Mini zahrádka na balkoně

Fotoalbum tématu (9) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Michelle357
Povídálka 14 příspěvků 09.01.17 10:38
Mini zahrádka na balkoně

Ráda se s vámi podělím a samozřejmě i pochytám o nápady a triky.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

warita
Echt Kelišová 8177 příspěvků 09.01.17 10:58

Ahoj,

ja mam zahradu na balkone uz 4. rokem. Napestovat jde vsechno mozne :D

Chces mit spis kvetinky nebo chces pestovat zeleninu? Ja mam prevazne zeleninovy balkon, minuly rok jsem napestovala neskutecnych 11kg rajcat a to mam na balkone i jine veci, napr. papriky, cibuli, mrkev, salaty, redkvicky, jahody, bylinky (rozmaryn, salvej, oregano, matu, bazalku a petrzel). Docela se dari i celeru a kedlube. Kedlubu uz ale sadit nebudu, malo ji doma jime a ona nam pak ztvrdne casem a je stejne na vyhozeni. Misto toho radsi nasadim vic mrkve.

Jinak, cibuli sadim uz na podzim, aby se ujala a vyklicila. Na jare ma uz pekny naskok a nekdy v cervnu ji sklizim. Mam ji nasazenou v XXL kvetinacich o rozmerech 100×40×40cm. Do techto kvetinacu v polovine kvetna sadim rajcata, takze proste vytrhnu nejakou tu cibuli, aby bylo misto na sazenicku rajcete a zbytek cibule dozrava spolu s rajcety, funguje to optimalne. Na tento rok jsem nasadila 60 cibuli, to by mohlo nejaky ten cas vydrzet. Mrkev funguje taky spolehlive, ta mi vysi na zabradli. Papriky potrebuji hodne tepla, takze musis mit balkon orientovany na jih, jihovychod nebo jihozapad.

Kvetinky taky nejake mam, alena mojem balkone je vyslovene stredozemni klima, takze se dari jenom vecem, ktere rostou na jihu evropy. Mam anglickou ruzi, ale na balkone trpi, takze pujde ted na jare k mamince na zahradu. Dale mam oleandr, levanduli, fikovnik, zvonecky a ostronozku. Ostronozka ovsem taky muj balkon nedava, takze se bude stehovat. Musim si promyslet, co jineho teplomilneho na tom balkone zasadim :D

Prikladam par obrazku.

Uživatel je onlineKralikcek
Ukecaná baba ;) 1212 příspěvků 09.01.17 11:07

8o no to je neveritelny :potlesk:.a hlinu kupujes? hnojis necim?

mar772
Kecalka 114 příspěvků 09.01.17 11:14

@warita Nádhera :potlesk:

viky23
Neúnavná pisatelka 16318 příspěvků 09.01.17 11:22

@warita pecka :potlesk:

Xsvel
Kecalka 402 příspěvků 09.01.17 11:40

No a to mi pověz, co delas, aby ti neprosychaly květináče? Ja mám v létě terasu hrozne horkou, máme u nás celkem ostré slunce a terasa to teplo hrozně akumuluje.

kdochcekam 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.17 11:41

@warita Nádherná práce. Závidím a přeju. A prádlo sušíš kde? Vtěsnáš tam ještě sušák? Já měla posledně samé lobelky modré, levanduli a modré hortenzie. Byla to modrá nádhera. Na vaření mám zasazené bylinky, rajčata a čili papričky. Letos chci přidat truhlíkové jahůdky :jazyk: A květiny dát fialové :oops: :oops: :oops: škoda že ten balkon nejde nafouknout. ;)

MeganB
Zasloužilá kecalka 512 příspěvků 09.01.17 11:51

Ja začínám tento rok :) uz jsem dala jahody, eucakyptus a berani rohy na parapet a čekám, kdy vyleze :) dále budu mit rajčata, papriky, chilli a plno bylinek :) uvidime, snad mi nic nezdechne :lol:

warita
Echt Kelišová 8177 příspěvků 09.01.17 12:10

Ty velke kvetinace maji docela kapacitu pri 100×40×40. Kdyby se jednalo o rovnomerny kvadr, mel by takovy kvetinac 160 litru, ale ono to je o neco mene, 140 mozna? To kdyz se dobre zaleje, tak to neco vydrzi. V nejvetsich vedrech do toho rano naleju 8 litru a pokud vecer rajcata vypadaji povadle, tak neco pridam. Rajcata maji docela zizen a kdyz maji uz pres 2m na vysku, chlastaji jako duha.

Odparovani se da dale snizit tim, ze kvetinac zamulcujes napr. mokrou travou. Ta utvori na povrchu izolacni vrstvu. Alternativne musis kvetinac osadit pri zemi nejakou jinou bylinou, ktera se s hlavni rostlinou dobre snasi. Napr dobre funguje kombinace rajcata/bazalka. Ale tech kombinaci je vice, to musis nastudovat.

Samozrejme ne vsechny kvetinace jsou tak velke, ale miminum 30L dodrzuju. Kdyz ma 30L kvetinac podtacek, dobre se zaleje a mas ho zamulcovany, funguje to bez problemu. Zalevat se ovsem musi v nejvetsich vedrech kazdy den. Ano, voda neco stoji. Pro mne to je ale hobby a do hobby jsem ochotna nejakou tu korunu vrazit a jako bonus ma clovek bio potraviny vlastni vyroby.

Zavesne kvetinace na zabradli jsou objemove nejmensi a tim padem rychleji vysychaji, maji ale oproti kvetinacum na zemi tu vyhodu, ze visi ve vzduchu a neohrivaji se tak moc. Od dlazby totiz sala neskutecne vedro, tim jak se nahrivaji kachlicky. Ostatne, i zde dbam na objem… objednala jsem si extra velke zavesne kvetinace z amazonu: rozmery: 70×30×17. To se u nas bohuzel v Obi/Hornbachu/Bau­hause sehnat neda :(

Ale ono to jde i s beznyma zavesnyma, uz jsem to zkousela, takze nebojte se a smele do toho!

