Mít dítě, nebo ještě pracovat?

Anonymní
16.1.20 12:47

Mít dítě, nebo ještě pracovat?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názory.
Je mi 27 let, druhý rok pracuji v jedné větší nemocnici. Práce je to náročná, ani ne tak fyzicky, jako psychicky. Neplacené přesčasy, domu chodím většinou po 10 hodinách v práci (zaplacených je 7,5 hod), pacienti i příbuzní často konfliktní. Několikrát měsíčně 24 hodinové služby (v noci se nespí). Kolektiv máme celkem v pořádku, někteří jsou více ambiciozní, jiní méně. Práce je tolik, že dříve odejít nejde, bylo by to na úkor pacientů.
Co si pamatuji, tak jsem chtěla pomáhat lidem a práce lékaře z toho přirozeně vyplynula. Škola byla náročná, ale žádný problém jsem se studiem neměla. První měsíce v práci jsem měla pocit, že to je počáteční šok, že to takhle nebude navěky. Ale čím víc jsem efektivnější, tím více práce mi přibývá. Mám pocit, že mě to zničí, začaly mi bolesti hlavy, večer mi buší srdce, výrazná změna na váze.
Mám přítele několik let, bydlíme spolu. Peníze máme celkem hezké, dohromady asi 80 tisíc/měsíc. Šetříme na dům, máme zatím cca milion.
Poslední dobou uvažuji, že bychom si udělali dítě, věk na to máme, ale problém je, že když jsem si to rozebrala, zjistila jsem, že by to byl hlavně útěk z práce, ne tikání hodin, nebo tak. Prostě budu raději doma s miminkem, než chodit do práce. Zní to strašně. Přítel řekl, že kdyby se to stalo, tak se samozřejmě postará, vezmeme se, ale radši by byl, abychom ještě nějaký rok počkali a našetřili více peněz a upevnili si pracovní pozice. Proto bych se chtěla zeptat, jestli jste to některá taky tak uspíšila, a jak to dopadlo?.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5166
16.1.20 12:54

Čekat, až naprší a uschne? Proč?
Nemusíte se přece hned „snažit“. Stačí se nechránit a nechat to plynout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.1.20 12:54

To mate ve svem clanku pravdu, to opravdu zni strasne.
Dite si poridte az si budete uplne jista, ze ho hrozne chcete a chcete byt maminkou.

Muj muz chtel mit dite jeste pred svatbou.
Ja jsem tehdy nebyla jeste pripravena, sice uz jsme spolu delsi dobu byli. Nemohla jsem s pevnym srdcem rict ze strasne chci miminko.

Ja bych tedy dala prednost mit miminko az po svatbe. S domeckem to uz bych neresila, jestli ho budete stavet letos nebo za 3 roky uz je celkem jedno.
Ja si nejdriv pockala na zasnoubeni, svatbu a pak jsme dali sanci i miminku, ktere nam tedy trvalo nejakou dobu pocit.
Nic bych nemenila, na miminko jsem se tesila, strasne jsem si ho vymodlila.
Nemam rada stres a pres.

V zasade ta vase prace - zkuste zmenit misto zamestnani, jinou nemocnici, mensi kliniku, atd..
Uvidite ze se vam treba potom lepe rozostri, zda si miminko tak prejete, nebo zda uz se vam po uteku ulevilo.
Vzdy je mozna zmena prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3549
16.1.20 12:56

Kvůli útěku z práce bych si miminko neporizovala. Spíš bych si zkusila promluvit s nadřízeným o svém stavu, že už máš dost… Jinak máš také právo na nemocenskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16892
16.1.20 13:00

Dítě bych si nedělala jako důvod útěku z práce, ale prostě, že ho chci, tenhle věk na první je ideál na první, ale musíš to tak cítit…
nechala bych to plynout a nechránila se, pokud miminko chceš

na druhou stranu si pamatuj, že vhodný čas na miminko nebude nikdy, naopak roky plynou rychle ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
558
16.1.20 13:00

Ahoj :mavam: a přítel by se nechal „zlomit“, když sám chce počkat?
Ve 27 letech bych tomu ještě neříkala uspíšení ;) Ve svém okolí mám dost kamarádek, co studovaly vysokou školu (práva/medyna). Některé čekaly kvůli odpracování let, pracovní pozici, smlouvy ne neurčito - většinou přišel „čas“ před oslavením třicítky. Jiná byla v jináči už na státnicích. Je to hodně individuální a na domluvě s partnerem, hlavně. Na to asi žádný mustr nebude :nevim: :kytka:
Pokud ale sama miminko vyloženě nechceš, tak bych klidně počkala a udělala něco s pracovním zaměřením, když chceš z něho touhle vážnou volbou utíkat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
363
16.1.20 13:04

Pokud si myslis, ze jsi na dite pripravena, tj. ze kdyby prislo, tak bys to zvladla, tak bych se nebala a prestala se chranit a uvidis…kazdopadne vekem jsi jeste mlada, takze je otazka, jestli pak nebudes mit pocit, ze jsi jeste mohla treba chvili cestovat a uzivat si tzv. bezstarostny zivot. Ja mela prvni dite v 25, rok jsem po VS pracovala. Zamestnani tehdy me moc neuspokojovalo…kazdopadne pak, kdyz jsem videla, ze s miminkem ma clovek fakt zodpovednost 24 hodin denne, tak prisel ten pocit, ze jsem si jeste mohla trochu „uzit“. Kamosky cestovaly, karierne postupovaly a ja byla doma s mladetem…
Spis byvh mozna zkusila zauvazovat, zda by muj problem nevyresika zmena pracoviste…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7796
16.1.20 13:21

A já bych do toho miminka šla. Je ti 27 a to je nejideálnější věk na dítě. Nemusíš otěhotnět hned, ale samozřejmě také můžeš. Pracuji v lázeňství, a když vidím, kolik žen k nám jezdí v celkem pokročilém věku a snaží se o první dítko, je mi jich často hodně líto. Pokud miminko stejně chcete, probrala bych to s partnerem. A neznič se, nikdo a nic ti zato nestojí. Já také toužila být lékařkou a dnes jsem šťastná, že nejsem. Nemáte to vůbec snadné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
931
16.1.20 13:22

Nj, to jsou ti rozežraní doktoři, co maj moc peněz a nic nedělají :mrgreen: :mrgreen:. Obávám se, že minimálně do atestace to lepší mít nebudeš. Zkus si třeba dát mezník (např dodělat základní kmen atd). A náplň osobní život (plánování svatby, stavba domku), ať se máš na co těšit. Ta chuť na miminko přijde sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1350
16.1.20 13:30

Já jsem se taky strašně těšila, že budu chvíli doma a že nebudu muset řešit práci. Děti byly plánované, nebyl to útěk z práce, ale prostě jsem si naivně myslela, jak si doma odpočinu. Jsem doma druhým rokem a strašně chci zpátky do práce :-D a říkám si, jak jsem byla blbá, že jsem si tohle mohla myslet :-D Domů chodíš po 10 hodinách práce, ale až budeš doma s dítětem, tak nebudeš pracovat 10 hodin, ale nonstop :-) takže asi tak :-)

Příspěvek upraven 16.01.20 v 13:31

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1997
16.1.20 13:31

Píšeš, že si lékař. Ti to tak „bohuzel“ mají. Nevím, jestli sis nezvolila spatny povolání, nebo si trochu mimo realitu. Dítětem svůj problém akorát odsunes. Mimochodem v první práci jsem byla taky od nevidím do nevidím za 15tis hrubyho a čím sem byla lepší tak sem měla víc a víc práce. Tak sem si prostě řekla, že tak ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
16.1.20 13:32

@carola Také bych nečekala :) Věk ideální, a myslím že byste byli za mimčo rádi oba :) Ono také se může (a nemusí) stát, že třeba za 5 let sice budete mít našetřeno, budete mít dům, ale z práce - pokud zůstaneš, tam kde si a v této zátěži - budeš vyřízená, a otěhotnět „na povel“ pak nemusí být vůbec snadné :) Jak tu některé psaly, nikdy není „nejideálnější“ čas, a stejně tak nemusíte hned vyloženě snažit, ale nechala bych náhodě bez ochrany :) :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.1.20 13:34

Nech tomu volný průběh, třeba otěhotníš hned, třeba za rok. Já s prvníma dvěma otěhotněla hned a na to třetí jsem čekala 2 roky než se zadařilo… :srdce: :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5408
16.1.20 13:37
@carola píše:
A já bych do toho miminka šla. Je ti 27 a to je nejideálnější věk na dítě. Nemusíš otěhotnět hned, ale samozřejmě také můžeš. Pracuji v lázeňství, a když vidím, kolik žen k nám jezdí v celkem pokročilém věku a snaží se o první dítko, je mi jich často hodně líto. Pokud miminko stejně chcete, probrala bych to s partnerem. A neznič se, nikdo a nic ti zato nestojí. Já také toužila být lékařkou a dnes jsem šťastná, že nejsem. Nemáte to vůbec snadné.

A pak jsou takove, ktere, dle tabulek, ve vyssim veku otehotni na prvni pokus. Neda se to pausalizovat, problemy jsou napric vsemi vekovymi kategoriemi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11345
16.1.20 13:44

Hele - s dítětem se blbě dodělává atestace, leda by tvůj partner vyloženě přebral většinu poviností péče o dítě. Jasně že to jde, ale vyžaduje to ještě víc úsilí, než teď.

Příjde mi, že tě především vysává pracovní prostředí a tu mateřskou vidíš trošku jako cestu ven. Což je kapánek nefér vůči tomu dítěti, zejména když prostě ten první rok je náročný a ubíjející víc než tvoje současné zaměstnání.

Jsou jiné cesty ven aniž by ses musela vzdávat to, že chceš být doktorka v nemocnici.

Totiž najít si jiné pracoviště a dodělat atestaci tam. Je možné že někde v ČR to bude nadprůměrné, tedy lepší než u vás, ale rozhodně stojí za zvážení odchod za hranice. A teda školky a podpora pro matky s dětmi a férový přístup k ženám lékařkám je prostě třeba v německu či rakousku mnohem lepší. (němčinu se doučíš)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama