Nadměrná denní spavost

3745
28.2.21 13:56

Nadměrná denní spavost

Ahojte,
obracím se na vás, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost, nebo nevíte, co s tím. Jde mi o to, že spím pořád víc a víc hodin. Trvá to už několik let, spala jsem i ve spánkové laboratoři, ale poslední měsíce (možná v souvislosti ze stresem z Covidu) se to ještě zhoršuje a např. včera jsem už byla vzhůru jen 4 hodiny z celého dne. Ale i ty hodiny, co jsem vzhůru, nejsem ničeho schopná a myslím jen na postel. Zkoušela jsem kafe, procházku… ale vůbec to nepomáhá, celou procházku si přeju, ať už jsem doma a můžu do postele. Jsem úplně paralyzovaná. Nezvládám už pomalu ani domácí práce (teď jsem pracně vyluxovala, ale celá jsem se u toho klepala), hlavu si myji už jen jednou týdně, protože vůbec nemám sílu. Ale náladu příliš depresivní nemám. V jedné poradně mi psali, že by se mohlo jednat o atypickou depresi, ale nevím. S psychiatričkou to proberu, ale zajímala by mě spíš vaše zkušenost (pokud ji někdo takovou máte), co může pomoci, nebo čím se to léčí. Četla jsem i o modafinilu na léčbu nadměrné spavosti. Jsem vážně zoufalá. Hrozně bych si přála se ráno probudit alespoň částečně svěží a vyspalá, aby mi stačilo cca 8 hodin spánku… Děkuji a přeji vám hezký den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16146
28.2.21 14:04

Kdy si byla naposledy na preventivní prohlídce? Máš za poslední rok vyloučenou poruchu štítné žlázy? kontrolovali ti hladiny železa, b-vitamínu a Dčka?

Neurolog tě viděl a měři ti eeg s cílem vyloučit netypické epilpetické stavy?

Jinak to může být celkem klasický příznak toho, že se zhoršuje depresivní ladění. Řeš to s psychiatričkou pokud bereš antidepresiva, tak zvažte nějaká s více stimulačnm účinkem.

Zároveň tedy pokud jsi v ambulantní psychiatrické péči a ne v psychoterapii, tak hlasuju za to přidat i tuhle část možné cesty zpět k větší kontrole nad svým životem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 14:25
@Ou píše:
Kdy si byla naposledy na preventivní prohlídce? Máš za poslední rok vyloučenou poruchu štítné žlázy? kontrolovali ti hladiny železa, b-vitamínu a Dčka?

Neurolog tě viděl a měři ti eeg s cílem vyloučit netypické epilpetické stavy?

Jinak to může být celkem klasický příznak toho, že se zhoršuje depresivní ladění. Řeš to s psychiatričkou pokud bereš antidepresiva, tak zvažte nějaká s více stimulačnm účinkem.

Zároveň tedy pokud jsi v ambulantní psychiatrické péči a ne v psychoterapii, tak hlasuju za to přidat i tuhle část možné cesty zpět k větší kontrole nad svým životem.

Ahoj, díky moc za reakci, štítnou žlázu mi nabírala psychiatrička v prosinci vzhledem k tomu, že beru Lithium a byla ok. Jinak kompletní odběry jsem měla minulý týden (měla jsem mít zákrok v CA, který zrušili). B vitamín a D vitamín mi nikdy nikdo nekontroloval. Železo už dávno. KO mám úplně v normě (i erytrocyty).

EEG jsem měla naposledy v roce 2010, bylo v pořádku no a pak jsem ho měla ve spánkové laboratoři a tam taky vyšlo vše ok, jen napsali, že moje hypersomnie je sekundární k psychiatrickému onemocnění, ale to mi nebylo zdaleka tak blbě, jako teď.

Nad stimulačními AD jsem přemýšlela (zejména bupropion, nebo moclobemid), ale už jsem obojí brala v minulosti bez efektu na mé stavy a po moclobemidu jsem ještě měla šílené úzkosti.

Na psychoterapii chodím, jen nevím, jak to s ní bude teď ty 3 týdny v lockdownu.

Tak nevím, ale strašně mi to omezuje život, pak mám samozřejmě špatné myšlenky.

Ještě jednou díky a kdyby tě ještě něco napadlo, co zkoumat, tak budu ráda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16146
28.2.21 14:41

@Lollitka - aha, ty bereš lithium, tak to rozhodně prober s psychiatričkou, jestli neupravit dávkování,

Jen tak ti střelit stimulační AD když potřebuješ stabilizátory nálady může udělat pěkný hokej, fakt to potřebuješ řešit s psychiatrem.

Nějak to půjde, ale je to hodně daleko za možnostmi mých znalostí.

A jesti to řešíš už dlouho, tak bych možná zvážila možnost nechat se poslat na chvíli do NUDZU, ať si tam trošku hrají s dávkováním a klidně i s krátkodobou hospitalizací. (něco mi říká že na otevřeném oddělení teď vlastně bude o něco lépe než nám tady bez ochranny zdí a pečujícího personálu :-D )

https://www.nudz.cz/…uchy/profil/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 14:56
@Ou píše:
@Lollitka - aha, ty bereš lithium, tak to rozhodně prober s psychiatričkou, jestli neupravit dávkování,

Jen tak ti střelit stimulační AD když potřebuješ stabilizátory nálady může udělat pěkný hokej, fakt to potřebuješ řešit s psychiatrem.

Nějak to půjde, ale je to hodně daleko za možnostmi mých znalostí.

A jesti to řešíš už dlouho, tak bych možná zvážila možnost nechat se poslat na chvíli do NUDZU, ať si tam trošku hrají s dávkováním a klidně i s krátkodobou hospitalizací. (něco mi říká že na otevřeném oddělení teď vlastně bude o něco lépe než nám tady bez ochranny zdí a pečujícího personálu :-D )

https://www.nudz.cz/…uchy/profil/

Díky moc, no Lithium mám na stabilizaci nálady u HPO a depresivních stavů, nemám BAP. Ale právě bych ho raději nebrala, protože se mi nelíbí jeho NÚ a jelikož jsem prodělala vloni těžkou pyelonefritidu, tak se mi nelíbí jeho nefrotoxické účinky. Určitě to chci probrat s Dr., sama ho nevysadím, ale upřímně lepší pocit bych měla, kdybych brala Lamotrigin třeba.

O NÚDZu vím, právě jsem tam spala ve spánkové laboratoři a byla jsem v minulosti, ještě na bývalém PCP hospitalizovaná na oddělení 1 a 2, takže znám i některé jejich lékaře. Jenomže mně je blbé jít na hospitalizaci do NÚDZu, když nemám vysloveně depresivní náladu, jen jsem hrozně vyčerpaná a taky, co by svědčilo pro tu atypickou depresi, je to, že mám zvýšenou chuť k jídlu. Ta Dr., která mi psala v poradně mi právě NÚDZ taky doporučovala, tak já to vše proberu se svojí psychiatričkou.

Moc ti děkuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7132
28.2.21 15:05

@Lollitka a kolik ti je let? Nejake dite uz mas? No ja jsem taky hrozny spachtos, furt bych se jen valela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 15:10
@kelynka píše:
@Lollitka a kolik ti je let? Nejake dite uz mas? No ja jsem taky hrozny spachtos, furt bych se jen valela.

Děti nemám a ani mít nebudu, vůbec bych to nezvládla. Je mi přes 30. Právě, že já se neválím, já opravdu spím, klidně 14-16 hodin, budím se akorát na wc. Jsem z toho zoufalá a chci, aby mi stačilo 8 hodin spánku. A ty spíš třeba kolik hodin?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
28.2.21 15:47

Me docela „aktivizovala“ kombinace Venlafaxinu a Lamotriginu na den, na noc mam Trittico pro hlubsi spanek a rychlejsi usnuti. Spim denne tak 10 hodin plus pulhodinove zdrimnuti odpoledne. Mela jsem to tak asi odjakziva, pred leky i horsi, sice je to neobvykle, ale nebudu to lamat pres koleno. V zivote me to zasadne neomezuje. Ale tve potíže te uz pochopitelně omezuji.

Urcite doporucuji konzultaci s lekarem. A hospitalizace v NUDZu mne osobne velmi velmi pomohla. Prece nemusis mit vyslovene depresivni priznaky ted aktualne, leci se tam kolem psychiky vse mozne.

Jen tak strelim od boku - cetla jsem o zatezove prikryvce, mela by navozovat jakoby pocit bezpeci, urychlit usnuti a podporit tvrdsi spanek. Nemam to vyzkousene, ale v tydnu si ji asi usiju. Mozna bys mohla zapatrat na netu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 15:56
@AZ29 píše:
Me docela „aktivizovala“ kombinace Venlafaxinu a Lamotriginu na den, na noc mam Trittico pro hlubsi spanek a rychlejsi usnuti. Spim denne tak 10 hodin plus pulhodinove zdrimnuti odpoledne. Mela jsem to tak asi odjakziva, pred leky i horsi, sice je to neobvykle, ale nebudu to lamat pres koleno. V zivote me to zasadne neomezuje. Ale tve potíže te uz pochopitelně omezuji.

Urcite doporucuji konzultaci s lekarem. A hospitalizace v NUDZu mne osobne velmi velmi pomohla. Prece nemusis mit vyslovene depresivni priznaky ted aktualne, leci se tam kolem psychiky vse mozne.

Jen tak strelim od boku - cetla jsem o zatezove prikryvce, mela by navozovat jakoby pocit bezpeci, urychlit usnuti a podporit tvrdsi spanek. Nemam to vyzkousene, ale v tydnu si ji asi usiju. Mozna bys mohla zapatrat na netu.

Ahoj, díky moc za názor a zkušenost. Venlafaxin mi dávali 225 mg na PCP (to je právě bývalý NÚDZ, jen to sídlilo v Bohnicích, byla jsem tam na tom oddělení 2 u doktorů Bareše a Nováka, koukala jsem, že tam jsou stále v NÚDZu, na oddělení 2). Lamotrigin jsem brala už 2-krát, ale moc mě nenakopával (to tedy ani ten venlafaxin). Po Tritticu mi tekla pořád krev z nosu.

A ty jsi byla v NÚDZu na oddělení 2 přímo? S čím se léčíš, jestli se můžu zeptat?

Na zátěžovou přikrývku mrknu, ale šít vůbec neumím, resp. něco jsem ušila na textilní dílně v léčebně, ale moc to nedopadlo.

Díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7132
28.2.21 15:57

@Lollitka urcite by jsi to zvladla a dite by ti v tom mohlo pomoci. No ja jsem treba dnes vstala kolem 9hod. Varila jsem, uklizela a od 15hod se valim a jak se znam tak se budu valet az do vecera nez pujdu spat. Jeste teda myslim, ze tak max dve hodinky teda neco v kuchyni udelam. Ja jsem teda sileny migrenik, dost casto me boli hlava. Ty nechodis ani do prace?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 16:01
@kelynka píše:
@Lollitka urcite by jsi to zvladla a dite by ti v tom mohlo pomoci. No ja jsem treba dnes vstala kolem 9hod. Varila jsem, uklizela a od 15hod se valim a jak se znam tak se budu valet az do vecera nez pujdu spat. Jeste teda myslim, ze tak max dve hodinky teda neco v kuchyni udelam. Ja jsem teda sileny migrenik, dost casto me boli hlava. Ty nechodis ani do prace?

Právě, že bych to nezvládla, mám dlouhodobé psychiatrické problémy, sotva se postarám sama o sebe a partner se taky léčí na psychiatrii.
Tak pokud máš vše hotovo a vstávala jsi brzy (pro mě v 9 h velmi brzy), tak proč se chvíli neválet a usneš? Já právě když si někdy říkám, že si na 20 minut odpoledne zalezu, tak se probudím za 3 hodiny a je mi zle. Do práce nechodím teď, vloni jsem byla skoro celý rok v nemocnici, tak se z toho dostávám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
28.2.21 16:53

@Lollitka Jj, na odd 2. Nejdriv me soupli na trojku kvuli kapacite, ale za dva dny me prelozili. Dost to urychlilo termin nastupu.

Lecil me MUDr. Vit Knop a byl stoprocentni, skvely, lidsky i profesne.

Muzu ti tu deku taky usit treba. :lol: Dam vedet, jestli se mi osvedci. Taky si usiju hamaku a povesim v sici dilne, abych mohla praci prokladat odpocinkem, hamaka dost uklidnuje. A k tomu ta zatezova deka, uuu, myslim, ze to bude super. :lol:

Jinak co jsem cetla tve prispevky, tak jsi asi vyzkousela uz hromadu leku a nic nepomohlo. :( Je mi to strasne lito, obcas si na tebe vzpomenu, prijdes mi jako velmi sympaticka a inteligentni dama. Je to tezke s tou psychikou. :(

Lecim se se vsim moznym, mam ruzne diagnózy, byla jsem mnohokrat v „šaškecu“. Nikdo poradne nevi, co mi ve skutecnosti je. Ja osobne to teda v posledni dobe tipuju na Aspergera, ctu o tom knizku a je to uplne presny, vidim se v tom. Ale co je mi presne doopravdy, to nevim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3745
28.2.21 17:45
@AZ29 píše:
@Lollitka Jj, na odd 2. Nejdriv me soupli na trojku kvuli kapacite, ale za dva dny me prelozili. Dost to urychlilo termin nastupu.

Lecil me MUDr. Vit Knop a byl stoprocentni, skvely, lidsky i profesne.

Muzu ti tu deku taky usit treba. :lol: Dam vedet, jestli se mi osvedci. Taky si usiju hamaku a povesim v sici dilne, abych mohla praci prokladat odpocinkem, hamaka dost uklidnuje. A k tomu ta zatezova deka, uuu, myslim, ze to bude super. :lol:

Jinak co jsem cetla tve prispevky, tak jsi asi vyzkousela uz hromadu leku a nic nepomohlo. :( Je mi to strasne lito, obcas si na tebe vzpomenu, prijdes mi jako velmi sympaticka a inteligentni dama. Je to tezke s tou psychikou. :(

Lecim se se vsim moznym, mam ruzne diagnózy, byla jsem mnohokrat v „šaškecu“. Nikdo poradne nevi, co mi ve skutecnosti je. Ja osobne to teda v posledni dobe tipuju na Aspergera, ctu o tom knizku a je to uplne presny, vidim se v tom. Ale co je mi presne doopravdy, to nevim.

Ahoj, tak to jsme na tom podobně, já mám taky různé diagnózy a různě se mi mění. V léčebně jsem byla nespočetněkrát. A kdy jsi byla v tom NÚDZu? To je fajn, že jsi tam měla dobrého doktora, já na oddělení 2 měla Dr. Nováka, jako taky to nebyl špatný lékař. A jak dlouho jsi tam byla? Nastavili ti tam medikaci, že ti bylo lépe pak?
Já právě brala cca 52 druhů psychofarmak a dobře mi na nich nebylo nikdy úplně, jako jsou tam výkyvy lepší, horší, ale hitparáda nikdy. No s tou psychikou je to boj, no. Díky moc za podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
28.2.21 18:19

@Lollitka Koukala jsem na fotku toho MUDr. Nováka a myslím, že už tam asi nepracuje, alespoň z odd. 2 si ho nepamatuju, určitě tam nebyl. Byli tam MUDr. Knop, Hejzlar, Vochosková (všichni super) a doc. Bareš (celkem na prd). Myslím, že tam máš právo požádat o jiného lékaře, ale nevím přesně, jak to chodí. Byla jsem tam tuším 10-11/2020.

Pomohli mi neuvěřitelně. Myslela jsem, že jsem ztracený případ. Jednak MUDr. Knop svým velmi laskavým přístupem, metaforicky vyjadřoval okolnosti potíží, super. Bez rozpaků mi bleskově překopal léky, postupně zvýšil dávky co to šlo, a bylo mi fakt o moc líp. Pak mi velmi pomohly skupinové terapie, tam jsem kecala furt. :lol: Výborný kolektiv, důvěra mezi lidmi. Organizace oddělení dost dobrá, aktivity hlásí sestřičky rozhlasem, jsou též velmi obětavé a lidské, s pacienty si třeba sednou a povídají si. A pak trénink asertivity, jsem k tomu měla dřív dost předsudků, ale zkusila jsem to tam brát vážně a skutečně mi to mnohé dalo. Možná i díky tomu mám dnes spokojené partnerství, jsem schopná řešit neshody víceméně v klidu.

A na rozdíl od jiných PL se k lidem členové personálu nechovají jako debilové. Nevěřila jsem, že takové zařízení existuje, já byla fakt moc spokojená, ale to i tím, že jsem se snažila fakt spolupracovat na těch aktivitách, které mi nejvíce svědčily. Místo navlíkání korálků nebo procházek v mlze jsem se zašila v pokoji a luštila sudoku. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
346
28.2.21 18:37

Jednou jsem to tak měla, pořád jsem spala, nedošla na tramvaj a když došla, po dvou stanicích jsem se vracela zpátky do postele, jak mi bylo zle. Bylo to brzy na jaře a ukázalo se, že mám boreliózu a nejspíš už od minulé klíšťové sezóny. Dostala jsem troje antibiotika a bylo líp. Tak bacha na to. „To že trpíš stihomamem neznamená, že po tobě vážně nejdou“ (nemusí to být psychického původu) :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat