Mateřská a třetí dítě

1687
26.5.11 08:50

Mateřská a třetí dítě

Ahoj,

prosím Vás o radu, resp. potvrzení mého předpokladu :lol:

Od 08/2007 jsem byla na mateřské s prvním dítětem, od 02/2008 pak na rodičovské. To se změnilov 02/2009, kdy jsem přešla na mateřskou s druhým dítětem. Od 09/2009 jsem na tříleté rodičovské s druhým dítětem. Po celou dobu jsem u jednoho zaměstnavatele.
Teď plánujeme třetí dítko. Chtěla bych ho porodit tak, abych mohla přejít ze stávající rodičovské (tu mám do 6.4.2012) na mateřskou. Předpokládám, že na mateřskou mohu nastoupit 6 týdnů před plánovaným termínem porodu, tzn. termín porodu byl nejpozději 6.4.2012 + 6 týdnů.
Chci se tedy ujistit, že tento přechod z rodičovské na mateřskou u třetího dítěte je OK. Dále se chci ujistit, že mi bude poskytnuta peněžitá pomoc v mateřství vypočtena na základě mých příjmů před prvním dítětem (tzn. v roce 2007).
Prosím, pokud víte, je to tak?

Díky předem za reakce :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15326
26.5.11 09:01

PPM u druhého dítěte nesmí být nižší než už u prvního dítěte, a u třetího se počítá z posledního vyměřovacího základu, který lze zjistit, a s druhým dítětem se neporovnáná x první a druhé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68238
26.5.11 10:14
makina píše:
PPM u druhého dítěte nesmí být nižší než už u prvního dítěte, a u třetího se počítá z posledního vyměřovacího základu, který lze zjistit, a s druhým dítětem se neporovnáná x první a druhé.

A z čeho si tohle usoudila? V zákoně je to psané obecně, není rozlišeno, zda se jedná o druhé nebo třetí dítě…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
26.5.11 11:12

Pokud navazuje 1 a 2 a 3 bez přerušení a není tam vyměřovací základ mezi 2 a 3, tak tak je to v pořádku.

Problém ovšem nastává, pokud si něco mezi 2 a 3 přivyděláš nebo máš proplacenou dovolenou /tam si ale nejsem jistá počtem dní/, prostě pokud se najde a vypočte vyměřovací základ, protože pak:
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství

Či-li 1. PPM - je vyměřovací základ
2. PPM vypočte se vyměřovací základ, porovná s 1 a pro výplatu se použije vyšší
3. vypočte se poslední VZ, porovná se s VYPOČTENÝM, nikoliv POUŽITÝM pro 2 a vezme se vyšší.

Takhle totiž PPM zamávala s jednou mou známou a jejich finančním rozpočtem, tak jsem si na to vzpomněla… Lépe si zavolat a ověřit si na OSSZ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1687
27.5.11 07:04

Uf, tak z toho nejsem úplně moudrá :nevim: Dovolenou jsem samozřejmě mezi mateřskými proplácenou měla (vznikl mi nárok na dovolenou u obou mateřských, byla mi pak následně zaměstnavatelem proplacena). Jiné příjmy jsem neměla.

Díky holky. Až to bude opravdu aktuální, tak si to ještě ověřím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
27.5.11 11:18

Podle mě se bude při výpočtu 3. PPM vycházet z VZ za proplacenou dovolenou, s porovnáním s vypočteným průměrem pro 2. PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama