Na co mám jako budoucí maminka nárok?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

martie
Nováček 7 příspěvků 12.05.03 14:37

Ahoj.

Chtěla jsem se zeptat, na koho se nejlépe obrátit o radu, co všechno je potřeba zařídit kolem miminka co se týče různých sociálních příspěvků a podobně. Bohužel ve svém okolí nemám nikoho, kdo by se v těchto věcech příliš vyznal a pracovnice u nás na sociálce ochotou zrovna neoplývají. Většinou všude narážím pouze na různé obecné informace.

Zajímalo by mě na co mám vlastně nárok, kam se obrátit a co je naopak mojí povinností.

S přítelem žijeme ve společné domácnosti, i když trvalé bydliště máme každý úplně někde jinde. Svatbu prozatím neplánujeme, tj. budu zatím svobodná maminka. Bohužel mám v zaměstnání smlouvu na dobu určitou, která bude končit dřív než bych měla nastupovat dovolenou, takže předpokládám, že bych se potom měla nahlásit na pracovní úřad přes který by mi byla vyplácena mateřská? Před termínem porodu budu mít odpracované víc jak dva roky, během kterých jsem nebyla nikdy nemocná, takže sociální platím v pořádku. Miminko bych asi měla kvůli jménu nahlásit někde na matriku … jaká povinnost a jaký nárok by v tomto případě plynula pro otce dítěte?

Je-li tady někdo kdo má v těchto věcech přehled, ať se prosím ozve, případně víte-li kam se obrátit, kde by mi všechny moje otázky zodpověděli.

Díky moc a přeju pěkný týden. martie

Reklama

Reklama

Reakce:

Anonymni  12.05.03 23:13

Ahojky, nevím, jestli Ti moje rada bude co platná. Výborná na tuto problematiku je taková růžová knížka Mateřská a rodičovská dovolená z nakladatelství Grada. Tam bys měla najít všechny odpovědi na svoje otázky. Je to napsáno tak, že i laik jako jsem já tomu docela dobře porozumí.

Co se týká svobodných maminek, tak vím, že do porodnice s sebou musíš mít svůj rodný list namísto oddacího. Ale nevím, jak je to s přiznáním otcovství, jestli to je nutné či ne.

Miminko snad ani nemusíš nahlásit na matrice, to dělají v porodnicích, alespoň u mě to tak bylo. Ale před tím se vyplňuje formulář, který se odevzdá v porodnici. Každá porodnice to má ale jinak a jiné formuláře… No a po propuštění z porodnice, nebo to může udělat i otec dítěte (nevím ale jak v případě, že nejste svoji), si dojdeš na příslušný úřad pro rodný list dítěte. Každopádně by Ti s tím mohli poradit právě v porodnici po porodu. Také je důležité zaregistrovat miminko do osmi dnů po porodu u zdravotní pojištovny, která musí být totožná s tou matčinou. Těch osm dnů se nemusí tak přísně dodržet, ale je lépe to udělat co nejdříve.

Jako svobodná matka máš určitě nárok na nějaké příspěvky, ale co vím z vyprávění, tak se musí nějak dokazovat, že žiješ opravdu sama, aby Ti nějakou tou stovkou přispěli. To víš, úřady se z penězma nepředaj.

Po porodu je také dobré si vyřídit porodné, které činí, při porodu jednoho dítěte, něco přes osm tisíc. Formulář Žádost o porodné dostaneš na sociálce v místě trvalého pobytu. K té žádosti potom musíš přiložit i rodný list.

Jinak mateřská dovolená trvá od asi 35. (nevím to přesně) týdne těhotenství do zhruba půl roku věku dítěte (u svobodných matek je to delší). A pak musíš žádat o rodičovskou dovolenou, která trvá do tří let věku dítěte respektive čtyř let…

Je toho prostě hodně, ale myslím, že se brzy zorientuješ, taky jsem se toho bála, ale vše se dá nějak zkoulet… Každopádně Ti fakt doporučuji tu knížku.

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 13.05.03 02:58

Mám pocit, že mateřství tě chrání před ukončením pracovního poměru stejně jako nemoc (určitě v době výpovědní lhůty), nevím ovšem zda i u doby určité, každopádně jestli ano, tak ti prostě pracovní poměr nekončí a zaměstnavatel si tě musí držet do odchodu na mateřskou, jejíž vyplácení bude tímpádem zajišťovat on (nebo správa sociálního zabezpečení, pod kterou zaměstnavatel patří - u malých organizací). Vpřípadě, že u PP na dobu určitou (stačí rychlý dotaz v některé AK za stovku) je to jinak, pak máš pravdu s tím pracovním úřadem.

Trošku je to zamotané s otcovstvím. Když nahlásíš otce, bude zapsán v rodném listě dítěte. Jako svobodná matka očekávej zájem ze strany sociálního odboru OU, měla by tě navštívit brzy po porodu sociální pracovnice:-Y, dozví se o tobě pravděpodobně ze žádosti o porodné (všude to funguje jinak) anebo po půl roce ze žádosti o rodičovských příspěvek (taky se žádá tam). U nás normálně „práskala“ porodnice - Bulovka.

Ale k tatínkovi: jestliže budeš chtít uplatnit jakýkoli nárok na vyšší příspěvky coby svobodná matka a bude uveden v RL, musíš s ním mít vyřízeny alimenty a výchovu, dříve to muselo proběhnout soudně, nevím, jestli to teď nezmírnili a nestačí nějaká třeba notářsky ověřená dohoda. Navíc budou ověřovat společnou domácnost, budete-li oficiálně bydlet ve společné domácnosti, budete posuzováni jako druh a družka a výhod svobodné matky neužiješ (jinak má dítě trvalý pobyt podle tvého). Nebo budeš muset prokazovat a prohlašovat, že se o Vás nestará. Na druhou stranu ho můžeš zapřít, některé z výhod svobodné matky se dočkáš (ale pozor na společnou domácnost s přítelem - byť ne otcem - pro výši některých příspěvků - vyšší rodičovský příspěvek, výše přídavků na děti, jednorázové nebo pravidelné sociální dávky do výše životního mimina - to může být rozhodující).

Ale nebude ti moci pomoct ani u lékaře, nepustí ho do porodnice, kdyby se s tebou nebo s mimískem něco stalo, tak prostě neexistuje. Po dvou letech dítěte si maximálně může zažádat o soudní uznání otcovství na základě krevní zkoušky (je to hrůzná představa, ale život přináší různé příšernosti)

A v okamžiku, kdy budeš chtít, aby se otec stal skutečným otcem - tedy byl dopsán do rodného listu, budete mít pěkné papírovací martýrium, dříve to opět muselo být potvrzeno soudním rozhodnutím - nevím jak teď.

Aby nebylo všem problémům konec, budeš-li chtít, aby miminko mělo příjmení po tatínkovi (v případě plánované svatby někdy po porodu), musíte oba zajít na matriku OU ještě před narozením dítěte a do porodnice přinést o tomto svém rozhodnutí od nich papír. Druhou variantou je, že se dítě narodí pod tvým příjmením a při zápisu do matriky - někde odesílají žádost už z porodnice, někde musíš co nejdříve po porodu zajít na matriku OU sama - to změníte na otcovo příjmení - nutný souhlas otce. Jestliže nepotřebuješ využívat finančních výhod svobodné matky (a tudíž některé skutečnosti zapírat), normálně zajdi na sociální odbor Obecního úřadu a tam ti poradí se vším (nenech se odbýt, je to jejich povinnost), navíc budeš brána jako zodpovědná svobodná matka, což bude plus u sociálních pracovnic, nevdanost jim většinou nevadí - už nejsou tak prudérní jako dřív a nebudeš muset vymýšlet nějaké důvody. Každopádně napiš, jak jsi dopadla. Já jsem se na poslední chvíli rozmyslela a šest dní před porodem uspořádala svatbu rychlovku - když jsem zjistila, co všechno bych jako novopečená svobodná matka musela vydržet. :-). Takže jsem svobodnomateřství vydržela jen 14 let, dříve to bylo jednodušší, i ty soudy probíhaly jako na drátku. Ale když jsem spočítala, kolik jsem dala za všechny soudní kolky, vyšlo to jako kolek za svatbu a předmanželskou smlouvu o financích a péči o děti (u notáře).

Romana, můj mail najdeš po „ro“

[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: ro dne 13.05. 2003 03:02 ]

[ Tento příspěvek byl upraven uživatelem: ro dne 13.05. 2003 03:37 ]

Anonymni  13.05.03 10:07

Ahoj,

podle me je nejlepsi si vsechny informace sehnat na socialce, pripadne matrice.

ja jsem odchazela z prace take po dobe urcite. myslim, ze pokud nastoupis do 42 dnu od ukonceni PP (nebo jeste v PP) na neschopenku plati ti ji zamestnavatel a pak i materskou..jinak to resis se socialkou..

na co mas narok? porodne (kolem 8500,–), materska (27.tydnu pocita se z platu), rodicovsky prispevek(zhruba 2500,–) a podle prijmu domacnosti na ostatni prispevky (bydleni, apod)

v pripade, ze nejsi vdana…do porodnice si vezmes rodny list a pokud chces uznat otce tak nejaky potvrzeni z matriky! vyrizuje se,myslim pred porodem…a dite pak muze mit prijmeni otce..ale to je rozhodnuti na vas…

dite je automaticky pojistencem zdravotni pojistovny matky, a pokud to neudela porodnice tak se musi dite nahlasit na matrice.(8 dnu)

nevidim v tom nic sloziteho akorat se porad papiruje. preji ti pohodu a klid a dobre porizeni!! Zoe

martie
Nováček 7 příspěvků 14.05.03 10:35

Díky všem za odpověď, určitě mi to hodně pomohlo. Jak se znám, tak si ale vymyslím ještě pár doplňujících otázek :o).

Popravdě řečeno, vzhledem k výši rodičovského příspěvku se mi do vyřizování nějakých papírů ani nechce, ale podstoupím to a aspoň bude na plínky :o).

Ještě jednou díky a mějte se všechny moc pěkně. martie

Anonymni  20.05.03 07:37

Já jsem porodila jako svobodná, ale žijeme s přítelem ve společné domácnosti. V porodnici byl syn veden na moje příjmení, po návratu domů jsme šli společně na matriku, kde přítel podepsal formulář na uznání otcovství a za chvíli byl vystven rodný list s příjmením otce. V očkovacím průkazu jsem příjmení přeškrtla a napsala nové a bylo to. Na sociálce také nebyl problém, jako žadatelka o porodné i přídavek na dítě jsem šla k paní, co má podle příjmení na starosti mě, vyplnili jsme doma papíry za oba, také nebyl problém, všechno vám poradí. Teď jsem nastoupila do práce a přítel na rodičovskou dovolenou, opět dobrá zkušenost, jen referent od písmene příjmení otce. Uvažovala jsem o výhodách pro svobodné matky, ale než vymýšlet, proč má u mě věci a kdy chodí na návštěvy apod., radši jsem oželela další týdny mateřské. Sociálka u nás nebyla a je klid. Mirka

Anonymni  21.05.03 15:13

Ahoj,

prave resim stejnou situaci jako vy, a tim rozdilem, ze jeste nejsem tehotna. Na uradu prace mi rekli, ze pokud je pracovni smlouva na dobu urcitou, konci vyprsenim smlouvy at uz jsem tehotna nebo ne. (Pokud to na mne nepoznaji asi mi smlouvu prodlouzi). Mam se pak prihlasit do evidence nazamestnanych a vsechny davky budu dostavat od pradcaku a od socialky.

Po precteni ostatnich prispevku jsem se jenom utvrdila v nazoru, ze nez se nechat kvuli par stovkam navic buzerovat radsi se vdam i kdyz s tim je taky spousta starosti a na uradech se snazi aby to bylo co nejslozitejsi. Pokud chceme mit deti musime se holt smirit s tim, ze tech penez moc mit nebudeme. Ale to muze byt pouze docasne, protoze si holky predstavte, ze z tech mimin co ted porodime, muze byt do 20 let nejaky Jagr nebo Herzigova a ti nas pak budou zivit ! :-) :-) Takze hlavu vzhuru . ahojky Hanka

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Za dinosaury do Drážďan: Dinopark baví ještěry i prolézačkami

Saurier Park je nádherný areál jen kousek od Drážďan, ve kterém najdete více... číst dále >

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a... číst dále >

Příběh Dáši: Z manžela se v důchodu stal líný a nerudný dědek

Jsem už tři roky v důchodu a užívám si to. Těšila jsem se, až i manžel... číst dále >

Reklama