Jinak, mam na balkone i kompost (nesmrdi!!!) a nejenze likviduju takto bio odpad, vyrabim si vlastni kompost. 2× do roka to vyprazdnim… on by sice kompost mel podle spravnosti 2 roky zrat, ale muj komposter je vzdy po pul roku plny, takze co s tim. Je to povtsinou zkompostovane jen tak napul, ale ono kdyz se to rozdeli do kvetinacu, tak to velmi rychle dokompostuje tam. Rajcata a papriky po tom rostou jako silene. :mrgreen:

Michelle357
Povídálka 14 příspěvků 09.01.17 13:06

Ahoj :mavam: tvůj balkón je nádherný to ti teda tleskám :potlesk: No na balkoně pěstuji Macešky dá se říci že celoročně od semínka po rostlinku :) pěstuji především masožravé rostliny které mi už 4 roky dělají radost. Pořád dokupuji různé kultivary ale už se mi to nikam nevejde :lol: jelikož na zimu musí dovnitř tak se mi parapety zdají každý rok menší a menší :D minulý rok jsem měla slunečnice " nenáročná rostlina " dámy to si neumíte představit jak ta semnou cvičila :D rostla pořád pořád do výše ale květ žádný nakonec po celoročním snažení mi uschla :( můj nový přírůstek je gingo biloba. Chci se zeptat máte někdo zkušenost s cherry rajčatky?

Lu1234
Kecalka 195 příspěvků 1 inzerát 09.01.17 13:25

Ahoj, to je nadhera! Mohly byste mi prosim poradit, jakou odrudu rajcat vysadit (spis jako sazenice, nez seminka), aby dozravala uz behem leta a byla opravdu chutove dobra a aby rostliny byly spis mensiho vzrustu?
A dale by me zajimalo, jak velky kvetinac byste doporucily na jahody (staci klasicky podlouhly truhlik jako na muskaty treba 3 rostlinam?) Dekuji za rady :mavam:

Lu1234
Kecalka 195 příspěvků 1 inzerát 09.01.17 13:30

@warita zda se mi to, nebo mas pod rajcaty ve stejnem truhliku i mrkev? To vypada jako skvely napad! Kdy a jak tam prosim tu mrkev vysazujes? a myslis, ze by se tak pod rajcaty dalo pestovat i neco jineho?

warita
Echt Kelišová 8177 příspěvků 09.01.17 15:10
@Lu1234 píše:
@warita zda se mi to, nebo mas pod rajcaty ve stejnem truhliku i mrkev? To vypada jako skvely napad! Kdy a jak tam prosim tu mrkev vysazujes? a myslis, ze by se tak pod rajcaty dalo pestovat i neco jineho?

Ano, je to mrkev. Pod rajcaty jde hodne veci. Musis si vyhledat ktere plodiny se s cim snasi, ne vsechno jde. Mrkve by teoreticky sly dobre, ale asi mely malo svetla, nebylo to uplne ono. Dobre vysledky jsem mela s cibuli, bazalkou a s rapikatym celerem.

Co neprospivalo dobre: kedluba, petrzel, mrkve a paprika. Paprika a rajcata jsou ze stejne rodiny a oboje potrebuji hodne zivin, proste to nefungovalo. Pokud chces kombinovat plodiny v jednom truhliku (coz doporucuju, usetris misto), tak mrkve jdou velmi dobre s cibuli. Vezmes zavesny truhlik a zasadis do nej par cibuli na cik cak, na 70cm truhlik max 6 cibuli, at je rozestup. Do prostoru mezi cibule v nejhlubsim miste muzes dat nejakou mrkev, nezapomen jednotit, az naklici, jinak budes mit mrkvicky tenke jako vlasky. Clovek nesmi byt chamtivy pri vysatbe v zavesnem truhliku, objem zeminy a tim padem zivin je hodne omezeny a taky to muze skoncit tak, ze nebude prospivat ani cibule ani mrkev. Proste, vyzkousej to, sama uvidis, kde presne je ten spravny pomer.

Ja teda sadim kombinovane skoro vsechno, maximalizuju tim vynos. Pod paprikama mivam petrzel a koriander nebo bazalku. :D

PS: pro zacatecniky je super redkvicka a trhaci salat. Zkousela jsem i hlavky, ale to se moc nepovedlo :( Trhaci salat je super v tom, ze clovek nemusi uriznout celou hlavku, ale natrha si kolik potrebuje. Redkvicky se daji pestovat uz hodne kratce z jara, je to vzdy prvni plodina, co se u mne urodi a manzel basti redkvicky na snidani (ja to nejim, brka se mi po ni, ale chutove jsou dobre!)

Lu1234
Kecalka 195 příspěvků 1 inzerát 09.01.17 19:39

@warita to je uzasny, dekuju moc za tip na trhaci salat, ten jsem vubec neznala :palec: Zkusim letos vysadit salat a redkvicky, drzte mi palce!

Gustavo Woltmann
Povídálka 11 příspěvků 12.01.17 10:53

Wow, obdivuju, takže jde všechno, i zahrádka na balkoně s kompostem.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Kanadský život Lucie Vondráčkové: Na čím klíně zpěvačka sedí?

„Jsem kanadská matka,“ těmito slovy se Lucie Vondráčková na konci srpna... číst dále >

Bude náhrada za Českého slavíka, bez Gotta a Bílé. A s neznámými lidmi

Definitivní Ortel pro Českého slavíka? Jenom několik týdnů poté, co... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >