Reklama

Morčata - 2 dominantní samice a mladý sameček

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Klara.mzykova
Nováček 5 příspěvků 22.08.18 17:54
Morčata - 2 dominantní samice a mladý sameček

Ahojky.
Mám otázku. Dva roky máme dvě samice morčat. Snáší se dobře, ale obě dvě jsou poměrně dominantní. Jedna koupena ve zverimexu a druhá je z druhé ruky. Táta nám letos v červnu přinesl od tety mládě z vrhu, samečka.

Seznámení proběhlo na neutrální půdě a nepřišlo nám na něm nic neobvyklého. První den to vypadalo, že bude vše v pořádku,… bohužel jak se sameček trochu rozkoukal, obě samice se s ním začaly prát. Vykousávaly mu srst na zádech, klapaly zubama kdykoliv se přiblížil.

Když bylo vidět, že to opravdu nepůjde, rozhodli jsme se, že výběh přepažíme pletivem, aby si na sebe zvykali ale nemohli si ublížit. Měsíc fungovali takhle. Po té se jelo na prázdniny na chalupu, kde byla nová dvoupatrová průchozí králíkarna, kde měli morčata možnost sejít až na zem do trávy. Tam jsme pustili nejdřív samce aby si to označoval. Pak jsme tam dali ty dvě a pořád stejné. Druhý den jsem přišla a sameček roztrhnuté obě uši s záda pokrytá četnými kousanci a téměř bez srsti.

Máte nějakou podobnou zkušenost, radu nebo něco? Nebo jsou do konce života odkázaní žít v homopáru bez mladých? :?

Reklama

Reakce:

Pipet
Generální žvanilka 24083 příspěvků 22.08.18 18:39

Tak hlavně, jestli samice doteď neměly mladé, tak už by je mít neměly. Tím se to celkem řeší.

Klara.mzykova
Nováček 5 příspěvků 22.08.18 19:04

@Pipet neměly. Nevím v kolika letech by měli morčata zabřeznout. Nicméně teta má dva páry morčat a minimalne přes pět let dává mladý do petka. Tudíž si nemyslím že ve dvou letech by měli být odkazaný na život bez mladých.

Pipet
Generální žvanilka 24083 příspěvků 22.08.18 19:40

Jde o to, že když nějak do roka poprvé neporodí, dojde ke srůstům kostí? v oblasti pánve a pozdější porod je nebezpečný / mláďata se narodí předčasně - nevím přesně, najdi si to.
Jinak jsou ve dvou letech v plné síle.
Mám tři morčata - holky a mladé mít nikdy nebudou. Nemyslím, že by jim to vadilo.

Afrikana
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 22.08.18 21:51

@Klara.mzykova Morcatum je srdecne jedno, jestli budou mit mlade nebo ne. Dve samice spolu budou zit naprosto spokojene. A pokud teta chova dva pary morcat a samice ji pravidelne rodi a ona nosi mladata do zverimexu, tak to snad nekomentovat… Chudaci mladata a chudaci samice.

Samice a samci se chovaji zvlast a samice se davaji maximalne dvakrat rocne s patricnym casovym rozestupem (aby se zbrchaly po predchozi brezosti a odchovu mladych) k samci na mesic na pripusteni. A samozrejme se mladata nenosi do zverimexu, ale slusni chovatele jim hledaji sami nove majitele. Ale jak pise @Pipet, tak dvoulete samice uz jsou na prvni zabreznuti stare, protoze nemaji dostatecne pruznou sponu spojujici panevni kosti.

Takze nejlip udelate, kdyz kluka nekomu venujete, pripadne ho nechate v kleci bokem. Jestli chcete zkouset, zda se zkamaradi, i nadale, tak pak kluka nechte vykastrovat, at jednak samicim nehrozi nebezpeci, ze kvuli prvnim porodu v pozdnim veku zarvou, a jednak nesazi mladata jako Bata cvicky, pokud tenhle vas experiment napoprve preziji.

Klara.mzykova
Nováček 5 příspěvků 22.08.18 22:09

@Afrikana no, na vesnici se myši nekastrují, ani se mladým nehledají majitelé, to je raději pustí do pole, nebo dají do zverimexu, kde mají větší šanci na spokojený život :) není to kvůli penězům.

Klara.mzykova
Nováček 5 příspěvků 22.08.18 22:12

Jinak díky za osvětlení. Nikdy nás nenapadlo, že by mohli mít takový růstový omezení. Morčata se kupovali pro sestřičku jako zábava a nikdy jsme o nich nic nezjišťovali, pro nás jsou to jen myši.

Pipet
Generální žvanilka 24083 příspěvků 22.08.18 22:17

To jsou pindy s tou vesnicí :roll:
Je snad jedno, kde bydlím, pokud si pořídím živého tvora, je přece mou povinností si nastudovat, jak se o něj starat.
A je jedno, jestli je to kůň, kráva, prase, pes, kočka nebo myš.
Koťata taky topíte? Nebo kočky už se kastrují?

Klara.mzykova
Nováček 5 příspěvků 22.08.18 22:38

@Pipet já jsem z Prahy, jen říkám jak to tam chodí. A představte si že jsou i lidi, co topí koťata i štěňata????????‍♀️ Ale co my s tím zmůžeme. V malých vesnicích se to neudá, když má každý na zahradě psa nebo kočku (a teď nemluvím plánované březosti, až mě zase budete házet do jednoho pytle s nima ???? vznesla jsem dotaz, možná proto, že jsem jediná koho to zajímá. Neprosila jsem se o soudy mé osoby ani mé rodiny????????

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Z lamače srdcí je pobledlý tlouštík. Řeší Elon Musk problémy návykovými látkami?

Ještě donedávna platil za miláčka davů a byl jedním z malé hrstky miliardářů,... číst dále >

Ivo Rittig se vyšňořil k soudu kvůli tunelování, na cestu se posilnil Moëtem

Lobbista Ivo Rittig je dnes na soudním projednávání ohledně kauzy údajného... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >