Manžel je pasívní

Anonymní
3.7.20 09:23

manžel je pasívní

Ahoj, nevím jestli tu dostanu radu nebo se budu moct aspoň vykecat. Jsem už pár let vdaná, máme dítě. Manžela jsem si brala, protože jsem ho měla ráda a přišel mi hodně aktivní, pořád nějaké výlety, srazy se známýma, sport, pracovitý a šikovný. Bohužel se to v průběhu let změnilo, momentálně nic nenavrhne, nezařídí, udělá jen to, co mu řeknu, vymyslím. Přicházelo to postupně, postupně jsem musela přebírat aktivitu. Teď už prakticky všechno vymýšlím, navrhuju a zařizuju já. Výlety, dovolené, návštěvy, on ani nedohodne návštěvu s jeho příbuznými. Jednak jsem z toho už unavená a jednak je mi to líto. Zkoušela jsem to nechat na něm, jen navrhnout, ale nic nezařizovat, ale odkýval to a neudělal nic. Po praktické stránce fungujeme, když mu řeknu, tak doma něco málo opraví, venčí psa, dělá svačiny dítěti, doveze kam potřebujeme, ale sám prostě nic. Na chatě poseká trávu, ale kdybych to nenavrhla, ani by tam nejevil zájem jet, chatu se mu nechce opravovat, pořád má nějaké důvody proč to nejde. Přitom dřív byl pracovitý, zrekonstruoval byt. Zkoušela jsem jsem si o tom s ním mnohokrát romluvit, tak to buď odkýve nebo se urazí, jednou se vvybičuje k akci a pak zase nic. On si tak nějak nechce o ničem promlouvat, maximálně nezávazně plkat u kafe, ale hlavně nic neřešit. S kamarády se vidí rád, ale sám s nimi nic taky nenavrhne. Možná málo chválím, manipulovat k výkonu neumím, už mě to ani neba, doma skoro všechno dělám, zařizuju a taky mě pořád někdo nechválí. Co s tím?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

624
3.7.20 09:34

No hele, každý má jen určité množství energie, někdo je od přírody akční, někdo méně. A ono když nemáš děti, domácnost, chatu, prostě když „jen“ chodíš do práce, té energie na ostatní věci zbývá víc. Ale když pak jí vyplácáš na denní chod, další už prostě není. Je to taková svého druhu depka. Nevím, jestli se s tím dá něco dělat, možná snad výživnější jídlo, víc odpočinku fyzického i psychického, někde ubrat. Energie ubývá i věkem, tak nevím, jestli se s tím dá něco dělat. Jak píšeš, že sám nic nezařídí ani když ty se na to vykašleš, přijde mi, že chce mít prostě klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16330
3.7.20 09:36
@Anonymní píše:
Ahoj, nevím jestli tu dostanu radu nebo se budu moct aspoň vykecat. Jsem už pár let vdaná, máme dítě. Manžela jsem si brala, protože jsem ho měla ráda a přišel mi hodně aktivní, pořád nějaké výlety, srazy se známýma, sport, pracovitý a šikovný. Bohužel se to v průběhu let změnilo, momentálně nic nenavrhne, nezařídí, udělá jen to, co mu řeknu, vymyslím. Přicházelo to postupně, postupně jsem musela přebírat aktivitu. Teď už prakticky všechno vymýšlím, navrhuju a zařizuju já. Výlety, dovolené, návštěvy, on ani nedohodne návštěvu s jeho příbuznými. Jednak jsem z toho už unavená a jednak je mi to líto. Zkoušela jsem to nechat na něm, jen navrhnout, ale nic nezařizovat, ale odkýval to a neudělal nic. Po praktické stránce fungujeme, když mu řeknu, tak doma něco málo opraví, venčí psa, dělá svačiny dítěti, doveze kam potřebujeme, ale sám prostě nic. Na chatě poseká trávu, ale kdybych to nenavrhla, ani by tam nejevil zájem jet, chatu se mu nechce opravovat, pořád má nějaké důvody proč to nejde. Přitom dřív byl pracovitý, zrekonstruoval byt. Zkoušela jsem jsem si o tom s ním mnohokrát romluvit, tak to buď odkýve nebo se urazí, jednou se vvybičuje k akci a pak zase nic. On si tak nějak nechce o ničem promlouvat, maximálně nezávazně plkat u kafe, ale hlavně nic neřešit. S kamarády se vidí rád, ale sám s nimi nic taky nenavrhne. Možná málo chválím, manipulovat k výkonu neumím, už mě to ani neba, doma skoro všechno dělám, zařizuju a taky mě pořád někdo nechválí. Co s tím?

hele, muj manzel je to same v bledemodrem. On teda byl takovy odjakziva, takze me nedrazdi nejaka zmena. Vsechno nechava na posledni chvilku, na nic nemysli, nic neplanuje. O osvetleni nad linkou v kuchyni jsem prosila doslova roky. Nekecam. Vzdy mi to odkyval a obratem zapomel. Ja musim pripominat ale i ruzne drobne opravy u nas doma.

Ja si ale nestezuju. Kdyz neco chci, tak si na to dohlednu sama. A co na tom, ze neplanuje vylety, tak je naplanuj ty? Proc ti to vadi? Alespon to budes mit presne tak, jak to TY chces mit. Predstav si, ze by se toho ujal on a naplanoval to nejak tak, ze ti to nevyhovuje. Tohle se totiz deje, kdyz se manzel do neceho pusti. Napriklad ma dovolenou, vi o tom cele mesice, nedela neresi neplanuje a naraz „milacku, tak nevim, jestli si vzpominas, ale mam pristy tyden naplanovanou dovolenou. Nepojedeme nekam?“ No jisteeeeee, dovolena a vylety se planuji zasadne 3 dny pred zacatkem dovolene. To jako vazne? Jsem nastvana. Manzel zacne horecnate neco hledat a vymyslet. Skonci se to na tom, ze ho nic nenapada, nic nemuze najit a kdyz neco najde, tak se mi to nelibi. Takze nakonec si k tomu sednu ja a do par hodin to mam naplanovane, letenky zarezervovane, ubytovani v hotelu, ktery splnuje moje ocekavani. A manzel se veze. Nekdy me to stve, ale ja jsme proste zvykla, uz od nej nic v tom duchu necekam.

Ma sove klady, krasne se o nas stara, po hospodach nelozi, doma pomaha s detmi a uklidem, je na nas hodny, ma se mnou andelskou trpelivost a management rodiny, akci a pod je holt na mne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13643
3.7.20 09:42

No to je těžké- najeli jste do kolejí kdy ty to prostě zařídíš a on se veze. Aby se to změnilo musíš ty, které to nevyhovuje z těch kolejí vystoupit. Což je jednak těžké a druhak se úplně nedá slíbit, že to povede k happyendu a to takovému, jaký bys chtěla.

Ale pokud nic nezměníš, tak se doma nic samo od sebe nestane, jen vám bude narůstat větší a větší frustrace.

Měla bych návrh - mrkni se na to jak funguje koncept tzv. nenásilné komunikace - je to způsob, jak vnímat svoje potřeby, potřeby toho druhého a jak se domlouvat na tom, aby byly uspokojeny všechny, bez toho aby to někdo bral jako výčitku, útok, manipulaci a podobně.

Zkus to začít trénovat a uvidíš, k čemu to povede. Výhodou toho, že začneš používat jiný přístup k věci a jiná slova v komunikaci je, že tvůj manžel najednou nebude moci reagovat stejně jako vždycky. Takže je možné, že se věci začnou nějak měnit.

Ale tím že vlastně nepíšeš co za potřeby je za tou manželovou pasivitou, tak těžko předpovídat, kam se to bude měnit. Protože v páru platí jakási komplementarita - tedy když ty jsi frustrovaná, tak on bude frustrovaný stejně, ale z něčeho jiného. Jeho reakcí je zalézt do pasivity. Je tu taky riziko, že prostě po něm vyžaduješ aby věci byly přesně podle tvého, což málo koho motivuje k tomu, aby takhle věci dělala a že se opravdu bude hodit věnoat víc pozornosti jak vlastním potřebám, tak jeho potřebám a hledáním cest, jak dbát na to, aby ani jedn z vás nebyl dlouhodobě frustrován v naplńování těch potřeb.

K té nenásilné komunikaci - poslechni si tenhle audiodokument

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

a projdi knihu - ke stažení zde https://uloz.to/…kace-ocr-pdf

Pokud by se ti nedařilo, najdi nějaký víkendový seminář nenásilné komunikace, nech dítko manželovi a vyraž tam. Voni to přežijou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3281
3.7.20 09:52
@warita píše:
hele, muj manzel je to same v bledemodrem. On teda byl takovy odjakziva, takze me nedrazdi nejaka zmena. Vsechno nechava na posledni chvilku, na nic nemysli, nic neplanuje. O osvetleni nad linkou v kuchyni jsem prosila doslova roky. Nekecam. Vzdy mi to odkyval a obratem zapomel. Ja musim pripominat ale i ruzne drobne opravy u nas doma.

Ja si ale nestezuju. Kdyz neco chci, tak si na to dohlednu sama. A co na tom, ze neplanuje vylety, tak je naplanuj ty? Proc ti to vadi? Alespon to budes mit presne tak, jak to TY chces mit. Predstav si, ze by se toho ujal on a naplanoval to nejak tak, ze ti to nevyhovuje. Tohle se totiz deje, kdyz se manzel do neceho pusti. Napriklad ma dovolenou, vi o tom cele mesice, nedela neresi neplanuje a naraz „milacku, tak nevim, jestli si vzpominas, ale mam pristy tyden naplanovanou dovolenou. Nepojedeme nekam?“ No jisteeeeee, dovolena a vylety se planuji zasadne 3 dny pred zacatkem dovolene. To jako vazne? Jsem nastvana. Manzel zacne horecnate neco hledat a vymyslet. Skonci se to na tom, ze ho nic nenapada, nic nemuze najit a kdyz neco najde, tak se mi to nelibi. Takze nakonec si k tomu sednu ja a do par hodin to mam naplanovane, letenky zarezervovane, ubytovani v hotelu, ktery splnuje moje ocekavani. A manzel se veze. Nekdy me to stve, ale ja jsme proste zvykla, uz od nej nic v tom duchu necekam.

Ma sove klady, krasne se o nas stara, po hospodach nelozi, doma pomaha s detmi a uklidem, je na nas hodny, ma se mnou andelskou trpelivost a management rodiny, akci a pod je holt na mne.

Takový muž potřebuje vedle sebe ženu vůdce. Pokud by byli oba takto pasivní, tak se nikam nehnou. Záleží na tom, co které ženě vyhovuje, některá to uvítá, že si může v podstatě vše zařídit sama a on akorát vše odkývne a další má takového chlapa za submisivního nekňubu, který potřebuje vodit za ručičku a potřebuje dostávat příkazy a ty plnit.
Vy to máte celé takové poněkud zvláštní. Když jsem si ten příběh četla, tak tvůj muž asi může být rád, že ses ho ujala, protože s takovou povahou, někdy skoro až ženskou, kdy ses ho ujala jako panice a stačí mu sex jednou týdně a je silně nábožensky založený, by ho řada žen vůbec nechtěla. Ono je už zvláštní, že si jako panic najde ženu o 10 let starší, prostě potřebuje někoho, kdo ho v životě povede, takovou asi druhou matku. Měli jste velké štěstí, že jste se potkali a vyhovuje vám to oběma. Já si vůbecn nedokážu přestavit, že bych si měla ve věku kolem 30 začínat něco s o deset let mladším panicem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3281
3.7.20 10:17

Já tyto typy nemám moc ráda, přijde mi, že oni se jen vezou a ožení se, aby péči matky vyměnili za péči ženy. Moje mamka má po smrti otce nového přítele, je jim přes 70 a ten je úplně nemožný, vše je problém, nic sám nezařídí, se vším potřebuje pomoct a je pomalý. Bylo to vidět hned, ale to ji nevadilo. Vidí to teď a jde jí to pěkně na nervy. On by klidně jen seděl u TV, četl a luštil křížovky nebo seděl a půl hodiny se díval do zdi. Nejen, že nevymyslí žádný program, to by ani tak nevadilo, kdyby vymyslela žena, ale on je i v domácnosti a na jiné práce levý a k ničemu se nemá. Prostě ten život mu nějak uplyne, nějak to prosedí, vše je namáhavé, složité, zkrátka pohodlnost a žádná chuť do života. V tomto věku by to člověk pochopil, ale on je takový celou dobu, co ho znám. Zkrátka hodí svůj život na někoho jiného, aby ten se staral a on nic nemusel. Jak si navyknou, tak pak se bez ženy už ani neobejdou, jsou neschopni samostatného života. Pro mě je tohle dost nepřitažlivé a mám pocit, že to ti chlapi dělají ne z lásky, ale z pohodlnosti, že sami nechtějí být jen kvůli tomu, aby se o ně někdo staral.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16330
3.7.20 10:29

@izquierdo tak a ted si predstav, ze manzel se do mne nezamiloval proto, ze mu supluju matku, nebo proto, ze jsem starsi, ale proto, ze jsem ho zaujala svou osobnosti a vzhledem.
O vekovem rozdilu vedel, ale nepovazoval to za zasadni. A co se tyka mne, ucarovala mi jeho uprimnost, dobrackost, trpelivost, vysoke moralni standardy a fakt, ze si jsme v hodne vecech podobni, mame stejne zajmy a pohled na svet, ocekavame od zivota to stejne, nase konicky se taky kryjou… zkratka a dobre, oba jsme citili souzneni dusi, jako s nikym jinym. A bylo nam spolu moc dobre.

Jasne, ruzne zeny maji ruzne ocekavani od partnera a pak se po x letech rozvadeji, protoze souzneni dusi asi mezi vyberove kriteria nepatrilo. Hledaji si k sobe partnera, ktery je asi bude vodit za rucicku a rozhodovat za ne. Nebo co tim chces rict presne? Ze je to v poradku, kdyz chlap vodi za rucicku zenu, ale kdyz to dela ona, tak je zle?

Ne schvalne, co myslis, ze je ve vztahu dulezitejsi? Kdyz je chlap hodny, chytry, dobrak od kosti, na rukou te nosi, miluje te bezmezne a o deti se stara jako nikdo jiny, nezahyba ti, nelze ti, po hospodach nechodi, nechlasta, nebere drogy, nekouri, ma stejny nazor na svet a na vychovu deti, milujete bezvyhradne a toleruje veskere tve mouchy, etc etc. Nebo umi naplanovat dovolenou a ujima se toho aktivne sam. No jasne, je to ta dovolena! CLOVEK MUSI MIT PRIORITY.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14265
3.7.20 10:36
@Anonymní píše:

Blbec…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3281
3.7.20 11:15
@warita píše:
@izquierdo tak a ted si predstav, ze manzel se do mne nezamiloval proto, ze mu supluju matku, nebo proto, ze jsem starsi, ale proto, ze jsem ho zaujala svou osobnosti a vzhledem.
O vekovem rozdilu vedel, ale nepovazoval to za zasadni. A co se tyka mne, ucarovala mi jeho uprimnost, dobrackost, trpelivost, vysoke moralni standardy a fakt, ze si jsme v hodne vecech podobni, mame stejne zajmy a pohled na svet, ocekavame od zivota to stejne, nase konicky se taky kryjou… zkratka a dobre, oba jsme citili souzneni dusi, jako s nikym jinym. A bylo nam spolu moc dobre.

Jasne, ruzne zeny maji ruzne ocekavani od partnera a pak se po x letech rozvadeji, protoze souzneni dusi asi mezi vyberove kriteria nepatrilo. Hledaji si k sobe partnera, ktery je asi bude vodit za rucicku a rozhodovat za ne. Nebo co tim chces rict presne? Ze je to v poradku, kdyz chlap vodi za rucicku zenu, ale kdyz to dela ona, tak je zle?

Ne schvalne, co myslis, ze je ve vztahu dulezitejsi? Kdyz je chlap hodny, chytry, dobrak od kosti, na rukou te nosi, miluje te bezmezne a o deti se stara jako nikdo jiny, nezahyba ti, nelze ti, po hospodach nechodi, nechlasta, nebere drogy, nekouri, ma stejny nazor na svet a na vychovu deti, milujete bezvyhradne a toleruje veskere tve mouchy, etc etc. Nebo umi naplanovat dovolenou a ujima se toho aktivne sam. No jasne, je to ta dovolena! CLOVEK MUSI MIT PRIORITY.

Kdyby to bylo jen to, že nenaplánuje dovolenou, tak je mi to jedno. Ale pokud se ten pasivní přístup prolíná i do ostatních oblastí života, tak by mne to vadilo. Aby nebylo vše jen na mne. Ty vlastnosti, které popisuješ u svého muže, má přece hodně lidí - hlavně, jak píšeš, že nedroguje, nechlastá a nekouří, nezahýbá, to snad splňuje velká většina mužů, ne?
Mne by zajímaly ty vyše vysoké morální standardy, jak se to projevuje nebo v čem je máte vyšší než ostatní lidé, když to často zdůrazňuješ. Jinak máš o těch prioritách pravdu, není to o tom, kdo plánuje dovolenou.
Jinak já bych si vedle muže mladšího o 10 let připadala divně, ani bych do takového vztahu nešla, a už vůbec ne s panicem. Vzpomínám si, že jsi dříve psala, jak jsi schválně při seznamování se oddalovala sex, abys vyloučila nevhodné muže a zůstali ti jen ti vhodní, nebo jak jsi je zvala domů na kávu a oni očekávai sex, který ale nebyl apod. Přišlo mi, že jsi to vždy brala tak, že ten sex chtějí vlastně jen muži a ženy vlastně vůbec. Nebo jak jsi někde psala, že normální je mít sex jednou týdně a že chlap není zvířátko a má se ovládat, nebo že ti manžel masíruje šlapky u nohou a u toho i usne nebo že má u toho erekci, ale nic nepokračuje, protože se přece musí umět ovládat. Proto myslím, že máš štětí, že vás spojují ty jiné hodnoty, protože řada mužů by s tebou kvůli tvému přístupu k sexu vůbec nebyla a s tvým mužem asi taky ne, protože má na svůj věk taky dost nízké libido. To je myslím také důvod, proč si oba vyhovujete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27916
3.7.20 11:21
@Liška32 píše:
No hele, každý má jen určité množství energie, někdo je od přírody akční, někdo méně. A ono když nemáš děti, domácnost, chatu, prostě když „jen“ chodíš do práce, té energie na ostatní věci zbývá víc. Ale když pak jí vyplácáš na denní chod, další už prostě není. Je to taková svého druhu depka. Nevím, jestli se s tím dá něco dělat, možná snad výživnější jídlo, víc odpočinku fyzického i psychického, někde ubrat. Energie ubývá i věkem, tak nevím, jestli se s tím dá něco dělat. Jak píšeš, že sám nic nezařídí ani když ty se na to vykašleš, přijde mi, že chce mít prostě klid.

To je dobrá úvaha. Je fakt, že moji bezdětní kamarádi jsou taky většinou plní energie, vrhají se do různých projektů, rekonstruují, vzdělávají se atd. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16330
3.7.20 11:31
@izquierdo píše:
Kdyby to bylo jen to, že nenaplánuje dovolenou, tak je mi to jedno. Ale pokud se ten pasivní přístup prolíná i do ostatních oblastí života, tak by mne to vadilo. Aby nebylo vše jen na mne. Ty vlastnosti, které popisuješ u svého muže, má přece hodně lidí - hlavně, jak píšeš, že nedroguje, nechlastá a nekouří, nezahýbá, to snad splňuje velká většina mužů, ne?
Mne by zajímaly ty vyše vysoké morální standardy, jak se to projevuje nebo v čem je máte vyšší než ostatní lidé, když to často zdůrazňuješ. Jinak máš o těch prioritách pravdu, není to o tom, kdo plánuje dovolenou.
Jinak já bych si vedle muže mladšího o 10 let připadala divně, ani bych do takového vztahu nešla, a už vůbec ne s panicem. Vzpomínám si, že jsi dříve psala, jak jsi schválně při seznamování se oddalovala sex, abys vyloučila nevhodné muže a zůstali ti jen ti vhodní, nebo jak jsi je zvala domů na kávu a oni očekávai sex, který ale nebyl apod. Přišlo mi, že jsi to vždy brala tak, že ten sex chtějí vlastně jen muži a ženy vlastně vůbec. Nebo jak jsi někde psala, že normální je mít sex jednou týdně a že chlap není zvířátko a má se ovládat, nebo že ti manžel masíruje šlapky u nohou a u toho i usne nebo že má u toho erekci, ale nic nepokračuje, protože se přece musí umět ovládat. Proto myslím, že máš štětí, že vás spojují ty jiné hodnoty, protože řada mužů by s tebou kvůli tvému přístupu k sexu vůbec nebyla a s tvým mužem asi taky ne, protože má na svůj věk taky dost nízké libido. To je myslím také důvod, proč si oba vyhovujete.

Promin, ale to je slatanina. Placas pate pres devate.

Mozna bych to zkratila na: s mym manzelem jsem ja, ne ty. Cili tve preference v mem vyberu a spokojenosti hrajou jakou roli? Spravne!! vubec zadnou. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16801
3.7.20 11:33

Mně by asi nevadilo, že neplánuje dovolené a tak. To u nás doma taky dělám já, všichni spokojení :mrgreen: Ale vadilo by mi, jdyby byl manžel pasivní, že by krom chození do práce a toho, co mu řeknu já, nedělal sám. od sebe nic, že by neměl žádný svůj zájem. To bych se bála, že zbačkorovatí. U nás manžel furt něco buduje, pořád si vymýšlí nějaká vylepšení obydlí, hlavně asi proto, aby měl relax od PC u fyzické práce. Takže já vymyslím dovču a on ji s hřebíkama v puse odkýve :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5789
3.7.20 11:38
@izquierdo píše:
Takový muž potřebuje vedle sebe ženu vůdce. Pokud by byli oba takto pasivní, tak se nikam nehnou. Záleží na tom, co které ženě vyhovuje, některá to uvítá, že si může v podstatě vše zařídit sama a on akorát vše odkývne a další má takového chlapa za submisivního nekňubu, který potřebuje vodit za ručičku a potřebuje dostávat příkazy a ty plnit.
Vy to máte celé takové poněkud zvláštní. Když jsem si ten příběh četla, tak tvůj muž asi může být rád, že ses ho ujala, protože s takovou povahou, někdy skoro až ženskou, kdy ses ho ujala jako panice a stačí mu sex jednou týdně a je silně nábožensky založený, by ho řada žen vůbec nechtěla. Ono je už zvláštní, že si jako panic najde ženu o 10 let starší, prostě potřebuje někoho, kdo ho v životě povede, takovou asi druhou matku. Měli jste velké štěstí, že jste se potkali a vyhovuje vám to oběma. Já si vůbecn nedokážu přestavit, že bych si měla ve věku kolem 30 začínat něco s o deset let mladším panicem.

Ty si toho neumíš představit mnohem víc. Tvoje vnímání světa a mezilidských vztahů je šablonovité a omezené, bez špetky tolerance a pochopení pro odlišný názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3281
3.7.20 11:40
@Betty MacDonald píše:
Ty si toho neumíš představit mnohem víc. Tvoje vnímání světa a mezilidských vztahů je šablonovité a omezené, bez špetky tolerance a pochopení pro odlišný názor.

No, ze si kolem 30 zacnu s panicem o 10 let mladsim je fakt mimo moji predstavu. Abych ho zaucovala apod. na bych fakt nebyla zvedava.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16801
3.7.20 11:41

Zakladatelko, ta manželova pasivita je ve všem? Nemá žádný koníček?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama