Methotrexát a těhotenství

Anonymní
4.3.20 11:33

Methotrexát a těhotenství

Zdravím dámy.
Začátkem prosince jsem šla k doktorce, tj. 10.12.2019 a ta po vyhodnocení mého zdravotního stavu mi napsala methotrexát.

(Methotrexát dočasně ovlivňuje tvorbu spermatu a vajíček. Může způsobit samovolný potrat závažné vrozené vady. Je nutné, aby jste po ukončení léčby alespoň 6 měsíců neotěhotněla. - informace z Google)

Methotrexát jsem měla brát 5mg v tabletách jeden den v týdnu v poměru jednu tabletu ráno a jednu večer.

Lékařka mě varovala, že po lécích se mi může motat hlava, mohu zvracet, mají spoustu negativních vedlejších účinků a neměla bych na ně pít.

První den léčby jsem si dala pondělí 16.12.2019 a pak jsem tak koukala do kalendáře s tím, že Vánoce vychází na úterý, Silvestr taky a vlastně bych skrz ty léky nemohla moc pít. Rozhodla jsem se, že si tedy toho 16.12.2019 dám tak, jak jsme byly domluvení s lékařkou, uvidím, jak na to bude mít mé tělo reakce a podle toho se zařídím (motala se mi hlava celý den, nebylo mi dobře, ale nezvracela jsem.)

Přes svátky jsem nebrala nic a po Novém roce jsem měla jít hned 6.1. na revmatologii na kontrolu. Paní doktorka se mě zeptala, jak moje tělo na léky reaguje, já ji řekla, že nic moc, ale že jsem teda nezvracela, ale bylo mi mizerně. Ona to vyhodnotila tak, že mi dávku navýší a dodala, že pokud bych chtěla otěhotnět, tak musím vysadit půl roku před tím tyto léky, jinak se dítě narodí velmi nemocné popřípadě hrozí potrat.

Doma jsem o tom mluvila s přítelem a dospěli jsme k názoru, že léky brát nebudu. Co čert nechtěl.. :zed: 23.2. jsem měla dostat menstruaci, místo ní se objevila na testu druhá čárka a já jsem v 6 týdnu těhotenství. :zed: V neplánovaném těhotenství. Nejsem si vědoma, že by kondom selhal :think:
Antikoncepci neberu z jiných zdravotních důvodů.

Na gynekologii jdu příští týden, pochopitelně tam řeknu, že jsem to svinstvo brala jeden den v prosinci. Ale od té doby jsem neměla nic, odmítla jsem to brát. Ale vnitřně mám strach,.. Že mi řeknou, že musím na potrat, že to a ono…
Dítě není plánované, ale i tak už jsme se na to s přítelem celkem upnuli :srdce: a na potrat jít odmítám pokud vše půjde dobře.. Přece jen, je mi 25, přítelovi je 28.

Myslím na to už pár dnů a jsem z toho na nervy. :zed: Je tu někdo s podobnou zkušeností? (a omlouvám se, na délku textu)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
4.3.20 11:57

Jako zdravotník ti řeku jedno, nechtěla bych být tvým lékařem, ani tím co ti léčí tvojí základní chorobu ani gynekologem. Metotrexát se nasazuje pouze u závažných diagnoz, když není jiná bezpečnější alternativa. Takže máš evidentně nemoc, která není pod kontrolou. Co s ní udělá těhotenství, nikdo neví. Jedna dávka metotrexátu asi nic neudělala, ale… Jinak metotrexát patří mezi léky, které jsou v těhotenství PŘÍSNĚ zakázané. Když ho indikujeme my, pacientky jsou důsledně edukovány, že nesmí otěhotnět a musí brát antikoncepci, protože důsledky mohou být fatální. Prosím anonym, nechci být spojována s profesí, ale na tohle se nereagovat nedalo.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama