlouvám se, končím… :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13845
9.4.10 19:14

já bych řekla, že každému dítěti vyhovuje něco jiného. například u nás to je tak, že klárka chodila od roku na dva dny v týdnu do jeslí, ve dvou letech na plný týden a od tří let do školky. já jsem se z různých důvodů vracela do práce. takže jsem spíš řešila opačnou kritiku, že se dítěti dost nevěnuji. Klárka je ale typ, který kolektiv nutně potřebuje k životu, je v něm maximálně spokojená a když do školky kvůli nemoci nemůže, je protivná a nešťastná… já jsem se školkou maximálně spokojená. Pokud vám to ale doma plně vyhovuje a syn se na školku necítí a je tam nešťastný, klidně bych ho nechala doma. jen jeden poznatek s jesliček, kde mi samy tety potvrdily, že mladší děti se adaptují podstatně lépe. ale v tomhle věku školkovém je to zase o něčem jiném… na reakce okolí kašli a zařiď se podle toho, co nejlépe vyhovuje vám dvěma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5255
9.4.10 19:15

jé tak my jsme na tom podobně, Vojta tam zatím nechce, taky tvrdí, že až bude větší, mě to přiznám se i vyhovuje, z toho důvodu, že se nemusím za každého počasí hnát s ním a s malou(nemám hlídání) kolem půl 8 do školky. Na druhou stranu si myslím, že kolektiv by mu neuškodil, více samostatnosti a taky jak už tady někdo zmiňoval, teď tam povinně nemusí, ale ze školy ho těžko jen tak vezmu, ale snad na tohle aklimatizování bude ten rok před školou stačit :nevim: Další důvod proč jsem ještě nedávala bylo, že jsem měla strach, že mi bude domu tahat ze školky spoustu nemocí a malá byla malá :lol: Letos jsme u zápisu byli, ale je hodně pracujících, takže si myslím, že ho stejně nevezmou a ani mi to nějak zvlášť nevadí :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1546
9.4.10 19:54

Ahojky, ze své zkušenosti. Já chodila do školky jen rok v 5 letech v 80. letech - to jsme byli exoti, co :mrgreen: . Bylo to parádní být s mamkou a bráškou doma, určitě jsem v první třídě žádné problémy neměla, myslím, že jsem spíš byla „více připravená“ než děti, které museli už do jeslí (viz můj manžel :mrgreen: ). Každému dítku ale bude vyhovovat něco jiného a my s manžou máme oba VŠ a útlé dětství jsme trávili každý úplně jinak :-) takže bych byla v klidu a z řečí okolí si nic nedělala :palec: . Šťastné dítko, které si může mámy užívat tak dlouho :srdce: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29972
9.4.10 19:55

Já neodsuzuju nikoho.Každý musí zvážit,co mu vyhovuje.Základním kamenem rozhodnutí by měla být povaha dítěte,jeho zralost na školku,sociální vyspělost,potřeba kolektivu,schopnost adaptovat se..
Až na druhém místě by měla být finanční situace rodiny,nutnost maminky vrátit se do práce.
Bohužel,doba je zlá a většinou to bývá naopak.

Adámek do školky chodí,je společenské dítě.Původně jsem ho tam nechtěla dát,dnes jsem za to RADA..

Betty,máš můj obdiv.Máš dvojčata.Já mám pocit,že bych se Adámkovi nemohla doma věnovat jako ve školce,zvláště když jsem už skoro půl roku zavřená doma s neustále nemocnou Emčou :wink:
Ale jak říkám,sám chce a chtěl do školky,nepláče,učitelky si ho chválí..

Není to moje pohodlnost.Školku máme na druhém konci města.Ráno tam Adámka vozí partner před prací a odpoledne,když je Emča zdravá si pro něj chodíme pěšky,abychom nemuseli jezdit MHD.Když je malá nemocná,musím požádat babičku..
Kdybych byla pohodlná a neměla pocit,že mému dítěti kolektiv prospívá,na toto vše bych se vykašlala.

A ještě jedna zkušenost.Já jsem chodila do školky až v 6 a půl letech.Poslední půlrok před nástupem do školy.Byla jsem vážně nemocná - srdeční vada,operace,byla jsem osvobozená od pobytu v jakémkoliv kolektivu.

Za sebe,ANO,poznamenalo mě to.A moc.Je to pozdě.Dlouho se to se mnou táhlo.Byla jsem neprůbojná.Nechala jsem si vše líbit od dětí,které si své odbyly někdy ve 3 letech ve školce.Měla jsem snad až do 3 - 4.třídy problémy s komunikací,sebeprosazením,uplatněním ve třídě.Podotýkám,že po psychické stránce jsem úplně normální,měla jsem vyznamenání po celou dobu,i na střední.

Jednu dobu jsem to i mamce vyčítala,že kdyby mě dala do školky dřív,neměla bych v životě takové problémy.Ale to jsem ještě neměla „rozum“.Vím,že to prostě nešlo.

Já jsem PRO školku.Ale neodsuzuju nikoho,kdo své dítě do školky z nějakého důvodu nedává.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2398
9.4.10 20:24

Taky jsem malou dala az v 5, nebyla driv pripravena a nemusela jsem tak co.pak zacala byt smelejsi, uz ji nedelalo problem hrat si na hristi s detma beze me tak jsme nasli skolku.taky se kazdy porad ptal jestli uz chodi do skolky.
ja chodila taky az do predskolske tridy a nechybelo mi to si myslim :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3781
9.4.10 22:11

Jana206, díky, ale tak to prostě máme, bojuju, jak to jde.
Já si teda úplně nemyslím, že by to, kdybys šla dřív ve 3 letech ten pozdější start ovlivnilo, ono se to zpětně těžko posuzuje, spíš bych viděla potíže s traumatem, které ti přinesla tvoje nemoc, omezení, pobyt v nemocnicích atd. Obecně psychologové říkají, že čím je dítě starší, tím snáze zvládne zátěž a čím víc má „času na dozrání“, tím snáz se pak vyrovná s těžšími situace. Já jsem např. do školky nechodila ani den a rozhodně jsem s prosazením se ve škole problémy neměla, ani jsem tím netrpěla. Spíš jsem první dva roky trpěla příšernou soudružkou, ale to by byla jiná kapitola. :cert:
Ono je to jako s hodně věcmi - můžeme hodně malé dítě naučit ledacos, brzo na nočník, číst, stepovat, angličtinu, co já vím, ale dítě má v určitém věku určité množství „sil“, které nějak využije. Když to dítě je nuceno vyrovnat se s zátěží, může to vyčerpat všechnu sílu, takže mu pak „jinde chybí“. (Může se to projevit i v rovině somatické, že začne najednou stonat, alergie apod. Často se nástup do školky bere, že dítě všechno chytá, „protože je v kolektivu“. Ono to ani nemusí být tím, že je to kolektiv a jsou tam viry, ty mohlo aktivně žijící dítě, které matka vodila mezi lidi, dávno „znát“, ale to, že je to zátěž způsobí, že dítě je na nemoci prostě méně odolné.) A nemusí to být na první pohled patrné. Přitom ve starším věku by ho tatáž dovednost stála sil mnohem méně, protože už by na to bylo připravené, a neblokovalo by to jiné vývojově nutné věci, které se díky tomu třeba odsunou, nebo neproběhnou apod.
Myslím, že zakladatelka udělala vyloženě DOBŘE, že dítko stáhla, obzvlášť po příchodu sourozence do rodiny - tak krátce - což je samo o sobě zátěž jak blázen, nutit dítě adaptovat se ještě na další situaci - školku, jiné děti, učitelky, odloučení od matky - to by byl parádní základ na solidní trauma. Dítko se takhle doma srovná se sourozencem, duševně „povyroste“ a později už bude nástup do školky úplně něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama