Manžel odešel. Jak řešit peníze?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
3.7.22 13:40

Manžel odešel - jak řešit peníze

Manžel oznámil, že je to pro něj konec vztahu, už ho to nebaví, já ho nebavím a že se mnou nechce bydlet. Samozřejmě neví, co bude dál, nechce nic řešit, jediný řešení bere jako rozvod (ale ještě ne teď, uvidí se…) a zatím bude bydlet u rodičů. jak řekl, tak udělal, sbalil se a odešel prakticky bez slova.
Bydlíme v bytě, kde platíme nájem. Oba pracujeme, on má o dost vyšší příjem než já, větší částku nájmu a energie platil on. O zbytek jsem se starala já. Jak to řešit teď? Pořád jsme manželé. Děti nemáme. Ze svého platu si nemohu dovolit vše táhnout sama. Musí mi nějak přispívat? Stěhovat se nechci, jsem zde spokojena. Do budoucna si chci najít ještě lepší práci, pak bych nájem a vše kolem snad utáhla sama, ale to není ze dne na den…
S manželem není řeč, ke stěhování mě nenutí, sám asi neví jak to bude a u rodičů nebude věčně..
prosím anonym, dost citlivý údaje.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
60024
3.7.22 13:45

Tak si hledej spolubydlení, menší byt nebo se vrať k rodičům bydlet.
Budeš se ho doprošovat, aby s tebou byl, když s tebou být nechce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29712
3.7.22 13:52

No nejlepší se bude rozvést a vypořádat SJM. Ale do budoucna ti fakt nemusí dotovat bydlení, protože ty se nechceš stěhovat do levnějšího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4433
3.7.22 13:53

No hele nejdříve se domluvte spolu. Nevim, jestli máš na něco nárok. Já bych to řešila tak, že bych se s manželem domluvila, aby alespoň 3 měsíce ještě platil svoji část nájmu (zvlášť, když bydlí u rodičů) a ty budeš mít chvilku času najít spolubydlící.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2832
3.7.22 13:58

Jak už tady psali. Pokud z bytu nechceš odejít, našla bych si spolubydlící.
A rozvod, vypořádat SJM.
Na internetu jsou právníci, kteří se specializují na rozvody a vyřeší za člověka téměř všechno a nestojí to nijak zvlášť moc peněz. Pohledala bych i v tomto - i pokud neplánujete rozvod teď hned, tak se hodí být informovaná co a jak by se dělo.
Je důležité zjistit co je na koho vlastně napsané - nájem, energie a tak dále.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1702
3.7.22 13:59

Stěhovat se nechceš, tak prostě navyš příjmy - zatím to holt pokryješ z úspor - to si můžete dohodou s manželem rozdělit už teď. :nevim: Já bych teda někde, kde na to nemám nebydlela, i teď máme nájem asi 20 % příjmu (ale teda máme oproti okolí celkem malý byt :lol:), takže bych to celkem na pohodu dala i sama, i kdybych byla rok bez práce. Navíc bych pak ve společném bytě fakt zůstávat nechtěla (kdyby na tom třeba dítě netrvalo), sama bych se co nejrychleji dekovala. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
3.7.22 14:01

Určitě bych to řešila s právníkem. Jaké máš a nemáš možnosti. Tuším že jedné známé takhle muž platil po nějakou dobu půl nájmu, ale žila s nima ještě jejich dcera co byla na vysoké. Je tvůj manžel a má povinnosti, určitě to nějak půjde vyřešit. Minimálně by ti měl pomoct i třeba s kaucí do menšího bytu a měl by začít řešit rozvodové papíry. Možná bys je měla podat sama dřív než on, ale to by ti poradil právník.
Určitě tvůj muž není blbej, ví kolik vydelavasa a kolik stojí nájem. Pokud se s tebou nebaví, zkus jeho rodiče nebo ať ho kontaktuje tvůj prvanik. Nemůže ze dne na den dělat že neexistuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3155
3.7.22 14:09

Požadovala bych, aby přispíval stejně jako doposud a časem sama uvidíš, jak váš vztah dopadne a jak případně budeš schopná sama náklady na byt hradit. Jeho odstěhování je jen jeho rozhodnutí, nic do budoucna přesně nenastínil… Zkusila bych se s ním domluvit. Máte mezi sebou vyživovací povinnost, takže s tím bych ho případně seznámila a pokud by měl jiný názor, obrátila bych se na soud. Rozhodně bych se nyní unáhleně nestěhovala a ani si do bytu nestěhovala podnájemníky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8752
3.7.22 14:10
@Anonymní píše:
Manžel oznámil, že je to pro něj konec vztahu, už ho to nebaví, já ho nebavím a že se mnou nechce bydlet. Samozřejmě neví, co bude dál, nechce nic řešit, jediný řešení bere jako rozvod (ale ještě ne teď, uvidí se…) a zatím bude bydlet u rodičů. jak řekl, tak udělal, sbalil se a odešel prakticky bez slova.
Bydlíme v bytě, kde platíme nájem. Oba pracujeme, on má o dost vyšší příjem než já, větší částku nájmu a energie platil on. O zbytek jsem se starala já. Jak to řešit teď? Pořád jsme manželé. Děti nemáme. Ze svého platu si nemohu dovolit vše táhnout sama. Musí mi nějak přispívat? Stěhovat se nechci, jsem zde spokojena. Do budoucna si chci najít ještě lepší práci, pak bych nájem a vše kolem snad utáhla sama, ale to není ze dne na den…
S manželem není řeč, ke stěhování mě nenutí, sám asi neví jak to bude a u rodičů nebude věčně..
prosím anonym, dost citlivý údaje.
Žijete sami, takže máte určitě něco nasporeno. Vezmi polovinu a tu zatím použij na nájemné a poplatky. Hned si najdi brigádu a vy dělej více peněz. Když být nechceš opustit, nic jiného ti nezbude.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27502
3.7.22 14:16

Máte právo na stejnou životní úroveň, takže by ti měl přispívat. Ale platí životní heslo - když chceš mít opici, musíš mít na banánky. Takže buď si najdi lepší práci okamžitě, ne v nějakým imaginárním budoucnu nebo si najdi levnější bydlení. Opravdu to u nás nefunguje tak, že by ti exmanžel platil alimenty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.7.22 14:33
@Janli píše:
Máte právo na stejnou životní úroveň, takže by ti měl přispívat. Ale platí životní heslo - když chceš mít opici, musíš mít na banánky. Takže buď si najdi lepší práci okamžitě, ne v nějakým imaginárním budoucnu nebo si najdi levnější bydlení. Opravdu to u nás nefunguje tak, že by ti exmanžel platil alimenty.

on ale není exmanžel, ale stále manžel, akorát se teď rozhodl bydlet jinde. Kvůli tomu si mám shánět spolubydlící? A myslím, že pořád máme vůči sobě vyživovací povinnost. To, že se sbalil a někam odešel je přece jeho věc a nic to na situaci nemění. Navíc žádný rozvod řešit zatím nechce. Jinak co jsem četla právnické články, tak manžel(ka) je povinen druhému zaručit stejnou životní úroveň jako má on sám.
nepřijde mi asi fér, aby manželka muže, který vydělává dejme tomu 100 k )příklad(, musela chodit na brigády aby splatila domácnost, protože manžel se rozhodl, že už ho to nebaví.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
3.7.22 14:34
  • Citovat
  • Nahlásit
10899
3.7.22 14:41

No hezké, panáček nechce nic řešit. Absolutně tady nechápu ty rady, jak si najít spolubydlící a podobně.
Do budoucna to budeš muset řešit určitě, ale dokud jste manželé, měl by se podílet. Což znamená, že bych mu zavolala, řekla si o částku a pokud nebude souhlasit, pak bych šla do poradny, jestli to lze řešit předpěžným opatřením. Pokud ne, v každém případě bych dala žádost na soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7878
3.7.22 14:54

Pokud nájem přesáhne dvě třetiny tvých příjmu, můžeš si požádat o příspěvek na bydlení. Nebo si najdi menší a levnější podnájem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14442
3.7.22 14:57
@Anonymní píše:
on ale není exmanžel, ale stále manžel, akorát se teď rozhodl bydlet jinde. Kvůli tomu si mám shánět spolubydlící? A myslím, že pořád máme vůči sobě vyživovací povinnost.To, že se sbalil a někam odešel je přece jeho věc a nic to na situaci nemění. Navíc žádný rozvod řešit zatím nechce. Jinak co jsem četla právnické články, tak manžel(ka) je povinen druhému zaručit stejnou životní úroveň jako má on sám.
nepřijde mi asi fér, aby manželka muže, který vydělává dejme tomu 100 k )příklad(, musela chodit na brigády aby splatila domácnost, protože manžel se rozhodl, že už ho to nebaví.

teoreticky jistě. prakticky pokud nechce dobrovolně, tak se jedině musíš obrátit na soud… a to už bych tedy rovnou místo žádosti o výživné podala žádost o rozvod :nevim: píšeš, že děti nemáte, tak co tě s ním drží, když nejenže odešel, ale ještě tě nechal i v bytě, o kterém ví, že ho stejně neuplatíš :nevim:

jako já bych podala žádost o rozvod a zároveň manžela informovala, že jednak podávám výpověď z bytu, protože sama ho neuplatím a jednak že pokud se nebude na platbách i nadále podílet až do ukončení nájmu, tak tam vznikne dluh, který půjde i za ním, protože i on je tam stále v nájmu. a než uplyne výpovědní doba, hledala bych si bydlení, které zvládnu ufinancovat i ze své mzdy. jo, a bych měla přístup k úsporám, tak bych si stáhla svoji část z účtu. aby on nebyl rychlejší a já od soudu neodešla bez peněz, protože už není co dělit :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat